Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οριακά οι Run ‘n’ Gun, μεγάλες νίκες για Άφοβο, Παλαίμαχους!

Οριακά οι Run ‘n’ Gun, μεγάλες νίκες για Άφοβο, Παλαίμαχους!

Οι Run ‘n’ Gun διαφύλαξαν το αήττητό τους στο πρωτάθλημα με 2/2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα κόντρα στην Oklaχώμα Thunder, για να κερδίσουν με 58-57 για τη 10η αγωνιστική του Α ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και να φτάσουν στο 10-0 στον όμιλο και το 17-0 φέτος (49-0 στην ιστορία τους στο πρωτάθλημα). Μεγάλη νίκη για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων κόντρα στους Nothing But Net με 78-69 με τους δεύτερους να κρατούν, όμως, τη διαφορά. Ο Άφοβος πήρε με 62-46 τον αγώνα με τους Νεροχύτες για να φτάσει τους Nothing But Net στο 6-4, ενώ τα Κουλουβάχατα έπιασαν 2η θέση και το 7-2 μαζί με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων μετά το 72-57 επί των Cleveland Paraliers.

Κουλουβάχατα – Cleveland Paraliers 72-57

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Cleveland Paraliers με 72-57 με τους Cleveland Paraliers να παίζουν με 4 παίκτες σε μεγάλο μέρος του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο το χώρισαν στα δύο οι ομάδες, οι Cleveland Paraliers μπήκαν δυνατά και με τον Σημαντηρακη, τον Ντασκα και τον Πιτλογλου προηγήθηκαν με 0-14, για να απαντήσουν τα Κουλουβάχατα με δικό τους 14-0 σερί από τον Παπαδόπουλο Α., τον Καραγιάννη και τον Γιαννίμπα, για το 14-14 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο τα Κουλουβάχατα έφτασαν το σερί τους στο 21-0 με τον Τζουρτο και τον Χρυσικόπουλο για το 21-14. Ο Ντασκας με τον Ντεμελη σκόραραν για το 23-19, για να απαντήσουν ο Τζουρτος με τον Χρυσικόπουλο ξανά για το 29-22 της ομάδας τους. Ο Σημαντηρακης έφερε τον αγώνα στο σουτ, 29-27, με τα Κουλουβάχατα να κλείνουν το ημίχρονο στο 37-29 με τον Παπαδόπουλο Α.. Στην επανάληψη ο Τζουρτος με τον Καπέλη και τον Παπαδόπουλο Α. σκόραραν για το 44-29 για να απαντήσει ο Ντασκας. Οι Cleveland Paraliers πλησίασαν σε 47-36, με τον Γιαννιμπα να σκοράρει για το 51-37, πριν ο Ντασκας κλείσει το δεκάλεπτο στο 53-41. Στην 4η περίοδο ο Καραγιαννης με τον Γιαννίμπα έφεραν τα Κουλουβάχατα στο 59-43, με τον Σημαντηράκη και τον Ντασκα να μειώνουν για το 61-48. Ο Γιαννίμπας με τον Χρυσικόπουλο σκόραραν για το 67-48, με τους Cleveland Paraliers να τρέχουν ένα 0-7 για το 67-55, πριν ο αγώνας κλείσει στο 72-57.

Για τους νικητές ο Χρυσικόπουλος είχε 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τζουρτος 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπαδόπουλος Α. 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Γιαννίμπας 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Καραγιαννης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Cleveland Paraliers ο Πίτλογλου είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ντασκας 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σημαντηρακης 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Ντεμελης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Νεροχύτες – Άφοβος 46-62

Ο Άφοβος κέρδισε τους Νεροχύτες με 46-62 με το ματς να ξεκινά με 2-0 και 7-5 για τους Νεροχύτες που έφτασαν στο 13-11 με 3:30 για το τέλος της περιόδου. Ο Άφοβος ισοφάρισε αλλά στο τέλος της περιόδου οι Νεροχύτες με τρίποντο πήραν προβάδισμα με 21-18. Στο 2ο δεκάλεπτο έφτασαν στο 23-18 για να ισοφαρίσει ο Άφοβος, 23-23, και να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου, 29-31 με καλάθι στην εκπνοή. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Άφοβος πήγε στο 33-37 και το 34-39, για να ανεβάσει τη διαφορά στους 9 πόντους, 36-45 και 38-47 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Νεροχύτες μείωσαν σε 40-47, αλλά ο Άφοβος απάντησε για το 40-51 και μετά το 42-53 έτρεξε σερί 0-7 για το 42-60, με τους Νεροχύτες να μειώνουν σε 46-60 ένα λεπτό πριν το τέλος και τον Άφοβο να κλείνει το ματς στο 46-62.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ντουφας 15 πόντους. Για τους Νεροχύτες ο Κωστόπουλος είχε 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 τάπες, ο Νατζαριδης 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μπουρογιαννόπουλος 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Oklaχώμα Thunder – Run ‘n’ Gun 57-58

Οι Run ‘n’ Gun έμειναν αήττητοι στον όμιλο φτάνοντας στο 10-0 μετά την οριακή τους νίκη επί της Oklaχώμα Thunder. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 για τους νικητές από τον Χιώτη, για να απαντήσει η Oklaχώμα Thunder με τον Δαββετα και τον Τσιβρα για το 9-7. Στο 11-9 έφερε ο Τσιβρας την ομάδα του, με την Oklaχώμα Thunder να φτάσει στο 13-9 ολοκληρώνοντας ένα 11-2 σερί. Ο Μόντι απάντησε, με τον Πανδή να δίνει προβάδισμα στους Oklaχώμα Thunder και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-16 με 0-7 από τους πρωταθλητές. Στη 2η περίοδο ο Πετρόπουλος ισοφάρισε τον αγώνα σε 16-16 με τον Παπαναστασίου και τον Χρηστιά να φέρνουν την Oklaχώμα Thunder στο 22-19. Ο Πανδής απάντησε, με τον Χρηστιά και τον Παπαμιχαήλ να γράφουν το 31-21 για την ομάδα τους δίνοντάς της το μοναδικό διψήφιο προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Χιώτης με τον Μόντι άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, 31-27, για να κλείσει το ημίχρονο από Κοντογεώργη και Χρηστιά στο 33-29. Στην επανάληψη ο Πανδής με τον Χιώτη σκόραραν για το 33-34, ολοκληρώνοντας ένα 2-13 σερί για τους Run ‘n’ Gun. Ο Τσιβρας έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του, με τον Χιώτη να απαντά με 0-8 σερί δικό του για το 35-42. Ο Σαχινίδης μείωσε, με τον Τσάπαλο και τον Πετρόπουλο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 42-44, για να ισοφαρίσει στην 4η περίοδο ο Γεραμανης. Ο Σαχινίδης έβαλε μπροστά την Oklaχώμα Thunder, 48-46, με τον Πανδή και τον Χιώτη να απαντούν, 48-50. Ξανά ισοπαλία από τον Χρηστιά, ο Τσιβρας έγραψε το 54-50 με τον Πανδή να απαντά και να ισοφαρίζει το ματς σε 56-56. Ο Τσιβρας με 1/2 βολές έφερε τον αγώνα στο 57-56, με τον Χιώτη να έχει 2/2 λίγο πριν το τέλος για να κρατήσει την ομάδα του χωρίς ήττα στον όμιλο, αφού η Oklaχώμα Thunder δεν ευστόχησε στο σουτ της νίκης.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ο Πανδής 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Μόντι 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για την Oklaχώμα Thunder ο Χρηστιάς είχε 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Τσιβρας 12 πόντους, ο Παπαναστασίου 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Nothing But Net 78-69

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν τους Nothing But Net με 78-69, χωρίς να πάρουν τη διαφορά του πρώτου ματς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-3 και 11-5 για τους νικητές που πήγαν στο 15-9 διατηρώντας αυτή τη διαφορά ως το τέλος της περιόδου, 20-14. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων πήγαν στο 24-18, για να αντιδράσουν οι Nothing But Net και να μειώσουν σε 27-26, ισοφαρίζοντας σε 29-29 για να προσπεράσουν με 29-35 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και να κλείσουν το πρώτο μέρος στο 31-39. Στην επανάληψη οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων αντέδρασαν και πλησίασαν σε 38-39 και 42-44 για να μπορέσουν στη συνέχεια να προσπεράσουν, 46-44, για να πάνε στο 57-46 στο τέλος του δεκαλέπτου με σερί 9-0. Στην 4η περίοδο οι Nothing But Net μείωσαν σε 58-50 και 60-52 με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να απαντούν για το 62-52. Οι Nothing But Net πλησίασαν σε 63-59 αλλά οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων αντέδρασαν για το 67-60 και το 73-63 με το ματς να πηγαίνει στο 74-67, αλλά οι Παλαίμαχοι να κλείνουν την αναμέτρηση στο 78-69.

Για τους νικητές ο Νίκας είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Σαρικάκης 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ματθαίου 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κοσμιδης 10 πόντους, 3 κλεψίματα. Για τους Nothing But Net ο Καραμανης είχε 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Δημητρίου 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βασιλείου 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Κοτσίφης 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ.