Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη πρόκριση για Remal Madri, Lions, Χώματα, Hoopers!

Μεγάλη πρόκριση για Remal Madri, Lions, Χώματα, Hoopers!

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 58-53 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων για τους «64» του Prime Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάρουν την πρόκριση για τους «32» της διοργάνωσης. Οριακά πήραν την πρόκριση και οι C-Drifters με το 42-40 επί των Beer Drinkers, ενώ μεγάλο ροζ φύλλο πήραν και τα Χώματα με το 73-69 απέναντι στους Νεροχύτες. Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 71-66 τον Άφοβο για να προχωρήσουν στην επόμενη φάση, ενώ οι Remal Madri πέτυχαν την έκπληξη επικρατώντας με 50-45 των Cleveland Paraliers. Οι Orlando Tragic επικράτησαν με 73-55 των East, οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 56-47 τους Shooting Stars, ενώ οι Porto Mpagaz νίκησαν με 62-55 τους Chicago Tools.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Nikea Lions 53-58

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 53-58 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με το ματς να ξεκινά με 4-1 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων από τον Σαρικάκη, για να σκοράρει ο Νικας για το 7-4. Ο ίδιος με τον Ματθαιου έφεραν τον αγώνα στο 11-6, με τον Ανδριώτη και τον Κυριαζιδη να απαντούν. Ο Νίκας σκόραρε για το 14-10, ο Γιαννόπουλος απάντησε για το 15-14, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Σαρικάκη στο 17-16. Στη 2η περίοδο ο Κοσμίδης έγραψε το 20-16 για την ομάδα του, με τον Γιαννόπουλο και τον Ξανθάκη να δίνουν προβάδισμα στους Nikea Lions, 20-24. Μετά το καλάθι του Νικα, ο Κυριαζίδης με τον Κιτσο απάντησαν για το 24-32 της ομάδας τους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-33 από τον Σαρικάκη. Στην 3η περίοδο ο Ματθαίου σκόραρε για το 28-33, με τον Σαρικάκη να γράφει το 30-35. Ο Χατζηγεωργίου απάντησε για το 30-38, με τον Μιχόπουλο να φέρνει την ομάδα του στο 32-42. Ο Ξανθάκης έκλεισε την 3η περίοδο στο 33-46, ενώ ο Γιαννόπουλος έφερε τους Nikea Lions στο +15 στο 4ο δεκάλεπτο, για να γράψει το 34-50 ο Σιαννας. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων αντέδρασαν και με 14-0 σερί πλησίασαν στο σουτ, 48-50, με τον Σαρικάκη, τον Ματθαίου και τον Νίκα να σκοράρουν. Ο Νίκας ήταν που έφερε τον αγώνα στο 51-51 λίγο μετά, αλλά την πιο κρίσιμη στιγμή ο Κυριαζίδης με τον Χατζηγεωργίου σκόραραν για το 51-55 για τους Nikea Lions με τον Ξανθάκη να τους φέρνει στο 51-56. Ο Νίκας απάντησε, αλλά δια χειρός Ξανθάκη το ματς έκλεισε στο 53-58 για τη νίκη-πρόκριση των Nikea Lions.

Για τους νικητές ο Γιαννόπουλος είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κυριαζιδης 9 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ξανθάκης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κιτσος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χατζηγεωργίου 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Σαρικάκης είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Νίκας 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ματθαίου 7 πόντους, 8 ριμπάουντ.

East – Orlando Tragic 55-73

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 55-73 τους East για να πάρουν το εισιτήριο για τους «32». Το ματς ξεκίνησε με 7-0 και 9-3 για τους East από τον Καλια και τον Ασπιωτη. Ο Τσουλφας με τον Αθανασιάδη απάντησαν για το 9-12 των Orlando Tragic, με τον Ασπιωτη να ισοφαρίζει σε 12-12. Ο ίδιος ήταν που έκλεισε το δεκάλεπτο στο 17-14. Ο Καλιας έφερε τους East στους 10 πόντους, 26-16, ενώ ο Καμπατακης σκόραρε για το 28-18. Ο Λεγγας απάντησε για το 28-27 με 0-9 σερί των Orlando Tragic, με τον Ασπιωτη να κρατά την ομάδα του μπροστά, 32-29. Ο Τσουλφας ήταν που σκόραρε για το 32-33, με τον Ασπιωτη να κλείνει το ημίχρονο στο 34-33. Οι Orlando Tragic μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και με τον Ριγόπουλο, τον Μπελεχάκη και τον Τριανταφυλλίδη έφτασαν στο 34-43. Ο Ασπιωτης με τον Καλια απάντησαν για το 42-43 με το ντέρμπι καλά να κρατεί και στην 3η περίοδο και τις εναλλαγές στον έλεγχο του αγώνα να είναι πολλές. Ο Νομικός σκόραρε για να κρατήσει την ομάδα του στον πόντο, αλλά ο Τσουλφας απάντησε για το 44-48 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 4η περίοδο ο Καμπατακης μείωσε σε 47-48, με τον Νομικό να φέρνει τον αγώνα στο 49-51. Ο Τριανταφυλλίδης με τον Μαργωνη ήταν που σκόραραν για το 49-56 των Orlando Tragic, ενώ ο Ματσουκατωφ έφερε την ομάδα του στο 53-61 για να γράψει ο Μπελεχάκης το 53-64. Μετά το καλάθι του Νομικού ο Μπελεχάκης με τον Τριανταφυλλίδη έκλεισε τον αγώνα στο 55-73 με 0-9 σερί.

Για τους νικητές ο Τριανταφυλλίδης είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τσουλφας 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ματσουκατωφ 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μπελεχάκης 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Λεγγας 9 πόντους. Για τους East ο Ασπιωτης είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Καλιας 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Νομικος είχε 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Καμπατακης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Shooting Stars – Στιγκιντριακοί 47-56

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Shooting Stars με 47-56 με το ματς να ξεκινά με 2-9 για τους νικητές για να απαντήσουν για το 6-9 οι Shooting Stars. Οι Στιγκιντριακοί έφτασαν στο 7-13 λίγο μετά, με τους Shooting Stars να μειώνουν αλλά το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-16. Στη2η περίοδο οι Στιγκιντριακοί ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 9-20, για να πάνε στο 11-23 και το 13-28 στη συνέχεια. Οι Shooting Stars κατάφεραν να μειώσουν σε 19-29 στο τέλος του ημιχρόνου, για να πλησιάσουν σε 23-31 στην 3η περίοδο. Οι Στιγκιντριακοί απάντησαν, αλλά οι Shooting Stars πλησίασαν ακόμα πιο κοντά, 27-33 και 29-35 για να ρίξουν το ματς στο σουτ στη συνέχεια, 35-38. Η περίοδος έκλεισε στο 36-42 με τους Στιγκιντριακούς να πηγαίνουν στο 36-45 στο 4ο δεκάλεπτο. Μετά το 39-47 οι Shooting Stars πλησίασαν και πάλι ως το 43-47, αλλά οι Στιγκιντριακοί σκόραραν για το 43-51 και το 45-56 για να πάρουν τη νίκη με 47-56.

(Την ώρα ανάρτησης του κειμένου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)

Νεροχύτες – Χώματα 69-73

Τα Χώματα πήραν την πρόκριση για τους «32» κερδίζοντας μετά από σκληρό ντέρμπι τους Νεροχύτες με 69-73, σε έναν αγώνα με 4 ισοπαλίες, 6 εναλλαγές στο σκορ και 14 φορές που οι δυο ομάδες βρέθηκαν σε απόσταση ενός πόντου μεταξύ τους. Το ματς ξεκίνησε με 1-8 για τους νικητές από τον Γκατση Σ. και τον Μπιρη για να απαντήσει ο Νατζαριδης για το 5-8. Ο Γκατσης Σ. έφερε το ματς στο 5-11, με τον Κωστόπουλο και τον Γιωτη να σκοράρουν για το 11-11. Διαμαντόπουλος και Σπανός σκόραραν για το 12-17, με τον Νινα και τον Γιώτη να μειώνουν στον πόντο και τον Κωστόπουλο να ισοφαρίζει σε 18-18 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Ο Γκατσης Σ. κράτησε μπροστά την ομάδα του, αλλά οι Νεροχύτες έτρεξαν σερί 9-0 με τον Ποσταλη και τον Κιουση για να φτάσουν στο 27-21. Νέα ισοπαλία στο ματς στους 28 πόντους από τον Διαμαντόπουλο και τον Μπιρη, με τον Νατζαριδη να απαντά. Ο Μπιτσικας έφερε τα Χώματα στο 30-31, με τον Κωστόπουλο να σκοράρει και να κλείσει το ημίχρονο στο 34-33 για τους Νεροχύτες. Στην 3η περίοδο ο Κωστόπουλος έφερε την ομάδα του στο 38-33, με τον Ορλώφ να γράφει το 40-36. Ο Καραμανλής απάντησε για το 40-39, αλλά ο Κωστόπουλος έφερε τους νεροχύτες στο 44-39 με τον Κουλούρη να γράφει το 47-41 λίγο μετά. Ο Κιούσης με τον Κωστόπουλο ήταν που ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους για τους Νεροχύτες, 53-44, αλλά πολύ γρήγορα τα Χώματα προσπέρασαν ξανά, ένα 0-10 σερί από τον Γκατση Σ., τον Διαμαντόπουλο και τον Τσελια έφερε τον αγώνα στο 53-54. Ο Νατζαριδης έκλεισε την 3η περίοδο στο 57-54 με τον Κωστόπουλο και τον Ποσταλη να φέρνουν το ματς στο 61-56. Ο Γκατσης Σ. με τον Μπιτσικα μείωσαν σε 61-60, ενώ ο Γκατσης Σ. έγραψε 4 πόντους στη συνέχεια για το 61-65 της ομάδας του με σερί 0-9. Ο Κωστόπουλος απάντησε για το 64-65, αλλά ο Σπανός σκόραρε για το 64-71. Ο Διαμαντόπουλος έφερε το ματς στο 65-73, με τον Κωστόπουλο να απαντά για το 69-73 αλλά τα Χώματα να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γκατσης Σ. είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες, ο Μπιτσικας 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Καραμανλης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Σπανος 8 πόντους, ο Τσελιας 7 πόντους. Για τους Νεροχύτες ο Κωστόπουλος είχε 29 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Νατζαρίδης 12 πόντους, 4 κλεψίματα, ο Γιωτης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κιουσης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ.

C-Drifters – Beer Drinkers 42-40

Οι C-Drifters κέρδισαν οριακά τους Beer Drinkers για να πάρουν την πρόκριση, σε ένα ματς που κρίθηκε από την άμυνα των νικητών στην επανάληψη. Στο 1ο δεκάλεπτο οι Beer Drinkers πήραν το προβάδισμα με 10-14, για να διευρύνουν την απόσταση που τους χώριζε από τους αντιπάλους τους στο 2ο δεκάλεπτο, το 12-15 εκεί μας έφερε στο 22-29 στο ημίχρονο. Οι C-Drifters είχαν τον έλεγχο στην 3η περίοδο χάρη στην άμυνά τους, περιόρισαν τους αντιπάλους τους σε μόλις 3 πόντους στο δεκάλεπτο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 32-32 στο 30ο λεπτό. Μία οριακή 4η περίοδος ήταν αυτή που έκρινε την αναμέτρηση, το 10-8 εκεί έφερε τους C-Drifters στο 42-40 και στους «32» της διοργάνωσης.

Για τους νικητές ο Μενιδιάτης είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κουτέλας Π. 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Beer Drinkers ο Τσιτσος είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αναγνωστόπουλος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αγγλόπουλος 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 τάπες.

Chicago Tools – Porto Mpagaz 55-62

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν τους Chicago Tools με 55-62 με το ματς να ξεκινά σε υψηλό ρυθμό και τους Chicago Tools να προηγούνται με 16-12 πριν φτάσουν στο 22-14. Η περίοδος έκλεισε στο 22-16 με τον Γκουσκο Δ. και τον Γκουσκο Μ. να μειώνουν σε 22-21 στο 2ο δεκάλεπτο για να δώσει προβάδισμα ο Σοφιανόπουλος στην ομάδα του. Ο Μιχαλόπουλος απάντησε για το 24-23, με τον Γιαννικα και τον Σπηλιόπουλο να φέρνουν το ματς στο 26-34 για τους Porto Mpagaz. Ο Πλεξιδας μείωσε με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-38. Στην 3η περίοδο ο Γιαννικας με τον Σπηλιόπουλο έφεραν τους Porto Mpagaz στο 30-40 και το 34-49 λίγο μετά. Ο Μιχαλόπουλος με τον Μαρουσόπουλο και τον Τριαντάφυλλο απάντησαν για το 41-49, με τον Γκουσκο Δ. και τον Σπηλιόπουλο να κλείνουν την 3η περίοδο στο 41-55. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λάμπρου με τον Πλεξιδα και τον Μιχαλόπουλο έφεραν τους Chicago Tools ως το 51-59, με τον Γιαννίκα να απαντά, 52-61. Ο Μιχαλόπουλος με τον Νερατζη μείωσαν σε 55-61 λίγο πριν το τέλος, αλλά οι Porto Mpagaz πήραν την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Γιαννικας είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σπηλιόπουλος 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σοφιανόπουλος 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γκουσκος Δ. 10 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Chicago Tools ο Μιχαλόπουλος είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πλεξιδας 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Νερατζης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Remal Madri – Cleveland Paraliers 50-45

Οι Remal Madri κέρδισαν με 50-45 τους Cleveland Paraliers για να πάρουν μεγάλη πρόκριση για τους «32» του Prime Cup. Το ματς ξεκίνησε με 4-3 από τον Σιδηρόπουλο και τον Ντασκα, για να σκοράρουν ο Βιλιώτης με τον Γρηγορόπουλο για το 7-7. Ο Σταύρου με τον Πιτλογλου έφεραν τους Cleveland Paraliers στο 7-14, αλλά με τον Γρηγορόπουλο οι Remal Madri απάντησαν για το 10-14 της περιόδου. Ο Συρμος έφερε την ομάδα του στο 10-16, όμως ένα 10-0 από Μανινα και Σιδηρόπουλο έβαλε στο κεφάλι τους Remal Madri, 20-16. Ο Χιώτης με τον Συρμο ήταν που αρχικά ισοφάρισαν το ματς και στη συνέχεια έκλεισαν το ημίχρονο στο 21-24 για τους Cleveland Paraliers. Ο Κυρανος ισοφάρισε στην 3η περίοδο, με τον Ντεμελη και τον Ντασκα να απαντούν για το 24-28. Ο Μανινας μείωσε, ο Ντεμελης σκόραρε για το 26-30 για να απαντήσουν οι Remal Madri με σερί 11-0 με τον Κυρανο, τον Σιδηρόπουλο και τον Γρηγορόπουλο για το 37-30. Ο Σταύρου με τον Ντασκα ήταν που ισοφάρισαν τον αγώνα σε 37-37 στο τέλος της 3η περιόδου για τους Cleveland Paraliers. Οι Remal Madri μπήκαν δυνατά και στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Σιδηρόπουλο να τους φέρνει στο 44-37. Ο Ντάσκας απάντησε για το 44-42, με τον Ντεμελη να ισοφαρίζει το ματς λίγο μετά σε 45-45. Στα 36 δευτερόλεπτα οι Remal Madri σκόραραν 1/2 βολές με τον Βιλιώτη, για να έρθει ο Κυράνος με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι και φάουλ για να τους φέρει στο 49-45. Ο Βιλιώτης είχε ακόμα 1/2 βολές για το 50-45 με τους Cleveland Paraliers να μην μπορούν να μειώσουν από το τρίποντο για να πάρουν την τρομερή πρόκριση οι Remal Madri.

Για τους νικητές ο Κυράνος είχε 17 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Σιδηρόπουλος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Γρηγορόπουλος 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μανινας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Βιλιώτης 6 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τους Cleveland Paraliers ο Ντασκας είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Ντεμελης 11 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Χιωτης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Red Hot Chili Hoopers – Άφοβος 71-66

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τον Άφοβο με 71-66 ανατρέποντας εις βάρος τους διαφορά 11 πόντων κατά τη διάρκεια του ματς. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 από τον Καραντζούνη και τον Γκοτση για τον Άφοβο για να απαντήσει ο Σακλαρίδης για το 6-5. Ο Ποντικόπουλος έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του, με τον Σακλαρίδη να απαντά και τον Στολη να γράφει το 13-10. Ο ίδιος έφερε το ματς στο 15-12 με τον Κοτρωνη να μειώνει σε 15-14 στο δεκάλεπτο. Ο Σακλαριδης σκόραρε και για το 17-16 στη 2η περίοδο, αλλά ο Άφοβος απάντησε με 0-10 σερί, ο Λοράνδος με τον Ορνιθόπουλο και τον Λαμπρινό σκόραραν ως το 17-26 της ομάδας τους. Μετά την απάντηση από τον Φραγκογιάννη, ο Γκοτσης με τον Καραντζούνη έφεραν τον Άφοβο στο 21-30, για να γράψουν λίγο μετά ο Καραντζούνης με τον Σπυριδωνάκο για το +11 του Άφοβου, 26-37. Ο Στόλης απάντησε για το 30-37 λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Βενέτη να μειώνει σε 33-38 στην 3η περίοδο. Ο Καραντζούνης κράτησε τη διαφορά στους 7 πόντους, ενώ μετά την απάντηση του Στολη, ο Καραντζούνης με τον Λαμπρινό έφεραν τον αγώνα στο 37-44 και ο πρώτος με τον Κοτρωνη σκόραραν για το 41-49. Ο Ορνιθόπουλος έκλεισε την 3η περίοδο στο 47-54 μετά το καλάθι του Στολη, που μαζί με τον Βενετη και τον Οικονόμου μείωσαν σε 54-56 στην 4η περίοδο. Ο Ποντικόπουλος κράτησε τον Άφοβο μπροστά, με τον Στόλη να απαντά για το 59-58 και το προσπέρασμα για τους Red Hot Chili Hoopers. Ο Λαμπρινος σκόραρα για το 59-60 με τον Ποντικόπουλο να γράφει το 61-62 λίγο μετά, για το τελευταίο προβάδισμα του Άφοβου στο ματς. Με τον Φραγκογιάννη οι Red Hot Chili Hoopers προσπέρασαν για το 66-62, ο Γκοτσης σκόραρε για το 66-64, με τον Στολη να σκοράρει για το 70-64. Ο Άφοβος προσπάθησε νε πλησιάσει, 70-66, αλλά οι Red Hot Chili Hoopers πήραν την πρόκριση με βολή του Οικονόμου για το 71-66.

Για τους νικητές ο Στόλης είχε 25 πόντους με 10/15 σουτ, ο Γεωργόπουλος 12 πόντους, ο Βενέτης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Φραγκογιάννης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σακλαρίδης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ποντικόπουλος 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λαμπρινος 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ.