Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη νίκη για τους Τουβλέικερς, ροζ φύλλο για Μπίρι Μπίρι!

Μεγάλη νίκη για τους Τουβλέικερς, ροζ φύλλο για Μπίρι Μπίρι!

Οι Τουβλέικερς έσπασαν το αήττητο των Athens Finest, κερδίζοντάς τους με 65-39 για την 5η αγωνιστική στο Championship της λίγκας. Οι Μπίρι Μπίρι κέρδισαν με 45-43 τους Mentores για την πρώτη τους νίκη, ενώ οριακά πήραν το ροζ φύλλο και οι Abaleiros, 57-55 τους Desperado, αλλά και οι Τεμπελέηκερς, 47-45 τους Lazers. Αήττητοι συνεχίζουν οι Ready 2 fire μετά το 61-45 επί των Greek BB Mambas, ενώ οι Los Rebels συνέχισαν ψηλά με το 47-31 επί των MyRema State Warriors. Τέλος, νέα νίκη και για τους Makrino Rebound, το 57-43 επί των Halia Mavericks τους έφερε στο 3-0.

Μπίρι Μπίρι – Mentores 45-43

Οι Μπίρι Μπίρι κέρδισαν τους Mentores με 45-43 για την πρώτη τους νίκη στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με τον Ευαγγελίδη να σκοράρει για το 4-2 πριν απαντήσει ο Σκυλογιάννης. Μετά το καλάθι του Μπλιθικιωτη, το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Τάτση και τον Οικονόμου στο 7-12. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Mentores έφτασαν το σερί τους στο 7-16 με τον Τάτση και τον Οικονόμου ξανά. Ο Σαγιας απάντησε για το 12-16, με τους Mentores να πηγαίνουν στο 12-18 και το 14-20 λίγο μετά. Ο Ευαγγελίδης απάντησε για το 17-20, ο Παπανδρέου για το 19-22, με το ημίχρονο να κλείνει με τους Mentores στο 19-28 με τον Τάτση να σκοράρει. Στην επανάληψη ο Τάτσης έφερε την ομάδα του στο 21-33 και το +12, με τον Ευαγγελίδη να απαντά για το 26-33. Ο Κουφαλης με τον Παπανδρέου σκόραραν για το 30-26 με τον δεύτερο να κλείνει την 3η περίοδο στο 32-37. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τάτσης έφερε τους Mentores στο 32-40 με τον Ευαγγελίδη να απαντά για το 36-40. Ο Σκυλογιάννης σκόραρε για το 36-43 με τους Μπίρι Μπίρι να πλησιάζουν σε 40-43 με τον Σαγια, για να έρθει ο Κούφαλης και να σκοράρει για το 43-43 με καλάθι και φάουλ και ο Παπανδρέου να κλείσει το ματς με καλάθι για το 45-43 για τη νίκη της ομάδας του, που έτρεξε 13-3 σερί στο τέλος.

Για τους νικητές ο Ευαγγελίδης είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κουφαλης 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σαγιας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παπανδρέου 8 πόντους και 23 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Τατσης είχε 27 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Οικονόμου 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Desperado – Abaleiros 55-57

Οι Abaleiros κέρδισαν τους Desperado με 55-57 με τους Desperado να μπαίνουν καλύτερα στην πρώτη περίοδο και να προηγούνται με 14-9 στο τέλος της. Στο 2ο δεκάλεπτο η κατάσταση αντιστράφηκε, το 8-16 των Abaleiros εκεί ήταν που τους έδωσε το προβάδισμα στο ημίχρονο, 22-25 εκεί. Στην 3η περίοδο οι Desperado κατάφεραν να ισοφαρίσουν τον αγώνα, 21-18 στο δεκάλεπτο για να πάμε στο 43-43 στο 30ο λεπτό. Οριακό έμεινε το παιχνίδι ως το τέλος του, αλλά με το 12-14 της 4ης περιόδου οι Abaleiros ήταν αυτοί που κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο από την αναμέτρηση.

(Την ώρα δημοσίευσης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)

Τουβλέικερς – Athens Finest 65-39

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν με 65-39 τους Athens Finest με το ματς να ξεκινά με 7-3 για τους νικητές από τον Μαρίνο και τον Λιβαδά. Η απάντηση ήρθε από Κουρτογιάννη και Ζευγαρίδη για το 7-8 στο δεκάλεπτο, πριν ο Παπαχρήστου σκοράρει για το 12-8 και ο Μαρίνος φέρει την ομάδα του στο 15-9. Ο Ζαχαριας απάντησε, 15-11, με τον Κουρτογιάννη να γράφει το 19-14 λίγο μετά. Ο Καμιναρης ήταν που σκόραρε για το 22-14, με τον Ζευγαρίδη και τον Ζαχαρια να απαντούν για το 25-19 πριν κλείσει το ημίχρονο ο Μαρίνος στο 28-19. Στην επανάληψη ο Μπαλασκας έβαλε την ομάδα του μπροστά με 11 πόντους, ενώ ο ίδιος με τον Καμιναρη λίγο αργότερα σκόραραν για το 35-21 στην αρχή ενός σερί 14-0 που έφερε τους Τουβλέικερς στο 44-21. Ο Ζαχαριας διέκοψε το σερί, με την περίοδο να κλείνει στο 46-23. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαρίνος σκόραρε για το 49-23, με τον Ζαχαρια και τον Ζευγαριδη να απαντούν, 49-33. Ο Καμιναρης έγραψε το 52-33 για τους Τουβλέικερς, ο Ζευγαριδης απάντησε για το 52-37, με τους Τουβλέικερς να τρέχουν νέο σερί στο τέλος, 7-0 ως το 59-37 με τον Παπαχρήστου και τον Μητσοπουλο, για να κλείσουν το ματς με τον Λιβαδα στο 65-39 μετά το καλάθι του Αλβερτη, σπάζοντας το αήττητο των αντιπάλων τους.

Για τους νικητές ο Καμιναρης είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μητσοπουλος 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μαρινος 12 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Athens Finest ο Ζευγαριδης είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ζαχαριας 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Halia Mavericks – Makrino Rebound 43-57

Οι Makrino Rebound κέρδισαν με 43-57 τους Halia Mavericks με το ματς να ξεκινά με 0-4 για τους νικητές από τον Γιαβη και τον Καλαποδακη για να απαντήσουν για την ισοφάριση ο Διακονικολάου με τον Αγγελιδελη. Ο Παχος έφερε την ομάδα του στο 4-11 με τον Αγγελιδέλη να σκοράρει πριν ο Καλαποδακης με τον Μουμτζη γράψουν το 6-15 στο τέλος της περιόδου. Ο Παχος ήταν που στο 2ο δεκάλεπτο έφερε τους Makrino Rebound στο 6-17, ενώ ο Καλαποδακης σκόραρε για το 7-21 λίγο μετά. Διακονικολάου και Αγγελιδέλης απάντησαν για το 11-21, με τον Αγγελωνιτη Π. να γράφει το 16-23 λίγο μετά. Ο Παχος με τον Καλαποδακη έγραψαν το 16-27 για να κλείσει το ημίχρονο από τον Πασσαλη, 18-27. Στην επανάληψη οι Halia Mavericks μείωσαν σε 22-27 και 24-28 με τον Διακονικολάου, για να πλησιάσουν λίγο μετά και στο σουτ, 28-30 και 30-32. Ο Αγγελιδέλης έφερε το ματς στο 32-34, οι Makrino Rebound απάντησαν, αλλά η περίοδος έκλεισε στο 34-36 με τον Αγγελιδέλη να σκοράρει για το 35-36 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο ίδιος με τον Διακονικολάου έβαλαν μπροστά τους Halia Mavericks με 40-38, αλλά ένα 0-10 από τους Makrino Rebound με ένα καλάθι και φάουλ και ένα τρίποντο στο 3:06 ήταν αυτό που τους έφερε στο 40-48. Ο Διακονικολάου μείωσε σε 43-48, αλλά ο Καλαποδάκης με τον Μακρη έγραψαν το 43-55 για την ομάδα τους που έκλεισε το ματς με 0-9 σερί για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μακρης είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καλαποδακης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μουμτζης 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Halia Mavericks ο Αγγελιδελης είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Διακονικολάου 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, ο Συρογιαννης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Bullets – East 37-60

Οι East κέρδισαν τους Bullets με 37-60 με το ματς να ξεκινά με 2-8 για τους νικητές από τον Ασπιωτη και τον Καλια. Ο Φλοκας απάντησε για το 5-8, με τον Καλια να φέρνει την ομάδα του στο 5-13 πριν ο Φλοκας κλείσει το δεκάλεπτο στο 7-13. Ο Τζαλλας σκόραρε για τους Bullets στη 2η περίοδο για το 10-14, με τον Μπουγακια να φέρνει το ματς ως το 13-18. Ο Καλιας με τον Καμπατακη και τον Ασπιωτη απάντησαν για το 13-23, ο Φλοκας με τον Μαστρογιαννη, όμως, μείωσαν σε 18-23 λίγο πριν το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο 18-25. Στην επανάληψη ο Ασπιωτης με τον Θεοφιλου μπήκαν πολύ δυνατά και έτρεξαν ένα 0-12 σερί για τους East, σερί το οποίο τους έφερε ως το 18-37. Ο Τσαρουχας με τον Φλοκα μείωσαν σε 23-39, ενώ οι δυο τους έφεραν το ματς και στο 29-41 στο τέλος της περιόδου μετά το καλάθι του Θεοφίλου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χριστοδουλάκης μείωσε στους 10 πόντους, 31-41, αλλά ένα 0-17 από τους East με τον Θεοφίλου, τον Καμπατακη και τον Ασπιώτη για σκόρερ έφερε τον αγώνα στο 31-58 κρίνοντας οριστικά το νικητή. Το σερί διέκοψε ο Μπουγακιας ενώ ο ίδιος με τον Τσαρουχα έκλεισαν το ματς στο 37-60 λίγο μετά.

Για τους νικητές ο Ασπιωτης είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Θεοφιλου 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Καλιας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καμπατακης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Bullets ο Φλοκας είχε 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τσαρουχας 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπουγακιας 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

.

Lazers – Τεμπελέηκερς 50-52

Οι Τεμπελέηκερς κέρδισαν τους Lazers με 50-52 καταφέρνοντας να αντέξουν στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 3-6 για τους νικητές από τον Μαγκουτα και τον Γιαννιο, για να απαντήσει ο Τσαρουχας για το 7-6. Ο Γιαννιος με τον Δελη έφεραν την ομάδα τους στο 7-10 και το 11-14, με τον Χριστακο και τον Λυμπερη να κλείνουν το ημίχρονο στο 13-14 και τον Γιαννουλη να βάζει μπροστά τους Lazers με 16-14 στη 2η περίοδο. Ο Χριστακος σκόραρε για το 18-14, με τους Lazers να μένουν μπροστά, μετά το καλάθι του Μπουκουβαλα ο Καρακωστας έγραψε το 22-18 για την ομάδα του. Ο Μπουκουβάλας με τον Μακρυδακη απάντησαν για το 22-24 στο ημίχρονο, με τον Παναγιωτόπουλο να γράφει το 23-26 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Κουναδης μείωσε σε 25-26, αλλά με τον Παναγιωτόπουλο οι Τεμπελέηκερς έφτασαν στο 25-31. Ο Τσαρουχας με τον Κουναδη βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει σε 29-31, με τον Γιαννιο να απαντά για το 29-35. Μετά το καλάθι του Καρακωστα οι Τεμπελέηκερς με τον Παναγιωτόπουλο έφτασαν στο 32-39 για να κλείσουν με τον Μπρουζα το δεκάλεπτο στο 35-42. Στην 4η περίοδο ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους με τον Δελη και με τον ίδιο και τον Μπουκουβαλα έφτασαν ως το 37-48. Οι Lazers αντέδρασαν και με τον Λυμπερη και τον Κουναδη μείωσαν σε 45-50 για να έρθουν ο Γιαννουλης με τον Καρακωστα για το 50-51, αλλά οι Τεμπελέηκερς να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη με 1/2 βολές του Μαγκουτα για το 50-52.

Για τους νικητές ο Παναγιωτόπουλος είχε 13 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Δελης 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Γιαννιος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μαγκουτας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπουκουβαλας 7 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Lazers ο Κουναδης είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καρακωστας 13 πόντους, 2 ασίστ, ο Τσαρουχας 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ready 2 Fire – Greek BB Mambas 61-45

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 61-45 τους Greek BB Mambas για να παραμείνουν αήττητοι με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους Ready 2 Fire από τον Δελγα και τον Σπαη. Ο Κασοτακης απάντησε για το 5-5 με τον Στερμασι να φέρνει την ομάδα του στο 9-7. Ο Μπεμπελος με τον Σπαη σκόραραν για το 9-11 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τυροβολα στο 14-11 για τους Ready 2 Fire. Στη 2η περίοδο ο Δελγας ισοφάρισε τον αγώνα, για να έρθουν ο Παππας με τον Σταματελόπουλο για το 18-14. Ο Μπαρδουσης με τον Σδουγκα ισοφάρισαν σε 18-18, αλλά ο Κασοτακης με τον Σταματελόπουλο κράτησαν μπροστά την ομάδα τους με 22-18, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-20. Στην επανάληψη ο Σδουγκας μείωσε σε 25-22, με τους Ready 2 Fire να απαντούν πριν ο Σπαης φέρει το ματς στο 27-25. Ο Σταματελόπουλος με τον Κασοτάκη σκόραραν για το 31-25 με τους δυο τους, τον Μαναζη και τον Τυροβολα να έρχονται για ένα 9-0 ως το 40-26 λίγο μετά. Ο Μπαρδουσης διέκοψε το σερί, ο Στερμάσι απάντησε και ο Τυροβολας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 44-30. Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε από τον Μαναζη στους 16 πόντους, 48-32 και 50-34, με τον Μπεμπελο και τον Μπαρδουση να απαντούν, 51-40 και τον Σδουγκα να φέρνει το ματς στο 53-42 λίγο μετά. Ο Μαναζης σκόραρε για το 57-42, ο Παππάς έφερε το ματς στο 59-44, με τον αγώνα να κλείνει στο 61-45.

Για τους νικητές ο Μαναζης είχε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Σταματελόπουλος 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Τυροβολας 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κασοτακης 11 πόντους. Για τους Greek BB Mambas ο Μπεμπελος είχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Σδουγκας 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Δελγας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

MyRema State Warriors – Los Rebels 31-47

Οι Los Rebels κέρδισαν με 31-47 τους MyRema State Warriors με το ματς να ξεκινά με 2-9 για τους νικητές από τον Σαμπλαουρα, τον Σακελλαρίου Α. και τον Γρηγορόπουλο πριν ο Βερυκιος απαντησει για το 5-9 του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Βλαχογιωργος με τον Βαρωνο και τον Σακελλαρίου Α. σκόραραν για το 5-15, με τον Σαραντόπουλο .Π να μειώνει. Ο Γρηγορόπουλος έφερε το αγώνα στο 7-22 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Σαραντόπουλο Π. στο 9-22. Στην επανάληψη ο Σαμπλαουρας με τον Ισσαρη σκόραραν για το 11-24, με τον Σαραντόπουλο Π. και τον Ισσαρη να μειώνουν σε 16-26 για τους MyRema State Warriors. Ο Σακελλαρίου Α. με τον Παπαδόπουλο απάντησαν για το 16-30 των νικητών, με τον Ισσαρη να μειώνει και τον Σαμπλαουρα να γράφει το 18-32 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ισσαρης ήταν που σκόραρε για το 20-32 με τον Σαραντόπουλο Π. να γράφει το 22-34. Ο Βαρωνος απάντησε, με τη διαφορά να πέφτει από τον Σαραντόπουλο .Π στους 10 πόντους, 27-37. Ο Σακελλαρίου Δ. έφερε την ομάδα του στο 28-44 με τον Βερυκιο να μειώνει σε 31-44, πριν ο Παπαδόπουλος κλείσει το ματς στο 31-47.

Για τους νικητές ο Σακελλαρίου Α. είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γρηγορόπουλος 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Βαρωνος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους MyRema State Warriors ο Σαραντόπουλος Π. είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ισσαρης 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Βερυκιος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.