Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ο Ρεμπελιακός νέος βασιλιάς της λίγκας!

Ο Ρεμπελιακός νέος βασιλιάς της λίγκας!

Στο θρόνο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» ανέβηκε ο Ρεμπελιακός κερδίζοντας με 52-47 τους Στιγκιντριακούς στον τελικό του Α1 της λίγκας μετά από έναν αγώνα γεμάτο συγκινήσεις και πάθος! Ο Ρεμπελιακός πήρε τα σκήπτρα από τους Run ‘n’ Gun, τους οποίους απέκλεισε κιόλας στα προημιτελικά, ενώ στον ημιτελικό πέταξε έξω και τα Κουλουβάχατα (πρωταθλητές 2013-14)! MVP του τελικού ο Αντώνης Κατιάκος, βράχος στη ρακέτα της ομάδας του, είχε 11 πόντους και 18 ριμπάουντ, 1ος σκόρερ (μαζί με τον Ηλιάκη) και 1ος ριμπάουντερ του τελικού. Ο Κατιάκος τραυματίστηκε στις αρχές της 4ης περιόδου, αλλά επέστρεψε λίγο μετά, ως άλλος Ελ Σιντ, για να οδηγήσει κουτσαίνοντας τα στρατεύματα της ομάδας του στην επικράτηση!

Ρεμπελιακός – Στιγκιντριακοί 52-47
(13-20, 26-28, 39-29, 52-47)

Ο αγώνας κρίθηκε εν πολλοίς στην απίστευτη άμυνα του Ρεμπελιακού στην 3η περίοδο, όταν κράτησε τους Στιγκιντριακούς χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για 10 ολόκληρα λεπτά, με μόλις 1 πόντο στο δεκάλεπτο από μια βολή του Παπαδόπουλου μετά από 8:48 στην περίοδο. Στο ίδιο διάστημα, το ξέσπασμα του Ηλιάκη με 7 μαζεμένους πόντους, έφερε τον Ρεμπελιακό από το -2 της ανάπαυλας στο +10 στο 30ο λεπτό, με 13-1 επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο.

Βέβαια, η άμυνα των Στιγκιντριακών έσπαγε κι αυτή κόκκαλα, δεν είναι λίγο να σκοράρεις 1 πόντο σε περίοδο αλλά να είσαι ταυτόχρονα τόσο συγκεντρωμένος στα μετόπισθεν που να επιτρέπεις μόλις 13. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ρεμπελιακός ξέφυγε με 14 πόντους, με τους Στιγκιντριακούς να επιστρέφουν ως το -5, αλλά να μην μπορούν να γυρίσουν τον αγώνα, παρά τις προσπάθειες του Δημητρίου στο τέλος (5 πόντοι, 1 ασίστ στο τελευταίο τετράλεπτο).

Τα ριμπάουντ ήταν υπέρ του Ρεμπελιακού, 45-35 με 11-14 τα επιθετικά, εν ολίγοις οι Στιγκιντριακοί έπαιρναν το 66% των ριμπάουντ στη ρακέτα τους και ο Ρεμπελιακός το 71% των ριμπάουντ στη δική του. Οι ασίστ ήταν 11-11, τα κλεψίματα 6-11 για τους Στιγκιντριακούς, που είχαν και μόλις 7 λάθη στον αγώνα, έναντι 13 του Ρεμπελιακού.

Απ’ την άλλη, στα ποσοστά οι δυο ομάδες είχαν διαφορά. Οι Στιγκιντριακοί ξεκίνησαν με το απίστευτο 11/11 στις βολές στον αγώνα, αλλά στη συνέχεια είχαν 4/13 για να κλείσουν το ματς στο 63%, με τον Ρεμπελιακό να έχει 79%. Ο Ρεμπελιακός σούταρε με 43% στα δίποντα και 20% στα τρίποντα (5/25), με τους Στιγκιντριακούς να έχουν 33% στα δίποντα και μόλις 9% στα τρίποντα με 2/23.

Για τους νικητές, πέραν του ηρωικού Κατιάκου, ο Ηλιάκης είχε 11 πόντους, με 7 συνεχόμενους στην 3η περίοδο, ο Καρράς 8, πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λαρεντζάκης 8 πόντους, ενώ πολύ σημαντικό ρόλο έπαιξε ο Σαρρής με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, κρατώντας τη ρακέτα της ομάδας του σε πολλά δύσκολα διαστήματα.

Για τους Στιγκιντριακούς, ο Γαβρίδης είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, χτύπησε στο 2ο ημίχρονο, αλλά επέστρεψε κι αυτός τραυματίας στο ματς παίζοντας κουτσαίνοντας ως το τέλος, ο Μπαραμπούτης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Δημητρίου 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, με 5 πόντους και μια ασίστ στη μάχη του φινάλε, ο Παπαδόπουλος, 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Οι Στιγκιντριακοί μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, έχοντας εγκλωβίσει εντελώς Κατιάκο και Ηλιάκη μετά το πρώτο δίλεπτο, για να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων στην περίοδο. Ήταν προσηλωμένοι στην άμυνά τους για 40 λεπτά, χαρακτηριστική απόδειξη αυτού το γεγονός ότι έμειναν στη διεκδίκηση του αγώνα παρότι σκόραραν 1 πόντο σε 10 ολόκληρα λεπτά στο ξεκίνημα της επανάληψης. Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για την άμυνα του Ρεμπελιακού, που επέτρεψε μόλις 9 σε 20 λεπτά από το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου ως το φινάλε της 3ης περιόδου.

Το παιχνίδι άνοιξε με δύο καλάθια του Κατιάκου και απάντηση με βολές από τον Γράψα στο ενδιάμεσο. Ο Γαβρίδης έβαλε μπροστά τους Στιγκιντριακούς με τρίποντο, 4-5, με τον Ηλιάκη να απαντά, 6-5. Με τον Γαβρίδη και τον Δημητρίου οι Στιγκιντριακοί έφτασαν στο 6-9, ο Σαρρής μείωσε, αλλά ο Γκόγκας με τον Μαχαίρα σκόραραν για το 9-13. Ο Καρράς με μία βολή μείωσε σε 10-13, ο Παπαδόπουλος είχε 2/2 βολές, για να έρθει ο Λαρεντζάκης για το 13-15 με τρίποντο. Όμως, οι Στιγκιντριακοί έκλεισαν το δεκάλεπτο με τον Μπαραμπούτη να γράφει 5/5 βολές σε δύο φάσεις, για να ξεφύγουν με 13-20, αφού είχαν δυσκολέψει πάρα πολύ την επίθεση του Ρεμπελιακού.

Στη 2η περίοδο ο Παπασωτηρίου με τον Καρρά και τον Λαρεντζάκη μπήκαν δυνατά για ένα 6-0 που έφερε τον αγώνα στο 19-20. Ο Γκόγκας με 2/2 βολές έφερε τους Στιγκιντριακούς στο 19-22 και στο 11/11 από τη γραμμή στον αγώνα, με τον Ντούσια και τον Σαρρή να απαντούν για το 24-22, τρέχοντας ένα 11-2 σερί. Ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε με βολές σε 24-24 και μαζί με τον Γαβρίδη έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 24-28, για να κλείσει το ημίχρονο ο Σαρρής στο 26-28.

Στην 3η περίοδο ο Ρεμπελιακός εγκλώβισε πλήρως τους Στιγκιντριακούς με την άμυνά του, για να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Ο Ηλιάκης βρήκε χώρο δράσης στο ξεκίνημα, με 7 συνεχόμενους πόντους έφερε τον αγώνα στο 33-28, με τον Κατιάκο να σκοράρει για το 35-28 λίγο μετά. Ο Καρράς έγραψε 2/2 βολές για να φέρει τον Ρεμπελιακό στο 37-28, με τον Κατιάκο να τον μιμείται για το 39-28 και τον Ρεμπελιακό να έχει κάνει 13-0 σερί στα πρώτα 8 λεπτά της 3ης περιόδου. Το σερί διέκοψε ο Παπαδόπουλος με 1/2 βολές 1:12 για το τέλος της 3ης περιόδου με το 39-29 να είναι και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο ο Γράψας πέτυχε το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο, με ωραία ενέργεια από την baseline, με τον Μπαραμπούτη να φέρνει τον αγώνα στο 39-33. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με νέο σερί, 8-0 αυτή τη φορά, με τον Παπασωτηρίου (που είχε μπει στη θέση του τραυματία Κατιάκου) να το ξεκινά, τον Ηλιάκη να φέρνει το ματς στο 43-33, τον Κατιάκο να γυρνά για να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 45-33 και τον Ντούσια να φέρνει το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διαφορά του, 47-33 και +14 για τον Ρεμπελιακό. Ο Δημητρίου απάντησε με καλάθι και φάουλ 4 λεπτά πριν το τέλος, ο Γαβρίδης έβαλε τρίποντο για το 47-38 λίγο μετά, με τον Μιχαηλίδη να σκοράρει από μέση απόσταση για το 47-40, με ένα 0-7 σερί των Στιγκιντριακών. Κάπου εκεί ο Λαρεντζάκης πέτυχε τεράστιο τρίποντο για το 50-40 της ομάδας του, με τον Δημητρίου να απαντά με καλάθι και φάουλ για το 50-43. Αμέσως μετά ο Δημητρίου έδωσε ασίστ στον Μιχαηλίδη για το 50-45, μειώνοντας το ματς από τους 14 στους 5 με σερί 3-12 για τους Στιγκιντριακούς. Ο Καρράς απάντησε με δύο καθοριστικές βολές για το 52-45, με τον Μπαραμπούτη να διεισδύει για το 52-47. Στα τελευταία 33 δευτερόλεπτα οι Στιγκιντριακοί έχασαν συνεχόμενες ευκαιρίες για να μειώσουν, με επιθετικά ριμπάουντ, παίρνοντας τελικά κατοχή από την baseline 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, χωρίς να μπορέσουν να μειώσουν, με τον Ρεμπελιακό να στέφεται πρωταθλητής 2015-16 με 52-47!

Ρεμπελιακός: Σαρρής 7 (10ρ. 1κλ. 2/2β. 1/3δ. 1/6τρ.), Ηλιάκης 11 (1ρ. 1κλ. 4/9δ. 1/6τρ.), Ντούσιας 4 (2ρ. 1ασ. 1κλ. 2/2δ. 0/1τρ.), Πλεξουσάκης (2ρ. 3ασ. 1κλ. 0/4δ. 0/1τρ.), Τουλικάρογλου (2ασ.), Λαρεντζάκης 8 (2ρ. 1ασ. 1κλ. 1/1δ. 2/6τρ.), Κατιάκος 11 (18ρ. 1ασ. 1κλ. 3/4β. 4/5δ. 0/3τρ.), Καρράς 8 (8ρ. 3ασ. 5/6β. 0/5δ. 1/2τρ.), Παπασωτηρίου 3 (2ρ. 1/2β. 1/1δ.).

Στιγκιντριακοί: Γαβρίδης 10 (4ρ. 2κλ. 0/1β. 2/4δ. 2/4τρ.), Διαμαντόπουλος (1ρ. 1ασ. 0/1τρ.), Μαχαίρας 2 (2ρ. 1ασ. 1κλ. 1/3δ.), Νικολαΐδης (1ρ. 2κλ. 0/2δ. 0/2τρ.), Γκόγκας 4 (1ρ. 1ασ. 1κλ. 2/4β. 1/5δ. 0/6τρ.), Παπαδόπουλος 7 (4ρ. 3ασ. 1κλ. 5/6β. 1/1δ. 0/3τρ.), Γράψας 4 (4ρ. 1ασ. 1κλ. 2/4β. 1/7δ.), Μπαραμπούτης 9 (7ρ. 2ασ. 1κλ. 1κ. 5/5β. 2/3δ. 0/5τρ.), Δημητρίου 7 (9ρ. 2ασ. 1κλ. 1κ. 1/4β. 3/10δ.), Μιχαηλίδης 4 (2ρ. 1κλ. 2/4δ. 0/2τρ.).