Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στη 2η παράταση οι Porto Mpagaz!

Στη 2η παράταση οι Porto Mpagaz!

Οι Porto Mpagaz επικράτησαν με 74-69 του Ερμή σε εξ αναβολής αγώνα του Β ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να συνεχίσουν τη μάχη τους στο κυνήγι της 5ης θέσης του ομίλου. Το παιχνίδι κρίθηκε στα 50 λεπτά, καθώς οι δυο ομάδες χρειάστηκαν 2 παρατάσεις για να λύσουν τις διαφορές τους, με τα πρώτα 40 λεπτά να κλείνουν στο 61-61 και την πρώτη παράταση στο 66-66, με τους δυο αντιπάλους να μοιράζονται από μία ισοφάριση σε κάθε τέλος!

Ερμής – Porto Mpagaz 69-74παρβ

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν τον Ερμή με 69-74 στη 2η παράταση, ανατρέποντας διψήφια διαφορά στο 2ο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με 4-0 από τον Τυλιγαδα και τον Ζαπατινα, με τον Γκουσκο Μ. να απαντά, 4-4. Ο Ερμής ξέφυγε με τον Βλαχακη και τον Ζαπατινα με 9-4, ο Γιαννικας μείωσε στον πόντο, με τον Μελά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 11-8. Στη 2η περίοδο ο Γκουσκος Δ. με τον Γιαννικα έφεραν τους Porto Mpagaz για πρώτη φορά μπροστά, 11-12, αλλά ο Μηλιας απάντησε για το 15-12. Ο Γκουσκος Μ. ισοφάρισε τον αγώνα σε 17-17, με τον Βλαχακη και τον Μηλια να γράφουν το 21-17 και τον Μελά να φέρνει την ομάδα του στο 23-19 και το 25-21 μετά το καλάθι του Σοφιανόπουλου. Ο Γιαννικας μείωσε στο σουτ, αλλά ο Μηλιας με τον Τυλιγαδα έγραψαν το 32-24 για τον Ερμή, ενώ ο Μελας έκλεισε το ημίχρονο στο 37-26 για την ομάδα του. Ο Ερμής πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς στο 38-26 στις αρχές της επανάληψης από τον Ζαπατινα, με τον Γκουσκο Δ. να μειώνει στους 8. Ξανά στους 10 από τον Τυλιγαδα, 43-33, και τον Μελά, 45-35, με τους Porto Mpagaz να τρέχουν 0-8 σερί με τον Σοφιανόπουλο και τον Σιμο ως το 45-43. Η περίοδος έκλεισε από τον Ζαπατινα στο 49-43, ενώ ο Μελάς με τον Μηλια στο 4ο δεκάλεπτο σκόραραν για το 55-45 του Ερμή. Ο Οικονόμου με τον Γκουσκο Δ. απάντησαν για το 55-50 και το 57-53, με τον Μηλια να γράφει το 59-53. Ο Γιαννικας με τον Γκουσκο Μ. έφεραν το ματς στα ίσα, 59-59, με τον Μελά να απαντά για το 61-59 και τους Porto Mpagaz να ισοφαρίζουν με τον Γκουσκο Δ. για το 61-61 οδηγώντας το ματς στην 1η παράταση. Εκεί ο Μελάς έγραψε το 64-61 για τον Ερμή, αλλά ο Γιαννικας με τον Γκουσκο Μ. απάντησαν για το 64-66 με το τρίποντο του πρώτου. Όμως, ο Βλαχάκης είχε άλλη γνώμη και σκόραρε για να ισοφαρίσει το ματς σε 66-66 και να οδηγήσει τον αγώνα σε 2η παράταση. Εκεί οι Porto Mpagaz πήραν προβάδισμα με τον Σοφιανόπουλο, 66-68, για να απαντήσουν Ζαπατινας και Βλαχάκης για το 69-68 του Ερμή. Όμως, τον τελευταίο λόγο στο ματς τον είχαν οι Porto Mpagaz, ο Γκουσκος Μ. έγραψε το 69-70 για το προσπέρασμα και ο Γιαννικας έκλεισε τον αγώνα στο 69-74.

Για τους νικητές ο Γιαννικας είχε 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γκουσκος Μ. 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γκουσκος Δ. 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Σοφιανόπουλος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον Ερμή ο Μελας είχε 30 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μηλιας 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Βλαχακης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ζαπατινας 9 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τυλιγαδας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα.