Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τεράστια νίκη για Τουβλέικερς, ροζ φύλλο για Μπίρι Μπίρι!

Τεράστια νίκη για Τουβλέικερς, ροζ φύλλο για Μπίρι Μπίρι!

Οι Τουβλέικερς έσπασαν το αήττητο των Ready 2 Fire κερδίζοντάς τους με 65-59 για την 11η αγωνιστική του Championship, για να αναρριχηθούν στον βαθμολογικό πίνακα. Μόνοι αήττητοι πλέον στην κατηγορία οι Makrino Rebound, που επικράτησαν με 61-44 των Abaleiros. Νίκη για τους Μπίρι Μπίρι στον εξ αναβολής αγώνα με τους Τεμπελέηκερς με 51-44, ενώ ροζ φύλλο πήραν και οι MyRema State Warriors, κερδίζοντας με 58-43 τους Greek BB Mambas. Οι Athens Finest συνέχισαν ψηλά στη βαθμολογία με το 71-34 επί των Bullets, όπως και οι Los Rebels, που κέρδισαν με 41-32 τους Remal Madri για να τους ρίξουν μια ήττα πιο κάτω τους.

Abaleiros – Makrino Rebound 44-61

Οι Makrino Rebound κέρδισαν με 44-61 τους Abaleiros για να παραμείνουν αήττητοι στον όμιλο και μόνοι πρώτοι πλέον. Το ματς ξεκίνησε με 1-7 για τους νικητές από τον Μουμτζη και τον Καλαποδακη, για να απαντήσει ο Κουκιος για το 4-7. Ο Μακρης έφερε τους Makrino Rebound στο 4-11 και το 6-13, για να γράψει ο Καμαριωτάκης το 9-13 λίγο μετά και ο Κουκιος να μειώσει σε 12-15 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Κατσαβος μείωσε σε 17-18 για την ομάδα του και ο Καζακιδης έγραψε το 19-20 λίγο μετά με τον Μοσχοβακο να απαντά για το 19-28 στο τέλος του ημιχρόνου με 0-8 σερί για τους Makrino Rebound. Στην 3η περίοδο ο Μακρης έφερε την ομάδα του στο 20-35, με τον Αβραμιδη και τον Καζακίδη να μειώνουν σε 24-35. Με τον Καλαποδακη οι Makrino Rebound πήγαν στο 27-40, ενώ ο Μουμτζης με τον Σωρρα έφεραν την ομάδα τους στο 27-45. Ο Καββαδας απάντησε, αλλά ο Παχος έκλεισε την 3η περίοδο στο 30-51 για τους Makrino Rebound. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κουκιος με τον Καββαδα μείωσαν σε 34-51, με τον Καλαποδακη και τον Μακρη να απαντούν για το 34-55. Ο Κουκιος σκόραρε για το 38-55, με τον Καζακιδη να φέρνει το ματς στο 42-57 πριν Μουμτζης και Μοσχοβάκος κλείσουν την αναμέτρηση στο 44-61.

Για τους νικητές ο Μακρης είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μοσχοβακος 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μουμτζης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Παχος 7 πόντους, 2 τάπες. Για τους Abaleiros ο Κουκιος είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Καββαδας 7 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Bullets – Athens Finest 34-71

Οι Athens Finest κέρδισαν με 34-71 τους Bullets για να συνεχίσουν ψηλά στον όμιλο, προσπαθώντας να καλύψουν το χαμένο έδαφος από το μηδενισμό τους. Το ματς ξεκίνησε με 2-2 και 4-4 από τον Φλόκα και τον Μπουγακια, για να φέρουν την αναμέτρηση στο 4-12 ο Αποστολακος με τον Καλουμενο και τον Αλβερτη. Στο 9-13 μείωσε ο Φλοκας το παιχνίδι, με τους Athens Finest να απαντούν για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 9-16 με τον Ζαχαρια. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αποστολακος με τον Καλουμενο έφεραν την ομάδα τους στο 9-19, με τον Χρυσομαλλη να απαντά, 12-19. Μετά το 12-21 του Ζαχαρια, ο Φλοκας σκόραρε για το 16-23, αλλά ο Δριτσας με τον Αλβερτη απάντησαν για το 16-29, με τους Athens Finest να φτάνουν στο 16-32 με 0-9 σερί πριν κλείσει ο Φλόκας το ημίχρονο στο 19-32. Στην επανάληψη Αλβερτης και Καλουμενος έφεραν την ομάδα τους στο 19-38 με τον Φλοκα να μειώνει σε 23-38. Ο Παπασπηλιου με τον Ζαχαρια έφεραν την ομάδα τους στο 23-44, οι Bullets μείωσαν σε 28-44 με τον Σκληρακη, για να κλείσει ο Αποστολάκος το δεκάλεπτο στο 28-46. Στην 4η περίοδο ο Αποστολάκος με τον Ζαχαρια και τον Καλουμενο έτρεξαν ένα 0-18 σερί ως το 28-62, ενώ Ζαχαριας και Αποστολάκος έγραψαν το 30-69 μετά το καλάθι του Τσαρουχα, για να κλείσουν το ματς ο Φλοκας με τον Σκληρακη στο 34-71.

Για τους νικητές ο Αποστολάκος είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Καλουμενος 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ζαχαριας 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 τάπες, ο Αλβερτης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Bullets ο Φλοκας είχε 15 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Σκληράκης 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

MyRema State Warriors – Greek BB Mambas 58-43

Οι MyRema State Warriors κέρδισαν τους Greek BB Mambas με 58-43 με το ματς να ξεκινά με 6-0 και 9-2 για τους νικητές από τον Βερυκιο και τον Σαραντόπουλο .Π για να απαντήσει ο Κολλιόπουλος. Στο 14-4 έφερε την ομάδα του ο Σαραντόπουλος .Π, με τον Γεροντιδη και τον Σδουγκα να μειώνουν σε 14-9. Από τον Μπεμπελο έκλεισε στο 17-11 το δεκάλεπτο, με τον Γεροντίδη να σκοράρει για το 17-14 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Μπεμπελος έφερε το ματς στο 19-16, με τον Κολλιόπουλο να γράφει προβάδισμα, 19-21 για τους Greek BB Mambas, ολοκληρώνοντας ένα 5-17. Ο Βερυκιος ισοφάρισε, αλλά ο Σδουγκας με τον Κολλιόπουλο έβαλαν ξανά μπροστά τους Greek BB Mambas, 23-26. Ο Μπεμπελος σκόραρε για το 25-29, με τον Σαραντόπουλο .Π να ισοφαρίζει και το ημίχρονο να κλείνει στο 29-30. Στην επανάληψη ο Μπεμπελος με τον Κολλιόπουλο σκόραραν για το 29-34 των Greek BB Mambas, με τον Βερυκιο να απαντά για το 34-34, ενώ ο ίδιος με τον Πεδακακη ήταν που σκόραραν για το 41-35 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ισσαρης με τον Αθανασιάδη έφεραν το ματς στο 49-36 ολοκληρώνοντας ένα 20-2 για τους MyRema State Warriors. Ο Μπεμπελος απάντησε για το 49-38, με τον Δελγα και τον Σδουγκα να σκοράρουν για το 53-43, πριν ο Αθανασιάδης με τον Τσαντιλη κλείσουν τον αγώνα στο 58-43 για τους MyRema State Warriors.

Για τους νικητές ο Σαραντοπουλος .Π είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Βερυκιος 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Αθανασιάδης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Πεδακακης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ισσαρης 6 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 τάπες. Για τους Greek BB Mambas ο Κολλιόπουλος είχε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπεμπελος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γεροντιδης 8 πόντους, ο Σδουγκας 6 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Ready 2 Fire – Τουβλέικερς 59-65

Οι Τουβλέικερς έσπασαν το αήττητο των Ready 2 Fire στο Championship, συνεχίζοντας παράλληλα την πολύ καλή τους πορεία στην κατηγορία. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-3 από τον Μητσόπουλο, για να απαντήσουν ο Μαναζης με τον Στερμασι για το 4-3. Στο 8-5 έφερε την ομάδα του ο Δριβας, αλλά ένα 0-9 με σκορ από τον Λιβαδα έγραψε το 8-14 για τους Τουβλέικερς. Η περίοδος έκλεισε από τον Λαμπεα στο 9-17, με τον Παππα να απαντά για το 13-19 και τον Στερμασι με τον Κασοτακη να ισοφαρίζουν το ματς σε 20-20. Ο Παππάς με τον Στερμασι έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους, 24-21, ολοκληρώνοντας ένα 15-4, αλλά ο Μητσόπουλος σκόραρε για το 26-29, πριν ο Κασοτάκης κλείσει το ημίχρονο στο 28-29. Στην επανάληψη ο Μαναζης έφερε τον αγώνα στο 31-29, με τους Ready 2 Fire να φτάνουν στο 36-31, πριν ο Μαρινος με τον Καμιναρη και τον Αλπιτση απαντήσουν για το 36-40. Στον πόντο ξανά από τον Κασοτακη, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καλπακο στο 41-42. Στην 4η περίοδο ο Κασοτάκης έβαλε για τελευταία φορά μπροστά τους Ready 2 Fire, 43-42, για να απαντήσει ο Μητσοπουλος για το 43-46 και το 45-48. Στον πόντο από τον Στερμασι, 47-48, με τον Καστοτακη να σκοράρει για το 49-51, πριν ο Μαρινος με τον Μητσοπουλο και τον Καμιναρη φέρουν τους Τουβλέικερς στο 51-61 με 2-10 σερί. Ο Δριβας μείωσε σε 56-61, οι Τουβλέικερς απάντησαν με τον Ιακωβακη και τον Μητσόπουλο με βολές για το 56-65, για να σφραγίσουν τη νίκη, πριν κλείσει το ματς στο 59-65.

Για τους νικητές ο Μητσόπουλος είχε 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 5 τάπες, ο Μαρινος 10 πόντους, ο Καμιναρης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Ready 2 Fire ο Παππας είχε 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Στερμασι 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κασοτακης 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μαναζης 9 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Remal Madri – Los Rebels 32-41

Οι Los Rebels κέρδισαν με 32-41 τους Remal Madri για να συνεχίζουν στην πρώτη τετράδα της κατηγορίας, με το ματς να ξεκινά με 1-7 για τους νικητές από τον Γρηγορόπουλο. Ο Σιδηρόπουλος με τον Βιλιωτη απάντησαν για το 6-7, για να κλείσει ο Σαμπλαουρας το δεκάλεπτο στο 6-9. Με τον Κυρανο οι Remal Madri προσπέρασαν στο 2ο δεκάλεπτο με 11-10, ενώ ο Μοτσαρος έγραψε το 13-12. Ο Γρηγορόπουλος απάντησε, για να κλείσει το ημίχρονο στο 14-14. Στην επανάληψη ο Σακελλαρίου Δ. με τον Γρηγορόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 14-19, με τον Βιλιωτη και τον Λιουλη να μειώνουν σε 18-19. Με ένα 0-9 στο τέλος της 3ης περιόδου από τον Γρηγορόπουλο, τον Σακελλαρίου Α. και τον Σακελλαρίου Δ. οι Los Rebels έφτασαν στο 18-28 και το +10, για να απαντήσουν Μοτσαρος και Κυρανος για το 23-28 και το 25-29. Ο Βαρωνος έφερε την ομάδα του στο 25-32, με τον Γρηγορόπουλο να απαντά για το 27-34. Ο Βιλιωτης μείωσε στου 5 πόντους, αλλά με τον Σαμπλαουρα να απαντά για το 29-39. Οι Remal Madri προσπάθησαν να μειώσουν και πλησίασαν σε 32-40 με τον Γρηγορόπουλο, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι άλλο, με τους Los Rebels να κλείνουν τον αγώνα στο 32-41.

Για τους νικητές ο Γρηγορόπουλος είχε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Σακελλαρίου Δ. 7 πόντους, ο Σακελλαρίου Α. 6 πόντους, 14 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Κυρανος είχε 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Βιλιωτης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Μπίρι Μπίρι – Τεμπελέηκερς 51-44

Οι Μπίρι Μπίρι κέρδισαν τους Τεμπελέηκερς με 51-44 με το ματς να ξεκινά με 3-3 και 5-5 από τον Μπλιθικιωτη και τον Μαγκουτα. Ο Παπανδρέου έγραψε το 7-5, με τον Μαγκουτα να απαντά για το 8-8, πριν ο Ευαγγελίδης κλείσει το δεκάλεπτο στο 13-8. Στη 2η περίοδο ο Ευαγγελίδης με τον Βηχα έφεραν το σερί της ομάδας τους στο 13-9 για το 21-8, με τον Μαγκουτα και τον Βασιλειάδη να απαντούν για το 21-14. Νέο σερί, αυτή τη φορά 10-0, για τους Μπίρι Μπίρι και 31-14 στο ημίχρονο με τον Βηχα και τον Ευαγγελίδη. Στην επανάληψη ο Μαγκουτας σκόραρε για το 31-16 για να απαντήσει ο Βηχας, 35-16. Με 0-6 σερί οι Τεμπελέηκερς με τον Μπρουζα και τον Μπουκουβαλα πλησίασαν σε 35-22, ενώ ο Μαγκουτας με τον Μακρυδακη έφεραν την ομάδα τους στο 37-26 λίγο μετά. Οι Μπίρι Μπίρι απάντησαν με τον Παπανδρέου για το 39-26, ενώ ο Βηχας έφερε το ματς στους 17 πόντους, για να μειώσει ο Μπουκουβαλας σε 43-30 στο δεκάλεπτο. Στην 4η περίοδο με τον Τσιμιακακη και τον Μπουκουβαλα οι Τεμπελέηκερς έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο 45-36, ενώ μετά την απάντηση του Βηχα, ο Μαγκουτας με τον Βασιλειαδη σκοράραν για το 47-44 φέρνοντας το ματς στο σουτ. Οι Μπίρι Μπίρι, όμως, απάντησαν με τον Ευαγγελίδη για το 49-44 και το 51-44 για να πάρουν το ροζ φύλλο!

Για τους νικητές ο Ευαγγελίδης είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Βηχας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Τεμπελέηκερς ο Μαγκουτας είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, ο Μπουκουβαλας 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Βασιλειάδης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ.