Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Σημαντική νίκη για Dirtus Bologna!

Σημαντική νίκη για Dirtus Bologna!

Νίκη που την έφερε αγκαλιά με την πρόκριση στα πλέι οφς πέτυχε η Dirtus Bologna στη 13η αγωνιστική του Γ ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 71-58 των Rocks B.C. για να κάνει το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια και να έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία (απέχει πια 4 νίκες και την ισοβαθμία απ’ τους αντιπάλους της που είναι στην 6η θέση). Η Τιρινίνι κέρδισε με 78-39 τους Gademians για να παραμείνει αήττητη, 12-0 στον όμιλο και 18-0 φέτος, ενώ χωρίς ήττα στο γκρουπ είναι και οι Red Hot Chili Hoopers, 10-0 μετά το 79-63 επί των Giagelia Bulls. Τέλος, ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 82-62 τους Athens Supergrungers για να πάει στο 10-3 και να κρατήσει το προβάδισμα για την πρώτη τριάδα.

Giagelia Bulls – Red Hot Chili Hoopers 63-79

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 63-79 τους Giagelia Bulls για να παραμείνουν χωρίς ήττα στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 και 7-4 για τους Giagelia Bulls από τον Καλαμπουκα και τον Ρηγα, για να απαντήσει ο Πουμπουρίδης. Ο Βλαχος με τον Ρηγα έφεραν τον αγώνα στο 11-6 για τους Giagelia Bulls με τον Λειβαδιτη να μειώνει σε 12-9 και τον ίδιο με τον Κυριακογλου να γράφουν το 13-15. Ο Κρητικος έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, 16-15 και 18-17, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Βενέτη στο 18-19. Στη 2η περίοδο ο Ρηγας σκόραρε για το 21-19, με τον Βλαχο και τον Καλαμπουκα να φέρνουν τους Giagelia Bulls στο 25-21. Ο Λειβαδιτης με τον Κυριακογλου απάντησαν για το 25-26, αλλά ο Κατσιαβος με τον Βλαχο έβαλαν ξανά μπροστά τους Giagelia Bulls, 29-26. Με τον Σακλαριδη, τον Μαμαλη και τον Λειβαδίτη οι Red Hot Chili Hoopers έτρεξαν ένα σερί 0-14 στο τέλος του ημιχρόνου μετά το 31-28, για να κλείσουν το πρώτο μέρος στο 31-42. Στην επανάληψη ο Μπαστας με τον Ρηγα μείωσαν σε 35-43, με τον Καλαμπουκα να σκοράρει για το 37-45. Ο Σακλαριδης απάντησε και μετά το καλάθι του Καλαμπούκα για το 40-48, ο Λειβαδίτης με τον Μαμαλη έφεραν την ομάδα τους στο 40-58 με 0-10 σερί. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 43-58 από τον Καρλο, με τους Giagelia Bulls να φτάνουν στο 47-59 με τον Κρητικο στην 4η περίοδο. Ο Σακλαριδης απάντησε για το 47-66, με τον Λειβαδίτη να φέρνει τον αγώνα στο 50-69. Ο Ρηγας σκόραρε για το 53-70, με τον Σακλαριδη να απαντά, 53-73, και τον Λαμπαθακη να φέρνει την ομάδα του στο 55-77. Οι Giagelia Bulls με τον Κρητικό και τον Καλαμπουκα σκόραραν για το 61-77, για να κλείσει ο αγώνας στο 63-79 λίγο μετά.

Για τους νικητές ο Σακλαριδης είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Λειβαδιτης 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κυριακογλου 11 πόντους, ο Φραγκογιαννης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Για τους Giagelia Bulls ο Ρηγας είχε 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κρητικος 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καλαμπουκας 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Βλαχος 7 πόντους, 2 κλεψίματα.

Rocks B.C. – Dirtus Bologna 58-71

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 58-71 τους Rocks B.C. για να κάνει το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά και να φτάσει πια μια ανάσα από την πρόκριση στα πλέι οφς, με τον Μαθιουδάκη να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε με 3-8 για τους νικητές από τον Τασουλα και τον Μαθιουδακη, για να απαντήσει ο Καμαριωτάκης. Ο Κεντικελενης έφερε τον αγώνα στο 5-10, με τον Καμαριωτάκη να απαντά. Με τον Παπουτση και τον Μαθιουδακη η Dirtus Bologna έφτασε στο 7-14 για να μειώσει ο Μποτοζης σε 10-14 και 13-16. Με τον Μαθιουδακη η Dirtus Bologna έφτασε στο 15-27 τρέχοντας ένα 1-8 σερί ως το τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, για να μειώσει ο Παραρας σε 17-27. Στη 2η περίοδο ο Μποτοζης με τον Παραρα έφεραν τον αγώνα στο 22-27, ενώ ο Χατζακης σκόραρε για το 26-29 λίγο μετά. Η Dirtus Bologna απάντησε με τον Σταθουση και τον Μαθιουδακη για το 26-37, ενώ οι δυο τους ήταν που έκλεισαν το ημίχρονο στο 28-43 για τους νικητές. Στην επανάληψη ο Μαθιουδακης σκόραρε για το 28-45, με τον Μποτοζη και τον Καμαριωτακη να απαντούν, 32-48. Ο Μποτοζής έγραψε και το 35-48 και το 39-50 μετά το καλάθι του Τασούλα, με τον Χατζακη να ολοκληρώνει ένα 8-0 των Rocks B.C. στο τέλος της 3ης περιόδου για το 43-50, αφήνοντας την Dirtus Bologna χωρίς πόντο για 5 λεπτά. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ευαγγελόπουλος μείωσε σε 45-50, με τον Καμαριωτάκη να γράφει το 47-51. Η Dirtus Bologna αντέδρασε και με τον Τασουλα και τον Χαλκια έφτασε στο 49-58, για να γράφει ο Μαθιουδάκης το 49-60 με 2-9 σερί για τους νικητές. Ο Χατζακης μείωσε σε 53-60, με τον Μαθιουδακη και τον Σταθουση να σκοράρουν για το 53-65. Ο Καμαριωτάκης μείωσε σε 56-67, με τον Μαθιουδάκη να κλείνει το ματς για την ομάδα του στο 58-71.

Για τους νικητές ο Μαθιουδάκης είχε 39 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σταθούσης 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Τασουλας 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Rocks B.C. ο Μποτοζης είχε 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Καμαριωτακης 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Χατζακης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Παραρας 8 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Athens Supergrungers – Ρεμπελιακός 62-82

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Athens Supergrungers με 62-82 για να μείνει 3ος στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 από τον Τσιπρα και τον Κατσαμπανη, για να απαντήσουν ο Πλεξουσακης με τον Καρρα για το 4-9. Με τον Ηλιάκη ο Ρεμπελιακός έφτασε στο 6-12, για να σκοράρει ο Σακελλαρόπουλος για το 8-12. Ο Ηλιάκης και πάλι έγραψε το 8-15, για να φέρουν οι Athens Supergrungers το ματς στο 11-16 πριν ο Τασσιος γράψει το 11-19. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Τουλικάρογλου να σκοράρει για το 12-22, ενώ ο Τάσσιος έγραψε το 12-24 στη 2η περίοδο για την ομάδα του. Ο Κατσαμπανης απάντησε για το 15-24, με τον Σαρρη και τον Κατιακο να σκοράρουν για το 15-29. Ο Ηλιάκης έφερε τον αγώνα στο 17-32, ο Λιουτας απάντησε για το 19-32, με τον Ρεμπελιακό να τρέχει σερί 0-10 με τον Καρρά, τον Κατιάκο και τον Ηλιάκη, 19-42. Ο Τσιπρας με τον Κατσαμπανη έκλεισαν το ημίχρονο στο 24-44, για να μειώσουν οι Athens Supergrungers με τον Θεοδώρου και τον Τσιπρα σε 30-44 στην 3η περίοδο, ολοκληρώνοντας ένα 11-2. Το σερί διέκοψαν ο Ηλιάκης με τον Κατιάκο για το 32-49 του Ρεμπελιακού, αλλά ένα 10-0 από τους Athens Supergrungers έφερε τον αγώνα στο 42-49 και σε μονοψήφια διαφορά, με τον Θεοδώρου και τον Κατσαμπανη να σκοράρουν. Ο Ρεμπελιακός απάντησε γι το 42-53 με τον Κατιάκο, με τους Athens Supergrungers να μένουν με 4 παίκτες από τραυματισμό. Ο Θεοδώρου μείωσε σε 45-53 και ο Κατσαμπανης σε 48-56, για να κλείσει ο Ρεμπελιακός το δεκάλεπτο στο 48-61 με Τουλικάρογλου και Κατιάκο. Ο Τσιπρας σκόραρε για το 50-61 στην 4η περίοδο με τον Ρεμπελιακό να απαντά με 0-8 σερί για το 50-69 με τον Τασσιο και τον Σαρρη. Ο Καρράς με τον Ηλιάκη έφεραν τον αγώνα στο 51-74, με τον Κατσαμπανη να απαντά. Ο Σαρρής σκόραρε για το 53-76 και ο Τουλικάρογλου έφερε το ματς στο 56-79 μετά το καλάθι του Κατσαμπανη. Ο Τσιπρας μείωσε σε 62-79 για να κλείσει το ματς ο Τάσσιος στο 62-82 για τον Ρεμπελιακό.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κατιάκος 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Τάσσιος 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τουλικάρογλου 9 πόντους, ο Σαρρής 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Καρράς 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ. Για τους Athens Supergrungers ο Τσιπρας είχε 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κατσαμπανης 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 10 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Gademians – Τιρινίνι 39-78

Η Τιρινίνι κέριδσε με 39-78 τους Gademians για να παραμείνει αήττητη φέτος. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους Κυπελλούχους, 2-14 από τον Λεγάκη και τον Γιαμαίο. Ο Ανδρεοπουλος απάντησε για το 4-14, με τον Αντωνόπουλο και τον Κοτσαμπά να φέρνουν το ματς στο 4-20. Ο Τακμακης σκόραρε από μακριά, με τον Παπασγουρίδη να γράφει το 9-23, για να απαντήσουν Κοτσαμπας και Γιουσεφ για το 9-29 του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Ανδρεοπουλος με τον Παπασγουριδη έγραψαν το 16-29, με τον Λεγακη και τον Τζαβαρα να απαντούν, 16-39 με 0-10 σερί για τους νικητές. Ο Παπασγουρίδης με τον Ανδρεοπουλο έφεραν τον αγώνα στο 20-41 για να κλείσουν Τζαβαρας και Κοτσαμπας το ημίχρονο στο 20-45. Στην 3η περίοδο ο Κοτσαμπας σκόραρε για το 20-47, με τον Πετροπουλο να μειώνει σε 27-49. Ο Λεγακης έγραψε το 27-51 με τον Ανδρεοπουλο να απαντά, 31-51. Στο 31-57 από τον Γιαμαίο και τον Ευθυμίου, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 33-61 από Ευθυμίου και Πετροπουλο. Στην 4η περίοδο ο Πουλακος με τον Γιαμαίο και τον Κοτσαμπα έφεραν την Τιρινίνι στο 33-67, με τον Τζαβαρα να γράφει το 33-71. Ο Πετρόπουλος απάντησε για το 36-71, με τον Σταματέρη και τον Λεγάκη να σκοράρουν για το 36-76 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Για τους νικητές ο Λεγακης είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Γιαμαίος 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Κοτσαμπας 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τζαβαρας 12 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τους Gademians ο Ανδρεοπουλος είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Πετρόπουλος 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τακμακης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα.