Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οριακά οι Makrino Rebound, στην 2η παράταση οι MyRema State!

Οριακά οι Makrino Rebound, στην 2η παράταση οι MyRema State!

Οι Makrino Rebound παρέμειναν αήττητοι στο Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά και τη 10η αγωνιστική, κερδίζοντας με 49-47 τους Τεμπελέηκερς. Νίκη ύστερα από δύο παρατάσεις για τους MyRema State Warriors, 64-52 επί των Abaleiros για το πρώτο τους ροζ φύλλο στο γκρουπ. Ψηλά συνεχίζουν οι Los Rebels μετά το 61-49 επί των Greek BB Mambas, αλλά και οι Remal Madri, που κέρδισαν με 76-26 τους Halia Mavericks. Ακριβώς πιο κάτω οι Desperado μετά το 51-40 επί των Bullets, ενώ οι East ακολουθούν μετά το νέο ροζ φύλλο, 46-36 επί των Μπίρι Μπίρι.

Μπίρι Μπίρι – East 36-46

Οι East κέρδισαν τους Μπίρι Μπίρι με 36-46 με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους Μπίρι Μπίρι από τον Βηχα και τον Γιαννιτση, για να απαντήσει ο Νομικος. Ο Γιαννιτσης έφερε την ομάδα του στο 8-4, με τον Γαστερατο να μειώνει και τον Βηχα να σκοράρει για το 14-6 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μπλιθικιώτης έφερε τους Μπίρι Μπίρι στο 16-8, με τους East να απαντούν με 0-15 σερί από τον Νομικό, τον Γαστερατο, τον Λαμπιρη και τον Καλια για να φτάσουν στο 16-23. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Ευαγγελίδη στο 18-23, με τον Βηχα να ισοφαρίζει τον αγώνα στην 3η περίοδο, 23-23. Οι East με τον Νομικό και τον Γαστεράτο έφεραν τον αγώνα στο 23-28, με τον Βηχα να απαντά και πάλι, αλλά τον Νομικό να κλείνει την 3η περίοδο στο 26-33. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σαγιας έφερε τον αγώνα στο 29-33, αλλά ο Νομικός ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους. Με τον Παπανδρέου, τον Ευαγγελίδη και τον Σαγια οι Μπίρι Μπίρι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο, 36-37, αλλά οι East αντέδρασαν σωστά και με 0-9 σερί στο τέλος από Νομικό και Γαστερατο έκλεισαν τον αγώνα στο 36-46.

Για τους νικητές ο Νομικός είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γαστερατος 19 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Βηχας είχε 14 πόντους, ο Ευαγγελιδης 6 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Greek BB Mambas – Los Rebels 49-61

Οι Los Rebels κέρδισαν τους Greek BB Mambas με 49-61 με το ματς να ξεκινά με 0-3 από τον Γρηγορόπουλο για να απαντήσουν ο Γεροντιδης με τον Δελγα για το 5-3. Ο Παπαδόπουλος με τον Βαρωνο έφεραν τον αγώνα στο 5-8, ο Δελγας ισοφάρισε σε 8-8 και ο Κολλιοπουλος τον μιμήθηκε για το 10-10. Μετά το καλάθι του Παπαδόπουλου ο Σιφλιμιρης έβαλε μπροστά την ομάδα του, 13-12, με τον Βαρωνο να ισοφαρίζει και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Σιφλιμιρη στο 17-15 για τους Greek BB Mambas. Στη 2η περίοδο ο Μπεμπελος με τον Σιφλιμιρη έφεραν τους Greek BB Mambas στο 19-17, με τον Σακελλαρίου Α. να απαντά για το 19-23. Ο Γεροντιδης σκόραρε για το 21-23, με τον Γρηγορόπουλο να γράφει μαζί με τον Παπαδόπουλο το 23-31 για να φέρει τη διαφορά στους 10 πόντους ο Σακελλαρίου Α., 23-33. Μετά την απάντηση του Μπεμπελου και το καλάθι του Σακελλαρίου Δ., το ημίχρονο έκλεισε από τον Κολλιόπουλο στο 27-35. Στην 3η περίοδο ο Σδουγκας μείωσε σε 29-35, με τον Κολλιόπουλο και τον Μπεμπελο να σκοράρουν για το 33-37. Ο Κοκοτσης απάντησε και ο Βαρώνος έφερε τον αγώνα στο 33-44 με ένα 0-7 για τους Los Rebels. Με τον Σδουγκα οι Greek BB Mambas μείωσαν σε 37-46 για να σκοράρει ο Σαμπλαουρας για το 37-50 και να κλείσει ο Σιφλιμιρης το δεκάλεπτο στο 39-50. Στην 4η περίοδο ο Γρηγορόπουλος έφερε το παιχνίδι στο 39-52, με τον Σδουγκα να απαντά για το 43-52 και τον Δελγα να γράφει το 46-54. Ο Παπαδόπουλος έγραψε το 46-56 με τον Γρηγορόπουλο να φέρνει την ομάδα του στο 47-60 και τον Σδουγκα να μειώνει σε 49-60 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Γρηγορόπουλος είχε 20 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα με 8/10 δίποντα, ο Σακελλαρίου Α. 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπαδόπουλος 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βαρωνος 8 πόντους. Για τους Greek BB Mambas ο Σιφλιμιρης είχε 15 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Δελγας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Σδουγκας 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μπεμπελος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Η κάρτα του αγώνα
.

Desperado – Bullets 51-40

Οι Desperado κέρδισαν με 51-40 τους Bullets με το ματς να ξεκινά με 9-3 για τους νικητές από τον Σεφερη, τον Μαρκουλη και τον Κανιδη, για να απαντήσει ο Μαραντσι για το 9-5. Στο 12-5 και το 15-7 έφερε τον αγώνα ο Κατσιαβαρας, ενώ ο Σεφέρης σκόραρε για το 17-7. Ο Κατσιαβάρας έκλεισε το δεκάλεπτο και ο Σαλημενος έγραψε το 22-17 στη 2η περίοδο για ένα 13-2 σερί των Desperado. Ο Μαραντσι το διέκοψε για το 22-11, με τον Σκληράκη να σκοράρει για το 24-13. Ο Σεφερης με τον Μαρκουλη έγραψαν το 28-13 με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-13 από τον Κατσιαβαρα. Στην 3η περίοδο ο Μαρκοπουλιωτης ήταν που έφερε την ομάδα του στο 35-13, αλλά ο Σκληρακης με τον Μπουγακια απάντησαν για να μειώσουν σε 35-22 με 0-9 σερί. Από τον Κατσιαβαρα οι Desperado πήγαν στο 39-22 στο τέλος της περιόδου, με τον Σκληράκη να απαντά, 39-25. Ο Μαρκοπουλιώτης έφερε το ματς στο 41-25, αλλά ο Φλοκας με τον Μαραντσι μείωσαν στους 11 πόντους, 41-30. Με τον Σαλημενο οι Desperado ανέβηκαν στο 44-30, όμως, ξανά Φλοκας και Μαραντσι απάντησαν, 44-34. Ο Σεφέρης σκόραρε για το 47-34 με τον Κατσιαβάρα να γράφει το 49-36, τον Μαραντσι να απαντά για το 49-38 και να σκοράρει για το τελικό 51-40.

Για τους νικητές ο Κατσιαβαρας είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σεφερης 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 τάπες. Για τους Bullets ο Μαραντσι είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 5 τάπες, ο Σκληράκης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μπουγακιας 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

MyRema State Warriors – Abaleiros 64-52παρβ

Οι MyRema State Warriors κέρδισαν με 64-52 τους Abaleiros μετά από ένα τρομερό ματς που κρίθηκε στη 2η παράταση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-0 για τους νικητές από τον Παληβογιαννη και τον Ισσαρη, για να απαντήσει ο Κουκιος. Ο Σταμπουρλος μείωσε σε 8-6, ενώ με τον Κουκιο και τον Καζακιδη οι Abaleiros προσπέρασαν με 8-13 ολοκληρώνοντας ένα 2-13. Ο Βερυκιος απάντησε για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 10-13, με τον ίδιο να φέρνει το ματς στον πόντο και τον Παληβογιαννη να γράφει το 15-14 για τους MyRema State Warriors. Ο Καμαριωτάκης σκόραρε για το προβάδισμα των Abaleiros, με τον Μπακαλη να απαντά, πριν ο Σταμπουρλος φέρει την ομάδα του στο 18-20. Με τον Βερυκιο και τον Ισσαρη οι MyRema State Warriors έκλεισαν το ημίχρονο στο 24-20, για να απαντήσουν ο Κουκιος με τον Καββαδα για το 24-29 των Abaleiros στο ξεκίνημα της επανάληψης με 0-9 σερί. Ο Βερύκιος μείωσε σε 28-31, με τον Κουκιο και τον Καμαριωτάκη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 28-38 για τους Abaleiros. Στην 4η περίοδο ο Ισσαρης μείωσε σε 32-38, με τον Πετριδη και τον Καλλη να απαντούν για το 32-43 για τη μεγαλύτερη διαφορά για τους Abaleiros στο ματς. Ο Βερύκιος έφερε τον αγώνα στο 38-44, με τον Σαραντόπουλο .Π να σκοράρει για το 40-44 και τον Καζακιδη να απαντά για το 40-46. Όμως, ο Βερυκιος ήταν αυτός που είχε τον τελευταίο λόγο στο ματς για να τρέξει ένα 6-0 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, 46-46. Εκεί οι Abaleiros προηγήθηκαν με 46-47 και 48-49 για να τους φέρει ο Σταμπουρλος το 48-50, πριν ο Μπακαλης ισοφαρίσει για το 50-50 οδηγώντας το ματς σε 2η παράταση. Οι MyRema State Warriors μπήκαν καλύτερα σε αυτή, με τον Μπακαλη και τον Παληβογιαννη έφτασαν στο 56-50, ενώ ο Ισσαρης έγραψε το 58-51. Ο Βερύκιος έφερε την ομάδα του στο 61-52, με τους MyRema State Warriors να κλείνουν τον αγώνα στο 64-52, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 14-2 στη 2η παράταση.

Για τους νικητές ο Βερύκιος είχε 28 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπακαλης 10 πόντους, ο Παληβογιαννης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ισσαρης 8 πόντους, 24 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Αθανασιάδης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Abaleiros ο Κουκιος είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σταμπουρλος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Makrino Rebound – Τεμπελέηκερς 49-47

Οι Makrino Rebound κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφο το αήττητό τους κερδίζοντας με 49-47 τους Τεμπελέηκερς σε ένα ματς που κρίθηκε στην εκπνοή του! Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 για τους νικητές από τον Καλαποδακη και τον Μοσχοβακο, για να απαντήσει ο Μαγκουτας για το 4-6. Ο Γιαβης με τους Καλαποδακη και Μοσχοβακο σκόραραν ξανά για το 10-6, με τους Τεμπελέηκερς να μειώνουν στον πόντο πριν ο Μοσχοβακος φέρει το ματς στο 13-9. Η περίοδος έκλεισε στο 13-11 από τον Τριανταφυλλίδη, με τον Σταϊκο, τον Παπαβασιλείου και τον Δημου να φέρνουν την ομάδα τους στο 13-18 στο 2ο δεκάλεπτο με 0-9 σερί. Ο Μαϊλλης μείωσε, με τον Μοσχοβακο να σκοράρει για το 17-20, πριν ο Τριανταφυλλίδης γράψει το 17-24 για τους Τεμπελέηκερς. Με τον Μουμτζη οι Makrino Rebound πλησίασαν στο στους, 22-24, αλλά ο Τριανταφυλλίδης με τον Δημου έκλεισαν το ημίχρονο στο 22-27. Στην 3η περίοδο ο Δελης έφερε τον αγώνα στο 24-29, με τον Μουμτζη να απαντά για το 29-29. Ξανά προβάδισμα για τους Τεμπελέικερς από τον Τριανταφυλλιδη, αλλά ο Καλαποδάκης σκόραρε για το 33-31 και το 35-33 των Makrino Rebound. Με τον Σταϊκο οι Τεμπελέηκερς πήραν προβάδισμα για το 35-36, ενώ με buzzer beater του Παπαβασιλείου έκλεισαν την περίοδο στο 35-39. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σταϊκος έφερε τον αγώνα στο 35-41, με τους Makrino Rebound να απαντούν με 7-0 σερί και με τον Παχο Κ. να προσπερνούν στο 42-41. Ο Σταϊκος με τον Μαγκουτα έβαλαν ξανά μπροστά τους Τεμπελέηκερς, 42-45 με τον Παχο Ν. να ισοφαρίζει στο δίλεπτο και στο τελευταίο λεπτό τον Γιαβη να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, 47-45. Με τον Τριανταφυλλίδη οι Τεμπελέηκερς ισοφάρισαν τον αγώνα σε 47-47, ενώ στα 30 δευτερόλεπτα ο Γιαβης είχε 1/2 βολές για το 48-47. Στα 17 δευτερόλεπτα οι Τεμπελέηκερς έχασαν ευκαιρία αστοχώντας σε 3 βολές μετά από φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, αλλά έκλεψαν την μπάλα στα 12 δευτερόλεπτα. Όμως, την τελευταία λέξη στο ματς την είχε ο Παχος Ν. που με τάπα στο 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη κράτησε τη νίκη και το αήττητο στους Makrino Rebound.

Για τους νικητές ο Μοσχοβακος είχε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Καλαποδακης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μουμτζης 9 πόντους, ο Γιαβης 8 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Τεμπελέηκερς ο Τριανταφυλλιδης είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σταϊκος 10 πόντους, 3 ασίστ, ο Παπαβασιλείου 9 πόντους.

Halia Mavericks – Remal Madri 26-76

Οι Remal Madri κέρδισαν με 26-76 τους Halia Mavericks για να πετύχουν μια σημαντική νίκη για την πορεία τους στην κατηγορία. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους νικητές από τον Σιδηρόπουλο και τον Κυρανο, για να απαντήσει ο Αγγελωνιτης Π. για το 3-4. Στο 3-8 έφερε την ομάδα του ο Ντασιος, με τον Αγγελωνιτη Α. να απαντά, 5-8. Με ένα σερί 0-6 οι Remal Madri έφτασαν με τον Μοτσαρο στο 5-14, για να μειώσει ο Κληρονομος σε 8-14, πριν ο Ντασιος με τον Μοτσαρο και τον Κυρανο κλείσουν στο 9-21 το δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο το σερί των Remal Madri έφτασε στο 1-14 για το 9-28 με τον Μοτσαρο και τον Βιλιωτη, για να απαντήσει ο Αγγελωνιτης Π. για το 11-28. Στο 11-36 έφεραν την ομάδα τους ο Μοτσαρος με τον Σιδηρόπουλο και τον Βιλιωτη, με τον Κυρανο να σκοράρει για το 12-40 και το ημίχρονο να κλείνει από τον Αγγελωνιτη Π. στο 15-42. Στην επανάληψη ο Κυρανος με τον Μανινα και τον Σιδηροπουλο σκόραραν για το 15-55 με 0-13 σερί για τους Remal Madri, ενώ ο Κυρανος με τον Σιδηρόπουλο λίγο μετά έφεραν τον αγώνα στο 18-59 μετά το καλάθι του Κληρονομου. Ο Κυριαζόπουλος σκόραρε για το 20-59, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 20-63 από τον Σαγιακο. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αγγελωνιτης Π. έγραψε το 22-63, με τον Μοτσαρο και τον Βιλιωτη να σκοράρουν για το 22-67. Ο Αγγελωνίτης Π. απάντησε για το 24-67 πριν ο Σαγιακος φέρει τον αγώνα στο 24-76 με τη βοήθεια του Βιλιωτη, για να κλείσει το ματς ο Κυριαζόπουλος στο 26-76.

Για τους νικητές ο Κυρανος είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μοτσαρος 16 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Σιδηρόπουλος 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Σαγιακος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βιλιωτης 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Ντασιος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Halia Mavericks ο Αγγελωνιτης Π. είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κληρονομος είχε 6 πόντους, 6 ριμπάουντ.