Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τεράστια νίκη για C-Drifters, ζωντανοί οι Νεροχύτες!

Τεράστια νίκη για C-Drifters, ζωντανοί οι Νεροχύτες!

Οι C-Drifters κέρδισαν με 69-66 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής στον Α όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ανέβουν στη 2η θέση του ομίλου με 10-3. Ταυτόχρονα έκαναν το 2-0 στα φετινά ματς με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων (3οι με 9-3) για να υπερισχύουν στο ενδεχόμενο ισοβαθμίας. Νίκη με 64-60 για τους Νεροχύτες κόντρα στους Cleveland Paraliers για να παραμείνουν στην 6η θέση, μία νίκη απόσταση από την 5η, με ίσες ήττες, πλέον, με τον Άφοβο, αφού οι πρωταθλητές Run ‘n’ Gun τον κέρδισαν στο μεταξύ τους ματς με 89-74 για να παραμείνουν αήττητοι φέτος στο πρωτάθλημα, 12-0 στον όμιλο και 19-0 συνολικά.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – C-Drifters 66-69

Οι C-Drifters κέρδισαν τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με 66-69 για να ανέβουν 2οι στον όμιλο, ισόβαθμοι με τους αντιπάλους τους, αλλά έχοντας με το μέρος τους την ισοβαθμία, αφού έχουν πάρει και τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-4 και 4-8 για τους C-Drifters με τον Κουτέλα Π. και τον Ζαφειράκη, για να απαντήσουν Σαρικάκης και Βασιλείου για το 8-8. Ο Κοσμίδης σκόραρε για το 10-10, αλλά ο Κουτέλας Π. έκλεισε την περίοδο στο 11-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κοσμίδης με τον Δεληγιώργη σκόραραν για το 16-14, αλλά ο Κουτέλας Π. ήταν και πάλι εκεί για το 16-19 με τον Μενιδιάτη να σκοράρει για το 16-21. Ο Κοσμίδης μείωσε, ο Νικας έφερε το ματς στο 21-23 και το 24-25, για να απαντήσουν Κουτέλας Π. και Μενιδιάτης για το 26-29. Ξανά στον πόντο από τον Νικα, αλλά Μπουριτης και Τσαγκουρνος έκλεισαν το ημίχρονο στο 29-33. Στην 3η περίοδο ο Κουτέλας Χ. μπήκε δυνατά και με προσωπικό 0-7 έφερε τον αγώνα στο 29-40. Ο Ματθαίου με τον Νικα απάντησαν για το 35-40, αλλά ο Κουτέλας Χ. έφερε ξανά στο +9 τους C-Drifters, 35-44. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων με τον Βασιλείου και τον Μπακοδημο έφεραν το ματς στο σουτ, 41-44, και με τον Νικα στο 43-46. Ο Κουτέλας Π. με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Μπουρίτη απάντησαν για το 43-51, για να κλείσει το δεκάλεπτο από τον Ματθαίου στο 45-51. Στην 4η περίοδο ο Κοσμίδης μείωσε στο σουτ, αλλά ήρθαν ο Κουτέλας Χ. με τον Τσαγκουρνο για να γράψουν και πάλι διψήφια διαφορά, 48-58. Ο Βασιλείου σκόραρε για το 51-59 και ο ίδιος λίγο μετά έφερε το ματς στο 54-60 για να σκοράρουν Κοσμίδης, Ματθαίου και Μπακοδήμος για το προσπέρασμα των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων, 62-60! Όμως, ο Κουτέλας Π. από μακριά έγραψε δύο φορές, 62-66, για να δώσει και πάλι τον πρώτο λόγο στους C-Drifters. Ο Ματθαίου με τον Νικα ισοφάρισαν τον αγώνα, 66-66, αλλά ο Μενιδιάτης με τον Μπουρίτη ήταν που στο τέλος έδωσαν τη νίκη στους C-Drifters, 66-69.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Π. είχε 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κουτέλας Χ. 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ζαφειράκης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Ματθαίου είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Νικας 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κοσμιδης 14 πόντους, ο Βασιλείου 9 πόντους, 2 τάπες.

Cleveland Paraliers – Νεροχύτες 60-64

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 60-64 τους Cleveland Paraliers για να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης, μία ήττα πίσω από την 5η θέση. Το ματς ξεκίνησε από τον Λιοντη και τον Κωστόπουλο με 0-6 για τους Νεροχύτες, για να απαντήσουν ο Χιωτης με τον Ντασκα και τον Τσακαρισιάνο για το 8-8. Ο Λιοντης με τον Νινα έφεραν την ομάδα τους στο 8-12, ο Κουλουρης σκόραρε για το 10-15, με το δεκάλεπτο να κλείνει 12-15 από τον Τσακαρισιάνο. Στη 2η περίοδο ο Κιουσης με τον Λιοντη έφεραν την ομάδα τους στο 13-19, με τον Κωστόπουλο να σκοράρει για το 15-22. Ο Ντεμελης με τον Τσακαρισιάνο απάντησαν για να ισοφαρίσει ο Φωτόπουλος τον αγώνα, 22-22. Οι Νεροχύτες κράτησαν το προβάδισμα, απάντησαν με 0-9 σερί από τον Κουλούρη, τον Κιούση και τον Λιοντη, 22-31, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Χιωτη και τον Φωτόπουλο στο 27-31. Στην επανάληψη ο Νατζαριδης σκόραρε για το 27-35 της ομάδας του, για να απαντήσει ο Τσακαρισιανος για το 32-39. Ο Νατζαριδης με τον Κιουση ήταν που ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους, 34-44, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 38-44 από τον Χιώτη. Στην 4η περίοδο οι Cleveland Paraliers πλησίασαν σε 44-45 με τον Χιώτη και τον Φωτόπουλο, για να απαντήσει ο Νατζαριδης για το 44-49. Ξανά στον πόντο από τον Ντεμελη και τον Χιώτη, 50-51. Ο Λιοντης με τον Νατζαριδη σκόραραν για το 51-57, με τον Τσακαρισιανο και τον Ντασκα να μειώνουν σε 56-57. Ο Κιουσης σκόραρε για το 58-62 της ομάδας του, το Φωτόπουλος με βολές μείωσε σε 60-62, αλλά ο Νινας ξανά από τη γραμμή έφερε τον αγώνα στο 60-64 με τους Νεροχύτες να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Νατζαριδης είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κωστόπουλος 12 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Λιοντης 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κουλούρης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κιουσης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Cleveland Paraliers ο Τσακαρισιανος είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χιωτης 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Φωτόπουλος 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Άφοβος – Run ‘n’ Gun 74-89

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν τον Άφοβο με 74-89 για να παραμείνουν αήττητοι στο πρωτάθλημα φέτος, με τον Άφοβο να πέφτει στην 6η θέση (με ίσες ήττες με τους Νεροχύτες) μία ήττα πιο πίσω από την 5η θέση του ομίλου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Καραλή να φέρνει την ομάδα του στο 2-4 και το 4-5 για να απαντήσουν ο Καρουτας με τον Λαμπρινο και τον Καραντζουνη για το 11-7. Ο Τσικολας έφερε τον Άφοβο στο 13-9, με τον Καραλή να μειώνει σε 13-12 και τον Περρή να ισοφαρίζει λίγο μετά σε 15-15. Ο Τσικλος σκόραρε για το 20-17, ο Καραντζούνης έγραψε το 22-19, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Χιώτη στο 22-23 για τους πρωταθλητές. Στη 2η περίοδο ο Πανδής έφερε την ομάδα του στο 22-26, με τον Τσικολα και τον Τσικλο να απαντούν για το 27-28 και το 29-30. Ο Κοντογεώργης σκόραρε για το 29-34 και το 31-37 των Run ‘n’ Gun, με τον Καραλή να γράφει το 33-41. Ο Άφοβος με 7-0 σερί με τον Ποντικόπουλο και τον Λαμπρινό μείωσε σε 40-41, για να ισοφαρίσει ο Καραντζούνης λίγο μετά και να πάρει προβάδισμα ο Άφοβος με Τσικλο και Καραντζούνη, 48-43 στα 58 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο, ολοκληρώνοντας ένα 15-2. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Χιώτη στο 48-45, με τους Run ‘n’ Gun να προσπερνούν με τον Κοντογεώργη στην επανάληψη, 48-49. Πανδής και Χιώτης έφεραν το ματς στο 50-57, με τον Καρουτα να απαντά. Ο Χιώτης με τον Καραλή έτρεξαν ένα 0-9 σερί για τους Run ‘n’ Gun ως το 52-66, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Πανδή στο 54-69. Στην 4η περίοδο ο Πανδής με τον Καραλή σκόραραν για το 56-75, για να μειώσουν σε 63-77 ο Καρουτας με τον Καραντζούνη. Ο Κοτρώνης σκόραρε για το 68-81, με τον Καραντζούνη και τον Ποντικόπουλο να μειώνουν σε 74-83 λίγο μετά. Όμως, οι Run ‘n’ Gun δεν επέτρεψαν στον Άφοβο να πλησιάσει περισσότερο, με τον Πανδή και τον Κοντογεώργη έκλεισαν τον αγώνα με 0-6 σερί για το 74-89.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Χιώτης 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Καραλής 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Κοντογεώργης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Περρής 7 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τον Άφοβο ο Τσικόλας είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καραντζούνης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τσικλος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Λαμπρινος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Καρουτας 10 πόντους, 3 ασίστ.