Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη ανατροπή και οκτάδα για Ρούκουνες!

Μεγάλη ανατροπή και οκτάδα για Ρούκουνες!

Τι κι αν βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στη σειρά; Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 2-1 την Τιρινίνι στους «16» του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά. Το πρώτο παιχνίδι έληξε 54-56 για την Τιρινίνι, αλλά οι Ρούκουνες πήραν με 60-48 το δεύτερο και με 58-50 το τρίτο για να πάρουν κόντρα στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της λίγκας μέχρι τα νοκ άουτ την πρόκριση για τους «8» όπου θα αντιμετωπίσουν τους Red Hot Chili Hoopers.

Τιρινίνι – Ρούκουνες 56-54

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 για τους Ρούκουνες από τον Κατσαρογιαννη, για να απαντήσει ο Κουσουλης για την Τιρινίνι για το 2-4. Ο Βλασσης με καλάθι και φάουλ έφερε τον αγώνα στο 2-7, με τον Κουσουλη και τον Αντωνόπουλο να απαντούν για το 6-7 και το δεκάλεπτο να κλείνει από Μάλλη και Κοτσαμπα στο 8-9. Στη 2η περίοδο ο Βλασσης με νέο καλάθι και φάουλ έφερε την ομάδα του στο 8-12, για να σκοράρει ο Πανόπουλος για το 10-15. Ο Βλασσης έγραψε άλλο ένα καλάθι και φάουλ για το 12-20, με τον Κατσαρόγιαννη να γράφει το 12-22 λίγο μετά. Ο Κοτσαμπάς μείωσε σε 17-24, με τον Χριστόπουλο να φέρνει τον αγώνα στο 17-27. Ο ίδιος με τον Μαλλη έγραψαν το 18-31, με τον Κουσούλη να μειώνει σε 24-31, πριν κλείσει το ημίχρονο στο 24-33. Στην επανάληψη ο Κοτσαμπάς σκόραρε για το 28-33, με τον ίδιο να μειώνει σε 32-35 λίγο αργότερα. Ο Βλασσης απάντησε για το 32-37, με τον Πουλάκο να ισοφαρίζει τον αγώνα και τον Ευθυμίου να σκοράρει για το 40-37 της ομάδας του. Με τον Βλασση και τον Χριστόπουλο οι Ρούκουνες προσπέρασαν με 40-41, για να κλείσει η περίοδος στο 41-41. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ευθυμίου έφερε τον αγώνα στο 43-43, με τον Πανόπουλο να απαντά και τον Βλασση να γράφει το 43-48. Ο Πουλάκος μείωσε στον πόντο, ο Κοτσαμπάς έβαλε την Τιρινίνι μπροστά με 49-48, για να απαντήσει ο Μαλλης ισοφαρίζοντας. Με βολές η Τιρινίνι πήγε στο 51-49, με βολές ο Βλάσσης έφερε την ομάδα του στο 51-52. Ο Κουσούλης από τη γραμμή έγραψε το 53-52, ο Βλάσσης απάντησε για το 53-54, με τον Ευθυμίου 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να γράφει τρίποντο για το 56-54.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 17 πόντους, 20 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Κουσούλης 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ευθυμίου 12 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Πουλάκος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Ρούκουνες ο Βλάσσης είχε 24 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Κατσαρόγιαννης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Χριστόπουλος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Τιρινίνι – Ρούκουνες 48-60

Το 2ο ματς ξεκίνησε με 2-7 για τους Ρούκουνες από τον Κατσαρόγιαννη και τον Κοβατσο, για να απαντήσουν Αντωνόπουλος και Σταματέρης για την Τιρινίνι ισοφαρίζοντας σε 7-7 και 9-9. Ο Βλάσσης έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά, αλλά ο Κοτσαμπάς απάντησε για το 11-11 και το 13-12. Μετά το καλάθι του Ευθυμίου ο Κοβάτσος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 15-15, με τον Αντωνόπουλο, τον Κοτσαμπά και τον Ευθυμίου να φέρνουν την Τιρινίνι στο 21-15 στη 2η περίοδο. Ο Αντωνόπουλος σκόραρε για το 25-19 λίγο μετά, αλλά οι Ρούκουνες έτρεξαν ένα 0-10 σερί ως το ημίχρονο, με τον Μάλλη, τον Βλάσση και τον Κατσαρόγιαννη, για να προσπεράσουν με 25-29. Στην επανάληψη ο Αντωνόπουλος μείωσε σε 27-29, ο Βλάσσης με τον Κατσαρόγιαννη απάντησαν για το 27-34, με τον δεύτερο και τον Λασπα να φέρνουν την ομάδα τους στο 29-42 με 2-8 σερί. Ο Κοτσαμπάς έκλεισε το δεκάλεπτο στο 32-42, με τον Κατσαρόγιαννη και τον Μαλλη να γράφουν το 33-46 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Κοτσαμπάς μείωσε σε 38-47 και μετά την απάντηση του Λασπα, ο Πουλάκος με τρίποντα και ο Κοτσαμπάς έφεραν τον αγώνα στο 46-49. Όμως, στο πιο κρίσιμο σημείο οι Ρούκουνες είχαν τη λύση και με τον Κοβατσο, τον Βλάσση και τον Κατσαρόγιαννη έτρεξαν ένα 0-9 σερί για το 46-58 καθαρίζοντας τον αγώνα, που έκλεισε με τον Κοτσαμπά και τον Κοβατσο να γράφουν το 48-60 και τους Ρούκουνες να ισοφαρίζουν σε 1-1 τη σειρά.

Για τους νικητές ο Κατσαρόγιαννης είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κοβατσος 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βλασσης 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Μαλλης 7 πόντους, 11 ριμπάουντ. Για την Τιρινίνι ο Κοτσαμπάς είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Αντωνόπουλος 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Ρούκουνες – Τιρινίνι 58-50

Το 3ο παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 για τους Ρούκουνες από τον Κοβατσο και τον Λασπα, για να απαντήσει ο Γιαμαίος για την Τιρινίνι για το 4-5. Ο Κατσαρόγιαννης με τον Λασπα έφεραν την ομάδα τους στο 9-5 με τον Κοβατσο να γράφει το 11-5. Ο Πουλακος μείωσε σε 11-8, με τον Μάλλη και τον Πανόπουλο να γράφουν το 15-8. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Πουλάκο, με τον Λεγάκη να μειώνει σε 17-13 στη 2η περίοδο. Ο Ευθυμίου έφερε το ματς στο σουτ, αλλά απάντησε ο Βλάσσης για το 19-15. Ο Λεγακης μείωσε ξανά, με τον Βλασση και τον Λασπα να σκοράρουν για το 26-17 με 7-0 για τους Ρούκουνες. Ο Βλάσσης έγραψε και το 28-19, με τον Πουλάκο να απαντά, τον Χριστόπουλο να φέρνει το ματς στο 30-21 και τον Λεγάκη να κλείνει το ημίχρονο στο 30-23. Στην 3η περίοδο ο Αντωνόπουλος με τον Λεγάκη και τον Γιαμαίο σκόραραν για το 30-29, για να απαντήσει ο Μάλλης για το 34-29 της ομάδας του. Ο Γιαμαίος έβαλε την Τιρινίνι μπροστά, με τον Κοτσαμπά να γράφει από τη γραμμή για το 34-37 και τον Ευθυμίου να φέρνει την Τιρινίνι στο 34-40. Ο Κατσαρόγιαννης ήταν που απάντησε και έφερε τον αγώνα στο 40-40 στο τέλος της 3ης περιόδου, με την Τιρινίνι να ξεφεύγει και πάλι, 40-47 στο 4ο δεκάλεπτο από Γιαμαίο και Λεγάκη. Όμως, οι Ρούκουνες έκαναν απίστευτο φίνις στο παιχνίδι, ένα 18-3 σερί ήταν που τους χάρισε τη νίκη και την πρόκριση. Με τον Κατσαρόγιαννη μείωσαν σε 45-47 για να τους βάλει μπροστά με 49-47 ο Κοβατσος. Ο Γιαμαίος απάντησε για το 49-50, με τον Κατσαρόγιαννη να γράφει μεγάλο τρίποντο στα 45 δευτερόλεπτα για το 52-50. Ο Λασπας έφερε το ματς στο 54-50 στο τέλος και με βολές ο Κατσαρόγιαννης στο 56-50, με το ματς να κλείνει από τον Βλάσση, για την πρόκριση των Ρούκουνων στα προημιτελικά!

Για τους νικητές ο Κατσαρόγιαννης είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Βλασσης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Λασπας 9 πόντους, 4 ασίστ, ο Κοβατσος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για την Τιρινίνι ο Γιαμαίος είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Λεγάκης 12 πόντους, ο Πουλάκος 9 πόντους.