Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητα, buzzer-beater και ντέρμπι!

Αήττητα, buzzer-beater και ντέρμπι!

Γεμάτη συγκινήσεις ήταν η 3η εβδομάδα στον Α όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν τη μάχη των πρωταθλητών κόντρα στα Κουλουβάχατα, 66-53 το τελικό σκορ, για να διατηρήσουν ανέπαφο το αήττητό τους στο πρωτάθλημα, αήττητο το οποίο έφτασε στο 57-0! Τα Κουλουβάχατα, δυο ημέρες αργότερα χρύσωσαν το χάπι με το τρομερό buzzer-beater του Χρυσικόπουλου για το 67-66 κόντρα στους Νεροχύτες! Οι C-Drifters παρέμειναν κι αυτοί αήττητοι φέτος, στο 10-0 πια μετά το 67-54 επί της Oklaχώμα Thunder, ενώ οριακά πήραν τη νίκη με 50-47 οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κόντρα στον Άφοβο!

Κουλουβάχατα – Run ‘n’ Gun 53-66

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 53-66 τα Κουλουβάχατα για να διατηρήσουν το αήττητό τους στη λίγκα και να πάνε στο 2-0 στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους πρωταθλητές με τον Περρή και τον Κοντογεώργη, για να απαντήσει ο Καπέλης με δύο τρίποντα για το 8-6. Ο Χιώτης με τον Πανδή έγραψαν το 8-12, ενώ μετά το καλάθι του Γιαννίμπα ο Πανδής με τον Καραλή έφεραν τους Run ‘n’ Gun στο 10-20. Ο Παπαδόπουλος απάντησε με τρίποντο, για να κλείσει η περίοδος στο 13-23 για τους Run ‘n’ Gun, που με τον Χιώτη και τον Πανδή έφτασαν στο 13-28 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Καραγιάννης με τον Μπάιλαν σκόραραν για το 15-28, αλλά ο Κοντογεώργης με τον Πανδή έφεραν την ομάδα τους στο 17-33 με τον Γρυλλάκη να σκοράρει για το 20-37 και τον Πανδή να ολοκληρώνει ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο για το 22-44 της ομάδας του, στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Το πρώτο μέρος έληξε στο 24-44 από τον Γιαννίμπα με τα Κουλουβάχατα να μπαίνουν καλύτερα στην επανάληψη, με τον Καραγιάννη και τον Τσιλάβη έφτασαν το σερί τους στο 12-0 για το 34-44. Ο Χιώτης το διέκοψε, αλλά ο Καπέλης έφερε τον αγώνα στο 38-46 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, ξανά σε μονοψήφια απόσταση οι ομάδες. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πανδής ανέβασε το σκορ στο 38-52, ενώ ο Κοντογεώργης σκόραρε για το 40-55. Ο Καραγιάννης μείωσε σε 45-57, αλλά ο Καραλής απάντησε για το 45-62. Ο Γιαννίμπας μείωσε σε 48-62, με τον Καραλή και τον Πανδή να φέρνουν το ματς στο 50-66 για να κλείσει η αναμέτρηση στο 53-66.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Καραλής 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κοντογεώργης 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χιώτης 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τα Κουλουβάχατα ο Καπέλης είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Γιαννίμπας 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Καραγιάννης 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Τσιλάβης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ 4 ασίστ.

Νεροχύτες – Κουλουβάχατα 66-67

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Νεροχύτες μετά από ένα τρομερό ντέρμπι που κρίθηκε στην εκπνοή του με το τρίποντο του Χρυσικόπουλου. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 και 4-6 για τα Κουλουβάχατα, για να απαντήσουν οι Νεροχύτες για το 9-8. Τα Κουλουβάχατα προσπέρασαν ξανά, 9-13, για να κλείσουν την περίοδο στο 11-18 και να φτάσουν τη διαφορά στους 9 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, 11-20 και 13-22. Οι Νεροχύτες αντέδρασαν, μείωσαν σε 18-22 και λίγο μετά ισοφάρισαν τον αγώνα με τον Βρέλλη, 25-25, για να προσπεράσουν στο 27-25. Κράτησαν το προβάδισμα ως το 33-30, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο κεφάλι ως το τέλος του ημιχρόνου, που έκλεισε στο 36-38 για τα Κουλουβάχατα από τον Παπαδόπουλο. Στην επανάληψη μπήκανε με δύο ισοπαλίες στους 38 και τους 40 πόντους, ενώ μέσα στην 3η περίοδο είχαμε άλλες 3 ισοπαλίες και 2 εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι Νεροχύτες προσπέρασαν στο 43-40, τα Κουλουβάχατα ισοφάρισαν στο, 45-45, το 48-48 και το 50-50, για να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 50-55. Στην 4η περίοδο οι Νεροχύτες και πάλι πήραν κεφάλι, 58-57, με τα Κουλουβάχατα να απαντούν για το 58-59. Ο Βρέλλης με τον Τσιλάβη έφεραν το ματς ως το 61-62 με καλάθια εκατέρωθεν, για να φτάσουν οι Νεροχύτες στα 30 δευτερόλεπτα στο 65-62. Τα Κουλουβάχατα μείωσαν με 2/4 βολές σε 65-64 στα 7 δευτερόλεπτα, έκανα φάουλ, οι Νεροχύτες έγραψαν μία βολή για το 66-64 και ο Χρυσικόπουλος έγραψε με φοβερό τρίποντο στην εκπνοή την ιστορία του αγώνα:

Για τους νικητές ο Τσιλάβης είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπάιλαν 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χρυσικόπουλος 11 πόντους, ο Παπαδόπουλος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Γιαννίμπας 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Καπέλης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Νεροχύτες ο Βρέλλης είχε 26 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Κωστόπουλος 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μπουρογιαννόπουλος 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

C-Drifters – Oklaχώμα Thunder 67-54

Οι C-Drifters κέρδισαν την Oklaχώμα Thunder με 67-54 για να συνεχίσουν αήττητοι φέτος. Το ματς ξεκίνησε με 2-6 για την Oklaχώμα Thunder από τον Βολτέα και τον Παπαμιχαήλ, για να απαντήσει ο Μπουρίτης. Ο Πετρόπουλος έφερε την ομάδα του στο 4-11, με τον Κουτέλα Χ. να απαντά για να πλησιάσουν σε 11-12 οι C-Drifters. Ο Σαχινίδης έφερε τον αγώνα στο 11-15, με τον Γιοβανη να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-17 από τον Παπαμιχαήλ. Στη 2η περίοδο ο Μενιδιάτης μείωσε στον πόντο για να προσπεράσουν λίγο μετά οι C-Drifters με 20-19 με τον Κουτέλα Π.. Ο ίδιος έφερε το ματς στο 26-23, με τον Μπουρίτη και τον Γιοβάνη να σκοράρουν για το 30-23. Ο Τσάπαλος απάντησε με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-25 από τον Τσαγκουρνό. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης σκόραρε για το 40-25, με τον Παπαμιχαήλ να μειώνει σε 40-28. Ο ίδιος σκόραρε για το 41-30, πριν ο Καραμητσος με τον Μενιδιάτη απαντήσουν για το 47-30. Ένα 0-9 από τον Σαχινίδη, τον Χρηστιά και τον Πετρόπουλο μείωσε το σκορ σε 47-39, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 49-41 από τον Γεραμανη. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πετρόπουλος μείωσε σε 49-43 με τον Κουτέλα Π. να απαντά για το +9 της ομάδας του, πριν ο Γεραμανης με τον Χρηστιά φέρουν τον αγώνα στο 52-47. Ο Χρηστιάς σκόραρε και για το 53-50, με τον Κουτέλα Χ. να γράφει τρίποντο και να ξανασκοράρει με τον Μενιδιάτη για το 60-50. Ο Σαχινίδης μείωσε, με τον Κουτέλα Χ. να σκοράρουν για το 65-53 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Χ. είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κουτέλας Π. 11 πόντους, ο Μενιδιάτης 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Τσαγκουρνός 9 πόντους, ο Ζαφειράκης 8 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για την Oklaχώμα Thunder ο Χρηστιάς είχε 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Παπαμιχαήλ 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Σαχινίδης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Άφοβος 50-47

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 50-47 τον Άφοβο, με το ματς να ξεκινά με 2-6 από τον Τσικόλα και τον Καραντζούνη, ενώ οι δυο τους μαζί με τον Ποντικόπουλο σκόραραν για το 4-12. Ο Νίκας απάντησε για το 7-12, με τον ίδιο και τον Σαρικάκη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 11-14. Στη 2η περίοδο ο Γαλανάκης με τον Νίκα έφεραν το ματς στο 15-15, για να προσπεράσουν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων με 18-17. Ο Κουζοβουνάς απάντησε, ο Ματθαίου σκόραρε για το 21-20, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Κουζοβουνά και τον Λαμπρινό στο 23-26. Στην επανάληψη ο Ποντικόπουλος με τον Τσικόλα έφεραν τον Άφοβο στο 23-30 με τον Βασιλείου και τον Νίκα να απαντούν για το 28-30. Ο Τσικόλας με τον Καραντζούνη κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 28-37, με τον Βασιλείου και τον Κοσμίδη να μειώνουν σε 32-37. Η περίοδος έκλεισε από τον Ποντικόπουλο στο 32-41, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοτρώνης σκόραρε για το 32-45, για τη μεγαλύτερη διαφορά του Άφοβου στο ματς. Ο Ματθαίου μείωσε σε 38-45 και σε 40-46 λίγο μετά, ενώ μετά τη βολή του Ποντικόπουλου ο ίδιος έφερε το ματς στο 45-47 με τον Σαρικάκη να γράφει τρίποντο για το προσπέρασμα της ομάδας του στο 48-47 (1ο προσπέρασμα σε όλο το 2ο ημίχρονο), για να κλείσει το ματς ο Βασιλείου στο 50-47, ολοκληρώνοντας ένα 18-2 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων στο τέλος.

Για τους νικητές ο Ματθαίου είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Νίκας 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Βασιλείου 11 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Τσικόλας 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Ποντικόπουλος 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ.