Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι οι Makrino Rebound, από κοντά οι Ready 2 Fire!

Αήττητοι οι Makrino Rebound, από κοντά οι Ready 2 Fire!

Οι Makrino Rebound κέρδισαν με 79-54 τους Greek BB Mambas στην εβδομάδα αναβολών του Championship για να παραμείνουν αήττητοι στην κορυφή του ομίλου. Ακριβώς πιο κάτω οι Ready 2 Fire, που επικράτησαν με 70-38 των Lazers. Νίκη και για τους Athens Finest, που κυνηγούν να καλύψουν το μηδενισμό που κουβαλούν, επικράτησαν με 46-41 επί των Τεμπελέηκερς.

Makrino Rebound – Greek BB Mambas 79-54

Οι Makrino Rebound κέρδισαν τους Greek BB Mambas με 79-54 για να παραμείνουν μόνοι αήττητοι στο Championship. Το ματς ξεκίνησε με τους νικητές να μπαίνουν με 6-2 με τον Μακρη και τον Κορναροπουλο, για να απαντήσει ο Μπουφης. Ο Κορναροπουλος έφερε την ομάδα του στο 10-4 με τον Μπεμπελο να απαντά πριν ο Μοσχοβακος με τον Μακρη γράψουν το 16-6. Ο Κολλιόπουλος με τον Μπεμπελο μείωσαν σε 17-11, για να σκοράρει ο Σιφλιμιρης για το 19-16 λίγο μετά και να κλείσει ο Κολλιόπουλος το δεκάλεπτο στο 20-19. Στη 2η περίοδο ο Μαϊλλης με τον Μοσχοβακο και τον Μακρη έφεραν τον αγώνα ως το 30-19 με 10-0 σερί για τους Makrino Rebound. Το σερί διέκοψε ο Δελγας για το 30-21, με τον Μακρη να απαντά για να φέρει τους Makrino Rebound στο 36-21. Με τον Σιφλιμιρη και τον Μπουφη οι Greek BB Mambas απάντησαν για να πλησιάσουν σε 36-29, με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-32 από τον Κορναροπουλο και τον Σιφλιμιρη. Στην επανάληψη ο Μοσχοβακος έφερε την ομάδα του στο 45-32, με τον Μακρη να γράφει το 48-33 και τον Ακουμιανακη να σκοράρει για το 52-35. Ο Μπαρδουσης με τον Μπουφη μείωσαν σε 52-39, αλλά οι Makrino Rebound με τον Μοσχοβακο και τον Ακουμιανακη έφτασαν ως το 58-39. Ο Κολλιόπουλος έγραψε τρίποντο για το 58-42, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 60-42 από τον Μαϊλλη. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μοσχοβακος έφερε την ομάδα του με τον Μακρη και τον Κορναρόπουλο στο 72-42 με 12-0 σερί για τους Makrino Rebound. Ο Μπεμπελος απάντησε με τον Κολλιόπουλο και τον Μπαρδουση να φέρνουν την ομάδα τους ως το 74-50 με 2-8 για τους Greek BB Mambas, πριν οι Makrino Rebound απαντήσουν για το 79-52 και ο Μπουφης κλείσει το ματς στο 79-54.

Για τους νικητές ο Ακουμιανακης είχε 21 πόντους, 24 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μακρης 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μοσχοβακος 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κορναροπουλος 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ. Για τους Greek BB Mambas ο Μπουφης είχε 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κολλιόπουλος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μπεμπελος 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σιφλιμιρης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Ready 2 Fire – Lazers 70-38

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 70-38 τους Lazers για να παραμείνουν μία ήττα απόσταση από την κορυφή. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-0 και 12-2 για τους νικητές από τον Μαναζή, τον Τυροβολα και τον Κασοτακη. Ο Λυμπερης με τον Καρακωστα απάντησαν για το 12-6, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Θεοδωράκη και Θανο στο 16-6 για τους Ready 2 Fire. Στη 2η περίοδο ο Μιχαηλίδης έφερε την ομάδα του στο 20-6, με τον Τσαρουχα να απαντά. Ο Μαναζης με τον Κασοτάκη σκόραραν ως το 30-8 με 10-0 σερί για τους Ready 2 Fire, για να έρθει ο Γιαννούλης και να απαντήσει για το 30-15 λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Μαναζης έφερε τον αγώνα στο 35-15 στις αρχές της επανάληψης, με τον ίδιο και τον Θεοδωράκη να σκοράρουν για το 45-17 λίγο μετά. Ο Κουναδης απάντησε για το 45-21, με τον Καρακωστα και τον Ρεμματα να γράφουν το 47-26, για να κλείσει ο Καλπακος το δεκάλεπτο στο 49-26. Στην 4η περίοδο οι Ready 2 Fire με τον Στερμασι έφτασαν στο 56-26, για να τους φέρει ως το 60-27 ο Μαναζης. Ο Κουναδης απάντησε, με τον Μαναζη να σκοράρει και πάλι, 62-29. Ο Κουναδης με τον Ρεμματα έγραψαν το 64-33, ο Μιχαηλίδης με τον Θεοδωράκη και τον Κασοτάκη έφεραν τους Ready 2 Fire στο 70-33, για να κλείσει το ματς στο 70-38 από τον Στεριόπουλο για τους Lazers.

Για τους νικητές ο Μαναζής είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κασοτάκης 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τυροβολας 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Lazers ο Κουναδης είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Γιαννούλης 8 πόντους.

Τεμπελέηκερς – Athens Finest 41-46

Οι Athens Finest κέρδισαν τους Τεμπελέηκερς με 41-46 με το ματς να αρχίζει από τον Αποστολάκο με 0-3, για να απαντήσουν ο Τσιμιακακης με τον Παναγιωτόπουλο για το 4-3. Ο Αποστολάκος με τον Ζαχαριά σκόραραν για το 4-7 της ομάδας τους, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τσιμιακακη στο 6-7. Στη 2η περίοδο ο Ζαχαριας έφερε τους Athens Finest στο 6-11, ο Τσιμιακακης απάντησε, με τους Athens Finest να ξεφεύγουν με 8-16 στη συνέχεια με τον Ζευγαρίδη. Ο Μπρουζας με τον Τριανταφυλλίδη μείωσαν σε 13-16, με το ημίχρονο να κλείνει από Δριτσα και Καλουμενο στο 13-20 για τους Athens Finest. Στην επανάληψη οι Τεμπελέηκερς με τον Παναγιωτόπουλο πλησίασαν σε 15-20, ενώ ο Μακρυδακης έγραψε το 17-22 λίγο αργότερα. Μετά το καλάθι του Κουρτογιάννη, ο Τριανταφυλλίδης με τον Μαγκουτα ισοφάρισαν τον αγώνα, 24-24, τρέχοντας ένα σερί 7-0, αλλά οι Athens Finest απάντησαν με τον Αλβέρτη και τον Ζευγαρίδη για το 24-28. Ο Τσιμιακακης έφερε τους Τεμπελέηκερς στο 27-28 και το -1, αλλά ο Σταυρακόπουλος με τον Καλουμενο και τον Ζαχαριά απάντησαν για το 27-33, πριν ο Μπρουζας κλείσει την περίοδο με buzzer beater στο 30-33. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καλουμενος με τον Ζαχαριά έφεραν τους Athens Finest στο 30-37, αλλά και πάλι οι Τεμπελέηκερς είχαν απάντηση, 6-0 από τον Μαγκουτα και τον Μακρυδακη για το 36-37. Μάλιστα, λίγο μετά, με τον Μπρουζα προσπέρασαν κιόλας για το 39-38! Οι Athens Finest αντέδρασαν σωστά, ο Καλουμενος τους έφερε στο 39-41, πριν ο Ζαχαριας σκοράρει για το 39-43. Ο Μπρουσας μείωσε σε 41-43, αλλά ο Αποστολάκος από τη γραμμή και ο Καλουμενος έκλεισαν τον αγώνα στο 41-46 για το ροζ φύλλο των Athens Finest.

Για τους νικητές ο Ζαχαριας είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Καλουμενος 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Ζευγαριδης 7 πόντους. Για τους Τεμπελέηκερς ο Μπρουζας είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μαγκουτας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Τσιμιακακης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τριανταφυλλίδης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.