Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Έσπασαν αήττητο οι Pick ‘n’ Troll, νίκες για Heat, Κένταυρους!

Έσπασαν αήττητο οι Pick ‘n’ Troll, νίκες για Heat, Κένταυρους!

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 56-55 τους Orlando Tragic για να σπάσουν το αήττητό τους στο γκρουπ στην 6η αγωνιστική του Β ομίλου του Challenge League, ενώ στο 5-1 μαζί με τους δυο τους έφτασε και η One Love B.C. μετά το 79-42 επί των Lazer. Οι Heat B.C. κέρδισαν με 68-44 τη Δουρούτη για να βρεθούν στο 4-2, μαζί με τους Κένταυρους που επικράτησαν με 53-33 του KMC B.C..

Δουρούτη – Heat B.C. 44-68

Οι Heat B.C. κέρδισαν με 44-68 τη Δουρούτη με το ματς να ξεκινά με 11-17 στο πρώτο δεκάλεπτο για τους νικητές, που κράτησαν τον έλεγχο και στη 2η περίοδο και με το 12-19 εκεί έχτισαν διψήφια διαφορά, 23-36 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο κρίθηκε οριστικά το ματς, η καλή άμυνα των νικητών έγραψε ένα επιμέρους 6-16 στο δεκάλεπτο για τους Heat B.C. και τους έφερε στο 29-52 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο το ματς ισορρόπησε, για να μας φέρει το 15-16 εκεί στο τελικό 44-68 που έφερε τους Heat B.C. στο 4-2 και τη Δουρούτη στο 3-3.

Για τους νικητές ο Καραλης είχε 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Χατζησομπανης 12 πόντους, 19 ριμπάουντ, ο Γιορνταμηλακης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Καρατζας 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τη Δουρούτη ο Ζησιδης είχε 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Βλαχιώτης 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μπακελας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Lazer – One Love B.C. 42-79

Η One Love B.C. κέρδισε με 42-79 τους Lazer με το ματς να ξεκινά με 0-5 για τους νικητές από τον Καρδαμακη και τον Πιτογλου, με τον Παπαδημητράκη να απαντά για το 3-5. Ένα 0-17 σερί ακολούθησε για την One Love B.C., σερί που την έφερε στο 3-22 με τον Καρδαμακη, τον Μπίμπα, τον Μιχαλαρο και τον Πιτογλου. Το σερί διέκοψαν ο Αθανασόπουλος με τον Γιαννόπουλο για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 8-22. Στη 2η περίοδο ο Αθανασόπουλος σκόραρε για το 10-24, με τον Νικομανη και τον Πιτογλου να απαντούν για το 10-30. Ο Καλαμπακος έφερε τον αγώνα ως το 16-32 με τον Ροδίτη να σκοράρει και τον Καρδαμάκη να κλείνει το ημίχρονο στο 18-42 με προσωπικό σερί. Στην 3η περίοδο ο Κοκκαλακης με τον Καλαμπακο έφεραν τον αγώνα στο 23-45, ενώ ο Ντραγκοτι ήταν που σκόραρε για το 28-49. Ο Πιτογλου με τον Λάιο και τον Μιχαλαρο απάντησαν ως το 28-60 της One Love B.C. με σερί 0-11, για να σκοράρουν ο Ντραγκοτι με τον Καλαμπακο για το 34-60. Στο 37-64 και το 40-66 έφερε το ματς ο Καλαμπακος, με τον Μιχαλαρο να γράφει το 40-73 και τον Μπιμπα το 41-77 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Καρδαμακης είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μιχαλαρος 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πιτογλου 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μπιμπας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Ροδίτης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Lazer ο Καλαμπακος είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Ντραγκοτι 7 πόντους.

KMC B.C. – Κένταυροι 33-53

Οι Κένταυροι κέρδισαν τον KMC B.C. με 33-53 με το ματς να ξεκινά με 0-4 από τον Τσιοτσιο και τον Μπατουνα για να απαντήσουν ο Μαριολης με τον Πυργιερη για το 5-4. Στο 5-15 με σερί 0-11 έφεραν τους Κένταυρους ο Ματλαβας, ο Κορδαλης και ο Μαριτσας, με τον Μαριολη να διακόπτει το σερί και την περίοδο να κλείνει από τον Μαριτσα στο 8-18. Στη 2η περίοδο ο Μαριόλης έφερε το ματς στο 10-18, ενώ ο Πάλλας σκόραρε για το 14-22 λίγο μετά. Ο Παππας με τον Δρογωση απάντησαν για το 14-26, ο Μαριολης απάντησε για το 18-26, ενώ ο Παππάς έγραψε το 18-30 και το 20-34 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο ο Μαριολης με τον Δούκα μείωσαν σε 27-34 για να φέρει ο Χαραλαμπίδης το ματς στο 29-34. Ο Παππάς με τον Δρογώση και τον Τσιοτσιο σκόραραν για το 29-41 στο τέλος της περιόδου, με το ματς να πηγαίνει στο 33-41 στο 4ο δεκάλεπτο από τον Μαριόλη. Ο Μαριτσας με τον Λουρανδάκη και τον Δροση ήταν που σκόραραν για το 33-53 στο τέλος με σερί 0-12 για τους Κένταυρους.

Για τους νικητές ο Λουρανδακης είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Παππάς 9 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μαρίτσας 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Δρογώσης 9 πόντους. Για τον KMC B.C. ο Μαριολης είχε 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Orlando Tragic – Pick ‘n’ Troll 55-56

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν τους Orlando Tragic για να τους σπάσουν το αήττητο στον όμιλο, με το ματς να ξεκινά με 6-0 για τους Orlando Tragic από τον Τριανταφυλλίδη και τον Μπελεχάκη. Ο Χιουτακάκος με τον Τσοπανακη Γ. απάντησαν για το 6-7 της ομάδας τους, με τον Αθανασιάδη και τον Μπελεχάκη να φέρνουν το ματς στο 9-9 και τον Τριανταφυλλίδη με τον Ριγόπουλο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 13-9. Στη 2η περίοδο ο Τσουλφας με τον Ριγόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 18-11, ο Χιουτακάκος απάντησε με τον Φουκο, για να μειώσουν στον πόντο, αλλά ο Τσουλφας κράτησε την ομάδα του μπροστά, 23-17. Ο Μουκοβινας σκόραρε για το 23-22, με τον Τσοπανακη Γ. και τον Φουκο να βάζουν τους Pick ‘n’ Troll μπροστά στο 25-26 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Χιουτακάκος με τον Φουκο έγραψαν το 25-30, για να απαντήσει ο Τσουλφας για το 28-30. Ο ίδιος με τον Αθανασιάδη και τον Ριγόπουλο έφεραν το ματς στο 34-35, αλλά ο Φουκος με τον Καραπαναγο απάντησαν για το 34-44 των Pick ‘n’ Troll. Η περίοδος έκλεισε από τον Καλογηρου, ενώ ο Αρχοντόπουλος στο 4ο δεκάλεπτο έφερε το ματς στο 39-44. Ο Χιουτακάκος απάντησε για το 41-50, με τον Τριανταφυλλίδη και τον Ριγόπουλο να μειώνουν στο σουτ, 47-50. Ο Κατσας σκόραρε για το 47-52 της ομάδας του με τον Μπελεχάκη και τον Αθανασιάδη να γράφουν το 52-54. Μια βολή του Χιουτακάκου έγραψε το 52-55, οι Orlando Tragic κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τρίποντο στο 55-55 αλλά μια βολή του Χιουτακάκου ήταν που έφερε το ματς στο 55-56 χαρίζοντας τη νίκη στους Pick ‘n’ Troll.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Φουκος 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μουκοβινας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Orlando Tragic ο Ριγόπουλος είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μπελεχάκης 11 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Τσούλφας 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες, ο Τριανταφυλλίδης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αθανασιάδης 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.