Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι Ready 2 Fire, Makrino Rebound, μεγάλη νίκη για Desperado!

Αήττητοι Ready 2 Fire, Makrino Rebound, μεγάλη νίκη για Desperado!

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 54-51 τους Halia Mavericks για να συνεχίσουν αήττητοι στο Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά την 9η αγωνιστική. Από κοντά, επίσης αήττητοι, οι Makrino Rebound που επικράτησαν με 62-56 στο ντέρμπι με τους Remal Madri. Μεγάλη νίκη για τους Desperado το 56-48 επί των Los Rebels (εξ αναβολής για την 3η αγωνιστική) αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους στη 2η τους ήττα. Νίκη για τους Τουβλέικερς που συνεχίζουν ψηλά στον όμιλο μετά το 66-52 επί των Lazers, ενώ οι East επικράτησαν με 55-34 των MyRema State Warriors και οι Τεμπελέηκερς με 46-25 των Bullets για να κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρον για την πρώτη οκτάδα.

Makrino Rebound – Remal Madri 62-56

Οι Makrino Rebound κέρδισαν με 62-56 τους Remal Madri αναγκάζοντάς τους στη 2η τους ήττα στην κατηγορία. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 για τους νικητές από τον Παχο για να γράψει το 7-5 ο Ακουμιανακης. Ο Σαγιακος ισοφάρισε τον αγώνα σε 8-8 με τον Βιλιωτη να φέρνει την ομάδα του στο 8-10. Ο Σιδηρόπουλος σκόραρε για το 11-12 και ο Σαγιακος για το 12-14 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κορναρόπουλο στο 15-14 για τους Makrino Rebound. Στο 2ο δεκάλεπτο, σε 1:30 λεπτό οι Makrino Rebound έτρεξαν σερί 8-0 με τον Ακουμιανάκη και τον Παχο για να φτάσουν στο 23-14. Ο Λιουλης με τον Μανινα μείωσαν σε 24-18, αλλά ο Ακουμιανάκης με τον Παχο έφεραν την ομάδα τους στο +10 του 28-18. Μετά το καλάθι και φάουλ του Γρηγορόπουλου ο Μαϊλλης με τον Ακουμιανάκη σκόραραν για το 32-21 των Makrino Rebound. Ο Μοτσαρος μείωσε στους 9, για να απαντήσει ο Ακουμιανάκης και με τον Μοσχοβακο να φέρνουν τους Makrino Rebound στο 39-23. Το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι και φάουλ του Μοτσαρου, για να μειώσουν σε 41-31 οι Remal Madri στην 3η περίοδο με τον Σιδηρόπουλο. Μάλιστα, μετά την απάντηση του Ακουμιανάκη ο Ντασιος έφερε την ομάδα του στο 43-36 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μοτσαρος σκόραρε για το 43-38 ολοκληρώνοντας ένα σερί 2-12 για τους Remal Madri που τους έφερε στο -5. Ο Ακουμιανάκης απάντησε για το 48-38 της ομάδας του, με τον Γρηγορόπουλο να μειώνει και πάλι, 48-42. Με τον Μαϊλλη οι Makrino Rebound έφτασαν στο 52-42, αλλά ο Μοτσαρος με τον Σιδηρόπουλο απάντησαν, 52-46. Στους 5 πόντους έφερε το ματς ο Σιδηρόπουλος, 53-48, με τους Makrino Rebound να απαντούν ξεφεύγοντας πάλι με 57-49. Ο Μοτσαρος απάντησε, αλλά ο Μαϊλλης με τον Ακουμιανάκη έφεραν την ομάδα τους στο 59-52. Οι Remal Madri πλησίασαν σε 59-54, όμως οι Makrino Rebound ήταν που σκόραραν για το 62-54 παίρνοντας το ροζ φύλλο και μένοντας αήττητοι.

Για τους νικητές ο Ακουμιανάκης είχε 31 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παχος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Μοτσαρος είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Σιδηρόπουλος 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γρηγορόπουλος 9 πόντους.

Ready 2 Fire – Halia Mavericks 54-51

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 54-51 τους Halia Mavericks για να παραμείνουν αήττητοι στην κατηγορία. Το ματς ξεκίνησε με 4-10 για τους Halia Mavericks από τον Κλιμαντηρη Σ. και τον Κλιμαντηρη Δ. για να απαντήσουν ο Στερμασι με τον Σταματελόπουλο για το 15-10 με 11-0 σερί των νικητών. Ο Σταματελόπουλος έφερε την ομάδα του στο 17-11, με τους Halia Mavericks να απαντούν και με τον Αγγελωνίτη Α. και τον Διακονικολάου να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 17-15. Στη 2η περίοδο οι Halia Mavericks συνέχισαν το σερί τους ως το 0-14 για να φτάσουν στο 17-25 με τον Κλιμαντηρη Δ., τον Αγγελωνίτη Π. και τον Κλιμαντηρη Σ., ενώ ο Διακονικολάου τους έφερε στο 19-28 λίγο μετά. Ο Παππάς απάντησε για το 21-28, με τον Διακονικολάου να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 21-32, πριν ο Μαναζης κλείσει το ημίχρονο στο 24-32. Στην 3η περίοδο ο Κλιμαντηρης Δ. ήταν που σκόραρε για το 25-34 με τον Τυροβολα και τον Παππά να απαντούν για το 31-36. Με τον Αγγελιδέλη και τον Κλιμαντηρη Δ. οι Halia Mavericks έφτασαν ως το 31-42 ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, αλλά ο Σταματελόπουλος με τον Στερμασι μείωσαν σε 38-43 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Στερμασι έφερε το ματς στο σουτ, ενώ μετά την απάντηση του Κλιμαντηρη Δ. (41-45) ο Παππάς με τον Μαναζη έδωσαν προβάδισμα στους Ready 2 Fire. Ο Τυροβολας πήγε την ομάδα του στο 48-45, ενώ οι Ready 2 Fire λίγο μετά έφτασαν στο 52-46 με τον Σταματελόπουλο, ολοκληρώνοντας ένα 21-4 για την ανατροπή του σκορ. Ο Κλιμαντηρης Σ. απάντησε και οι Halia Mavericks έφτασαν μια ανάσα από το προσπέρασμα, 52-51, αλλά οι Ready 2 Fire ήταν που πήραν με 54-51 το ροζ φύλλο στον αγώνα.

Για τους νικητές ο Σταματελόπουλος είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Στερμασι 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μαναζης 11 πόντους, 11 ριμπάουντ. Για τους Halia Mavericks ο Κλιμαντηρης Σ. είχε 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Κλιμαντηρης Δ. 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Διακονικολάου 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα.

MyRema State Warriors – East 34-55

Οι East κέρδισαν τους MyRema State Warriors για να παραμείνουν στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Το ματς ξεκίνησε με 4-4 και 6-7 για να ξεφύγουν οι East ως το τέλος της περιόδου, 8-15. Στο 2ο δεκάλεπτο οι MyRema State Warriors πλησίασαν σε 12-15, με τους East να απαντούν για το 12-21. Η διαφορά έμεινε κάτω από τους 10 πόντους ως το 14-22, με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-30. Στην 3η περίοδο, μετά το 19-30 οι East ανέβασαν τη διαφορά, 21-37, για να απαντήσουν οι MyRema State Warriors με 8-0 σερί ως το 29-37 πλησιάζοντας σε μονοψήφια απόσταση ξανά. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 31-40, αλλά με ένα σερί 1-8 οι East πήγαν στο 32-48 στην 4η περίοδο, για να ανέβουν στη συνέχεια στο 34-52 και το τελικό 34-55, κρατώντας τους αντιπάλους τους μόλις στους 3 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο.

Για τους νικητές ο Καλιας είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Νομικος 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Καμπατακης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους MyRema State Warriors ο Βερυκιος είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Ισσαρης 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 τάπες.

Τεμπελέηκερς – Bullets 46-25

Οι Τεμπελέηκερς κέρδισαν τους Bullets με 46-25 με ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο. Στο 1ο δεκάλεπτο οι νικητές πήραν προβάδισμα με 9-3 με τη 2η περίοδο να είναι ισορροπημένη, ο Χρυσομαλλης μείωσε σε 9-6 με τον Τσιμιακακη, τον Βασιλειάδη και τον Μαγκουτα να απαντούν για το 16-8. Ο Μαστρογιαννης με τον Τσαρουχα βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει σε 16-12, για να κλείσει το ημίχρονο στο 18-12 για τους Τεμπελέηκερς από τον Μαγκουτα. Στην 3η περίοδο οι Τεμπελέηκερς κράτησαν τους Bullets μόλις στους 2 πόντους, για να καταφέρουν να ξεφύγουν, γράφοντας ένα επιμέρους σκορ 14-2 στο δεκάλεπτο. Ο Μπουκουβαλας με τον Γιαννιο και τον Μαγκουτα τους έφεραν ως το 32-12 με τον Τσαρουχα να απαντά στο τέλος του δεκαλέπτου για το 32-14. Στην 4η περίοδο οι Bullets μείωσαν σε 36-22 με τον Μπουγακια, για να απαντήσουν οι Τεμπελέηκερς για το 40-22. Ο Μπουγακιας και πάλι σκόραρε για το 40-25, με το ματς να κλείνει στο 46-25 από τον Μπουκουβάλα και τον Βασιλειάδη.

Για τους νικητές ο Μαγκουτας είχε 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Μπουκουβαλας 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Γιαννιος 7 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Bullets ο Μπουγακιας είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Χρυσομαλλης 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Τσαρουχας 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Lazers – Τουβλέικερς 52-66

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν με 52-66 τους Lazers συνεχίζοντας πολύ καλά στο Championship. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Lazers για το 7-7 και το 10-10. Στη συνέχεια, οι Τουβλέικερς πήραν διαφορά με 10-18, αλλά οι Lazers κατάφεραν να μειώσουν σε 16-18 ως το τέλος της περιόδου και να πάρουν προβάδισμα με 20-19 στο 2ο δεκάλεπτο. Οι Τουβλέικερς αντέδρασαν και με δικό τους σερί 0-14 μπόρεσαν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά, 20-33. Οι Lazers μείωσαν σε 26-33 και 28-35 στις αρχές της 3ης περιόδου, με το ματς να πηγαίνει και πάλι σε διψήφια διαφορά, 30-40. Με σερί 6-0 οι Lazers πλησίασαν σε 36-40, αλλά οι Τουβλέικερς κρατήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας, 36-45 και 38-49 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 4η περίοδο οι Τουβλέικερς ανέβασαν τη διαφορά, φτάνοντας το σερί τους στο 0-15 για το 38-60. Λίγο αργότερα βρέθηκαν στο 40-66, με τους Lazers να απαντούν με 12-0 σερί για το τελικό 52-66.

Για τους νικητές ο Μητσοπουλος είχε 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Μπαλασκας 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μαρινος 14 πόντους, ο Καμιναρης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Για τους Lazers ο Ρεμματας είχε 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Γιαννούλης 8 πόντους.

Los Rebels – Desperado 48-56

Οι Desperado κέρδισαν με 48-56 τους Los Rebels για να τους αναγκάσουν στη 2η τους ήττα. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους Desperado από τον Κανιδη και τον Μαρκοπουλιωτη, για να απαντήσει ο Κοκοτσης. Ο Μαρκουλης με τον Σεφέρη έφεραν το ματς στο 4-8, με τον Βαρωνο και τον Βλαχογιώργο να μειώνουν σε 7-8. Με τον Σεφέρη οι Desperado έφτασαν στο 7-12 και το 9-17 στο τέλος της περιόδου, ενώ μετά την απάντηση του Παπαδόπουλου ο Μαρκοπουλιώτης με τον Μαρκουλη έφεραν τους Desperado στο 11-26 με σερί 0-9. Ο Σακελλαρίου Α. με τον Παπαδόπουλο μείωσαν σε 17-26, για να φέρει στο 19-30 το ματς ο Κιουσης, να απαντήσει ο Μαρκοπουλιώτης για το 24-30 και να κλείσει το ημίχρονο ο Βαβιζος. Στην επανάληψη ο Μαρκουλης με τον Μαρκοπουλιώτη και τον Σεφέρη έτρεξαν ένα 0-10 για τους Desperado ως το 24-42, ενώ ο Μαρκοπουλιώτης έφερε την ομάδα του στο 36-45 για να γράψει το +20 ο Σεφέρη. Ο Κουλπαλιδης σκόραρε για το 30-48 στο τέλος της περιόδου για να σκοράρουν ο Παπαδόπουλος με τον Βλαχογιώργο στο 4ο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 35-48. Ο Σεφέρης έφερε τον αγώνα στο 35-55 μαζί με τον Κιούση, για να τρέξουν ένα 13-0 για τους Los Rebels ο Βαρωνος με τον Σακελλαρίου Δ., τον Κοκοτση και τον Σακελλαρίου Α. ως το 48-55 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μαρκοπουλιώτης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μαρκουλης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τους Los Rebels ο Σακελλαρίου Α. είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Κοκοτσης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ.