Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη πρόκριση για Raptors, στους «16» οι Heat B.C.!

Μεγάλη πρόκριση για Raptors, στους «16» οι Heat B.C.!

Οι Raptors κέρδισαν την περσινή φιναλίστ του Prime Cup, Victorious, στη φάση των «64» με 56-54 για να πάρουν την πρόκριση για τους «32» της διοργάνωσης. Στους «16» πέρασαν οι Heat B.C. κερδίζοντας ομάδα υψηλότερης κατηγορίας, τους Ρούκουνες με 70-59. Πρόκριση για τους «16» και για τους Superhonics μετά το 38-29 επί των Κένταυρων, αλλά και για τον KMC B.C. με 48-45 κόντρα στους MyRema State Warriors.

Οι Heat B.C. θα αντιμετωπίσουν τον KMC B.C. στους «16», ενώ οι Raptors θα κοντραριστούν στους «32» με τους Miners και ο νικητής θα παίξει με τους Superhonics στους «16». Από τις ομάδες αυτές θα προκύψει μία από τις τέσσερις του φάιναλ φορ.

Victorious – Raptors 54-56

Οι Raptors κέρδισαν με 54-56 τη Victorious για να πάρουν την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 από τον Αραβαντινο και τον Χαριτοπουλο, για να απαντήσουν ο Θεοδωρόπουλος με τον Νικηφορο, 6-7. Ο Γιωτακης με τον Γρανισιωτη Α. σκόραραν για το 6-13 με τον Μολιο να γράφει το 9-15. Ο Χριστόπουλος απάντησε για το 13-15 και το 15-16 στο τέλος της περιόδου. Ο Δημητρίου μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο για το 17-16, με τον Χαριτόπουλο να απαντά για το 17-19. Ο Γρανισιωτης Α. με τον Γιωτακη σκόραραν για το 19-23, με τη Victorious να ισοφαρίζει σε 23-23 και με τον Χριστόπουλο και τον Καραμπατσο να φτάνει το σερί της στο 9-0 για το 28-23. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Καραμπατσο και τον Γιωτακη στο 30-27 για τη Victorious, που με τον Θεοδωρόπουλο και τον Νικηφόρο έφτασε στο 34-27 στην 3η περίοδο. Ο Γρανισιωτης Α. μείωσε σε 34-30, με τον Χαριτόπουλο να σκοράρει για το 36-34. Ο Παγουλατος με τον Χριστόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 40-34, ενώ μετά την απάντηση του Γιωτάκη ο Θεοδωρόπουλος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 43-39. Στην 4η περίοδο ο Γρανιωιατης Α. έφερε το ματς στο 43-41, με τους Raptors λίγο μετά να προσπερνούν με 44-53 με σερί 0-12 από τον Χαριτόπουλο, τον Καζα και τον Γρανισιωτη Γ.. Η Victorious από τη γραμμή των βολών μείωσε σε 48-53, με τον Γρανισιωτη Α. να απαντά για το 48-55. Ο Χριστόπουλος μείωσε στο 51-55, ο Χαριτόπουλος απάντησε με 1/2 βολές, με το ματς να κλείνει από τον Χριστόπουλο στο 54-56 με τους Raptors να παίρνουν την πρόκριση για τη συνέχεια, αφήνοντα έξω την περσινή φιναλίστ.

Για τους νικητές ο Χαριτόπουλος είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γρανισιωτης Α. 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Γιωτακης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τη Victorious ο Χριστόπουλος είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Θεοδωρόπουλος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ.

MyRema State Warriors – KMC B.C. 45-48

Ο KMC B.C. κέρδισε με 45-48 τους MyRema State Warriors με το ματς να ξεκινά με 4-0 και 6-2 από τον Αθανασιαδη και τον Βερυκιο. Ο Μαριολης απάντησε με τον Δουκα να ισοφαρίζει. Ο Βερυκιος με τον Αθανασιαδη σκόραραν ξανά για το 11-7, αλλά ο Σανδυλος έφερε την ομάδα του μπροστά με 11-12. Ο Βερύκιος έβαλε ξανά τους MyRema State Warriors στο κεφάλι του σκορ, 16-12, με τον Μαριολη να μειώνει και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Ισσαρη στο 18-15. Στη 2η περίοδο ο Μαριολης με τον Σανδυλο έφεραν τον KMC B.C. στο 18-23, για να μειώσει στον πόντο ο Αθανασιάδης, 22-23, πριν κλείσει ο Παλλας το ημίχρονο το 22-26. Στην επανάληψη ο Μαριολης σκόραρε για το 22-29, με τον Βερυκιο να απαντά. Ο Σανδυλος με τον Σπανο απάντησαν για το 24-34 με τον Δουκα να γράφει το 26-36. Ο Βερυκιος έφερε το ματς στο 29-36, ο Ισσαρης στο 30-37, για να κλείσει από τον Μαριολη το δεκάλεπτο στο 30-39. Στην 4η περίοδο ο Παληβογιαννης με τον Αθανασιαδη έφεραν το ματς στο 34-42 μετά το τρίποντο του Πυργιερη, με τους MyRema State Warriors να πλησιάζουν στο σουτ, 41-43, με τον Βερυκιο και τον Ισσαρη. Ο Μαριολης σκόραρε για το 41-46 και το 42-48, για να κλείσει το ματς ο Βερυκιος.

Για τους νικητές ο Μαριολης είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σανδυλος 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για τους MyRema State Warriors ο Βερυκιος είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Αθανασιάδης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ισσαρης 9 πόντους, 15 ριμπάουντ.

Heat B.C. – Ρούκουνες 70-59

Οι Heat B.C. κέρδισαν τους Ρούκουνες με 70-59 για να πάρουν την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Το ματς ξεκίνησε με 10-4 για τους νικητές από τον Αρβανιτάκη, για να φέρουν την ομάδα τους στο 24-5 με σερί 14-0 ο Μανισαλης, με τον Γιορνταμηλακη και τον Μιχαλακο. Το σερί διέκοψε ο Κατσαρογιαννης για το 24-7 στο τέλος της περιόδου, με τον Βλασση και τον Αντωνατο να μειώνουν σε 27-13 στη 2η περίοδο και τον Γιαννιτσιωτη να γράφει το 27-16. Ο Πανοπουλος με τον Βλασση έφεραν τους Ρούκουνες ως το 27-22, ολοκληρώνοντας ένα 3-17, αφήνοντας τους Heat B.C. χωρίς καλάθι για περίπου 8:30 λεπτά στην περίοδο. Την ανομβρία διέκοψε ο Μιχαλάκος 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου για το 30-22 της ανάπαυλας. Στην επανάληψη ο Μανισαλης με τον Γιορνταμηλακη σκόραραν για το 34-22, με τους Ρούκουνες να απαντούν με Χριστόπουλο και Κατσαρογιαννη για το 34-27. Ο Μαλλης σκόραρε για το 36-29, ο Μιχαλακος απάντησε, με τον Αρβανιτακη να φέρνει την ομάδα του στο 44-31. Ο Βλάσσης μείωσε σε 44-35, με τον Κοβατσο να φέρνει το ματς στο 44-37, πριν κλείσει το δεκάλεπτο ο Μιχαλακος, 46-37. Στην 4η περίοδο ο Μανισαλης έφερε τον αγώνα στο 52-39, με τον Αρβανιτάκη να γράφει το 55-39. Ο Βλασσης με τον Κατσαρογιαννη απάντησαν με ένα 0-9 σερί για τους Ρούκουνες μειώνοντας σε 55-48, αλλά ο Αρβανιτάκης ήταν εκεί με δύο ακόμα τρίποντα για το 61-50! Ο Γιορνταμηλάκης έγραψε κι αυτός από μακριά για το 64-50, με τον Κοβατσο να απαντά, αλλά τον Αρβανιτάκη να γράφει κι άλλα δύο τρίποντα, 70-52! Ο Κοβατσος με τον Πανόπουλο και τον Μάλλη μείωσαν σε 70-59 στο τέλος, με τους Heat B.C. να παίρνουν την πρόκριση γράφοντας 15/37 τρίποντα στον αγώνα!

Για τους νικητές ο Αρβανιτάκης είχε 29 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, με 9/17 τρίποντα, ο Γιορνταμηλακης 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μιχαλάκος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ο Μανισαλης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Ρούκουνες ο Βλασσης είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Κατσαρογιαννης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κοβατσος 10 πόντους, 3 ασίστ, ο Πανόπουλος 8 πόντους.

Κένταυροι – Superhonics 29-38

Οι Superhonics κέρδισαν με 29-38 τους Κένταυρους για να πάρουν την πρόκριση για τους «16» του Prime Cup. Το ματς ήταν σκληρό σε όλη του τη διάρκεια με το σκορ να μένει χαμηλά και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε κανένα από τα τέσσερα δεκάλεπτα δεν σκόραραν και οι δυο ομάδες διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ το σκορ στην 4η περίοδο ήταν 3-7. Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένο, 9-10 έληξε η πρώτη περίοδος, με τους Superhonics να έχουν τον έλεγχο στο 2ο δεκάλεπτο, το 5-12 εκεί τους έφερε στο 14-22 στην ανάπαυλα. Οι Κένταυροι ήταν καλύτεροι στην 3η περίοδο, επικράτησαν με 12-9 μειώνοντας το παιχνίδι στους 5 πόντους, 26-31. Όμως, οι Superhonics τους κράτησαν στους 3 πόντους στην 4η περίοδο και με το 3-7 εκεί πήραν την πρόκριση με 29-38.

Για τους νικητές ο Καιτσας είχε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Αντωνιαδης 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Κένταυρους ο Παππας είχε 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Μαριτσας 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.