Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Συνεχίζουν στην πρώτη δυάδα Κροκόδειλοι-Τριπόντιοι!

Συνεχίζουν στην πρώτη δυάδα Κροκόδειλοι-Τριπόντιοι!

Οι Κροκόδειλοι ανέβηκαν στο 11-2 μετά τη νίκη τους με 35-33 επί της Μαύρης Θύελλας για τη 13η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», με τους Τριπόντιους να βρίσκονται μαζί τους στην κορυφή με ίδιες ήττες (10-2 ρεκόρ) μετά το 45-37 επί των Drafts. Νίκη για τους Beer Drinkers, 58-48 τους Shooting Stars, για να συνεχίσουν να παλεύουν προσπαθώντας να καλύψουν τον μηδενισμό που κουβαλούν ώστε να προλάβουν τα πλέι οφς.

Μαύρη Θύελλα – Κροκόδειλοι 33-35

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν οριακά τη Μαύρη Θύελλα με 33-35 για να παραμείνουν στην κορυφή του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 από τον Παπα και τον Γλυκατζη, για να απαντήσει ο Κουλουμπος για το 4-4. Στο 4-7 από τον Ηλιόπουλο Σ. οι Κροκόδειλοι, με τον Κουλουμπο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 6-7. Στη 2η περίοδο ο Σταματελοπουλος με τον Βαμβακα έβαλαν τη Μαύρη Θύελλα μπροστά με 10-8, ενώ ο Ζησης Γ. έγραψε το 14-9. Ο Βαμβακας με τον Κουλουμπο σκόραραν για το 18-10, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Νικολάκη στο 18-12. Στην 3η περίοδο ο Ηλιοπουλος Θ. μείωσε σε 20-14 μετά το καλάθι του Καρακωστα, για να απαντήσει ο Ζησης Γ. με τρίποντο, 23-14. Μέχρι το τέλος της περιόδου, οι Κροκόδειλοι έτρεξαν σερί 0-8 με τον Γλυκατζη, τον Παπα και τον Ηλιοπουλο Θ. για να μειώσουν σε 23-22. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σταματελόπουλος έφερε την ομάδα του στο 26-22, με τον Νικολακη να απαντά, 26-25. Με τον Σταματελόπουλο η Μαύρη Θύελλα έφτασε στο 31-25, αλλά οι Κροκόδειλοι απάντησαν με 0-6 σερί από τον Παπα, τον Ηλιοπουλο Θ. και τον Γλυκατζη για να ισοφαρίσουν σε 31-31. Με τον Τζιλεπη η μαύρη Θύελλα έφτασε στο 33-31, αλλά ο Ηλιοπουλος Θ. απάντησε για το 33-34 της ομάδας του, για να κλείσει το ματς ο Νικολάκης από τη γραμμή στο 33-35 για τη νίκη των Κροκόδειλων.

Για τους νικητές ο Ηλιοπουλος Θ. είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ο Παπας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Νικολάκης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Γλυκατζης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταματελόπουλος είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κουλουμπος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Beer Drinkers – Shooting Stars 58-48

Οι Beer Drinkers κέρδισαν με 58-48 τους Shooting Stars στην προσπάθειά τους να καλύψουν το χαμένο έδαφος στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 από τον Σταυρου και τον Σαλτουρο, για να απαντήσει ο Τσιτσος. Με τον Σταυρου και τον Μηλιωνη οι Shooting Stars έφτασαν στο 4-9, ενώ ο Μηλιωνης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 6-13 για την ομάδα του. Ο Αναγνωστόπουλος απάντησε για το 9-13, με τον Μηλιώνη να κρατά μπροστά τους Shooting Stars, 9-15, πριν ο Αγγλόπουλος μειώσει σε 14-15. Ο ίδιος ισοφάρισε λίγο μετά, αλλά και έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 19-18. Μάλιστα με τον Αγγλόπουλο, τον Δριτσα και τον Τσιτσο οι Beer Drinkers έκλεισαν ένα 11-0 σερί στο τέλος του ημιχρόνου για το 28-18. Στην 3η περίοδο ο Σαλτουρος μείωσε σε 28-20, με τον Καπετανο να γράφει το 34-21 για την ομάδα του. Ο Σαλτουρος με τον Μορφο απάντησαν για το 36-27, αλλά ο Αναγνωστόπουλος έφερε τους Beer Drinkers στο 41-27. Με τον Μηλιωνη και τον Μορφο Β. οι Shooting Stars πλησίασαν σε 41-34 στο τέλος της περιόδου, ενώ ο Μορφος Π. στη συνέχεια έφερε το ματς στο 43-37. Ο Αναγνωστόπουλος με τον Τσιτσο έστειλαν το ματς στο +10 για τους Beer Drinkers, 47-37, με τον Αγγλόπουλο και τον Αναγνωστόπουλο να γράφουν το 51-40 μετά το καλάθι του Τζουκα. Ο Τζουκας μείωσε σε 53-46 και ο Σαλτουρος σε 55-68 λίγο μετά, αλλά με τον Τσιτσο και τον Αγγλόπουλο οι Beer Drinkers δεν κινδύνευσαν και έκλεισαν τον αγώνα στο 58-48.

Για τους νικητές ο Αγγλόπουλος είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τσιτσος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Αναγνωστόπουλος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Shooting Stars ο Σαλτουρος είχε 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μηλιώνης 12 πόντους, 4 κλεψίματα, ο Τζουκας 8 πόντους, 3 ασίστ.

Τριπόντιοι – Drafts 45-37

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 45-37 τους Drafts για να συνεχίσουν να παλεύουν για την κορυφή του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές που προηγήθηκαν με 10-2 με τον Ραλλη, τον Μπεη και τον Παρλαβατζη, για να κλείσει ο Τσουτης το δεκάλεπτο στο 13-4 για τους Τριπόντιους. Στη 2η περίοδο ο Τσουτης έφερε το ματς στο 15-4, με τον Καραδημα να γράφει το 18-5. Ο Λακαφωσης απάντησε για το 18-7, με τους Drafts με τον Κατσιμιγκο και τον Καουνη να φέρνουν τον αγώνα στο 18-12. Ο Εμμανουηλιδης σκόραρε για το 23-12, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Λακαφωση στο 24-14. Στην 3η περίοδο ο Ταγαρης μείωσε σε 24-16, με τον Αλικαρη να γράφει το 26-18. Ο Παρλαβατζης απάντησε για το 29-18, πριν ο Κολοβος με τον Ταγαρη μειώσουν σε 31-23. Ο Ράλλης με τον Καραδημα έφεραν τον αγώνα στο 35-23, με τον Ζαχαροπουλο να μειώνει σε 35-28, πριν κλείσει το δεκάλεπτο με τον Τσουτη στο 37-28. Στην 4η περίοδο ο Κατσιμιγκος έφερε τον αγώνα στο 37-31, αλλά οι Τριπόντιοι απάντησαν με 6-0 σερί από Τσουτη, Εμμανουηλίδη και Παρλαβατζη για το 43-31. Ο Αλικαρης μείωσε στους 10, ο Εμμανουηλίδης σκόραρε για το 45-33, με το ματς να κλείνει στο 45-37.

Για τους νικητές ο Παρλαβατζης είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Εμμανουηλίδης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Ραλλης 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Καραδημας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τσουτης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Drafts ο Αλικαρης είχε 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κατσιμιγκος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ταγαρης 7 πόντους, 9 ριμπάουντ.