Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οριακά οι Στιγκιντριακοί, εύκολα η Oklaχώμα!

Οριακά οι Στιγκιντριακοί, εύκολα η Oklaχώμα!

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 64-61 τους Ready 2 Fire για την 4η αγωνιστική στον 6ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να παραμείνουν αήττητοι στην κούρσα για το Α1. Αήττητη έμεινε και η Τιρινίνι μετά το 74-60 επί της One Love B.C., ενώ κατά πόδας ακολουθεί η Oklaχώμα Thunder μετά την ευρεία νίκη της με 53-26 επί του Ατρόμητου Αιγάλεω.

Στιγκιντριακοί – Ready 2 Fire 64-61

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Ready 2 Fire για να πάνε στο 4-0 στον όμιλο με το ματς να ξεκινά με 3-4 από τον Σταματελόπουλο και τον Παππά, για να απαντήσουν ο Γράψας με τον Μπαραμπούτη για το 7-4 της ομάδας τους. Ο Γράψας έγραψε και το 9-6 με τον Σκοπελίτη και τον Νούκα να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 12-8. Στη 2η περίοδο ο Καλλιτσάντσης μείωσε σε 12-10 και ο Θεοδωράκης έφερε τον αγώνα στο 13-12. Ο Στερμασι ισοφάρισε σε 15-15 και 18-18 με τον Παππά και τον Σταματελόπουλο να βάζουν μπροστά τους Ready 2 Fire, 19-23. Οι Στιγκιντριακοί μείωσαν σε 22-23 με τον Σκοπελίτη να κλείνει το ημίχρονο στο 24-25. Στην επανάληψη οι Στιγκιντριακοί προσπέρασαν και με Μπαραμπούτη και Γράψα πήγαν στο 33-27, για να γράψει ο πρώτος το 35-29. Ο Καλλιτσάντσης απάντησε για το 35-32, με τον Σκοπελίτη να σκοράρει για το 40-34 και για το 42-36 στο τέλος της περιόδου. Ο Τζαβαρας έφερε την ομάδα του στο 44-36 στο 4ο δεκάλεπτο με τους Ready 2 Fire να απαντούν γρήγορα με τον Στερμασι και τον Μαναζη για να πλησιάσουν σε 44-43. Ο Τζαβαρας σκόραρε για το 49-43, ενώ ο Μπετσιος έγραψε το 51-45 λίγο μετά με τον Θεοδωράκη και τον Καλλιτσάντση να μειώνουν σε 51-49 και 55-54 με τη βοήθεια του Σταματελόπουλου. Ο Μπαραμπούτης με τον Μπετσιο απάντησαν για το 60-56 των Στιγκιντριακών, με τον Στερμάσι να φέρνει το ματς στο 60-61 για τους Ready 2 Fire. Ο Γραψας με βολές έγραψε το 62-61 για την ομάδα του 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Νούκα να κάνει τάπα στην τελευταία επίθεση των Ready 2 Fire και τους Στιγκιντριακούς να σκοράρουν στην εκπνοή για το 64-61.

Για τους νικητές ο Γράψας είχε 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μπετσιος 12 πόντους, ο Μπαραμπούτης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σκοπελίτης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Ready 2 Fire ο Σταματελόπουλος είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Καλλιτσάντσης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Θεοδωράκης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Στερμάσι 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Παππάς 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Oklaχώμα Thunder 26-53

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε με 26-53 τον Ατρόμητο Αιγάλεω με το ματς να ξεκινά με 0-5 για τους νικητές από τον Καλογεράκη και τον Παπαναστασίου. Ο Τσουνιας απάντησε για το 2-5, με τον Χρηστιά και τον Παπαναστασίου να γράφουν το 2-9. Η περίοδος έκλεισε στο 4-12 από τον Βαΐου και τον Παπαναστασίου, με την Oklaχώμα Thunder να τρέχει σερί 0-19 στο 2ο δεκάλεπτο ως το 4-28 με τον Τσιβρα, τον Παπαναστασίου και τον Πετσο να σκοράρουν. Το σερί διέκοψε ο Τσουνιας για το 7-28, με το ημίχρονο να κλείνει στο 7-36 από τον Πετρόπουλο για την Oklaχώμα Thunder. Στην επανάληψη ο Γκλαβας Α. με τον Τσουνια έφεραν το ματς στο 13-36 με τον Βολτέα να απαντά μαζί με τον Τσάπαλο για το 13-40. Ο Γκλαβας Δ. με τον Κεραμισανο έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 20-42, με τον Παπαμιχαήλ και τον Πετσο να απαντούν για το 20-48. Ο Βαΐου με τον Κεραμισανο μείωσαν σε 24-48 για να κλείσουν το ματς ο Πετσος με τον Τσιβρα στο 26-53.

Για τους νικητές ο Παπαναστασίου είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Πετρόπουλος 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τσιβρας 9 πόντους. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Τσουνιας είχε 11 πόντους.

.

Τιρινίνι – One Love B.C. 74-60

Η Τιρινίνι κέρδισε την One Love B.C. με 74-60 με το ματς να ξεκινά με 6-0 για τους νικητές για να απαντήσει η One Love B.C. για το 6-7. Η One Love B.C. κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, 10-12 το σκορ στη διακοπή, για να πάει στο 10-14 στη συνέχεια. Η Τιρινίνι απάντησε για το 17-14, ενώ μετά το 17-16 ξέφυγε με σερί 12-0 με 29-16. Η One Love B.C. μείωσε σε 29-19 για να κλείσει το ημίχρονο στο 35-20. Στην επανάληψη η Τιρινίνι προηγήθηκε με 39-20 και 42-22, για να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 20, στο 46-24 και το 50-27. Μετά το 53-29 η One Love B.C. μείωσε σε 53-35 για να κλείσει η 3η περίοδος στο 58-40. Στο 4ο δεκάλεπτο η One Love B.C. μείωσε σε 58-46 με την Τιρινίνι να απαντά για το 68-48. Η One Love B.C. πλησίασε και πάλι ως το 68-54 με την Τιρινίνι να απαντά για το 72-55 και το ματς να κλείνει στο 74-60.

Για τους νικητές ο Λεγάκης είχε 24 πόντους, ο Κοτσαμπάς 23 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Γιαμαίος 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γαλανόπουλος 7 πόντους. Για την One Love B.C. ο Καρδαμάκης είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γιοκαρας 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Μπιμπας 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.