Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αντεπιτίθενται Σφυριά, Shooting Stars!

Αντεπιτίθενται Σφυριά, Shooting Stars!

Με δύο νίκες τις τελευταίες τρεις εβδομάδες ανεβαίνουν στο βαθμολογικό πίνακα του Γ ομίλου του Challenge League τα Σφυριά και οι Shooting Stars. Για την 8η αγωνιστική τα Σφυριά κέρδισαν με 54-53 τη Μαύρη Θύελλα, ενώ οι Shooting Stars επικράτησαν με 45-40 των Ξεφτιλάιζερς. Οι Κροκόδειλοι παρέμειναν στην κορυφή μετά το 63-54 επί των Drafts, ενώ οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 60-55 τον Γ.Σ. Κυψέλης.

Ξεφτιλάιζερς – Shooting Stars 40-45

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 40-45 τους Ξεφτιλάιζερς με το ματς να ξεκινά με 3-9 για τους νικητές από τον Σταυρου και τον Μηλιωνη, για να απαντήσει ο Τυπαλδος για το 6-9. Ο Σταυρου έφερε τον αγώνα στο 6-13, με τον Ανδριωτη και τον Τυπαλδο να απαντούν για το 11-16, για να κλείσει η περίοδος από τον Ζαφειράτο στο 12-18. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γεωργόπουλος με τον Σταυρου έφεραν τον αγώνα στο 12-24, με τον Τυπαλδο να μειώνει, πριν ο Παπαδημητρίου με τον Σταυρου σκοράρουν για το 14-28. Ο Ταμπουρατζης με τον Γαδ μείωσαν σε 17-28 , με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Καζα να γράφουν το 21-31 για να κλείσει το ημίχρονο στο 21-33 από τον Γεωργόπουλο. Στην 3η περίοδο ο Ανδριώτης με τον Χαραλαμπόπουλο μείωσαν τον αγώνα σε 30-33, με τον Ανδριώτη στη συνέχεια να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 35-34. Ο Σταύρου με τον Γεωργόπουλο και τον Ζαφειράτο σκόραραν για το 35-40, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τυπάλδο και τον Παπαδημητρίου στο 37-42. Στην 4η περίοδο ο Σταύρου σκόραρε για το +7 της ομάδας του, ο Νομικός απάντησε για το 40-44, αλλά ο Σοφιανόπουλος έκλεισε τον αγώνα στο 40-45 για τη νίκη των Shooting Stars.

Για τους νικητές ο Σταύρου είχε 14 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 11 πόντους, 3 ασίστ, ο Ζαφειράτος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Ανδριώτης είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Τυπαλδος 10 πόντους, 3 ασίστ, ο Χαραλαμπόπουλος 8 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Τριπόντιοι – Γ.Σ. Κυψέλης 60-55

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 60-55 με το ματς να ξεκινά με 4-3 για τους νικητές από τον Τσαφαντάκη και τον Εμμανουηλίδη, για να απαντήσει ο Αγγελόπουλος για το 6-6. Ο Εμμανουηλίδης σκόραρε για το 8-6, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Αγγελόπουλο στο 8-11 για τον Γ.Σ. Κυψέλης. Στη 2η περίοδο ο Ράλλης ισοφάρισε τον αγώνα, με τον Αγγελόπουλο να συνεχίζει για τον Γ.Σ. Κυψέλης, 10-15. Ο Τσαφαντάκης μείωσε στον πόντο, αλλά ο Τριαντάφυλλος έφερε την ομάδα του στο 14-20. Οι Τριπόντιοι ισοφάρισαν και ολοκλήρωσαν στη συνέχεια ένα 15-0 ως το ημίχρονο, ο Καραδημας με τον Εμμανουηλίδη σκόραραν ως το 29-20. Στην επανάληψη το σερί για τους Τριπόντιους έφτασε στο 23-0, ο Ράλλης με τον Καραδήμα έφεραν τον αγώνα στο 37-20. Ο Ραπτης με τον Αγγελόπουλο απάντησαν για το 39-29 και ο Τριανταφυλλος έγραψε το 39-31. Ο Τραχανης σκόραρε, με τον Ραπτη και τον Σταθόπουλο να φέρνουν τον αγώνα στο 42-38 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Κυψέλης πλησίασε στον πόντο, 42-41, αλλά οι Τριπόντιοι έμειναν μπροστά, με 9-0 από τον Φαλελακη και τον Καραδήμα έφτασαν στο 51-41. Ο Ραπτης με τον Πασσα σκόραραν για το 53-46, ενώ ο Αγγελόπουλος έφερε λίγο μετά το ματς στο 56-51. Ο Αθανασουλάκης απάντησε για το 58-51, με τον Πασσα να μειώνει στους 4, αλλά να έρχεται ο Καραδημας για το 60-54 χαρίζοντας στους Τριπόντιους τη νίκη.

Για τους νικητές ο Καραδημας είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Παρλαβατζης 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Εμμανουηλίδης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Αγγελόπουλος είχε 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Ραπτης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Σταθόπουλος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Κροκόδειλοι – Drafts 63-54

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν με 63-54 τους Drafts με το ματς να ξεκινά με 7-2 για τους νικητές από τον Ηλιόπουλο Θ. και τον Γλυκατζη, για να απαντήσει ο Λακαφωσης. Ο Ταγαρης έφερε τον αγώνα στο 8-6, με τον Γλυκατζη και τον Παπα να απαντούν για το 14-6. Ο Κολοβος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 14-9, με τον Φλουδα και τον Λακαφωση να σκοράρουν στη 2η περίοδο για το 14-14. Ο Ηλιόπουλος Θ. απάντησε για το 22-16, με τον Φλουδα να μειώνει. Ο Τουσης με τον Λακαφωση έβαλαν μπροστά την ομάδα τους λίγο μετά με 24-25, με τον Αδαμόπουλο να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει από τον Κατσιμιγκο στο 30-28. Στην επανάληψη ο Ηλιόπουλος Θ. με τον Παπα σκόραραν για το 37-28 των Κροκόδειλων, ενώ ο Παπας με τον Γιατρα έφεραν τον αγώνα στο 43-31. Ο Ηλιόπουλος Θ. με τον Γιατρά ολοκλήρωσαν ένα 12-0 ως το 49-31, για να απαντήσουν ο Κατσιμιγκος με τον Κολοβο για το 49-41. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 51-41, με τον Παπα να φέρνει την ομάδα του στο 57-44 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Ταγαρης σκόραρε για το 60-47, με τον Αδαμόπουλο να απαντά για το 63-47 και τον Κολοβό με τον Ταγαρη να κλείνουν τον αγώνα στο 63-54.

(Τα στατιστικά αγώνα θα προστεθούν μετά που θα διορθωθεί το πρόβλημα στην κάρτα του ματς με το σκορ.)

Σφυριά – Μαύρη Θύελλα 54-53

Τα Σφυριά κέρδισαν με 54-53 τη Μαύρη Θύελλα με το ματς να ξεκινά με 3-2 και 5-4 για τους νικητές για να απαντήσουν με 0-11 σερί για το 5-15 ο Καρακωστας με τον Βογιατζακη και τον Κουλουμπο για τη Μαύρη Θύελλα. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Ρουμπη και τον Κωνσταντινόπουλο στο 10-15, με τον Βογιατζακη να απαντά στη 2η περίοδο για το 10-18. Ο Κωνσταντινόπουλος με τον Μακρη έφεραν το ματς στο 16-18, για να ισοφαρίσουν λίγο μετά τα Σφυριά, πριν ο Σταθόπουλος σκοράρει για το 20-23. Ο Σαμερας σκόραρε για το 24-23 της ομάδας του, με τον Σταθόπουλο να κλείνει το ημίχρονο στο 24-26. Στην επανάληψη ο Σταματελόπουλος έφερε τον αγώνα στο 24-28, με τον Μακρη να απαντά. Τα Σφυριά προσπέρασαν στο 30-28, με τον Σταματελόπουλο να βάζει ξανά μπροστά την ομάδα του, 30-33. Ο Σαμερας ισοφάρισε σε 33-33, ενώ νέα ισοπαλία είχαμε από τον Μαμακο και τον Σταθόπουλο, 35-35. Ο Σαμέρας σκόραρε ξανά για το 37-36, με την περίοδο να κλείνει στο 40-38. Στο 4ο δεκάλεπτο τα Σφυριά ξέφυγαν με 45-39, με τον Ζηση και τον Βογιατζάκη να απαντούν για το 45-43. Ο Σιαμαντας με τον Μακρη έφεραν την ομάδα τους στο 50-45, τα Σφυριά ανέβασαν τη διαφορά στο 53-45 λίγο μετά, για να δουν τη Μαύρη Θύελλα να απαντά και με τον Ζηση, τον Καρακωστα και τον Σταθόπουλο να φτάνει στο 53-53. Όμως, 1/2 βολές στο τέλος ήταν εκείνες που έδωσαν τη νίκη στα Σφυριά, 54-53.

Για τους νικητές ο Κωνσταντινόπουλος είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μακρης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Σαμέρας 9 πόντους, ο Μαμακος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 τάπες. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Καρακωστας είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ζησης 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Σταθοπουλος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βογιατζακης 7 πόντους, 11 ριμπάουντ.