Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι Lions-Net, οριακά οι Tragic!

Αήττητοι Lions-Net, οριακά οι Tragic!

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 60-52 τους Giagelia Bulls για την 4η αγωνιστική στον 8ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να συνεχίσουν αήττητοι με 4-0 στο γκρουπ. Στο 4-0 και οι Nothing But Net που νίκησαν με 54-43 τους Athens Finest. Οριακή νίκη για τους Orlando Tragic, 61-60 τη Μαύρη Θύελλα, με ένα προβάδισμα σε όλο το ματς, ενώ η Ήρεμη Δύναμη επικράτησε με 65-59 των Remal Madri.

Giagelia Bulls – Nikea Lions 52-60

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 52-60 τους Giagelia Bulls με το ματς να ξεκινά με 5-3 από τον Ρήγα και τον Ζησιμο, για να απαντήσουν ο Ξανθάκης με τον Ανδριώτη. Ο Βλάχος με τον Κακαβανο έφεραν τον αγώνα στο 15-10 με τον Ξανθάκη να μειώνει, αλλά τον Βασιλείου να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 19-14 για τους Giagelia Bulls. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ρήγας έφερε το ματς στο 21-16, με τον Χατζηγεωργίου και τον Παλλη να απαντούν, 21-23 για τους Nikea Lions. Ο Ζησιμος ισοφάρισε, ο Λαππας με τον Μιχόπουλο έγραψαν το 23-27 με τον Λαππα να φέρνει τους Nikea Lions στο 26-34 λίγο μετά. Το ημίχρονο έληξε στο 32-34 από τον Βλάχο με τους Nikea Lions στην επανάληψη με Ξανθάκη και Ανδριώτη να ξεφεύγουν με 32-40. Ο Αλειφέρης ήταν που ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 34-46, με τον Βλάχο και τον Βασιλείου να απαντούν για το 42-47 στο 30ο λεπτό. Ο Ρήγας μείωσε σε 44-49 στο 4ο δεκάλεπτο με τον Κίτσο να γράφει το 44-54. Ο Κακαβανος μείωσε σε 48-54 και 50-56 λίγο μετά με τον Βλάχο να γράφει το 52-56 αλλά τον Λαππα να κλείνει το ματς στο 52-60 για τους Nikea Lions.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Λαππας 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Χατζηγεωργίου 7 πόντους. Για τους Giagelia Bulls ο Ρηγας είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Βλάχος 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κακαβανος 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Βασιλείου 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Nothing But Net – Athens Finest 54-43

Οι Nothing But Net κέρδισαν με 54-43 τους Athens Finest με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές από τον Παπαγεωργίου και τον Δημητρίου για να απαντήσει για το 6-6 ο Ζαχαριας. Ο Κοτσιφης με τον Καραμανή έφεραν την ομάδα τους στο 15-7, με την περίοδο να κλείνει στο 17-9. Ο Δημητρίου στο 2ο δεκάλεπτο σκόραρε για το 20-9 με τον Ζευγαριδη και τον Αλβερτη να απαντούν για το 2-13. Ο Πινος έφερε τον αγώνα στο 26-13, ο Αποστολάκος με τον Ζαχαρια απάντησαν για το 26-19, με τον Αποστολάκο και τον Αναγνώστου να φέρνουν το παιχνίδι στο 28-22 λίγο μετά. Το ημίχρονο τελείωσε από τον Καραμανή και τον Ζευγαριδη στο 30-24 για να γράψει ο Ζαχαριας το 30-26 λίγο μετά. Ο Κοτσίφης έφερε την ομάδα του στο 36-28 με τον Κουρτογιάννη να απαντά για το 36-32, πριν ο Δημητρίου φέρει τη διαφορά στους 10 πόντους, 42-32. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 44-35 με τον Αποστολάκο και τον Ζαχαρια να μειώνουν σε 44-39 και τον Ζευγαριδη να γράφει το 46-40 λίγο μετά. Ο Παλμος με τον Σταυρίδη απάντησαν για το 50-40 με τον Δημητρίου να γράφει το 52-41 λίγο μετά για να κλείσει το ματς ο Παλμος στο 54-43.

Για τους νικητές ο Δημητρίου είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καραμανής 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κοτσίφης 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Πινος 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Athens Finest ο Ζαχαριας είχε 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Αποστολάκος 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Orlando Tragic – Μαύρη Θύελλα 61-60

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 61-60 τη Μαύρη Θύελλα για να ανέβουν στο 3-1 στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 3-8 για τη Μαύρη Θύελλα με τον Σταματελόπουλο και τον Λιατσο για να απαντήσει ο Τσουλφας. Ο Βογιατζακης έφερε τον αγώνα στο 5-12 με τον Ριγόπουλο να μειώνει, αλλά τη Μαύρη Θύελλα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 8-15. Στη 2η περίοδο ο Σταθόπουλος με τον Βαμβακά έτρεξαν σερί 0-10 για την ομάδα τους ως το 8-25, με τον Ονουφρίου να γράφει το 10-29. Ο Μπελεχάκης με τον Αθανασιάδη απάντησαν για το 16-29 με το ημίχρονο να κλείνει από Ματσουκατωφ και Ριγόπουλο στο 20-29. Στην επανάληψη ο Αθανασιάδης μείωσε σε 23-29, ενώ ο Μπελεχάκης έγραψε το 27-31. Μετά το καλάθι του Λιατσου ο Τσουλφας με τον Ματσουκατωφ απάντησαν για το 31-34. Ο Σταματελόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 31-38, ενώ ο Σταθόπουλος έγραψε το 36-43. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 38-46 από τον Σταματελόπουλο, ενώ ο Βογιατζάκης ήταν που έφερε τη Μαύρη Θύελλα στο 39-48 λίγο μετά. Ο Μπελεχάκης με τον Ριγόπουλο απάντησαν για το 46-48, ενώ ο Αθανασιάδης έφερε τον αγώνα στο 51-52. Ο Αλεξόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 51-55, με τον Σταθόπουλο να γράφει το 51-58. Μετά την απάντηση του Αθανασιάδη ο Σταθόπουλος και πάλι σκόραρε για το 54-60, με τον Ματσουκατωφ και τον Αθανασιάδη να μειώνουν σε 59-60 και τον Μπελεχάκη να δίνει στους Orlando Tragic το μόνο τους προβάδισμα στο ματς στο τελικό σκορ, 61-60!

Για τους νικητές ο Μπελεχάκης είχε 13 πόντους, ο Ριγόπουλος 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Ματσουκατωφ 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Αθανασιάδης 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τσουλφας 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταθόπουλος είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Σταματελόπουλος 11 πόντους, ο Ονουφρίου 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Remal Madri – Ήρεμη Δύναμη 59-65

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 59-65 τους Remal Madri με το ματς να ξεκινά με 0-12 για τους νικητές από τον Κουβαρα και τον Μεγακλή, για να απαντήσουν οι Remal Madri για το 5-14. Ο Μαστρογιαννης μείωσε σε 12-19 με τον Κουβαρα να κρατά την ομάδα του μπροστά, 14-21. Η περίοδος έκλεισε από τον Μοτσαρο στο 19-21, με τον Κουβαρά να σκοράρει και πάλι. Μαζί με τον Λάμπρου έγραψαν το 21-25, αλλά ο Μαστρογιαννης με τον Μαλλιο μείωσαν σε 25-28. Η Ήρεμη Δύναμη έφτασε με τον Μεγακλή και τον Κουβαρα στο 30-40 για να κλείσει το ημίχρονο από τον Μοτσαρο και τον Λαμπρου στο 37-43. Στην επανάληψη ο Κουβαρας έφερε την ομάδα του στο 37-46, με τον Λαμπρου να γράφει το 39-51. Ο Μπουρας έφερε την Ήρεμη Δύναμη στο 41-56, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Σιδηρόπουλο και Κυρανο στο 45-57. Στην 4η περίοδο ο Κυρανος έφερε τον αγώνα στο 52-57 με τον Σιδηρόπουλο να μειώνει σε 54-57. Ο Μεγακλης απάντησε για το 54-61, με τους Remal Madri να πλησιάζουν στο σουτ με τον Γρηγορόπουλο, 59-61, για να κλείσουν το ματς ο Κουβαρας με τον Λαμπρου στο 59-65 για την ομάδα τους.

Για τους νικητές ο Κουβαράς είχε 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μεγακλής 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Λάμπρου 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Remal Madri ο Κυρανος είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Γρηγορόπουλος 13 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Μοτσαρος 9 πόντους, ο Μαλλιος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σιδηρόπουλος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ.