Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Σημαντικά ροζ για Drafts, Shooting Stars, Ξεφτιλάιζερς!

Σημαντικά ροζ για Drafts, Shooting Stars, Ξεφτιλάιζερς!

Ακόμα μεγαλύτερο ανακάτεμα της τράπουλας στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά και την 11η αγωνιστική, καθώς 7 ομάδες βρίσκονται σε απόσταση 2 ηττών μεταξύ τους (4 με 6 ήττες) πίσω από τους Κροκόδειλους και τους Τριπόντιους! Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Beer Drinkers με 43-40 για να μείνουν στη 2η θέση πίσω από τους Κροκόδειλους, με τις υπόλοιπες 7 ομάδες να βρίσκονται ανάμεσα στις 4 και 6 ήττες από την 3η ως την 9η θέση στο γκρουπ. Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν με 67-47 τη Μαύρη Θύελλα παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, οι Shooting Stars κέρδισαν για 5η φορά τις τελευταίες 6 εβδομάδες, 48-45 τα Σφυριά, ενώ οι Drafts επικράτησαν με 50-30 του Ατρόμητου Αιγάλεω, καταφέρνοντας να γυρίσουν και τη διαφορά του πρώτου γύρου (16 πόντοι)!

Τριπόντιοι – Beer Drinkers 43-40

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν οριακά τους Beer Drinkers με 43-40 για να μείνουν μια ανάσα από την κορυφή. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους Beer Drinkers από τον Τσιτσο και τον Αναγνωστόπουλο για να απαντήσει ο Καραδημας για το 4-4. Μετά το καλάθι του Αναγνωστόπουλου ο Ράλλης με τον Εμμανουηλίδη και τον Τραχανη απάντησαν για το 10-6 των Τριπόντων στο δεκάλεπτο. Ο Εμμανουηλίδης έφερε το ματς στο 12-7, με τον Τσιτσο να σκοράρει για το 12-9, πριν ο Καραδήμας με τον Εμμανουηλίδη φέρουν τους Τριπόντους στο 16-9. Με σερί 0-9 οι Beer Drinkers αντέδρασαν και προσπέρασαν με Αγγλόπουλο, Γκονη και Τσιτσο, 16-18. Ο Ραλλης έφερε την ομάδα του στο 21-18, με τον Αγγλόπουλο να ισοφαρίζει και τον Φαλελακη να κλείνει το ημίχρονο στο 23-21. Στις αρχές της επανάληψης ο Καραδημας μπήκε δυνατά και κουβάλησε τους Τριπόντιους ως το 29-21 με τον Αγγλόπουλο και τον Καραλή να μειώνουν σε 29-26. Ο Αγγλόπουλος με τρίποντα έβαλε μπροστά τους Beer Drinkers, 30-32, ολοκληρώνοντας ένα σερί 1-11, με τον Φαλελάκη να ισοφαρίζει στο τέλος της περιόδου, 32-32. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ράλλης με τον Καραδημα έφεραν τους Τριπόντιους στο 35-32, με τον Αναγνωστόπουλο να απαντά για το προβάδισμα των Beer Drinkers. Ο Καραδήμας με τον Εμμανουηλίδη σκόραραν για το 39-36 βάζοντας ξανά μπροστά τους Τριπόντιους, ο Αγγλόπουλος μείωσε στον πόντο δύο φορές, τη δεύτερη μετά τον Εμμανουηλίδη για το 41-40, αλλά ο Εμμανουηλίδης στο τέλος έφερε τους Τριπόντιους στο 43-40 για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Καραδήμας είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Εμμανουηλίδης είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Ράλλης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Beer Drinkers ο Αγγλόπουλος είχε 19 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Αναγνωστόπουλος 8 πόντους, ο Τσιτσος 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ξεφτιλάιζερς – Μαύρη Θύελλα 67-47

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 67-47 για να πάρουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, με το ματς να ξεκινά με 5-0 για τους νικητές, για να απαντήσει ο Κουλουμπος για το 5-3. Οι Ξεφτιλάιζερς με τον Χαραλαμπόπουλο έφεραν το ματς στο 11-3 με τον Βογιατζακη και τον Δανη να απαντούν για το 11-8. Στο 14-10 έφερε τον αγώνα ο Ζησης, με τον Ηλιόπουλο να σκοράρει για το 16-10. Ο Βογιατζάκης μείωσε σε 16-13, για να κλείσει η περίοδος από τον Χαραλαμπόπουλο και τον Νομικο στο 20-13. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς έφτασαν στο 28-13 και το 30-15, για να απαντήσουν ο Κουλουμπος με τον Βογιατζακη για το 33-22. Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-24, με τους Ξεφτιλάιζερς να φτάνουν στο 42-24 στην 3η περίοδο με τον Τυπαλδο Γ., τον Ανδριωτη και τον Ηλιόπουλο. Ο Ζησης προσπάθησε να απαντήσει, ενώ με τον Σταματελόπουλο και τον Τζιλεπη η Μαύρη Θύελλα έφτασε στο 46-33. Οι Ξεφτιλάιζερς απάντησαν για το 51-33 με Νομικό και Τυπαλδο Α., με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καζα Π. στο 54-35. Στην 4η περίοδο ο Καζας Γ. με τον Καζα Π. έβαλαν την ομάδα τους μπροστά με 24 πόντους, 59-35, για να απαντήσουν ο Κουλουμπος με τον Δανη για το 59-40. Ο Τυπαλδος Γ. σκόραρε για το 65-42, με τον Χαραλαμπόπουλο να γράφει το 67-44 και το ματς να κλείνει από τον Σταματελόπουλο στο 67-47.

Για τους νικητές ο Νομικός είχε 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τυπαλδος Γ. 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ανδριωτης 8 πόντους, 12 ριμπάουντ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Κουλουμπος είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βογιατζάκης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Δανης είχε 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σταθόπουλος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Drafts – Ατρόμητος Αιγάλεω 50-30

Οι Drafts κέρδισαν τον Ατρόμητο Αιγάλεω με 50-30 γυρνώντας και τη μεγάλη διαφορά που είχαν χάσει στον πρώτο γύρο (16 πόντοι). Το ματς ξεκίνησε με 1-5 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω με τον Τσουνια και τον Γκλαβα Δ., για να απαντήσουν ο Ταγαρης με τον Κατσιμιγκο και τον Φλουδα για το 7-5. Ο Γκλαβας Δ. ισοφάρισε και ο Νικολάου τον μιμήθηκε λίγο μετά, 9-9, με τον Καραχαλιο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 14-9. Στη 2η περίοδο οι Drafts μπήκαν δυνατά και με τον Λακαφωση και τον Καραχαλιο έφτασαν στο 22-9. Ο Τσουνιας απάντησε για το 22-12, με τον Αλικαρη να κλείνει το ημίχρονο στο 24-12. Στην επανάληψη ο Ατρόμητος Αιγάλεω μπήκε δυνατά, με σερί 0-8 κατάφερε να πλησιάσει με τον Τσουνια και τον Νικολάου ως το 24-20, ενώ ο Δριτσας σκόραρε για το 26-24 λίγο μετά. Οι Drafts απάντησαν με τον Ταγαρη και τον Ζαχαρόπουλο για το 38-24 στο τέλος του δεκαλέπτου, ενώ στην 4η περίοδο ο Ζαχαρόπουλος με τον Λακαφώση έφεραν τον αγώνα στο 45-24 ολοκληρώνοντας ένα 19-0 για την ομάδα τους. Ο Νικολάου μείωσε σε 45-28, με τον Φλουδα να κλείνει τον αγώνα στο 50-30.

Για τους νικητές ο Ζαχαρόπουλος είχε 14 πόντους, ο Ταγαρης 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Λακαφώσης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Τσουνιας είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Νικολάου 10 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Shooting Stars – Σφυριά 48-45

Οι Shooting Stars κέρδισαν τα Σφυριά με 48-45 με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές που μπήκαν στον αγώνα με 9-1. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 9-3 και τα Σφυριά ολοκλήρωσαν ένα 2-10 σερί για να ισοφαρίσουν σε 11-11 στη 2η περίοδο. Ξανά ισοπαλία στο 14-14 με τα Σφυριά να προσπερνούν στο 15-17. Οι Shooting Stars έφτασαν στο 20-17, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-19. Στις αρχές της επανάληψης τα Σφυριά προσπέρασαν και πάλι με 22-23, για να απαντήσουν οι Shooting Stars για το 31-25. Τα Σφυριά μείωσαν σε 31-28, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 33-28 και τους Shooting Stars να πηγαίνουν στο 37-31 στην 4η περίοδο. Τα Σφυριά απάντησαν για το 37-34 και το 40-37, με το ματς να πέφτει στο δίποντο λίγο μετά, 41-39. Οι Shooting Stars αντέδρασαν για το 45-39, με τα Σφυριά να μειώνουν σε 45-44 με 0-5 σερί. Με βολές πήγαμε στο 46-45, ενώ ξανά από τη γραμμή ήρθε η νίκη για τους Shooting Stars, 48-45, με τα Σφυριά να μην παίρνουν σκορ στο τέλος για να πάρουν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Σταυρου είχε 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Ζαφειράτος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σαλτουρος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γεωργόπουλος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τα Σφυριά ο Μαμακος είχε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Κωνσταντινόπουλος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σιαμαντάς 10 πόντους.