Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλες νίκες για Ρούκουνες-Porto Mpagaz!

Μεγάλες νίκες για Ρούκουνες-Porto Mpagaz!

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Στιγκιντριακούς με 61-59 για την 8η αγωνιστική στον Β όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην εκπνοή, για να παραμείνουν ψηλά στη βαθμολογία του γκρουπ. Οι Porto Mpagaz πέτυχαν σημαντική νίκη επί των Nikea Lions με 59-57, ενώ με νίκη συνέχισε και η Victorious μετά το 72-57 επί του Γ.Α.Σ.Τ.. Τα Χώματα συνέχισαν κι αυτά στο κυνήγι της πρωτιάς μετά το 68-60 επί του Ερμή, ενώ οι Raptors πέτυχαν την 4η τους νίκη με το 57-51 επί των L.A. Stripers και ανέβηκαν στο 50%, έτσι ώστε μετά από 8 αγωνιστικές 7 ομάδες να έχουν τουλάχιστον 4 νίκες στον όμιλο!

Στιγκιντριακοί – Ρούκουνες 59-61

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Στιγκιντριακούς με 59-61 με το ματς να ξεκινά με τις άμυνες να βασιλεύουν στην πρώτη περίοδο. Μετά το 4-0 των Στιγκιντριακών, ο Αντωνάτος έφερε τους Ρούκουνες στο 4-4 για να κλείσει την περίοδο στο 4-7 ο Πανόπουλος. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαχαίρας σκόραρε για το 6-7 και ο Γκογκας έφερε τον αγώνα στο 10-11. Ο Χριστόπουλος απάντησε για το 11-16, με τον Γκογκα και τον Διαμαντόπουλο να βάζουν μπροστά τους Στιγκιντριακούς, 22-20. Ο Νικολετάκης ισοφάρισε το ματς σε 22-22, με τον Γράψα Α. και τον Διαμαντόπουλο να απαντούν, για να κλείσει ο Μαχαίρας το ημίχρονο στο 32-27 για την ομάδα του. Στην επανάληψη ο Κατσαρογιαννης σκόραρε για το 32-30 και το 37-36 μαζί με τον Χριστόπουλο. Ο Γκογκας με τον Γράψα Α. απάντησαν για το 41-36, με τον Μπετσιο να γράφει το 45-37. Ο Γραψας Ι. με τρίποντο και φάουλ και ο Νικολετάκης έφεραν τους Ρούκουνες κοντά, 45-43 στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά ο Γκογκας με τον Μιχαηλίδη απάντησαν για το 49-43 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Ο Μαλλης με τον Κατσαρογιαννη σκόραραν για την ισοφάριση 49-49. Ο Μαχαίρας έβαλε μπροστά την ομάδα του, αλλά Μάλλης και Κατσαρογιαννης απάντησαν για το 51-54 των Ρούκουνων. Ο Μπετσιος με τον Μαχαίρα μείωσαν σε 55-56, με τον Κατσαρογιαννη να σκοράρει ξανά και τον Μάλλη να γράφει το 56-60. Ο Γράψας Α. μείωσε σε 58-60, με τον Μπετσιο να βάζει μια βολή για το 59-60 στα 34 δευτερόλεπτα, πριν ο Χριστόπουλος απαντήσει με 1/2 δικές του βολές για το 59-61 στα 8 δευτερόλεπτα μετά από κλέψιμο. Οι Στιγκιντριακοί προσπάθησαν να στείλουν το ματς στην παράταση στο τέλος, αλλά τα δύο σουτ που επιχείρησαν (με επιθετικό ριμπάουντ στο ενδιάμεσο) ήταν άστοχα, με τους Ρούκουνες να φεύγουν με τη νίκη!

Για τους νικητές ο Κατσαρογιαννης είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γραψας Ι. 11 πόντους, ο Χριστόπουλος 10 πόντους, ο Νικολετάκης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Αντωνάτος 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Στιγκιντριακούς ο Γκογκας είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαχαιρας 11 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Μπετσιος 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Μιχαηλίδης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Raptors – L.A. Stripers 57-51

Οι Raptors κέρδισαν με 57-51 τους L.A. Stripers με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές που έγραψαν ένα 18-9 στην πρώτη περίοδο. Το ματς ισορρόπησε αλλά με το 15-14 του δεύτερου δεκαλέπτου οι Raptors πήγαν στο +10 στο ημίχρονο, 33-23. Οι L.A. Stripers προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στην επανάληψη, κράτησαν τους αντιπάλους τους κάτω από τους 10 πόντους στην 3η περίοδο, το 9-15 εκεί τους έφερε στο 42-38 στο 30ο λεπτό. Όμως, στο 4ο δεκάλεπτο, οι Raptors κατάφεραν να κρατηθούν μπροστά και να πάρουν τη νίκη με 57-51 με το 15-13 στην περίοδο.

Για τους νικητές ο Χαριτόπουλος είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Δερματινος 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καζας 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γιωτακης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Αραβαντινος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους L.A. Stripers ο Γαλιατσος 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Ιορδάνου 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Καπιρης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γουσετης 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Victorious – Γ.Α.Σ.Τ. 72-57

Η Victorious κέρδισε τον Γ.Α.Σ.Τ. με 72-57 με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές, που με 19-10 στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν το προβάδισμα. Στη 2η περίοδο ο Γ.Α.Σ.Τ. μπόρεσε να περιορίσει τους αντιπάλους του και με 13-17 εκεί να μειώσει σε 32-27 στο ημίχρονο. Όμως, η Victorious σε ένα κλειστό δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να έχει τον έλεγχο και στα δύο δεκάλεπτο, το 22-17 της 3ης περιόδου την έφερε στο 54-44, ενώ το 18-13 της 4ης περιόδου έφερε τον αγώνα στο 72-57 για τη νίκη της Victorious.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 33 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Θεοδωρόπουλος 25 πόντους, ο Παγουλάτος 11 πόντους, 18 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Κοντεκακης είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μουζουρακης 11 πόντους, ο Αδαμαντιδης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Χαλδαίος 8 πόντους.

Χώματα – Ερμής 68-60

Τα Χώματα κέρδισαν τον Ερμή με 68-60 σε ένα πολύ σκληρό ντέρμπι. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο στο 19-19, με τα Χώματα να παίζουν καλύτερα στη 2η περίοδο και να παίρνουν προβάδισμα με 37-32 στο ημίχρονο μετά το 18-13 στο δεκάλεπτο. Στην 3η περίοδο το ματς ήταν και πάλι απόλυτα ισορροπημένο, 15-15 το επιμέρους σκορ για να πάμε στο 52-47 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο τα Χώματα βγήκαν πάλι στον αφρό από ένα κλειστό δεκάλεπτο, 16-13 το επιμέρους σκορ για να κλείσει ο αγώνας στο 68-60.

Για τους νικητές ο Μπιρης είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Διαμαντόπουλος 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Σπανος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τσελιας 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τον Ερμή ο Μελας είχε 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ζαπατινας 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Porto Mpagaz – Nikea Lions 59-57

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 59-57 τους Nikea Lions με το ματς να ξεκινά με 14-2 για τους νικητές με τους Nikea Lions να απαντούν για το 16-8. Οι Porto Mpagaz έφτασαν στο 19-8 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-10. Στη 2η περίοδο οι Nikea Lions άρχισαν να μειώνουν ως το 21-17 για να απαντήσουν οι Porto Mpagaz για το 24-17. Οι Nikea Lions με 0-8 σερί κατάφεραν να προσπεράσουν με 24-25, για να κλείσει το ημίχρονο στο 28-26. Μετά το 30-28 στην 3η περίοδο με τρίποντα πήγαμε στο 33-31 για να προσπεράσουν οι Nikea Lions στο 33-34. Οι Porto Mpagaz απάντησαν για το 38-34, με τους Nikea Lions να περνούν και πάλι μπροστά, 38-39, για να κλείσει στο 40-39 η 3η περίοδος που είχε 4 εναλλαγές στο σκορ. Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το 40-40 οι Porto Mpagaz έφτασαν στο 47-40, για να απαντήσουν οι Nikea Lions για το 47-44. Μετά το 49-44 και το 51-46 οι Nikea Lions ισοφάρισαν τον αγώνα σε 51-51 με 2:56 για το τέλος, για να πάρουν και προβάδισμα με 51-53. Οι Porto Mpagaz ισοφάρισαν σε 53-53, οι Nikea Lions πήραν ξανά κεφάλι, 53-55, για να γράψουν τρίποντο οι Porto Mpagaz για το 56-55. Στα 45 δευτερόλεπτα οι Nikea Lions προσπέρασαν με 56-57, για να ισοφαρίσουν λίγο μετά σε 57-57 οι Porto Mpagaz. Μετά από χαμένη επίθεση των Nikea Lions οι Porto Mpagaz με βολές έφτασαν στο 58-57 και το 59-57 για να πάρουν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Βρουτσης είχε 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Γιαννικας 13 πόντους, ο Γκουσκος Μ. 9 πόντους, ο Γκουσκος Δ. 7 πόντους. Για τους Nikea Lions ο Ξανθάκης είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κυριαζιδης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Αλειφερης 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κακλεας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ.