Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 6-0 οι Κροκόδειλοι, 1η νίκη για Σφυριά, Shooting Stars!

6-0 οι Κροκόδειλοι, 1η νίκη για Σφυριά, Shooting Stars!

Αήττητοι συνεχίζουν οι Κροκόδειλοι στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» αφού για την 6η αγωνιστική κέρδισαν με 53-46 τους Beer Drinkers. Την πρώτη τους νίκη πέτυχαν τα Σφυριά επικρατώντας με 67-60 των Τριπόντιων, ενώ πρώτο ροζ φύλλο πήραν και οι Shooting Stars με το οριακό 62-61 επί της Μαύρης Θύελλας. Στο 50% ανέβηκαν Γ.Σ. Κυψέλης και Drafts, ο πρώτος κέρδισε με 46-33 τον Ατρόμητο Αιγάλεω, ενώ οι δεύτεροι επικράτησαν στην παράταση με 52-49 των Ξεφτιλάιζερς.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Γ.Σ. Κυψέλης 33-46

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 33-46 τον Ατρόμητο Αιγάλεω με το ματς να ξεκινά με 5-0 και 7-2 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω από τον Κεραμισάνο και τον Γκλαβα Α. για να απαντήσουν ο Σταθόπουλος με τον Τραντζά για το 7-7 και να κλείσει ο δεύτερος το δεκάλεπτο στο 8-10. Στη 2η περίοδο ο Νικολάου με τον Γκλαβα Α. έγραψαν το 13-10, με τον Αγγελόπουλο να μειώνει στον πόντο. Ο Νικολάου έγραψε το 15-14 με τον Τραντζά να κλείνει το ημίχρονο στο 15-16. Στην επανάληψη ο Γ.Σ. Κυψέλης έφτασε το σερί του στο 0-11 με τον Τραντζά στο 15-25. Ο Neumeier με τον Νικολάου μείωσαν σε 19-25, για να κλείσει ο Κατσιφλώρος το δεκάλεπτο στο 19-28. Στην 4η περίοδο ο Τραντζάς σκόραρε για το 19-30 και το 21-32, με τον Νικολάου να απαντά. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω μείωσε στο 27-33 με τον Τραντζά και τον Τριαντάφυλλο να ανεβάζουν τη διαφορά στους 11, 27-38. Ο Κεραμισανος με τον Γκλαβα Α. έφεραν το ματς στο 33-38, αλλά ο Τραντζάς με τον Αγγελόπουλο έτρεξαν ένα 0-8 στο τέλος για το 33-46 και τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Τραντζάς είχε 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Αγγελόπουλος 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Νικολάου είχε 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κεραμισανος 9 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γκλαβας Α. 8 πόντους, 3 ριμπάουντ.

.

Ξεφτιλάιζερς – Drafts 49-52παρ.

Οι Drafts κέρδισαν με 49-52 τους Ξεφτιλάιζερς με τον αγώνα να κρίνεται στην παράταση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-4 από τον Καραχαλιο και τον Ανδριώτη, για να φέρει ο Τουσης την ομάδα του στο 6-10. Ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε, με τον Τουση και τον Φλουδα να σκοράρουν για το 10-13 πριν ο Τυπαλδος κλείσει το δεκάλεπτο στο 13-14. Στη 2η περίοδο ο Τυπαλδος με τον Χαραλαμπόπουλο σκόραραν για το 20-14 των Ξεφτιλάιζερς για να απαντήσει ο Φλουδας, αλλά το ημίχρονο να κλείσει στο 22-16. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κατσιμιγκος με τον Καραχαλιο έφεραν το ματς στο 22-22 και το 24-24, αλλά οι Ξεφτιλάιζερς είχαν το προβάδισμα και στο 30ο λεπτό, 29-27 από τον Χαραλαμπόπουλο. Στην 4η περίοδο ο Φλουδας με τον Καουνη βοήθησαν την ομάδα τους να προσπεράσει σε 30-32, αλλά ο Μαντανικας με τον Ανδριώτη σκόραραν για το 36-32. Ο Κατσιμιγκος με τον Ταγαρη απάντησαν για το 39-38, με τον Καραχαλιο να βάζει με βολές μπροστά την ομάδα του, 39-40. Ο Τυπάλδος έφερε τον αγώνα στο 42-40, αλλά ο Λακαφωσης έκλεισε το παιχνίδι στο 42-42 για να πάμε σε παράταση. Εκεί οι Drafts πήραν προβάδισμα με 44-46 και 46-49 με τον Κατσιμιγκο, για να ισοφαρίσει ο Μαντανικας σε 49-49. Ο Λακαφώσης, όμως, λίγο πριν τη λήξη σκόραρε για το 49-51 της ομάδας του, που πήρε και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ταγαρης είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κατσιμιγκος 9 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Λακαφωσης 7 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Καραχαλιος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Τυπαλδος είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Χαραλαμπόπουλος 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 τάπες.

Τριπόντιοι – Σφυριά 60-67

Τα Σφυριά κέρδισαν με 60-67 τους Τριπόντιους για την πρώτη τους νίκη στο γκρουπ με τον Κωνσταντινόπουλο να κάνει φοβερό παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 από τον Κωνσταντινόπουλο και τον Μαμακο, για να απαντήσει ο Καραδήμας με τον Ράλλη ως το 7-7. Ο Μαμάκος με τον Σιαμαντα έφεραν το ματς στο 11-13, με τον Ράλλη να βάζει μπροστά τους Τριπόντιους. Ο Ρουμπης με τον Μουρτζο απάντησαν για το 14-19, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-19 από τον Ράλλη. Στη 2η περίοδο ο Ρουμπης έφερε την ομάδα του στο 17-22 με τον Σιαμαντά και τον Κωνσταντινόπουλο να φτάνουν το σερί των Σφυριών στο 0-10 ως το 17-29. Ο Σαμέρας με τον Μακρη έγραψαν το 19-33, ο Μαμακος το 21-35, με τον Παρλαβατζη να μειώνει σε 25-35 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Παρλαβατζης με τον Καραδημα και τον Μπεκιαρη μείωσαν σε 34-35 στο ξεκίνημα της επανάληψης ολοκληρώνοντας ένα 13-0 σερί για την ομάδα τους. Ο Κωνσταντινόπουλος κράτησε μπροστά τα Σφυριά, 34-38 και 36-43, με τον Καραδήμα και τον Τσαφαντάκη να μειώνουν σε 42-45. Ο Κωνσταντινόπουλος έγραψε το 42-47, με τον Τσαφαντάκη να μειώνει στον πόντο, 46-47, για να κλείσει ο Σαμέρας το δεκάλεπτο στο 46-50. Στην 4η περίοδο ο Παρλαβατζης μείωσε σε 49-50 και ο Τραχανης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 52-50. Ο Κωνσταντινόπουλος ισοφάρισε και μετά το 54-52 ο ίδιος με τον Μουρτζο και τον Μακρή έτρεξαν σερί 0-8 για το 54-60 των Σφυριών. Ο Παρλαβατζης μείωσε σε 58-62, με τον Εμμανουηλίδη να μειώνει στο σουτ, 60-63, αλλά τον Σιαμαντά και τον Μαμακο να κλείνουν τον αγώνα στο 60-67 για τα Σφυριά.

Για τους νικητές ο Κωνσταντινόπουλος είχε 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, ο Μαμάκος 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μακρής 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ρουμπης 7 πόντους. Για τους Τριπόντιους ο Ράλλης είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Παρλαβατζης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καραδήμας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τσαφαντάκης 8 πόντους.

Μαύρη Θύελλα – Shooting Stars 61-62

Οι Shooting Stars κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 61-62 για το πρώτο τους ροζ φύλλο στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 7-3 για τη Μαύρη Θύελλα από τον Σταθόπουλο για να απαντήσουν ο Γεωργόπουλος με τον Σοφιανόπουλο για το 7-7. Ο Σταύρου με τον Σαλτούρο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 12-18 για τους Shooting Stars, με τον Τζουκα και τον Γεωργόπουλο να φέρνουν την αναμέτρηση στο 12-22 λίγο μετά. Ο Σταθόπουλος μείωσε σε 18-25, με τον Κουλουμπο να σκοράρουν για το 24-27 πριν ο Καρακώστας βοηθήσει την ομάδα του να περάσει μπροστά για να κλείσει ο Κούλουμπος το ημίχρονο στο 30-27 ολοκληρώνοντας ένα 12-0 για τη Μαύρη Θύελλα. Στην 3η περίοδο ο Γεωργόπουλος ισοφάρισε σε 31-31 με τον Ζήση να γράφει το 38-31 για τη μαύρη Θύελλα. Ο Γεωργόπουλος με τον Τζουκα μείωσαν σε 42-39 και έγραψαν το 42-43 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Ο Τριαντης έφερε το ματς στο 46-43 με τους Shooting Stars να ισοφαρίζουν σε 48-48 πριν ο Τριαντης φέρει την ομάδα του στο 50-48. Μετά το 52-49 από τον Σταθόπουλο ο Σαλτουρος με τον Τζουκα να φέρνουν το ματς στο 52-57 με 0-8 σερί. Ο Τριαντης μείωσε σε 54-57, ο Ζαφειράτος απάντησε για το 54-59, με τον Τριαντη να γράφει το 57-59. Ο Ζαφειράτος κράτησε μπροστά την ομάδα του, 57-61, με τον Τριαντη να προσπαθεί για την ανατροπή, αλλά τη Μαύρη Θύελλα να φτάνει μόνο ως το 61-62 στο τέλος και τους Shooting Stars να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γεωργόπουλος είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σαλτουρος 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Σταυρου 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τζουκας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ζαφειράτος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Τριαντης είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ζησης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Σταθόπουλος 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καρακώστας 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κούλουμπος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Beer Drinkers – Κροκόδειλοι 46-53

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν τους Beer Drinkers με 46-53 για να διατηρήσουν το αήττητό τους στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-0 και 4-3 για τους Beer Drinkers από τον Τσιτσο και τον Γκονη, για να απαντήσει ο Νικολακης για το 4-6. Ο Καραλης έφερε τον αγώνα στο 8-6, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Κανελλόπουλο και Παπα στο 10-9. Στη 2η περίοδο ο Αγγλόπουλος έγραψε το 14-9 για την ομάδα του, με τον Παπα και τον Γεωργουλα να μειώνουν σε 15-13 για να ισοφαρίσει ο Γλυκατζης σε 15-15. Το ημίχρονο έκλεισε στο 17-15 από τον Σταη, με τον Γλυκατζη να απαντά για το 17-19 στην επανάληψη. Ο Αγγλόπουλος ισοφάρισε, ο Νικολάκης με τον Ηλιόπουλο Θ. έφεραν το ματς στο 19-26, με τον Σφακιανο να σκοράρει για το 20-28. Η διαφορά έπεσε στο 23-28 με τον Αγγλόπουλο να σκοράρει για το 26-31 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γλυκατζης με τον Ηλιόπουλο Θ. έτρεξαν ένα 0-8 σερί για τους Κροκόδειλους, σερί που τους έφερε στο 26-39. Ο Γκονης το διέκοψε, 28-39, αλλά ο Τερζάκης με τον Ηλιόπουλο Θ. έφεραν το ματς στο 28-43. Ο Αγγλόπουλος με τον Αναγνωστόπουλο μείωσαν σε 34-43 με τον Νικολάκη και τον Γιατρα να σκοράρουν για το 34-48. Ο Γκονης έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους, 38-48, ενώ ο Αγγλόπουλος σκόραρε για το 43-49 λίγο μετά. Η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους στο 45-50, με τον Παπα να απαντά για το 45-53 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Νικολάκης είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γλυκατζης 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Παπας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος Θ. 10 πόντους, 4 κλεψίματα. Για τους Beer Drinkers ο Αγγλόπουλος είχε 19 πόντους, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Γκονης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ.