Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι Τιρινίνι-Hoopers, τεράστια νίκη Ρεμπελιακού!

Αήττητοι Τιρινίνι-Hoopers, τεράστια νίκη Ρεμπελιακού!

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Athens Supergrungers με 51-42 για να μείνουν στην 5η θέση του Γ ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά και τη 12η αγωνιστική, πλέον με 2 ήττες λιγότερες από τους 6ους Rocks B.C.. Αήττητη παρέμεινε η Τιρινίνι επικρατώντας με 77-54 των Giagelia Bulls, φτάνοντας το 17-0 φέτος, ενώ χωρίς ήττα στο γκρουπ συνεχίζουν και οι Red Hot Chili Hoopers, που κέρδισαν τους Rocks B.C. με 63-56. Τέλος, ο Ρεμπελιακός έκανε μεγάλο βήμα για την τριάδα του ομίλου, κερδίζοντας την Dirtus Bologna με 85-46, για να τη φτάσει στην 3η θέση και να πάρει διαφορά που πάρα πολύ δύσκολα θα γυρίσει στο δεύτερο ματς των δύο ομάδων.

Τιρινίνι – Giagelia Bulls 77-54

Η Τιρινίνι κέρδισε με 77-54 τους Giagelia Bulls για το 11-0 στον όμιλο και το 17-0 φέτος. Το ματς ξεκίνησε με 6-0 για τους νικητές, που πήγαν στο 16-2 με τον Κοτσαμπά, τον Γαλανόπουλο, τον Τζαβάρα και τον Πουλάκο. Ο Βλαχος με τον Ρηγα απάντησαν για το 16-7 με τον Κακαβανο να μειώνει σε 18-11 πριν κλείσει ο Γαλανόπουλος το δεκάλεπτο στο 20-11. Στη 2η περίοδο ο Λεγάκης με τον Αντωνόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 24-11, για να απαντήσει ο Βλαχος, 26-15. Λεγάκης και Αντωνόπουλος σκόραραν για το 30-15, ο Τζαβάρας με τον Αντωνόπουλο έφεραν τον αγώνα και στο 38-16 λίγο μετά, με τον Βλαχο να σκοράρει για το 38-19. Ο Κοτσαμπάς με τον Τζαβαρα έγραψαν το 46-19, για να κλείσει ο Ρήγας το ημίχρονο στο 46-21. Στην επανάληψη ο Ζησιμος μείωσε σε 46-24, με τον Τζαβαρα να σκοράρει για το 50-26 και τον Λεγάκη με τον Αντωνόπουλο να γράφουν το 55-28. Ο Κοτσαμπας σκόραρε για το 57-30 με τον Λεγάκη να κλείνει την 3η περίοδο στο 60-32. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Giagelia Bulls με τον Κακαβανο πήγαν στο 60-35, για να σκοράρει ο Πουλακος με τον Γιαμαίο για το 66-37. Ο Κακαβανος με τον Ρήγα απάντησαν για το 66-41, με τον Κοτσαμπά και τον Πουλακο να φέρνουν το ματς στο 73-41. Οι Giagelia Bulls με τον Κακαβανο και τον Ρηγα μείωσαν σε 73-46, με τον Αντωνόπουλο να σκοράρει για το 77-46, πριν ο Βλαχος με τον Μπαστα κλείσουν το ματς στο 77-54.

Για τους νικητές ο Τζαβαρας είχε 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κοτσαμπάς 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Αντωνόπουλος 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Λεγάκης 10 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Πουλάκος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Giagelia Bulls ο Κακαβανος είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 τάπες, ο Βλαχος 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ρηγας 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Red Hot Chili Hoopers – Rocks B.C. 63-56

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 63-56 τους Rocks B.C. για να μείνουν χωρίς ήττα στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 6-3 για τους νικητές από τον Βενετη και τον Φραγκογιάννη για να απαντήσει ο Παπαδάκης. Στο 11-5 έφεραν την ομάδα τους Βενετης και Στολης, με τον Σακλαριδη να σκοράρει για το 15-7. Στο 15-9 μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου οι Rocks B.C. με τον Λαζαρου να φέρνει την ομάδα του στο 15-12 στη συνέχεια. Οι Red Hot Chili Hoopers έτρεξαν σερί ως το 23-12 και το 25-13 λίγο μετά με τον Φραγκογιάννη και τον Σακλαριδη, για να απαντήσουν οι Rocks B.C. με τον Χατζακη, τον Καμαριωτάκη και τον Παπαδάκη για το 25-21. Στο 27-23 μείωσε ο Δημητρακόπουλος, με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-23. Στην επανάληψη ο Φραγκογιάννης έφερε την ομάδα του στο 32-23, με τον Δημητρακόπουλο να απαντά για το 34-30. Οι Red Hot Chili Hoopers απάντησαν για το 38-32 με τον Βενετη, οι Rocks B.C. με τον Χατζακη και τον Καμαριωτάκη μείωσαν σε 38-36, ενώ λίγο μετά με τον Δημητρακόπουλο και τον Πετράκη πήραν προβάδισμα, 40-41, για να κλείσουν την περίοδο στο 42-45 με τον Χατζάκη. Χατζάκης και Καμαριωτάκης τους έφεραν στο 42-48 στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Δημητρακόπουλο να γράφει το 44-53 για το +9 της ομάδας του μετά. Οι Red Hot Chili Hoopers απάντησαν με τον Στολη για το 50-53, πριν ο Δημητρακόπουλος φέρει τους Rocks B.C. στο 50-56. Αλλά οι Red Hot Chili Hoopers ήταν που είχαν τον τελευταίο λόγο, με σερί 13-0 έκλεισαν τον αγώνα ανατρέποντας το -6 και παίρνοντας το ροζ φύλλο με τον Γρηγορόπουλο και τον Ζυγούμη να σκοράρουν στο σερί.

Για τους νικητές ο Γεωργόπουλος είχε 13 πόντους, ο Ζυγουμης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Βενετης 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Φραγκογιαννης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Στολης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες. Για τους Rocks B.C. ο Καμαριωτάκης είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Δημητρακόπουλος 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Χατζάκης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Zeppelin – Athens Supergrungers 51-42

Οι Zeppelin κέρδισαν με 51-42 τους Athens Supergrungers για να ανέβουν 2 ήττες απόσταση από την 6η θέση. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 από τον Κατσαμπανη και τον Κουρτη, για να απαντήσει ο Αντωνίου. Ο Θεοδώρου έφερε την ομάδα του στο 5-8 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 6-8. Στη 2η περίοδο ο Μιχος μείωσε σε 9-10 για τους Zeppelin, με τον Τσιπρα να απαντά για το 9-14. Ο Παπαδάτος με τον Τσαντζαλή έφεραν το ματς στο 15-17, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Λιαπη στο 19-18 για το πρώτο προβάδισμα των Zeppelin στο παιχνίδι. Στην επανάληψη οι Zeppelin με τον Λιαπη και τον Θωμα πήγαν στο 23-18, με τον Θεοδώρου και τον Κατσαμπανη να απαντούν για το 25-23. Ο Θεοδώρου μείωσε σε 27-26, ενώ ο Τσιπρας ισοφάρισε τον αγώνα σε 28-28 λίγο μετά. Οι Zeppelin προσπέρασαν με 30-28, αλλά ο Σακελλαρόπουλος έβαλε μπροστά τους Athens Supergrungers με 30-32, για να κλείσει από τον Τσαντζαλή η 3η περίοδος στο 32-32. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Athens Supergrungers μπήκαν μπροστά με Τσιπρα και Σακελλαρόπουλο, 33-37, ενώ ο Δοσης έγραψε το 34-40. Οι Zeppelin με τον Αντωνίου και τον Παπαδάτο μείωσαν σε 39-40, με τους Athens Supergrungers να πηγαίνουν στο 39-42 με 4:52 για το τέλος. Όμως, από εκεί και πέρα οι Zeppelin πήραν τον έλεγχο, έτρεξαν ένα 12-0 για να καταφέρνουν να κερδίσουν τον αγώνα με 51-42 με τον Μιχο, τον Παπαδάτο και τον Λιαπη να σκοράρουν.

Για τους νικητές ο Μιχος είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παπαδάτος 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τσαντζαλής 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Λιαπης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Θεοδώρου είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Τσίπρας 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κατσαμπανης 7 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Dirtus Bologna – Ρεμπελιακός 46-85

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 46-85 την Dirtus Bologna για να τη ρίξει στις 3 ήττες, μαζί του, πλέον, στην 3η θέση του ομίλου, ενώ το +39 που πήρε από τον αγώνα είναι πάρα πολύ δύσκολο να γυρίσει στο 2ο ματς των δύο ομάδων, κάτι που σημαίνει ότι θα έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους νικητές που είχαν τον απόλυτο έλεγχο από το ξεκίνημα. Ο Ρεμπελιακός προηγήθηκε με 2-20 και 5-24 στο δεκάλεπτο, ενώ στη 2η περίοδο η Dirtus Bologna κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, το 15-16 εκεί μας έφερε στο 20-40 στην ανάπαυλα και στο +20 για τους νικητές. Ο Ρεμπελιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο, εκεί έτρεξε επιμέρους σκορ 14-24 για να φτάσει στο 34-64, ενώ το 12-21 στο 4ο δεκάλεπτο τον έφερε στο τελικό 46-85 και το +39.

Για τους νικητές ο Τάσσιος είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ηλιάκης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κατιάκος 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Πλεξουσάκης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Λαρεντζάκης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σαρρής 7 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για την Dirtus Bologna ο Μαϊνας είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Χαλκιάς 8 πόντους, ο Κεντικελενης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Σταθούσης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ.