Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες για Lions-Tragic, στην παράταση οι Net!

Νίκες για Lions-Tragic, στην παράταση οι Net!

Οι Nikea Lions μπήκαν με νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 57-29 της Μαύρης Θύελλας για την 1η αγωνιστική στον 8ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Orlando Tragic κέρδισαν με 63-54 τους Remal Madri. Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 62-47 τους Athens Finest ενώ οι Nothing But Net νίκησαν στην παράταση με 51-48 στους Giagelia Bulls.

Nikea Lions – Μαύρη Θύελλα 57-29

Οι Nikea Lions κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 57-29 μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς, 11-1 στο ξεκίνημα, για να πάνε στο 17-2 στο τέλος της περιόδου με Μεταξά, Αλειφέρη και Ανδριώτη. Στη 2η περίοδο το σκορ πήγε στο 28-4 με 10-0 σερί για τους Nikea Lions, ο Ξανθάκης με τον Μεταξά και τον Λαππα τράβηξαν το σκοράρισμα για την ομάδα τους, με τον Γιοβάνοβιτς να κλείνει το ημίχρονο στο 28-7. Στην επανάληψη ο Βαμβακάς σκόραρε για το 31-11, με τον Λαππα να φέρνει τους Nikea Lions στο 37-11. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 39-19 από τον Μπογιατζη και τον Βογιατζάκη με τους Nikea Lions να φτάνουν στο 45-19 στην 4η περίοδο. Ο Σταθόπουλος με τον Γιοβάνοβιτς σκόραραν για το 48-23 με τους Nikea Lions να πηγαίνουν στο 54-25 με τον Ανδριώτη και τον Ξανθάκη, με το ματς να κλείνει στο 57-29 από τον Σταματελόπουλο.

Για τους νικητές ο Λάππας είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Ανδριώτης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Χατζηγεωργίου 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Χριστόπουλος είχε 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Orlando Tragic – Remal Madri 63-54

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 63-54 τους Remal Madri καθαρίζοντας το ματς στο 4ο δεκάλεπτο. Ο αγώνας ξεκίνησε κλειστός, με την 1η περίοδο να κλείνει στο 13-14. Οι Orlando Tragic ήταν καλύτεροι στο 2ο δεκάλεπτο και με επιμέρους 16-11 πήγαν στο 29-25 στο ημίχρονο. Οι Remal Madri ισορρόπησαν ξανά το παιχνίδι στην 3η περίοδο και με το 14-15 εκεί φτάσαμε ως το 43-40 στο 30ο λεπτό. Όμως, οι Orlando Tragic έκαναν το καλύτερό τους επιθετικό δεκάλεπτο στην 4η περίοδο, το 20-14 ήταν που τους έδωσε και τη νίκη με 63-54.

Για τους νικητές ο Αρχοντόπουλος είχε 12 πόντους, ο Τσουλφας 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπελεχάκης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αθανασιάδης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ριγόπουλος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Remal Madri ο Κυρανος είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Σιδηρόπουλος 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Βιλιώτης 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γρηγορόπουλος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Athens Finest – Ήρεμη Δύναμη 47-62

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 47-62 τους Athens Finest με το παιχνίδι να ξεκινά με 6-0 από τον Καλουμενο και τον Αλβέρτη με τον Κωλετσα να απαντά. Ο Κουρτογιάννης έφερε τον αγώνα στο 10-3 για τους Athens Finest με την Ήρεμη Δύναμη να απαντά με 1-8 σερί από τον Κωλέτσα και τον Αργυρο για το 11-11. Ο Ζαχαριας με τον Ρασσια έφεραν το ματς στο 17-14, με τον Μεγακλή να ισοφαρίζει σε 17-17. Το σερί της Ήρεμης Δύναμης πήγε στο 0-10 με τον Μεγακλή για το 17-24, αλλά οι Athens Finest απάντησαν, ένα δικό τους 10-0 από τον Ζαχαρια και τον Αναγνώστου ως το 27-24. Ο Ζαχαριας κράτησε την ομάδα του μπροστά, με τον Κωλετσα να απαντά για το 30-31 και το ημίχρονο μετά το τρίποντο του Κουρτογιάννη να κλείνει από τον Βλάχο στο 33-34. Στην επανάληψη ο Μεγακλής έφερε την Ήρεμη Δύναμη στο 34-36 με την ομάδα του να πηγαίνει στο 34-40 λίγο αργότερα και με τον Βλάχο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 36-43. Στην 4η περίοδο ο Κουρετσης σκόραρε για το 37-45 με τον Τζαμτζη να απαντά και τους Athens Finest με τον Κουρτογιάννη και τον Αποστολάκο να πηγαίνουν στο 45-47! Όμως, η Ήρεμη Δύναμη πάτησε το πόδι στο γκάζι στο τέλος, με τον Βλάχο και τον Αργυρό ήταν που κατάφερε να τρέξει σερί 2-15 για να πάρει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κωλετσας είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μεγακλής 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Βλάχος 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κουδαρας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Αργυρος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Athens Finest ο Ζαχαριας είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Αποστολάκος 7 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κουρτογιάννης 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Nothing But Net – Giagelia Bulls 51-48

Οι Nothing But Net κέρδισαν με 51-48 τους Giagelia Bulls στην παράταση ενός πολύ σκληρού αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 για τους Giagelia Bulls που έφτασαν στο 4-7 λίγο μετά για να απαντήσουν οι Nothing But Net για το 8-7 και να φτάσουν να προηγηθούν με 17-9 στο τέλος της 1ης περιόδου μετά από σερί 7-0. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Giagelia Bulls μείωσαν σε 17-13 και πλησίασαν ακόμα περισσότερο στο 19-17, με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-19, κρατώντας τους αντιπάλους τους πολύ χαμηλά επιθετικά στην περίοδο. Οι Giagelia Bulls πήραν και το προβάδισμα με 20-22 στην 3η περίοδο για να φτάσουν στο 24-28, αλλά είδαν τους Nothing But Net να απαντούν με 5-0 σερί για το 29-28 και να κλείνουν μπροστά στο σκορ το δεκάλεπτο, 33-32. Στην 4η περίοδο οι Nothing But Net πήγαν στο 35-32, έμειναν πίσω αφού οι Giagelia Bulls απάντησαν για το 36-37 και το 38-39, για να ισοφαρίσουν οι Nothing But Net σε 39-39. Οι Giagelia Bulls πήγαν στο 40-42 με τους Nothing But Net να ισοφαρίζουν ξανά για το 42-42 και την παράταση, όπου κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντίπαλών τους, 51-48, και να πάρουν το ροζ φύλλο.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)