Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι οι Superhonics, 2η νίκη για El Barrio-Ήρεμη Δύναμη

Αήττητοι οι Superhonics, 2η νίκη για El Barrio-Ήρεμη Δύναμη

Οι Superhonics συνέχισαν αήττητοι στον Α όμιλο του Challenge League μετά την 3η αγωνιστική, κερδίζοντας με 46-42 την Boom Shakalaka. Στο 2-1 πήγαν οι El Barrio μετά το 68-56 επί των Gunners, ενώ η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε τους Σουβλέηκερς με 64-55, για να φτάσει κι αυτή στο 2-1.

Superhonics – Boom Shakalaka 46-42

Οι Superhonics κέρδισαν την Boom Shakalaka με 46-42 με το ματς να ξεκινά με 4-1 για τους νικητές, για να ισοφαρίσει δύο φορές η Boom Shakalaka σε 4-4 και 6-6. Οι Superhonics έφτασαν στο 14-6 στο τέλος της περιόδου, για να πάνε στο 16-6 στο 2ο δεκάλεπτο. Η Boom Shakalaka απάντησε για το 16-9, με τη διαφορά να πηγαίνει και πάλι στους 10 πόντους λίγο μετά και στο 22-11 στη συνέχεια. Η Boom Shakalaka μείωσε σε 22-14 με το πρώτο μέρος να κλείνει στο 28-16 για τους Superhonics. Στην επανάληψη οι Superhonics έφτασαν στο 32-16 με 7:30 για τη λήξη του δεκάλεπτου με την Boom Shakalaka να απαντά για να μειώσει σε 32-25 με 0-9 σερί. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τους Superhonics στο 36-27, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο η Boom Shakalaka μείωσε σε 37-32. Οι Superhonics ξέφυγαν με 41-32, για να πλησιάσει 1 λεπτό πριν το τέλος η Boom Shakalaka σε 41-37 και να φτάσει στο 41-40 στα 31 δευτερόλεπτα. Οι Superhonics είχαν 0/2 βολές στην επόμενη επίθεσή τους, αλλά πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και με 2/2 στα 11 δευτερόλεπτα έγραψαν το 43-40. Η Boom Shakalaka αστόχησε σε τρίποντο στα 13 δευτερόλεπτα, με τους Superhonics να γράφουν το 44-40 από 1/2 βολές και να παίρνουν τη νίκη μετά το λάθος της Boom Shakalaka στην επόμενη επίθεση.

Για τους νικητές ο Κοτσιρας είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Βασιλείου 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για την Boom Shakalaka ο Ηλιόπουλος είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κουτσοθανάσης 7 πόντους και 2 κλεψίματα.

Gunners – El Barrio 56-68

Οι El Barrio κέρδισαν τους Gunners με 56-68 με το ματς να ξεκινά με 2-7 για τους νικητές από τον Κεραμειδα Μ. και τον Αρβανιτάκη, για να φέρουν ο Τρωγαδης με τον Κεραμειδα Μ. το ματς στο 4-15 λίγο μετά. Ο Ταγαρης απάντησε με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μαμα στο 6-18. Στη 2η περίοδο ο Κολιοφωτης με τον Κεραμειδα Μ. σκόραραν για το 9-23 της ομάδας τους, ενώ ο Τρωγαδης με τον Μαμα έφεραν τον αγώνα στο 10-28. Ο Ρεππας απάντησε, με το ημίχρονο να κλείνει στο 13-31 για τους νικητές. Ο Αρβανιτάκης σκόραρε για το 13-33 στις αρχές της επανάληψης με τους Gunners να μειώνουν σε 22-33 με 9-0 σερί από τον Στρογγυλη, τον Γουργουλιο και τον Κουτρη. Στο 22-39 έφερε το ματς ο Κολιοφώτης, με τον Ταγαρη να απαντά για το 24-39. Ο Παπαγεωργίου σκόραρε για το 26-42, με τον Κολιοφωτη να γράφει το 26-44, πριν ο Γουργουλιος μειώσει στους 144, 30-44. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 30-47 από τον Αρβανιτάκη με τον Χαϊδα να σκοράρει για το 35-47 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Κεραμειδας Μ. έφερε την ομάδα του στο 35-49, ενώ ο Κολιοφωτης με τον Κεραμειδα Θ. ήταν που σκόραραν για το 36-54 λίγο μετά. Οι Gunners απάντησαν με τον Κουτρη και τον Γουργουλιο για το 40-54 και το 43-56, αλλά ο Κεραμειδας Μ. ήταν που έγραψε το 43-63 για τους El Barrio. Από τον Χαϊδα και τον Παπαγεωργίου οι Gunners βρέθηκαν στο 50-64 για να απαντήσει ο Κεραμειδας Θ. για το 50-66 και να μειώσουν οι Gunners σε 56-66 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Κεραμειδας Μ. είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κολιοφωτης 15 πόντους, ο Αρβανιτάκης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μαμας 9 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Κεραμειδας Θ. 5 πόντους και 17 ριμπάουντ. Για τους Gunners ο Γουργουλιος είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χαϊδας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2κλεψίματα, ο Παπαγεωργίου 8 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Κουτρης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Ήρεμη Δύναμη – Σουβλέηκερς 64-55

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε τους Σουβλέηκερς με 64-55 με το ματς να είναι κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 19-16 για τους νικητές. Με σερί 21-8 στη δεύτερη περίοδο η Ήρεμη Δύναμη πήγε στο 40-24 στο ημίχρονο, για να προσπαθήσουν να ροκανίσουν τη διαφορά οι Σουβλέηκερς στο δεύτερο μέρος, 53-40 στο 30ο λεπτό και με το 11-15 του 4ου δεκαλέπτου, να κλείνει το ματς στο 64-55.

Για τους νικητές ο Κουβαρας είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Λάμπρου 10 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Βλάχος 8 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κωλετσας 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Μπουρας 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Σουβλέηκερς ο Βάσσης είχε 24 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τσιμπογλου 15 πόντους, ο Γιαννικακης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.