Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ισοφάρισαν οι Τριπόντιοι!

Ισοφάρισαν οι Τριπόντιοι!

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 61-55 το δεύτερο παιχνίδι της προημιτελικής σειράς του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τους Miners για να ισοφαρίσουν σε 1-1 το ζευγάρι και να το ωθήσουν σε tie break. Το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι θα γίνει τη Δευτέρα, με τον νικητή να παίρνει το πολυπόθητο εισιτήριο για το final four της λίγκας.

Miners – Τριπόντιοι 55-61
(Σκορ σειράς: 1-1)

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους Miners, που μπήκαν στην αναμέτρηση με 8-1 με τον Κωτσιδη, τον Παπαδόγιαννη και τον Χασομέρη. Ο Ράλλης απάντησε για τους Τριπόντιους, ο Αγαθος έφερε το ματς στο 10-5, με τον Καραδημα να απαντά για το 10-5. Ο Μπενετσης ήταν που ανέβασε στο 14-5 το σκορ, με τους Τριπόντιους να σκοράρουν για το 14-7. Ο Αρβανιτέλης έφερε τους Miners στο 16-7 με τον Παρλαβατζη να απαντά για το 16-10. Ο Χασομερης έφερε τον αγώνα στο 18-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Εμμανουηλίδη στο 18-12. Στη 2η περίοδο ο Ραπτης έγραψε το 20-12 για τους Miners, με τους Τριπόντιους να απαντούν για το 22-18 με τον Καραδημα και τον Τσουτη. Ο Αρβανιτελης κράτησε τους Miners μπροστά με 24-18, για να γράψει και το 26-20 λίγο μετά, με τον Παρλαβατζη να απαντά με τρίποντο, αλλά τον Παπαδογιάννη να σκοράρει για το 29-23. Ο Ράλλης με τον Τσουτη ήταν που ισοφάρισαν τον αγώνα, αλλά οι Τριπόντιοι δεν πήραν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Παπαδόγιαννης σκόραρε για το 32-29, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-30.

Το προβάδισμα που δεν ήρθε στο τέλος του πρώτου μέρους ήρθε με το ξεκίνημα της επανάληψης από τον Εμμανουηλίδη για το 32-33 για τους Τριπόντιους, με τον Αγαθο να απαντά, 34-33. Ο Φαλελακης έφερε την ομάδα του στο 34-37, με τον Αρβανιτελη και τον Κωτσιδη να σκοράρουν για το 38-37 των Miners. Ο Καραδημας με τον Παρλαβατζη ήταν που έγραψαν ένα 0-5 για τους Τριπόντιους για να τους δώσουν και πάλι προβάδισμα, 38-42, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Παρλαβατζη στο 40-45. Στην 4η περίοδο ο Αγαθος μείωσε σε 42-45, με τον Παπαδόγιαννη και τον Αρβανιτέλη να ολοκληρώνουν ένα 9-1 για τους Miners ως το 48-46. Ο Καραδημας ισοφάρισε στο 48-48, με τον Αγαθο να σκοράρει για το 50-48. Ο Καραδήμας ισοφάρισε και πάλι, 50-50, ο Αγαθος έβαλε την ομάδα του μπροστά με τρίποντο, 53-50, αλλά αυτό ήταν το τελευταίο προβάδισμα για τους Miners στον αγώνα. Ο Ράλλης μείωσε σε 53-52, με τον Παρλαβατζη να έρχεται για το 53-56. Ο Χασομέρης μείωσε στον πόντο, με τον Παρλαβατζη να απαντά και πάλι, με τρίποντο για το 55-59 της ομάδας του, για να έρθει ο Ράλλης για το 55-61 και την ισοφάριση για τους Τριπόντιους!

Για τους νικητές ο Παρλαβατζης είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Καραδημας 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ραλλης 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσουτης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Miners ο Παπαδόγιαννης είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αγαθος 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Αρβανιτέλης 10 πόντους.