Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Σημαντικές νίκες για Raptors, Victorious!

Σημαντικές νίκες για Raptors, Victorious!

Ήδη από τη 2η αγωνιστική μπλέχτηκαν τα πράγματα στον Β όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού οι μεγάλοι νικητές της πρεμιέρας, Ρούκουνες, γνώρισαν την ήττα από τους Raptors με 78-67, ενώ η Victorious έκανε την πρώτη της νίκη επικρατώντας με 68-63 στο ντέρμπι με τους Porto Mpagaz. Οι Στιγκιντριακοί συνέχισαν με ροζ φύλλο, 2-0, ξανά με +5 στη διαφορά, 65-60 τους LA Stripers, ενώ στο 2-0 πήγαν και οι Nikea Lions, 50-30 τον Ερμή. Τέλος, πρώτη νίκη για τα Χώματα, που με το 61-45 επί του Γ.Α.Σ.Τ. έδειξαν να ανακάμπτουν από την ήττα της πρεμιέρας.

Victorious – Porto Mpagaz 68-63

Η Victorious κέρδισε με 68-63 τους Porto Mpagaz με το ματς να ξεκινά με 5-2 για τους νικητές από τον Θεοδωρόπουλο για να απαντήσουν ο Βρουτσης με τον Barry για το 8-7. Ο Θεοδωρόπουλος έφερε την ομάδα του στο 12-7 με τον Γιαννίκα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 12-9. Στη 2η περίοδο ο Βρούτσης ισοφάρισε τον αγώνα σε 12-12 και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 14-15 λίγο μετά. Ο Θεοδωρόπουλος με τον Καραμπάτσο απάντησαν για το 20-19 με τον Χριστόπουλο και τον Νικηφόρο να γράφουν το 27-21 για τη Victorious. Με τον Παγουλάτο η Victorious έφτασε στο 32-24, αλλά ο Βρουτσης με τον Γουλα απάντησαν για το 32-26 και το 36-30 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Barry έφερε την ομάδα του ως το 36-34, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Νικηφόρο να σκοράρουν για το 42-34. Ο Γιαννίκας μείωσε σε 44-40, με τον Χριστόπουλο να φέρνει το παιχνίδι στο 48-43 και τον Θεοδωρόπουλο στο 50-43 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Με τον Γκούσκο Μ. και τον Γουλα οι Porto Mpagaz πλησίασαν σε 53-30 για να ισοφαρίσουν με τον Barry τον αγώνα σε 53-53. Η Victorious κράτησε το προβάδισμα, με τον Χριστόπουλο έφτασε στο 59-53. Ο Γκούσκος Μ. μείωσε, αλλά ο Θεοδωρόπουλος με τον Χριστόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 64-56 και το 65-58. Ο Γκούσκος Μ. μείωσε σε 65-61, αλλά η Victorious απάντησε για το 68-61 καθαρίζοντας τη νίκη.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 29 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Θεοδωρόπουλος 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Νικηφόρος 11 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Porto Mpagaz ο Barry είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Βρουτσης 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Γουλας 13 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 τάπες, ο Γκουσκος Μ. 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Γ.Α.Σ.Τ. – Χώματα 45-61

Τα Χώματα κέρδισαν τον Γ.Α.Σ.Τ. με 45-61 με το ματς να ξεκινά με 0-10 για τους νικητές από τον Γκατση Σ., τον Διαμαντόπουλο και τον Μπιρη για να απαντήσει ο Κοντεκακης για το 4-11. Ο Αραπος έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο στο 4-15 με τον Κριθιμο να σκοράρει για το 6-15 πριν ο Μπιτσικας με τον Διαμαντόπουλο φέρουν τα Χώματα στο 8-23. Ο Μπίτσικας έγραψε το 11-28 λίγο μετά, ο Γ.Α.Σ.Τ. απάντησε με τον Αραπο να φέρνει το ματς στο 13-33 για να κλείσει το ημίχρονο από τον Χαλδαιο στο 15-35. Στην 3η περίοδο ο Μπιρης σκόραρε για το 17-37, με τον Κοντεκάκη, τον Μουζουράκη και τον Κουμουσιδη να απαντούν για το 26-37 με σερί 9-0 για τον Γ.Α.Σ.Τ.. Ο Κουμουσίδης έφερε το ματς στους 10 πόντους λίγο μετά, 29-39, με τον Διαμαντόπουλο να απαντά για το 31-45. Ο Γ.Α.Σ.Τ. πλησίασε στο 34-45, για να σκοράρουν ο Τσελιας με τον Μπίτσικα για το 34-51 της ομάδας τους. Ο Κριθιμος μείωσε, με τον Κουμουσιδη να γράφει το 39-53, αλλά ο Διαμαντόπουλος ήταν που ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 20 πόντους, 39-59. Ο Γ.Α.Σ.Τ. με τον Αναστασίνη και τον Μιλση μείωσε σε 45-59 λίγο πριν το τέλος, με το ματς να κλείνει στο 45-61.

Για τους νικητές ο Διαμαντόπουλος είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Μπιρης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μπιτσικας 9 πόντους, ο Καραμανλής 7 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Κουμουσιδης είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μουζουρακης 7 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος Ε. 5 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Ερμής – Nikea Lions 30-50

Οι Nikea Lions κέρδισαν τον Ερμή με 30-50 με το ματς να ξεκινά με 2-8 για τους νικητές από τον Ξανθάκη και τον Τολια, για να απαντήσει ο Ζαπατινας. Ο Τολιας με τον Γιαννόπουλο έφεραν το παιχνίδι στο 4-14 με τον Ξανθάκη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 4-17. Στη 2η περίοδο, μετά το 6-17 του Τυλίγαδα ο Λαππας σκόραρε για το 6-20. Ο Ζαπατινας μείωσε σε 10-22 λίγο αργότερα, με τον Ερμή να κλείνει το ημίχρονο στο 12-22. Στην 3η περίοδο ο Βλαχακης σκόραρε για το 14-24 με τους Nikea Lions να απαντούν με Χατζηγεωργίου και Αλειφέρη για το 15-29. Ο Ζαπατινας με τον Τυλιγαδα μείωσαν ξανά στους 10, αλλά από τον Χατζηγεωργίου το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-34 για τους Nikea Lions. Στην 4η περίοδο ο Λαππας έφερε την ομάδα του στο 20-36, με τον Οικονόμου να απαντά για το 24-36. Ο Κιτσος με τον Γιαννόπουλο και τον Μιχόπουλο έφεραν τους Nikea Lions στο +20 του 24-44 με 0-8 σερί, για να απαντήσει ο Ερμής με τον Οικονόμου και τον Ζαπατίνα ως το 30-44. Όμως, ο Αλειφέρης και ο Ξανθάκης έκλεισαν τον αγώνα στο 30-50 για το ροζ φύλλο των Nikea Lions.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αλειφέρης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον Ερμή ο Ζαπατινας είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τυλιγαδας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

LA Stripers – Στιγκιντριακοί 60-65

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 60-65 τους LA Stripers με το ματς να ξεκινά με 5-2 για τους LA Stripers με τον Ιορδάνου και τον Γουσετη για να απαντήσουν ο Παπαδόπουλος με τον Μαχαιρα για το 5-8. Ο Μπαραμπούτης έφερε τον αγώνα στο 7-12 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καραγιάννη στο 10-12. Στη 2η περίοδο ο Γαλιατσος με τον Αχιλλια έβαλαν μπροστά τους LA Stripers, 16-14, αλλά ο Μπαραμπούτης απάντησε για το 16-19. Ο Βεντουρης ισοφάρισε το ματς σε 21-21, με τον Γραψα να σκοράρει για το 21-25 και τον Μπαραμπούτη να κλείνει το ημίχρονο στο 24-27 μετά το καλάθι του Ιορδάνου. Στην 3η περίοδο ο Ιορδάνου με τον Γουσετη έβαλαν ξανά τους LA Stripers μπροστά στο σκορ, 28-27, αλλά οι Στιγκιντριακοί απάντησαν με 0-12 σερί από τον Δημητρίου, τον Μπαραμπούτη, τον Μπετσιο και τον Παπαδόπουλο για το 28-39. Ο Βεντουρης απάντησε, ο Μπαραμπούτης έφερε την ομάδα του στο 31-44, με τον Μαχαιρα και τον Μπουσουλα να γράφουν το 35-48 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπαραμπούτης με τον Γράψα έγραψαν το 37-52, ο Γαλιατσος απάντησε για το 44-52, με τον Ιορδάνου να σκοράρει για το 46-54 λίγο μετά. Ακολούθησε ένα 0-9 των Στιγκιντριακών από τον Γράψα και τον Παπαδόπουλο για το 46-63 με τους LA Stripers να μειώνουν σε 58-63 με δικός τους 12-0 σερί από τον Γαλιατσο και τον Καραγιάννη, αλλά τον Κολοβο να απαντά για το 58-65 των Στιγκιντριακών λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Μπαραμπούτης είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γράψας 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μαχαιρας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τους LA Stripers ο Γαλιατσος είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ιορδάνου 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γουσετης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Raptors – Ρούκουνες 78-67

Οι Raptors κέρδισαν τους Ρούκουνες με 78-67 μπαίνοντας στο ματς με 8-3 για να απαντήσουν οι Ρούκουνες για το 8-7. Οι ω ξέφυγαν ξανά με 14-7, αλλά είχαν τους Ρούκουνες να μειώνουν σε 14-13 και με καλάθι και φάουλ να κλείνουν την περίοδο στην ισοπαλία του 16-16. Στο 2ο δεκάλεπτο είχαμε άλλες δύο ισοπαλίες στους 19 και τους 21 πόντους, πριν οι Raptors ξεφύγουν με 28-21. Οι Ρούκουνες απάντησαν για το 28-24, αλλά οι Raptors έφτασαν σε διψήφια διαφορά λίγο μετά, 36-26, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-28. Στην 3η περίοδο οι Raptors πήγαν στο 38-28 και το 40-31, με τους Ρούκουνες να μειώνουν σε 40-35. Ένα 11-0 σερί από τους Raptors τους έφερε στο 51-35, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο 54-37 και το 57-41 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαλλης μείωσε σε 57-45, ο Καζας με τον Γιωτάκη απάντησαν για το 64-47 με τον Βλάσση να μειώνει για τους Ρούκουνες. Οι Raptors ξέφυγαν ξανά με 69-53, για να μείνουν μπροστά με 71-55 πριν οι Ρούκουνες απαντήσουν για το 71-60. Η διαφορά πήγε στους 13 ξανά με 1:38 για το τέλος, 75-62, για να μειώσει ο Βλάσσης σε 75-64 και ο Δημητρακάκης σε 75-66 στο τελευταίο λεπτό. Εκτέρωθεν χαμένες επιθέσεις μας έφεραν στα 20 δευτερόλεπτα, όπου οι Ρούκουνες με 1/2 βολές μείωσαν σε 75-67, αλλά οι Raptors δεν απειλήθηκαν και πήραν τη νίκη με 78-67.

Για τους νικητές ο Χαριτόπουλος είχε 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καζας 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γιωτάκης 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σπανός 9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Ρούκουνες ο Βλάσσης είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπεκος 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Δημητρακάκης 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μαλλης 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.