Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Συνεχίζουν οι Miners, σημαντικό ροζ για Gunners!

Συνεχίζουν οι Miners, σημαντικό ροζ για Gunners!

Οι Miners παρέμειναν αήττητοι στον Α όμιλο του Challenge League μετά και την 9η αγωνιστική, επικρατώντας με 71-64 της Ήρεμης Δύναμης. Νίκη και για τους Superhonics με 60-48 επί των Σουβλέηκερς για να πιάσουν τη 2η θέση, ενώ οι Gunners αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για πρόκριση μετά τη νίκη τους με 60-56 επί της Havana Rum. Τέλος, σημαντική νίκη πέτυχαν και οι Boom Shakalaka, 57-49 τους Red-dicolo, στην προσπάθειά τους να καλύψουν το χαμένο έδαφος.

Boom Shakalaka – Red-dicolo 57-49

Η Boom Shakalaka κέρδισε με 57-49 τους Red-dicolo με το ματς να ξεκινά με 0-4 και 3-7 για τους Red-dicolo από τον Κρικα Κ. και τον Κρικα Αλ. για να απαντήσει ο Κυριαζόπουλος. Ο Τσαπατακης έφερε τον αγώνα στο 5-9 στο τέλος της περιόδου με τον Κυριαζόπουλο και τον Κονδύλη να ισοφαρίζουν στη 2η περίοδο. Ο Κρικας Κ. σκόραρε για το 9-13, αλλά ο Σπανός έβαλε μπροστά την ομάδα του και ο Ηλιόπουλος έφερε το ματς στο 18-13 με 9-0 σερί για την Boom Shakalaka. Ο Μισρης με τον Κρικα Κ. μείωσαν σε 20-17, με τον Ηλιόπουλο να απαντά για το 26-19 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Αγρης με τον Κρικα Αλ. έγραψαν το 26-22, αλλά ο Χαραλάμπους απάντησε για το +7. Ο Κρικας Απ. μείωσε στους 3, με τον Κονδύλη και τον Σπανό να σκοράρουν για το 34-26 της Boom Shakalaka. Οι Red-dicolo με τον Κρικα Απ. μείωσαν στους 4 (36-32), αλλά ο Κονδύλης κράτησε την ομάδα του μπροστά, με τον Σπανό να σκοράρει για το 43-32. Στις αρχές της 4ης περιόδου ο Κονδύλης έφερε τον αγώνα στους 14 πόντους, 47-33, με τον Κρικα Αλ. και τον Κρικα Κ. να μειώνουν σε 49-41 λίγο μετά. Όμως, η Boom Shakalaka δεν έχασε τον έλεγχο, με τον Κονδύλη και τον Σπανό απάντησε με ένα 7-0 σερί για να φτάσει στο 56-41 και το +15, για να πάρει τη νίκη, παρά τις προσπάθειες του Κρικα Κ. και του Κρικα Αλ. στο τέλος ως το 56-49.

Για τους νικητές ο Κονδύλης είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σπανός 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος 12 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Red-dicolo ο Κρικας Κ. είχε 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κρικας Αλ. 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κρικας Απ. 11 πόντους.

Ήρεμη Δύναμη – Miners 64-71

Οι Miners κέρδισαν την Ήρεμη Δύναμη με 64-71 για να την αναγκάσουν στη 2η ήττα της και να συνεχίσουν οι ίδιοι αήττητοι στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 6-3 γα την Ήρεμη Δύναμη, αλλά στη συνέχεια οι Miners πήραν κεφάλι με 8-10 για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 13-17. Στη 2η περίοδο, μετά το 18-22, οι Miners έφτασαν στο 22-30, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 31-38. Η Ήρεμη Δύναμη μείωσε σε 44-45, αλλά οι Miners κράτησαν το προβάδισμα με 44-47, με το ματς στο 30ο λεπτό να είναι στο 48-55. Στην 4η περίοδο οι Miners πήγαν στο 52-59 και το 58-64, με το ματς να κλείνει στο 64-71.

Για τους νικητές ο Χασομέρης είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κωτσιδης 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Σακαράκης 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Παπαδόγιαννης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Λάμπρου είχε 28 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κουβαράς 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Σουβλέηκερς – Superhonics 48-60

Οι Superhonics κέρδισαν με 48-60 τους Σουβλέηκερς με το ματς να ξεκινά με 4-2 από τον Μαστοράκη Γ., για να απαντήσουν ο Οικονόμου με τον Αντωνιάδη για το 4-6. Ο Μαστοράκης Γ. ισοφάρισε, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Αντωνιάδη και τον Μαστοράκη Κ. στο 6-10 για τους Superhonics. Στη 2η περίοδο ο Βασιλείου με τον Κοτσιρα έφεραν τους Superhonics στο 6-14 με τον Μοσχιδη να απαντά. Ο Οικονόμου με τον Αντωνιάδη σκόραραν για το 10-20, ο Μαστοράκης Γ. μείωσε σε 12-20, με το ημίχρονο να κλείνει στο 12-24 από τον Οικονόμου. Στην επανάληψη, μετά το 12-26 του Χατζησταύρου, ο Τσιμπογλου με τον Γιαννικακη έφεραν τους Σουβλέηκερς στο 17-26. Ο Μαστοράκης με τον Μπαρδανη απάντησαν για το 17-32, με τον Τσιμπογλου και τον Κωστη να ρίχνουν τη διαφορά στους 10 πόντους, 22-32, και τον πρώτο να σκοράρει λίγο μετά για το 26-33. Ο Οικονόμου ανέβασε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 26-37, με τον Κωστη να σκοράρει για το 32-37 και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κοτσιρα στο 32-39. Στην 4η περίοδο ο Βασσης μείωσε στους 5 πόντους για τους Σουβλέηκερς, 35-40, με τον Αντωνιάδη και τον Κότσιρα να απαντούν για το 35-44 και στη συνέχεια τον Οικονόμου να σκοράρει για το 37-48. Ο Παπαδόπουλος ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους και ο Χατζησταύρου έγραψε το 40-54 με τον Οικονόμου να σκοράρει για το 40-57 και τον Μπαρδανη να φέρνει τον αγώνα στο 43-60, για να μειώσουν ο Κοκοτινης με τον Κωστη στο τελικό 48-60.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κοτσιρας 7 πόντους, 4 ασίστ. Για τους Σουβλέηκερς ο Τσιμπογλου είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαστορακης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κωστης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Gunners – Havana Rum 60-56

Οι Gunners κέρδισαν με 60-56 τη Havana Rum με το ματς να ξεκινά με 3-6 από τον Παραμερίτη και τον Παπαδημητρίου, για να απαντήσει ο Γουργουλιος για το 8-6. Ο Ταγαρης έφερε τον αγώνα στο 10-8, ο Παπαδημητρίου ισοφάρισε, με τον Κουτρη να γράφει το 14-12 λίγο μετά. Ο Παραμερίτης έφερε ξανά τις ομάδες στα ίσα, ενώ το ίδιο έκανε και ο Παπαδημητρίου για το 16-16 μετά το καλάθι του Γουργουλιου στην 6η ισοπαλία από το ξεκίνημα του ματς. Στη 2η περίοδο ο Αναστασόπουλος με τον Παραμερίτη έφεραν τη Havana Rum στο 19-22 με τους Gunners να απαντούν με 11-0 σερί από τον Κουτρη, τον Χαϊδα και τον Ντασκα για το 30-22. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Παπαδημητρίου στο 30-25, με τον ίδιο να σκοράρει και για το 30-27 στις αρχές της επανάληψης. Λίγο μετά, η Havana Rum μείωσε σε 32-30, αλλά ο Ρεππας με τον Γουργουλιο απάντησαν για το 38-30 των Gunners. Ο Αναστασόπουλος με τον Ραδόπουλο σκόραραν για το 38-34, με τον Χαϊδα και τον Κουτρη να φέρνουν τους Gunners στο 42-34 και τον πρώτο να σκοράρει και για το 45-36 λίγο μετά. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Ραδόπουλο στο 45-39 με τον Αναστασόπουλο να μειώνει στο σουτ στις αρχές της 4ης περιόδου, 45-43. Ο Ρεππας απάντησε, αλλά Παπαδημητρίου και Ραδόπουλος σκόραραν για το 48-47 με τον Μπακαυγα Α. να ισοφαρίζει και τον Παραμερίτη να σκοράρει από τη γραμμή για το 50-51 της ομάδας τους! Όμως, οι Gunners κατάφεραν να αντιδράσουν, Κουτρης και Γουργουλιος σκόραραν για το 55-51, με τον Μπακαυγά Α. να μειώνει σε 55-53 αλλά τον Χαϊδα να σκοράρει για το 58-53. Ο Κουτρης έφερε το ματς στο 60-54 λίγο πριν το τέλος, χαρίζοντας τη νίκη στους Gunners.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)