Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 5-0 οι Orlando Tragic, στην παράταση Heat-Δουρούτη!

5-0 οι Orlando Tragic, στην παράταση Heat-Δουρούτη!

Οι Orlando Tragic συνεχίζουν αήττητοι στον Β όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά το δύσκολο 50-48 επί των Lazer για την 5η αγωνιστική. Νίκες για το 4-1 για την One Love B.C. και τους Pick ‘n’ Troll, με την πρώτη να κερδίζει με 59-48 τους Κένταυρους και τους δεύτερους να επικρατούν με 65-58 των Chicago Tools. Στο 3-2 ανέβηκαν οι Heat B.C. και η Δουρούτη, αφού οι πρώτοι κέρδισαν στην παράταση με 76-68 τον KMC B.C., ενώ η δεύτερη επικράτησε κι αυτή στην παράταση με 71-67 των Filoiadelfia 76ers.

Pick ‘n’ Troll – Chicago Tools 65-58

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 65-58 τους Chicago Tools με το ματς να ξεκινά καλά για τους νικητές που πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, 18-13. Οι Chicago Tools απάντησαν με τον ίδιο τρόπο στη 2η περίοδο, με πολύ καλή άμυνα κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 7 πόντους και το 7-12 έφερε το ματς στα ίσα στην ανάπαυλα, 25-25. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Pick ‘n’ Troll πήραν ξανά διαφορά, 18-11 εκεί το σκορ για να φτάσουμε στο 43-36. Μάλιστα, κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και στην 4η περίοδο, όπου το ματς πήγε σε πιο γρήγορο ρυθμό, 22-22 εκεί το σκορ για να φτάσουμε στο τελικό 65-58.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 24 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Φουκος 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μουκοβινας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Chicago Tools ο Μιχαλόπουλος είχε 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Νερατζης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Πλεξιδας 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Παρασχος 7 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τριαντάφυλλος 7 πόντους και 9 ριμπάουντ επίσης.

One Love B.C. – Κένταυροι 59-48

Η One Love B.C. κέρδισε τους Κένταυρους με 59-48 με το ματς να ξεκινά κλειστό, 8-7 το πρώτο δεκάλεπτο. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη συνέχεια, το 14-11 της 2ης περιόδου μας έφερε στο 22-18 του ημιχρόνου. Οι Κένταυροι ήταν καλύτεροι στο 3ο δεκάλεπτο και με το 14-19 εκεί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, 36-37 στο 30ο λεπτό του ματς. Όμως, η 4η περίοδος ανήκε στην One Love B.C., που με 23-11 επιμέρους σκορ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 59-48.

Για τους νικητές ο Καρδαμάκης είχε 27 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μπιμπας 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Πιτογλου 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Κένταυρους ο Παππας είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσιότσιος 14 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Δουρούτη – Filoiadelfia 76ers 71-67παρ.

Η Δουρούτη κέρδισε με 71-67 τους Filoiadelfia 76ers μετά από ένα σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 για τους νικητές από τον Γιαννικακη και τον Ζησιδη Ο. για να απαντήσει ο Χριστοφιλόπουλος. Ο Μπακελας έφερε την ομάδα του στο 9-5 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει από τον Διαμαντη στο 9-7. Στη 2η περίοδο ο Ζιαγκας ισοφάρισε τον αγώνα, αλλά ο Μπακελας με τον Ζησιδη Σ. έγραψαν το 13-90. Ο Διαμαντής μείωσε με τον Ζησιδη Σ. να απαντά και τον Μπακελα να σκοράρει για το 17-14. Οι Filoiadelfia 76ers πήραν το προβάδισμα με τον Ζιαγκα για το 17-19, ο Γιαννικακης απάντησε για το 21-19 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Διαμαντη στο 21-21. Στην 3η περίοδο ο Διαμαντης ήταν που έγραψε το 21-23 και το 24-25 για την ομάδα του, με τον Ζιαγγκα και τον Παλλα να φέρνουν το ματς στο 28-34 για τους Filoiadelfia 76ers. Ο Μπακελας απάντησε για το 32-36, με τον Ζησιδη Σ. να μειώνει στο καλάθι, πριν ο Διαμαντης κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 39-42. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ζησιδης Σ. μείωσε τον πόντο, με τον Ζιαγκα και τον Διαμαντη να απαντούν για το 43-47 και το 45-50. Ο Βαφειαδης έφερε την ομάδα του στο 45-52, αλλά ο Μπακελας απάντησε για να φέρνει το ματς στον πόντο, 51-52. Ο ίδιος με τον Ζησιδη Ο. σκόραραν για το 56-54 της Δουρούτη, ενώ ο Ζησιδης Σ. έγραψε το 58-54. Ο Διαμαντης απάντησε για το 58-57, με τον Ζησιδη Σ. να γράφει 1/2 βολές για το 59-57 και τον Ζιάγκα στην εκπνοή να ισοφαρίζει το ματς σε 59-59! Στην παράταση ο Ζιάγκας με τον Διαμαντη σκόραραν για το 59-65 των Filoiadelfia 76ers με τον Ζησιδη Σ. να απαντά για την ισοπαλία. Νέα ισοπαλία από τον Γιαννικάκη στο 67-67, με τον Γραμματικο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του αμέσως μετά, 69-67. Ο Ζησιδης Ο. με τον Φιλια ήταν που στη συνέχεια με 1/2 βολές ο καθένας έφεραν το ματς στο 71-67 για να χαρίσουν τη νίκη στη Δουρούτη.

Για τους νικητές ο Ζησιδης Σ. είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μπακελας 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ζησιδης Ο. 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Γιαννικάκης 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 τάπες. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Διαμαντης είχε 34 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ζιαγκας 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ.

Lazer – Orlando Tragic 48-50

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 48-50 τους Lazer με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Lazer για το 7-7. Οι Orlando Tragic πήραν προβάδισμα με 7-12 με τους Lazer να μειώνουν σε 14-15 ως το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο στο πεντάλεπτο το ματς είχε πάει στο 17-22 για τους Orlando Tragic με τους Lazer να μειώνουν αρχικά σε 20-22 και στη συνέχεια να ολοκληρώνουν ένα 10-0 για να προσπεράσουν στην ανάπαυλα με 27-22. Στην 3η περίοδο οι Orlando Tragic μείωσαν στον πόντο στο 27-26 και το 31-30 με τις δύο ομάδες να φτάνουν έτσι ως και το 37-36 για να πάρουν προβάδισμα οι Orlando Tragic με 39-41 στο τέλος της περιόδου. Στον πόντο ήταν το ματς και με 6:40 για το τέλος, 41-42, με τους Orlando Tragic να πηγαίνουν τρία λεπτά μετά στο 44-49 και τους Lazer να μειώνουν σε 48-49 πριν οι Orlando Tragic με 1/2 βολές φτάσουν στο τελικό 48-50.

Για τους νικητές ο Αθανασιάδης είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπελεχάκης 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τσουλφας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ριγόπουλος 7 πόντους, 4 ασίστ. Για τους Lazer ο Γιαννόπουλος είχε 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Αντιπαριώτης 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Καλαμπακος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Ντραγκοτι 8 πόντους.

KMC B.C. – Heat B.C. 68-76παρ.

Οι Heat B.C. κέρδισαν τον KMC B.C. με 68-76 στην παράταση. Το ματς ξεκίνησε με 2-8 για τους νικητές από τον Αρβανιτάκη και τον Χατζησομπανη. Ο Σανδυλος απάντησε με τον Λυκουδη να φέρνει την ομάδα του στο 7-9. Ο Κανελλόπουλος με τον Μαριολη ισοφάρισαν τον αγώνα σε 11-11 με τον Χατζησομπανη και τον Νικολαου να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 11-16 για τους Heat B.C.. Μετά το καλάθι του Πάλλα στη 2η περίοδο και εκείνο του Κανελλόπουλου οι Heat B.C. απάντησαν με τον Χατζησομπάνη και τον Αρβανιτάκη για το 16-23. Ο Σανδυλος ισοφάρισε τον αγώνα σε 23-23, με τον Φωτόπουλο να φέρνει την ομάδα του στο 23-27 για να κλείσει ο Πάλλας το ημίχρονο στο 26-27. Στην επανάληψη ο Κανελλόπουλος με τον Σανδυλο σκόραραν για το προσπέρασμα της ομάδας τους, ενώ ο Πάλλας έφερε τον αγώνα στο 36-29. Ο Λυκουδης έγραψε το 38-30, με τον Φωτόπουλο και τον Καρατζα να απαντούν για το 38-37. Ο Κανελλόπουλος κράτησε μπροστά τους KMC B.C. με 40-37 με τον Λυκουδη να γράφει το 45-40 λίγο μετά και το 47-42 για να κλείσει από τον Αρβανιτάκη η 3η περίοδος στο 47-45. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πάλλας με τον Λυκουδη έφεραν την ομάδα τους στο 52-45, με τον Φωτόπουλο να απαντά, 52-48. Ο Καψης έγραψε το 54-48, με τον Καρατζα να μειώνει σε 54-52 και 57-53. Μετά το 60-63 από τον Πάλλα ο Φωτόπουλος μείωσε σε 60-57 για να έρθει ο Χατζησομπάνης στο τέλος και να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 60-60 για να οδηγηθούμε στην παράταση! Εκεί ο Κανελλόπουλος σκόραρε για το 62-60, αλλά ο Αρβανιτάκης με τον Χατζησομπανη απάντησαν για το 62-67 για τους Heat B.C.. Ο KMC B.C. μείωσε σε 66-7 με τον Μαριολη, αλλά ο Φωτόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 66-70 και ο ίδιος μαζί με τον Χατζησομπάνη έγραψαν το 68-76 στο τέλος με 0-6 για τους Heat B.C..

Για τους νικητές ο Χατζησομπανης είχε 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Καρατζας 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Φωτόπουλος 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αρβανιτάκης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τον KMC B.C. ο Σανδυλος είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κανελλόπουλος 13 πόντους, 3 ασίστ, 3 τάπες, ο Πάλλας 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λυκούδης 13 πόντους (τα στατιστικά του ΣΔΔΣΦ παρουσιάζουν απόκλιση από το σύνολο πόντων τους, οπότε μεταφέρονται με επιφύλαξη).