Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλες νίκες για Τουβλέικερς-Desperado, ροζ φύλλο για Greek BB Mambas!

Μεγάλες νίκες για Τουβλέικερς-Desperado, ροζ φύλλο για Greek BB Mambas!

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν τους Los Rebels με 48-46 για τη 14η αγωνιστική στο Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να τους αναγκάσουν στην 3η τους ήττα στο πρωτάθλημα και να μείνουν μόνοι 6οι. Οι Desperado επικράτησαν με 57-43 των Makrino Rebound στέλνοντάς τους ξανά σε ισοβαθμία στην κορυφή με τους Ready 2 Fire που επικράτησαν με 65-49 των Τεμπελέηκερς. Παράλληλα, με τη νίκη τους, την ήττα των Los Rebels και τη νίκη των Remal Madri με 44-38 επί των Abaleiros, σχημάτισαν τριπλή ισοβαθμία στην 3η θέση της κατηγορίας. Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 62-53 τους Μπίρι Μπίρι, με τους East να κερδίζουν με 59-44 τους Τεμπελέηκερς, για να συνεχίσουν την προσπάθειά τους για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον βαθμολογικό πίνακα, ισοβαθμώντας προς το παρόν. Οι Lazers κέρδισαν με 35-31 τους MyRema State Warriors, ενώ το ροζ φύλλο πήραν κόντρα στους Bullets οι Greek BB Mambas με 81-63.

Halia Mavericks – Μπίρι Μπίρι 62-53

Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 62-53 τους Μπίρι Μπίρι με το ματς να ξεκινά με καλάθι για τον Ευαγγελίδη για να απαντήσουν ο Διακονικολάου με τον Συρογιαννη. Στο 7-7 έφερε τον αγώνα ο Βηχας με τους Halia Mavericks να απαντούν για το 14-9 με τον Αγγελωνιτη και τον Κυριαζοπουλο. Ο Ευαγγελιδης μείωσε στο σουτ και ο Βηχας έφερε τον αγώνα στο 16-14 λίγο μετά, με τον Διακονικολάου να απαντά για το 22-14. Ο Κουρουλης σκόραρε για το 22-17, με τον Ευαγγελιδη να γράφει το 22-20, για να κλείσει το δεκάλεπτο από τον Διακονικολάου στο 24-20. Στη 2η περίοδο ο Ευαγγελίδης έφερε τον αγώνα στο 24-23, με τον Γεροδημο να γράφει το 26-25 λίγο μετά. Ο Διακονικολάου με τον Κυριαζοπουλο και τον Συρογιάννη έτρεξαν σερί 19-0 για τους Halia Mavericks στο τέλος του ημιχρόνου για το 45-25, με το σερί να φτάνει στις αρχές της επανάληψης στο 21-0 για το 47-25. Ο Ευαγγελίδης το διέκοψε, με τον Διακονικολάου και τον Συρογιάννη να απαντούν για το 53-28. Με τον Παπανδρέου και τον Γεροδημο οι Μπίρι Μπίρι πλησίασαν σε 53-35, για να κλείσει στο 55-35 το δεκάλεπτο ο Χριστοδουλάκης. Στην 4η περίοδο ο Βηχας με τον Ευαγγελίδη μείωσαν σε 55-43, με τον Διακονικολάου να απαντά και τον Συρογιάννη να σκοράρει για το 60-46. Ο Γεροδήμος με τον Βηχα έφεραν το ματς στο 60-53, για να κλείσει ο αγώνας από τον Διακονικολάου.

Για τους νικητές ο Διακονικολάου είχε 33 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Συρογιαννης 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 24 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βηχας 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Γεροδημος 8 πόντους, 4 ασίστ.

MyRema State Warriors – Lazers 31-35

Οι Lazers κέρδισαν με 31-35 τους MyRema State Warriors με το ματς να ξεκινά με 0-6 για τους νικητές από τον Ρεμματα, για να απαντήσουν ο Πεδακακης με τον Σαραντόπουλο .Π για το 4-6. Ο Καρακώστας σκόραρε για το 4-9, με τον Σαραντόπουλο Π. να μειώνει, πριν κλείσει η περίοδος από τον Ρεμματα στο 6-11. Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε στο 9-13 από τον Λυμπερη, με τον Βερυκιο να μειώνει σε 11-13. Οι MyRema State Warriors ισοφάρισαν σε 15-15, με τον Ρεμματα να απαντά, για να ισοφαρίσει και πάλι ο Βερύκιος, 18-18, πριν κλείσει το ματς ο Λυμπερης στο 18-20. Στην επανάληψη ο Βερυκιος σκόραρε για το 21-20, με τους Lazers να απαντούν για το 21-24. Ο Λυμπέρης έφερε τον αγώνα στο 23-27 και το 23-29 λίγο μετά, για να ισοφαρίσουν οι MyRema State Warriors με τον Βερυκιο, τον Μπακαλη και τον Πεδακακη σε 29-29. Ο Ρουσσος με τον Στεριοπουλο έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 29-33 για τους Lazers, με τον Αθανασιάδη να μειώνει σε 31-33 στην 4η περίοδο. Ο Καρακωστας σκόραρε για το 31-35, με το ματς να κλείνει εκεί, αφού οι δυο ομάδες αστόχησαν σε ένα ζευγάρι βολών έκαστη στο τέλος!

Για τους νικητές ο Ρεμματας είχε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Καρακωστας 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους MyRema State Warriors ο Βερυκιος είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Πεδακακης 8 πόντους, 12 ριμπάουντ.

Τεμπελέηκερς – East 44-59

Οι East κέρδισαν τους Τεμπελέηκερς με 44-59 με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους νικητές από τον Ασπιωτη, για να τους φέρει ο Καλια στο 3-10. Ο Μπουκουβαλας με τον Δελη απάντησαν για το 8-10, με την περίοδο να κλείνει στο 9-12. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Νομικος σκόραρε για το 8-14, με τον Παναγιωτόπουλο να μειώνει και τον Τσιμιακακη να γράφει το 15-16. Οι East έμειναν μπροστά με τον Καμπατακη, για να απαντήσει ο Μπουκουβαλας. Ο Ασπιωτης έφερε τον αγώνα στο 19-22, με τον Δελη να ισοφαρίζει σε 22-22 και να βάζει μπροστά την ομάδα του λίγο μετά, 24-23, πριν κλείσει το ημίχρονο ο Ασπιωτης. Στην επανάληψη ο Καμπατακης με τον Ασπιωτη έφεραν τους East στο 24-31, για να απαντήσει ο Δελης. Με τον Καμπατακη και τον Ασπιωτη οι East έφτασαν στο 26-37, ενώ ο Ασπιωτης με τον Θεοφιλου και τον Καμπατακη λίγο μετά τους έφεραν ως το 27-47, ολοκληρώνοντας ένα 1-16 σερί για τους νικητές. Ο Μπουκουβάχας απάντησε με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καλια στο 29-50. Στην 4η περίοδο ο Ασπιωτης σκόραρε για το 29-52, με τον Μπρουζα να μειώνει σε 32-52. Με τον Θεοφίλου και τον Καλια οι East έφτασαν στο 32-59, για να απαντήσουν με ένα 12-0 οι Τεμπελέηκερς με τον Παναγιωτόπουλο, τον Μπουκουβάλα και τον Τσιμιακακη για να κλείσουν τον αγώνα στο 44-59.

Για τους νικητές ο Ασπιωτης είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Καμπατακης 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Καλιας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Θεοφίλου 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Νομικός 7 πόντους, 11 ριμπάουντ. Για τους Τεμπελέηκερς ο Δελης είχε 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Μπουκουβαλας 14 πόντους, 12 ριμπάουντ.

Remal Madri – Abaleiros 44-38

Οι Remal Madri κέρδισαν τους Abaleiros για να ανέβουν στην 3η θέση της λίγκας, σε τριπλή ισοβαθμία με Desperado και Los Rebels. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 8-2 για τους νικητές από τον Κυρανο και τον Μοτσαρο, για να απαντήσει ο Αβραμιδης. Ο Κυρανος με τον Βιλιωτη έφεραν την ομάδα τους στο 12-4, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-6 από τον Καμαριωτάκη. Στη 2η περίοδο ο Καζακιδης ήταν που μείωσε σε 12-9, αλλά ο Γρηγορόπουλος σκόραρε για το 16-9. Οι Abaleiros με σερί 0-11 κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, ο Σταμπουρλος με τον Καββαδα και τον Διγαλετο σκόραραν ως το 16-20 της ομάδας τους, με τον Σιδηρόπουλο να κλείνει το ημίχρονο στο 19-20. Στην επανάληψη ο Κατσαβος με τον Καμαριωτάκη και τον Σταμπουρλο έφεραν τους Abaleiros στο 19-28, με τον Κυρανο και τον Σαγιακο να μειώνουν, 23-28. Ο Αβραμιδης σκόραρε για το 23-30, με τον Σαγιακο και τον Σιδηρόπουλο να μειώνουν σε 28-30 στο τέλος του δεκαλέπτου και τον Γρηγορόπουλο να βάζει την ομάδα του μπροστά, 31-30, στην 4η περίοδο. Οι Abaleiros πήραν και πάλι το προβάδισμα, 31-32, με τον Κυρανο και τον Γρηγορόπουλο να σκοράρουν για το 35-32. Ο Διγαλετος μείωσε στον πόντο, αλλά ο Κυρανος με τον Σαγιακο ήταν εκεί για το 42-34. Ο Διγαλετος και πάλι σκόραρε, 42-36, με τον Αβραμίδη να μειώνει σε 43-38, αλλά τους Remal Madri να φεύγουν με το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Κυρανος είχε 17 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Σαγιακος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γρηγορόπουλος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Abaleiros ο Αβραμιδης είχε 7 πόντους, 3 κλεψίματα, ενώ ο Καμαριωτάκης με τον Διγαλέτο από 6 πόντους.

Τουβλέικερς – Los Rebels 48-46

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν με 48-46 τους Los Rebels για να τους αναγκάσουν στην 3η τους ήττα. Το ματς ξεκίνησε με 7-0 στην πρώτη περίοδο για τους Τουβλέικερς, που δεν δέχτηκαν πόντο στο δεκάλεπτο. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Los Rebels απάντησαν για το 7-5 με τους Τουβλέικερς να ξεφεύγουν για το 14-5. Μετά το 17-8 οι Τουβλέικερς έφτασαν στο 21-8 και το 23-11, με τους Los Rebels να μειώνουν σε 23-17. Οι Τουβλέικερς σκόραραν για το 25-17 και το 27-20, για να κλείσει το ημίχρονο στο 27-23. Στην επανάληψη οι Los Rebels μείωσαν στο σουτ, με τους Τουβλέικερς να απαντούν για το 29-25, πριν ισοφαρίσουν οι Los Rebels σε 29-29 και πάρουν προβάδισμα με 29-32 με σερί 0-7. Οι Τουβλέικερς προσπέρασαν με 34-32 για να κλείσει η 3η περίοδος στο 34-34. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Los Rebels έφτασαν το σερί τους στο 0-10 για το 34-42, με τους Τουβλέικερς να απαντούν με 9-0 δικό τους για να μπορέσουν να προσπεράσουν, 43-42! Οι Los Rebels ισοφάρισαν σε 43-43 με τους Τουβλέικερς να απαντούν για το 47-43. Οι Los Rebels μείωσαν σε 47-46 για να κλείσει ο αγώνας στο 48-46 για τη νίκη των Τουβλέικερς.

Για τους νικητές ο Μητσόπουλος είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Καμιναρης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Los Rebels ο Σακελλαρίου Δ. είχε 11 πόντους, ο Σακελλαρίου Α. 10 πόντους, 16 ριμπάουντ.

Bullets – Greek BB Mambas 63-81

Οι Greek BB Mambas κέρδισαν τους Bullets με 63-81 με το ματς να ξεκινά με 2-6 για τους νικητές από τον Μπεμπελο που σκόραρε και για το 3-8. Με τον Σκληράκη και τον Μπουγακια οι Bullets απάντησαν με 9-0 σερί για το 12-8. Ο Κολλιοπουλος έφερε τον αγώνα στο 12-10, με τον Φλοκα να γράφει το 15-10, πριν κλείσει ο Σδουγκας το δεκάλεπτο στο 15-12. Στη 2η περίοδο ο Σδουγκας με τον Κολλιόπουλο έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 15-18, για να μειώσει ο Σκληρακης στον πόντο. Ο Τσιαπος σκόραρε για το 18-21, με τον Φλοκα να απαντά, 20-21, πριν οι Greek BB Mambas τρέξουν 0-13 σερί με τον Γεροντιδη, τον Τσιαπο και τον Κολλιόπουλο για το 20-34. Ο Τσαρουχας μείωσε σε 23-34, με τον Κολλιόπουλο να γράφει το 23-39 για να κλείσει ο Σκληρακης το ημίχρονο στο 25-39. Στην επανάληψη ο Σδουγκας σκόραρε για το 25-42, με τον Φλοκα και τον Σκληρακη να απαντούν για το 33-44. Με τον Φλοκα οι Bullets πλησίασαν σε 38-47 για να γράψει ο Τσαρουχας το 40-48 λίγο μετά. Ο Μπεμπελος έφερε την ομάδα του στο +12, με τον Κολλιόπουλο, τον Δελγα και τον Τσιαπο να ολοκληρώνουν ένα σερί 1-15 για το 41-63. Ο Φλόκας σκόραρε για τους Bullets με τον Σκληράκη και τον Μπουγακια να σκοράρουν για το 49-65, το 52-67 και το 55-69. Ο Δελγας έγραψε το 55-72, με τον Σκληράκη και τον Φλοκα να απαντούν για το 60-72, πριν οι Greek BB Mambas κλείσουν το παιχνίδι στο 63-81.

Για τους νικητές ο Κολλιόπουλος είχε 24 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπουφης 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μπεμπελος 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Σδουγκας 11 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Δελγας 8 πόντους, ο Τσιαπος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Bullets ο Σκληρακης είχε 32 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Φλοκας 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Desperado – Makrino Rebound 57-43

Οι Desperado κέρδισαν με 57-43 τους Makrino Rebound για να ανέβουν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα σε τριπλή ισοβαθμία, ρίχνοντας τους Makrino Rebound σε ισοβαθμία με τους Ready 2 Fire στην κορυφή. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-2 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Makrino Rebound για το 6-9. Οι Desperado μείωσαν σε 8-9 για να μπορέσουν να ισοφαρίσουν λίγο μετά σε 11-11 με την περίοδο να κλείνει στο 14-11. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σεφερης με τον Μαρκουλη έφεραν την ομάδα τους στο 18-11, με τον Μουμτζη, τον Παχο και τον Μοσχοβακο να απαντούν για να ισοφαρίσουν σε 19-19 με τον Γιαβη να βάζει μπροστά τους Makrino Rebound, 19-21. Ο Σεφέρης ισοφάρισε σε 21-21, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-23 από τον Μαρκοπουλιωτη και τον Γιαβη. Στην επανάληψη ο Σεφερης με τον Βαβιζο σκόραραν για το 27-23, ο Παχος μείωσε στον πόντο, με τους Desperado να τρέξουν σερί 8-0 με τον Σαλημενο, τον Σεφέρη και τον Μαρκοπουλιώτη για το 35-26. Ο Μοσχοβακος σκόραρε για να μειώσει σε 35-28, με τον Μαρκουλη και τον Μαρκοπουλιώτη να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο στο 39-30 για τους Desperado. Στην 4η περίοδο ο Κιουσης με τον Μαρκουλη συνέχισαν το σερί της ομάδας τους ως το 52-30 ολοκληρώνοντας ένα 15-0, με τον Παχο να απαντά. Ο Μοσχοβακος, με τον Γιαβη και τον Μουμτζη μείωσαν σε 53-39, με τον Μαρκοπουλιωτη να φέρνει το ματς στο 57-40, πριν κλείσει την αναμέτρηση ο Γιαβης στο 57-43.

Για τους νικητές ο Σεφερης είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κιουσης 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Μαρκοπουλιωτης 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Makrino Rebound ο Γιαβης είχε 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Παχος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μουμτζης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μοσχοβακος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Ready 2 Fire – Τεμπελέηκερς 65-49

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν τους Τεμπελέηκερς για να εκμεταλλευτούν την ήττα των Makrino Rebound και να τους πιάσουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το ματς ξεκίνησε από τον Δριβα και τον Κασοτακη στο 3-0, με τον Μαναζη να γράφει το 7-2 για την ομάδα του. Ο Γιαννιος μείωσε σε 7-6, με τον Τυροβολα να απαντά, 9-8, πριν Γιαννιος και Σταματελόπουλος κλείσουν το δεκάλεπτο στο 11-8. Στη 2η περίοδο ο Στερμασι με τον Κασοτακη έφεραν τον αγώνα στο 16-8, με τον δεύτερο να σκοράρει και για το 21-11. Ο Μπρουζας μείωσε σε 21-13, με τον Φουρικη και τον Τσιμιακακη να φέρνουν τον αγώνα στο 23-17. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Σταματελόπουλο στο 26-17 με τον Μαγκουτα να μειώνει σε 26-19. Ο Στερμασι έφερε την ομάδα του στο 29-19, με τον ίδιο και τον Σταματελόπουλο να σκοράρουν για το 34-21 λίγο μετά. Οι Τεμπελέηκερς μείωσαν στους 10 με τον Φουρικη και τον Γιαννιο, αλλά ο Κασοτάκης έφερε τους Ready 2 Fire στο 38-24. Ο Μαγκουτας απάντησε, με τον Σταματελόπουλο να τρέχει σερί 10-0 μόνο τους για το 48-26 της ομάδας του. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 48-28 από τον Φουρικη, με τον Δριβα να σκοράρει για το 50-28 στην 4η περίοδο. Οι Τεμπελέηκερς με τον Φουρικη έφτασαν στο 50-33, αλλά Μαναζης και Κασοτακης απάντησαν για το 58-33. Ο Γιαννιος μείωσε σε 58-35, με τον Κασοτακη και τον Σταματελοπουλο να γράφουν το 63-35. Ο Μπρουζας με τον Μακρυδακη μείωσαν σε 63-43 με τον Παναγιωτόπουλο και τον Γιαννιό να φέρνουν το ματς στο 63-49 ολοκληρώνοντας ένα 0-14 για την ομάδα τους, πριν κλείσει τον αγώνα ο Μαναζης.

Για τους νικητές ο Σταματελόπουλος είχε 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κασοτακης 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Στερμασι 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μαναζης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Τεμπελέηκερς ο Γιαννιος είχε 18 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Φουρικης 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα.