Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Κράτησαν το αήττητό τους οι Miners!

Κράτησαν το αήττητό τους οι Miners!

Οι Miners κέρδισαν πολύ δύσκολα με 56-51 τους Gunners σε εξ αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής για τον Α όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να παραμείνουν μόνοι πρώτοι και αήττητοι, φτάνοντας το 13-0 στον όμιλο με τους Gunners να πέφτουν στο 7-7 στην προσπάθειά τους για την πρόκριση στα πλέι οφς.

Miners – Gunners 56-51

Οι Miners κέρδισαν με 56-51 το παιχνίδι με τους Gunners μπαίνοντας πάρα πολύ καλά στο ματς, 10-0 στο ξεκίνημα από τον Χασομερη, τον Αγαθο και τον Σακαράκη. Ο Κουτρης απάντησε, με τον Χαιδα να γράφει το 12-4 και τον Ταγαρη με τον Σκαρλαγιδη να κλείνουν την περίοδο στο 12-9. Το σερί των Gunners έφτασε ως το 0-13 στη 2η περίοδο, όταν ο Ταγαρης έφερε την ομάδα του στο 12-15. Ο Γιαννακος απάντησε με τον Σακαράκη να δίνει προβάδισμα ξανά στους Miners, 16-15, αλλά ο Χαιδας με τρίποντο έγραψε το 16-18. Με τον Ταγαρη από τη γραμμή των βολών οι Gunners έφτασαν στο 16-20 και λίγο μετά πήγαν στο 18-22. Οι Miners απάντησαν για το 22-22, αλλά οι Gunners ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα, 23-27, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-27 από τον Χασομέρη.

Στην επανάληψη ο Ταγαρης έφερε την ομάδα του στο 25-30, ο Αγαθος μείωσε σε 28-30, με τους Gunners να μένουν μπροστά, 28-35 με τον Κουτρη και τον Γουργουλιο. Ο Σακαρακης με τον Αγαθο ισοφάρισαν τον αγώνα σε 35-35, με τον Ταγαρη να κρατά μπροστά την ομάδα του, 35-38, και την 3η περίοδο να κλείνει στο 37-38. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπενετσης ήταν που έφερε το ματς στο 39-38, με τον Ταγαρη να απαντά, 39-40. Με 5-0 σερί οι Miners πήγαν στο 44-40 με τον Αγαθο να γράφει καλάθι και φάουλ, αλλά οι Gunners μείωσαν σε 44-43. Ο Σακαρακης σκόραρε για το 46-43, με τους Gunners να μειώνουν, πριν ο Αγαθος με τον Σακαρακη απαντήσουν και πάλι για το 52-45. Ο Ταγαρης με τον Κουτρη ήταν που έφεραν τον αγώνα στο 52-51, οι Miners απάντησαν για το 54-51 και ο Μπενετσης στα 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε είχε 2/2 βολές για το 56-51 της ομάδας του που πήρε τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σακαρακης είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Αγαθος 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Παπαδόγιαννης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χασομερης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Gunners ο Ταγαρης είχε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κουτρης 15 πόντους, 8 ριμπάουντ.