Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 5-0 οι Κροκόδειλοι, μεγάλη νίκη για Τριπόντιους!

5-0 οι Κροκόδειλοι, μεγάλη νίκη για Τριπόντιους!

Οι Κροκόδειλοι συνέχισαν χωρίς ήττα στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», επικρατώντας με 75-63 των Shooting Stars για την 5η αγωνιστική. Οι Τριπόντιοι έσπασαν το αήττητο στο γκρουπ του Ατρόμητου Αιγάλεω κερδίζοντάς τον με 52-47, ενώ η Μαύρη Θύελλα έκανε σημαντική νίκη με 60-45 επί του Γ.Σ. Κυψέλης, με τους Ξεφτιλάιζερς να επικρατούν μετά από σκληρό ντέρμπι με 57-52 των Σφυριών.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Τριπόντιοι 47-52

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 47-52 τον Ατρόμητο Αιγάλεω με το ματς να ξεκινά με 4-6 από τον Τσαφαντάκη και τον Φαλελακη. Ο Κεραμισανος με τον Καναρη απάντησαν για το 12-6 της ομάδας τους για να κλείσει ο Εμμανουηλίδης το δεκάλεπτο στο 12-8. Στη 2η περίοδο ο Εμμανουηλίδης μείωσε σε 14-11 αλλά ο Ατρόμητος Αιγάλεω απάντησε για το 17-11. Ο Παρλαβατζης έφερε το ματς στο 19-16 με τους Τριπόντους να καταφέρνουν ως το τέλος του ημίχρονο να προσπεράσουν με 21-26 με τον Καραδημα, παρά τις προσπάθειες του Κλιγκοπουλου. Στην 3η περίοδο ο Καναρης έβαλε και πάλι μπροστά τον Ατρόμητο Αιγάλεω, με τον Παρλαβατζη και τον Εμμανουηλίδη να απαντούν για το 27-33 της ομάδας τους. Ο Ψωμας μείωσε σε 31-33 και 33-36, με τον Ράλλη και τον Καραδημα να γράφουν το 34-42, πριν ο Καναρης κλείσει το δεκάλεπτο στο 37-42. Στην 4η περίοδο ο Ράλλης με τον Τζανετακο έφεραν τους Τριπόντιους στο 38-47, ο Ψωμας με τον Ντριτσο απάντησαν και μείωσαν σε 40-47 και 46-52, αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Για τους νικητές ο Ράλλης είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Εμμανουηλίδης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παρλαβατζης 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καραδήμας 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Ντριτσος είχε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Καναρης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μαύρη Θύελλα – Γ.Σ. Κυψέλης 60-45

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 60-45 τον Γ.Σ. Κυψέλης με το ματς να ξεκινά με 12-0 για τους νικητές από τον Βαμβακά, τον Σταματελόπουλο και τον Σταθόπουλο, για να απαντήσουν ο Φαρμακης με τον Κατσιφλωρο για το 12-5. Η περίοδος έκλεισε στο 15-5 από τον Σταματελόπουλο, αλλά ο Κατσιφλώρος μείωσε σε 15-11 στο 2ο δεκάλεπτο, για να φέρει το ματς στο 17-13 ο Αγγελόπουλος. Ο Ζησης απάντησε για το 21-13 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Σταματελόπουλο στο 24-14. Στην επανάληψη η Μαύρη Θύελλα κράτησε απόσταση από τον αντίπαλό της, με τον Τριαντη και τον Σταματελόπουλο έφτασε ως το 34-24. Ο Γ.Σ. Κυψέλης άρχισε την αντεπίθεση, μείωσε σε 34-27 στο τέλος της περιόδου, ενώ μετά το 37-27 στο 4ο δεκάλεπτο πλησίασε με τον Αγγελόπουλο σε 37-30 και λίγο αργότερα ως και στο 39-36 με τον Κατσιφλώρο. Ο Δανης απάντησε για το 43-36, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να μειώνει σε 43-40 και σε 46-43 λίγο αργότερα. Όμως, ένα 12-0 από τον Δανη, τον Σταθόπουλο και τον Βαμβακά έφερε τη Μαύρη Θύελλα στο 58-43 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Σταματελόπουλος είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σταθόπουλος 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Δανης 10 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Βαμβακάς 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Κροκόδειλοι – Shooting Stars 75-63

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν με 75-63 τους Shooting Stars για να παραμείνουν στην κορυφή του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 9-4 για τους νικητές από τον Παπα, τον Ηλιόπουλο και τον Νικολακη, για να απαντήσει ο Γεωργόπουλος για το 10-6 και το 12-10. Ο Ηλιόπουλος με τον Παπα έφεραν την ομάδα τους στο 17-10 και το 22-10 στο τέλος της περιόδου, με τους Shooting Stars να μειώνουν με τον Σταύρου σε 25-17 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Νικολάκης έγραψε το 29-17, με τον Γεωργόπουλος να απαντά, πριν ο Αδαμόπουλος με τον Παπα φέρουν τους Κροκόδειλους στο 40-22. Ο Ζαφειράτος μείωσε στους 14, αλλά ο Αδαμόπουλος έκλεισε το ημίχρονο στο 43-26. Στην επανάληψη οι Κροκόδειλοι κράτησαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, παρά τις προσπάθειες του Τζουκα και του Γεωργόπουλου, 47-35 και 50-39, κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο στο 53-39 με τον Αδαμόπουλο. Στην 4η περίοδο ο Ζαφειράτος μείωσε σε 56-48 και 58-51, με τον Αδαμόπουλο να απαντά και τον Παπα να γράφει το 63-51. Ο Ζαφειράτος μείωσε στους 10, ο Γλυκατζης έφερε την ομάδα του στο 69-56, με τον Παπα να γράφει το 73-59 λίγο μετά. Γεωργόπουλος και Ζαφειράτος σκόραραν για το 73-63, αλλά οι Κροκόδειλοι πήραν τη νίκη με 75-63.

Για τους νικητές ο Παπας είχε 28 πόντους, ο Αδαμόπουλος 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γλυκατζης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Νικολακης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Shooting Stars ο Γεωργόπουλος είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ζαφειρατος 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σταύρου 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες.

Σφυριά – Ξεφτιλάιζερς 52-57

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν τα Σφυριά με 52-57 με το ματς να ξεκινά με 0-9 για τους νικητές από τον Αντωνιάδη, τον Ηλιόπουλο και τον Χαραλαμπόπουλο για να απαντήσουν ο Σιαμαντας με τον Μουρτζο. Ο δεύτερος σκόραρε και για το 7-11 με τον Τυπαλδο να γράφει το 7-143 πριν ο Τσιτος φέρει τον αγώνα στο 11-13. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τσουκας έβαλε μπροστά τα Σφυριά με 14-13, με τον Γαδ να απαντά. Ο Σαμέρας μείωσε στον πόντο, αλλά με σερί 0-9 ο Αντωνιάδης με τον Γαδ έφεραν την ομάδα τους στο 16-26. Ο Σιαμαντας ήταν που μείωσε σε 20-27 με τον Τυπάλδο να κλείνει το ημίχρονο στο 20-30. Στην επανάληψη ο Ρουμπης με τον Τσιτο ήταν που σκόραραν για το 26-30 με τον Σιαμαντα και τον Τσουκα να ολοκληρώνουν ένα 11-0 για τα Σφυριά που τα έβαλε μπροστά στο σκορ, 31-30. Ο Τσίτος έγραψε το 34-32, με τον Αντωνιάδη και τον Ηλιόπουλο να σκοράρουν για το 34-38. Μούρτζος και Τσουκας ισοφάρισαν, αλλά ο Αντωνιάδης ήταν που με 0-6 έκλεισε το δεκάλεπτο στο 38-44 με τον Χαραλαμπόπουλο να σκοράρει για το 38-46 στην 4η περίοδο. Ο Ρουμπης με τον Μουρτζο απάντησαν, αλλά ο Καζας Γ. ήταν που έφερε την ομάδα του στο 42-51. Τα Σφυριά μείωσαν σε 48-51 με τον Σαμερα, αλλά ο Καζας Π. κράτησε την ομάδα του μπροστά για να γράψει ο Ηλιόπουλος το 48-56 με μια βολή. Σιαμαντας και Ρουμπης απάντησαν για το 52-56, όμως οι Ξεφτιλάιζερς έφυγαν με τη νίκη στα χέρια τους.

Για τους νικητές ο Αντωνιάδης είχε 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος 9 πόντους, ο Τυπάλδος 7 πόντους και 2 κλεψίματα. Για τα Σφυριά ο Σιαμαντάς είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ρουμπης 12 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Τσιτος 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μουρτζος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσουκας 8 πόντους.