Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αναλλοίωτη η κατάσταση στην κορυφή!

Αναλλοίωτη η κατάσταση στην κορυφή!

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Zeppelin με 65-58 για τη 14η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να φτάσει στο 13-0 στον όμιλο και να παραμείνει αήττητη στην κορυφή. Μαζί της οι Red Hot Chili Hoopers που μετά το 68-30 επί των Athens Supergrungers πήγαν στο 12-0 στον όμιλο, ενώ οι Zeppelin, μετά την ήττα τους νιώθουν και πάλι την ανάσα των Rocks B.C. στο σβέρκο τους, με τον αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες να έπεται την τελευταία αγωνιστική.

Zeppelin – Τιρινίνι 58-65

Η Τιρινίνι παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου μετά το 58-65 επί των Zeppelin. Το ματς ξεκίνησε με 2-2 και 5-5 από τον Παπαδάτο και τον Λεγάκη, για να σκοράρει η Τιρινίνι για το 5-8. Μετά το 7-8, ο Κοτσαμπας με τον Γιαμαίο έφεραν την ομάδα τους στο 7-17. Ο Τσαντζαλής μείωσε σε 10-17, με τον Γιαμαίο και τον Λεγάκη να σκοράρουν για το 12-24, σκορ με το οποίο έκλεισε η περίοδος. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γιαμαίος έφερε την ομάδα του στο 14-26, με τον Μιχο να απαντά, 16-26. Με τον Κοτσαμπά η Τιρινίνι πήγε στο 18-30, αλλά οι Zeppelin με τον Αντωνίου πλησίασαν σε 25-32 και 29-32 λίγο αργότερα. Η Τιρινίνι σκόραρε για το 29-35, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-35 από τον Λιαπη. Στην επανάληψη ο Κοτσαμπας έφερε τον αγώνα στο 31-37 και το 33-42 λίγο μετά. Οι Zeppelin με τον Παπαδατο μείωσαν σε 38-42 και 40-44, για να ισοφαρίσουν λίγο μετά σε 44-44 με τον Τσοκο. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Πουλακο, 44-47, με τον Τσαντζαλή να μειώνει σε 46-47 στην 4η περίοδο και τον Παπαδάτο με τρίποντο να βάζει μπροστά τους Zeppelin, 49-47. Ο Κοτσαμπάς ισοφάρισε, αλλά οι Zeppelin προσπέρασαν και πάλι, 52-49, με τον Πουλάκο και τον Λεγάκη να γράφουν ένα 0-6 για το 52-55. Ο Παπαδάτος με τον Τσαντζαλή έφεραν τους Zeppelin στο 56-55, με τον Γιαμαίο και τον Κοτσαμπά να απαντούν για το 56-60. Στο σουτ μείωσε ο Μιχος, 58-60, με τον Λεγάκη να γράφει το 58-62 και τον Ευθυμίου το 58-64 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Γιαμαίος 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Λεγάκης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Πουλάκος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ευθυμίου 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Zeppelin ο Παπαδατος είχε 18 πόντους, 3 ασίστ, ο Τσαντζαλής 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ο Λιαπης 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Αντωνίου 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Athens Supergrungers – Red Hot Chili Hoopers 30-68

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 30-68 τους Athens Supergrungers για να ανέβουν στο 12-0 και να μείνουν χωρίς ήττα στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 και 2-8 για τους νικητές από τον Πουμπουριδη και τον Γεωργόπουλο, για να απαντήσει ο Κατσαμπανης. Στο 6-10 έφερε τον αγώνα ο Τσιπρας, με τον Γεωργόπουλο να σκοράρει για το 6-13. Ο Λιουτας με τον Τσιπρα απάντησαν για το 11-13, με τον Μελισσινο να φέρνει την ομάδα του στο 11-15 και τον Μαμαλη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 11-17. Στη 2η περίοδο ο Τσιπρας μείωσε σε 13-17, για να ακολουθήσει ένα 0-9 σερί από Γεωργόπουλο και Λαμπαθακη για το 13-26. Οι Athens Supergrungers μείωσαν σε 15-26, αλλά με ένα 0-7 οι Red Hot Chili Hoopers έκλεισαν το ημίχρονο στο 15-33 με τον Φραγκογιάννη και τον Στολη. Στην επανάληψη ο Φραγκογιάννης έφερε την ομάδα του στο 15-35 για να απαντήσουν Τσιπρας και Κατσαμπανης για το 19-35. Με τον Γεωργόπουλο και τον Στολη οι Red Hot Chili Hoopers έφτασαν στο 19-41 και το 21-43, για να μειώσει ο Λιουτας, πριν κλείσει η περίοδος από τον Πουμπουριδη στο 25-47. Με τον ίδιο και τον Λαμπαθακη οι Red Hot Chili Hoopers πήγαν στο 26-53 στην 4η περίοδο, για να απαντήσει ο Παπαζαφειρίου. Ο Μελισσινος με τον Κωστόπουλο τους έφεραν στο 28-61, για να σκοράρει ο Πουμπουριδης για το 28-68 πριν κλείσει ο αγώνας από τον Κατσαμπανη στο 30-68.

Για τους νικητές ο Γεωργόπουλος είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πουμπουρίδης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Στολης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μελισσινος 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Athens Supergrungers ο Τσιπρας είχε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.