Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Έσπασαν αήττητο οι Τριπόντιοι, νίκες για Drafts-Beer Drinkers!

Έσπασαν αήττητο οι Τριπόντιοι, νίκες για Drafts-Beer Drinkers!

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Κροκόδειλους με 61-49 για να τους αναγκάσουν στην πρώτη τους ήττα στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά από 7 αγωνιστικές. Οι Beer Drinkers κέρδισαν δύσκολα το ματς με τη Μαύρη Θύελλα, 77-70 μετά από 3 παρατάσεις, ενώ οι Drafts έφτασαν στις 4 νίκες με το 63-59 επί των Shooting Stars.

Shooting Stars – Drafts 59-63

Οι Drafts κέρδισαν με 59-63 τους Shooting Stars με το ματς να ξεκινά με 0-5 για τους νικητές από τον Κολοβο, για να φέρουν ο ίδιος με τον Ταγαρη και τον Φλουδα την ομάδα τους στο 3-15 λίγο μετά. Ο Σταύρου απάντησε για το 7-15, με τον Κολοβο να σκοράρει για το 7-19. Η περίοδος έκλεισε από τον Παπαδημητρίου και τον Σταύρου στο 14-21, με τον Σοφιανόπουλο και τον Ζαφειράτο να ισοφαρίζουν στη 2η περίοδο στο 21-21. Ο Λακαφωσης έφερε τους Drafts στο 21-25, με τον Ζαφειράτο και τον Σταύρου να ισοφαρίζουν ξανά και τον Παπαδημητρίου να βάζει μπροστά τους Shooting Stars με 29-28. Με τον Καουνη και τον Καραχαλιο οι Drafts ανέκτησαν το προβάδισμα, 29-32, για να κλείσει ο Κολοβος το ημίχρονο στο 29-34. Στην επανάληψη οι Shooting Stars μπήκαν πολύ δυνατά, με σερί 15-0 ξέφυγαν με 44-34 με τον Σταύρου, τον Ζαφειράτο και τον Μηλιώνη. Οι Drafts απάντησαν με το ίδιο νόμισμα, ένα 0-13 δικό τους ήταν που έφερε τον αγώνα στο 44-47 στο 30ο λεπτό με τον Φλουδα, τον Καραχαλιο και τον Καουνη να σκοράρουν. Στην 4η περίοδο ο Σταύρου έβαλε μπροστά με 48-47 τους Shooting Stars, ο Λακαφωσης απάντησε, ενώ ο ίδιος με τον Τάγαρη έτρεξαν σερί 0-9 για το 49-59. Ο Σαλτουρος μείωσε σε 54-59, αλλά ο Σπινος κράτησε την ομάδα του μπροστά. Ο Σαλτούρος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μαζί με τον Σταύρου έφεραν τον αγώνα στο 59-61, αλλά με τον Λακαφώση να σκοράρει απ’ τη γραμμή οι Drafts πήραν το ροζ φύλλο, 59-63.

Για τους νικητές ο Ταγαρης είχε 16 πόντους, ο Λακαφωσης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Κολοβος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Φλουδας 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Καουνης 7 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Shooting Stars ο Σταύρου είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Σαλτουρος 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ζαφειράτος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Μαύρη Θύελλα – Beer Drinkers 70-77παργ

Οι Beer Drinkers πέτυχαν φοβερή νίκη επί της Μαύρης Θύελλας μετά από έναν αγώνα που κρίθηκε σε 3 παρατάσεις. Το ματς ξεκίνησε με 5-1 και 7-3 για τη Μαύρη Θύελλα με τον Βαμβακά και τον Ζηση για να απαντήσει ο Ζερβας για το 7-4 και να φέρει το ματς ο Αγγλόπουλος στο 9-9. Η περίοδος έκλεισε στο 10-9 για τη Μαύρη Θύελλα, με τον Τριαντη να γράφει το 13-9 στη 2η περίοδο. Ο Τσιτσος σκόραρε για το 13-15 με τον Αγγλόπουλο και τον Ζερβα να σκοράρουν για το 13-25 της ομάδας τους, ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-16. Τα σερί διέκοψε ο Βαμβακάς και μαζί με τον Σταματελόπουλο και τον Τριαντη μείωσαν σε 20-27 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο ο Κρεζιας έφερε την ομάδα του στο 22-31 με τον Τσιτσο να σκοράρει για το 22-34. Η Μαύρη Θύελλα σκόραρε με τον Κούλουμπο και τον Τριαντη για το 28-34 με τον Σταθόπουλο να φέρνει το ματς στο 30-34, για να κλείσει περίοδος από τον Αγγλόπουλο στο 30-36. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσιτσος με τον Ζερβα έφεραν την ομάδα τους στο 32-40, ενώ ο δεύτερος έγραψε και το 34-42 λίγο μετά το καλάθι του Δανη. Ο Τριαντης σκόραρε για το 42-42 με ατομικό 8-0 σερί με τον Αγγλόπουλο να ξαναβάζει μπροστά τους Beer Drinkers, 42-46. Ο Κούλουμπος μείωσε στον πόντο, ο Κρεζιας Α. με τον Τσιτσο απάντησαν για το 47-50, με τον Σταθόπουλο να μειώνει στον πόντο ξανά. Ο Κρεζιας Γ. με βολές έφερε τους Beer Drinkers στο 49-52, αλλά ο Τριαντης με τρίποντο ισοφάρισε τον αγώνα σε 52-52 για να οδηγηθούμε σε παράταση.

Στην πρώτη παράταση ο Τριαντης έγραψε το 56-53 για τη Μαύρη Θύελλα, με τον Κρεζια Γ. και τον Τσιτσο να απαντούν για το 56-57. Ο Τριαντης σκόραρε και πάλι για το 59-57, ο Ζερβας απάντησε με βολή, ο Τριάντης έφερε την ομάδα του στο 61-58, αλλά οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ήταν το τρίποντο του Αγγλόπουλου που έφερε τους Beer Drinkers στο 61-61 για τη 2η παράταση! Εκεί ο Αγγλόπουλος έβαλε την ομάδα του μπροστά, ο Τριάντης απάντησε για το 66-62 της Μαύρης Θύελλας, αλλά ο Αγγλόπουλος με ένα καλάθι και 2/2 βολές ισοφάρισε σε 66-66 για να πάμε και σε 3η παράταση. Ο Τριάντης έβαλε μπροστά τη Μαύρη Θύελλα με 68-66, όμως ο Ζερβας με τον Τσιτσο και τον Κρεζια Γ. απάντησαν με 0-7 σερί για την ομάδα τους, 68-73. Ο Σταθόπουλος μείωσε σε 70-73, αλλά ο Τσιτσος με τον Ζερβα έκλεισαν τον αγώνα στο 70-77 για τους Beer Drinkers μετά από ένα τρομερό παιχνίδι.

Για τους νικητές ο Αγγλόπουλος είχε 30 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες, ο Τσίτσος 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Ζερβας 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Κρεζιας Γ. 9 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Τριαντης είχε 43 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Τριπόντιοι – Κροκόδειλοι 61-49

Οι Τριπόντιοι έσπασαν το αήττητο των Κροκόδειλων στον όμιλο, κερδίζοντάς τους με 61-49. Το ματς ξεκίνησε με 10-2 για τους νικητές που πήγαν στο 14-4 λίγο μετά, για να κλείσει στο 14-6 η περίοδος. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Κροκόδειλοι πλησίασαν ως το 16-13, με τους Τριπόντιους να απαντούν, 18-13. Μετά το 20-15 η διαφορά έπεσε στο 20-19 της ανάπαυλας, με τους Τριπόντιους να ξεφεύγουν με 25-21 στην 3η περίοδο. Πήγαν στο 27-23, αλλά είδαν τους Κροκόδειλους να απαντούν για το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς, 27-28. Οι Τριπόντιοι απάντησαν με 6-0 σερί για το 33-28, ενώ λίγο μετά βρέθηκαν στο 37-31. Οι Κροκόδειλοι μείωσαν σε 37-34, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 40-38. Στην 4η περίοδο οι Κροκόδειλοι πήραν προβάδισμα με 40-42, οι Τριπόντιοι απάντησαν για το 45-42, αλλά οι Κροκόδειλοι ξαναπέρασαν στο κεφάλι με 45-46. Ένα 12-0 από τους Τριπόντιους ήταν που έκρινε το ματς, το 45-46 έγινε 57-46, με τους Κροκόδειλους να μειώνουν στ 57-49, αλλά να μην μπορούν να πλησιάσου περισσότερο και τους Τριπόντιους να φεύγουν με το ροζ φύλλο, 61-49.

Για τους νικητές ο Καραδήμας είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Παρλαβατζης 16 πόντους, 3 ασίστ, ο Ράλλης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τους Κροκόδειλους ο Παπας είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ηλιόπουλος Θ. 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Γλυκατζης 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.