Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 6-0 η Τιρινίνι, πρώτη νίκη για Athens Supergrungers!

6-0 η Τιρινίνι, πρώτη νίκη για Athens Supergrungers!

Η Τιρινίνι κέρδισε με 92-75 την Dirtus Bologna για την 6η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να παραμείνει αήττητη, 12-0 από την αρχή της σεζόν. Οι Athens Supergrungers πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο στον όμιλο με το 62-61 επί των Giagelia Bulls, ενώ οριακά επικράτησαν των Θαλασσόλυκων οι Zeppelin, 70-67. Οι Rocks B.C. πήραν δύσκολα το ματς με τους Gademians, 66-60 για να πάνε στο 4-2, ενώ οι Red Hot Chili Hoopers πέτυχαν πολύ σημαντική νίκη επικρατώντας με 83-72 του Ρεμπελιακού παρά το μεγάλο ματς του Κατιάκου!

Ρεμπελιακός – Red Hot Chili Hoopers 72-83

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 72-83 τον Ρεμπελιακό με το ματς να ξεκινά με 0-20 για τους νικητές, που κράτησαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο και έκλεισε με 9-23. Στη 2η περίοδο το 25-19 του Ρεμπελιακού τον έφερε πιο κοντά στην ανάπαυλα, 34-42, ενώ παρόμοια κύλησε και η 3η περίοδος, 25-19 κι εκεί, για να πάμε στο 59-61 στο 30ο λεπτό. Ο Ρεμπελιακός κατάφερε και να περάσει μπροστά στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου με 2 πόντους, αλλά οι Red Hot Chili Hoopers ήλεγξαν το ματς στο δεκάλεπτο, με το 13-22 εκεί κατάφεραν να πάρουν τη σημαντική νίκη με 72-83.

Για τους νικητές ο Φραγκογιάννης είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα με 7/8 δίποντα, ο Ζυγουμης 19 πόντους και 6 ριμπάουντ με 8/10 σουτ, ο Τριανταφύλλου 16 πόντους με 6/10 σουτ, ο Γεωργόπουλος 8 πόντους. Για τον Ρεμπελιακό ο Κατιάκος είχε 42 πόντους, 18 ριμπάουντ, ο Ντούσιας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Λαρεντζάκης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Dirtus Bologna – Τιρινίνι 75-92

Η Τιρινίνι κέρδισε με 75-92 την Dirtus Bologna με το ματς να ξεκινά με 0-4 για τους νικητές από τον Κοτσαμπά και τον Γιαμαίο. Ο Κεντικελενης με τον Γκαντατσιο απάντησαν για το 4-6, πριν ο Αντωνόπουλος με τον Σταματέρη φέρουν το ματς στο 4-10. Ο Μάινας σκόραρε για το 10-12, με τον Αντωνόπουλο να απαντά και τον Κουσούλη με τον Τζαβάρα να γράφουν το 11-19. Ο Σταθουσης με τον Σπυρόπουλο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 14-19, με τον Κουσούλη να γράφει το 14-22. Ο Σπυρόπουλος μείωσε σε 19-22 λίγο μετά, ο Κοτσαμπάς απάντησε, 19-26, με τον Σπυρόπουλο να σκοράρει για το 23-26. Ο Κεντικελενης ήταν που μείωσε σε 25-28 με τον Σταματέρη, τον Γιαμαίο και τον Λεγάκη να τρέχουν σερί 0-9 για το 27-41 των Κυπελλούχων, για να κλείσει το ημίχρονο από Μάινα και Λεγάκη στο 29-43. Στην 3η περίοδο ο Γιαμαίος σκόραρε για το 31-46 και το 33-48, πριν ο Σπυρόπουλος απαντήσει, 36-48. Ο Κεντικελενης μείωσε σε 39-50, με τον Κουσούλη και τον Τζαβαρα να ανεβάζουν τη διαφορά σουτ 16 πόντους. Ο Σπυροπουλος με τον Σταθούση μείωσαν σε 45-55, ενώ ο δεύτερος με τον Κεντικελενη ήταν που μείωσαν σε 50-57. Ο Σταματέρης με τον Τζαβάρα απάντησαν, με τον Κοτσαμπά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 52-64. Στην 4η περίοδο ο Μάινας έφερε τον αγώνα στο 55-65, με τον Αντωνόπουλο να απαντά. Ο Τζαβάρας σκόραρε για το 58-72, ο Κεντικελένης μείωσε, αλλά ο Γιαμαίος με τον Τζαβάρα έβαλαν την Τιρινίνι μπροστά με 65-82. Ο Μάινας μείωσε στους 14, ο Κουσούλης σκόραρε για το 68-85 και μαζί με τον Κοτσαμπά έφεραν τον αγώνα στο 74-90 μετά τα καλάθια του Μάινα και του Σταθούση, λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κουσούλης 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιαμαίος 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τζαβαρας 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σταματέρης 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αντωνόπουλος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για την Dirtus Bologna ο Μάινας είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κεντικελενης 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Σπυρόπουλος 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σταθουσης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες.

Giagelia Bulls – Athens Supergrungers 61-62

Οι Athens Supergrungers έκαναν την πρώτη τους νίκη στο γκρουπ, σε έναν οριακό αγώνα κόντρα στους Giagelia Bulls, που κρίθηκε στον πόντο. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Giagelia Bulls, 14-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο αγώνας ισορρόπησε στη 2η περίοδο, το 13-14 εκεί μας έφερε στο 27-23 στο ημίχρονο. Οι Giagelia Bulls κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στην 3η περίοδο, 17-14 το σκορ σε αυτή κι έτσι στο 30ο λεπτό ήμασταν στο 44-37. Όμως, το 4ο δεκάλεπτο ανήκε στους Athens Supergrungers που με το 17-25 εκεί κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να το κερδίσουν με 61-62.

Για τους νικητές ο Κουρτης είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Θεοδώρου 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τσιπρας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Giagelia Bulls ο Καλαμπουκας είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Σαχας 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κρητικος 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Βλάχος 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κακαβανος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες.

Zeppelin – Θαλασσόλυκοι 70-67

Οι Zeppelin κέρδισαν με 70-67 τους Θαλασσόλυκους με το ματς να ξεκινά με 5-4 από τον Λιαπη και τον Λέντζο Γ. για να φέρει ο Τσοκος την ομάδα του στο 8-5. Οι Θαλασσόλυκοι με τον Λέντζο Γ. και τον Λέντζο Φ. προσπέρασαν με 8-11, αλλά ο Τσοκος απάντησε για το 12-11. Ο Καραγιαννιδης έφερε τον αγώνα στο 12-14, με τον Τσαντζαλή να γράφει το 16-14 για τους Zeppelin, πριν ο Λέντζος Φ. κλείσει το δεκάλεπτο στο 16-17. Στη 2η περίοδο ο Λέντζος Γ. έγραψε το 16-19, με τον Λιαπη να απαντά για το 20-21 και τους Zeppelin να προσπερνούν με τον Τσοκο στο 24-23. Ο Αντωνίου έφερε το ματς στο 30-23, ο Λέντζος Γ. απάντησε, αλλά ο Θωμας με τον Τσοκο έγραψαν το 37-27. Ο Μανάι με τον Λέντζο Φ. μείωσαν σε 39-35, με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-35 από τον Τσοκο. Στην επανάληψη ο Καραγιαννίδης μείωσε στους 4 πόντους, ο Τσοκος με τον Μικο απάντησαν για το 46-40, πριν ο Λέντζος Γ. με τον Τεντόμα φέρουν τον αγώνα στο 50-47. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-50, με τον Καραγιαννίδη να σκοράρει για το 56-53 στην 4η περίοδο. Ο Τσαντζαλής απάντησε, ο Λέντζος Φ. μείωσε στο σουτ, με τον Μίκο να φέρνει το ματς στο 61-56. Ο Αντωνίου σκόραρε για το 63-58, ο Λέντζος Γ. με τον Λέντζο Φ. ισοφάρισαν το ματς σε 63-63, ο Λιαπης απάντησε για το 66-63, με τον Λέντζο Φ. να ισοφαρίζει ξανά σε 66-66. Ο Λιάπης με τον Μίκο, όμως, έγραψαν το 70-66 για τους Zeppelin, δίνοντας τη νίκη στους Zeppelin.

Για τους νικητές ο Λιάπης είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τσοκος 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μικος 13 πόντους, ο Τσαντζαλής 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Φ. είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Λέντζος Γ. 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Καραγιαννίδης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τεντόμας 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μανάι 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ.

Gademians – Rocks B.C. 60-66

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τους Gademians με 60-66 με το ματς να ξεκινά με 2-7 για τους νικητές, που πήγαν στο 4-10 πριν απαντήσουν οι Gademians για το 8-10. Λίγο πριν το δεκάλεπτο οι Rocks B.C. έφτασαν στο 10-16, με τους Gademians να απαντούν μετά το 12-18 με σερί 9-0 για να προσπεράσουν με 21-18. Οι Rocks B.C. ισοφάρισαν με τρίποντο για το 21-21, ενώ μετά το 23-23 οι Gademians έφτασαν στο 30-25 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Gademians πήγαν στο 32-25 και το 34-29, για να μειώσουν οι Rocks B.C. σε 34-31. Με 10-2 σερί οι Gademians ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους, 44-33, για να απαντήσουν οι Gademians για το 44-39. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 46-44 για τους Gademians, με τους Gademians να γράφουν το 49-44 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Οι Rocks B.C. απάντησαν για να ισοφαρίσουν το ματς στο 49-49, ενώ μετά το 51-49 των Gademians οι Rocks B.C. προσπέρασαν με 51-52 με τρίποντο. Οι Gademians πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 56-54 με τρίποντο, για να φτάσουν ως το 58-54. Οι Rocks B.C. απάντησαν, 58-59, οι Gademians σκόραραν για το 60-59, με τους Rocks B.C. να γράφουν το 60-62 με τρίποντο αρχικά και το 60-64 με βολές και να μπορέσουν στο τελευταίο λεπτό να κρατήσουν το προβάδισμα για να πάρουν τη νίκη με 60-66.

Για τους νικητές ο Καμαριωτάκης είχε 26 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Μποτοζης 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τσεκερης 15 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Gademians ο Σιδηρόπουλος είχε 22 πόντους, ο Τακμακης 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μερζιωτης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Αδαμόπουλος 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ.