Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην 3η θέση οι Drafts, αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους τα Σφυριά!

Στην 3η θέση οι Drafts, αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους τα Σφυριά!

Τα Σφυριά επικράτησαν με 42-38 των Ξεφτιλάιζερς για τη 14η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να αναπτερώσουν τις ελπίδες τους για πρόκριση, παρότι ακόμα έχουν μειονέκτημα. Οι Drafts κέρδισαν με 56-50 τους Beer Drinkers για να εδραιωθούν στην 3η θέση του ομίλου, ενώ στην κορυφή συνέχισαν οι Κροκόδειλοι μετά το 50-44 επί των Shooting Stars.

Shooting Stars – Κροκόδειλοι 44-50

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν τους Shooting Stars για να παραμείνουν στην κορυφή του ομίλου με τις ίδιες ήττες με τους Τριπόντιους. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 για να προσπεράσουν οι Shooting Stars με 8-6 στη συνέχεια πριν οι Κροκόδειλοι τρέξουν σερί 2-14 για να ξεφύγουν με double score στο τέλος της περιόδου, 10-20 με τον Γλυκατζη και τον Αδαμόπουλο Γ. να σκοράρουν. Ο πρώτος τους έφερε και στο 10-23 στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Γεωργόπουλο να απαντά για το 16-25 λίγο μετά. Με τον Τζουκα οι Shooting Stars πλησίασαν σε 18-26, αλλά ο Γλυκατζης με τον Γεωργουλα ανέβασαν ξανά τη διαφορά, 19-30. Οι Shooting Stars ως το ημίχρονο είχαν πλησιάσει με τον Μορφο Β. σε 22-30. Στην επανάληψη οι Κροκόδειλοι με τον Γλυκατζη έφτασαν στο 24-35, για να απαντήσει ο Μορφος Β. για το 29-35. Με τον Γεωργόπουλο οι Shooting Stars έφτασαν το ματς στον πόντο, αλλά ο Αδαμόπουλος Φ. απάντησε για το 34-40. Ο Ζαφειράτος μείωσε στους 4 πόντους, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 40-42 για τους Κροκόδειλους. Στην 4η περίοδο Παπας και Γλυκατζης σκόραραν για το 40-48 των Κροκόδειλων, με τους Shooting Stars να απαντούν με βολές, αλλά τους Κροκόδειλους να μην απειλούνται για να κλείσει το ματς στο 44-50.

Για τους νικητές ο Γλυκατζης είχε 20 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Παπας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Αδαμόπουλος 9 πόντους. Για τους Shooting Stars ο Τζουκας είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γεωργόπουλος 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μορφος Β. 10 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Beer Drinkers – Drafts 50-56

Οι Drafts κέρδισαν με 50-56 τους Beer Drinkers με το ματς να ξεκινά με 4-0 και 6-2 για τους Beer Drinkers από τον Γκονη και τον Ζερβα, για να απαντήσει ο Καουνης. Ο Τσιτσος έφερε τον αγώνα στο 8-5, με τον Ταγαρη να απαντά για το 8-9 της ομάδας του. Με τον Τσιτσο οι Beer Drinkers πήγαν στο 11-9, αλλά ο Αλικαρης με τον Ταγαρη έκλεισαν την περίοδο στο 11-13 για τους Drafts. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλικαρης έφερε τον αγώνα στο 11-16 για να σκοράρει ο Φλουδας για το 13-18. Ο Ταγαρης έγραψε το 14-21 για τους Drafts, με τον Τσιτσο να απαντά, πριν ο Φλουδας με τον Ταγαρη κλείσουν το ημίχρονο στο 16-28 για τους Drafts με σερί 2-10 για τους νικητές. Στην 3η περίοδο ο Αγγλόπουλος σκόραρε για το 18-28, αλλά με τον Αλικαρη και τον Λακαφωση οι Drafts πήγαν στο 18-32. Ο Γκονης προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Αλικαρης με τον Τουση κράτησαν μακριά τους Drafts, στο 25-38 για να γράψει το 25-41 ο Ζαχαροπουλος. Ο Αγγλόπουλος μείωσε σε 29-41 στο δεκάλεπτο, με τον Δριτσα να σκοράρει για το 32-43. Με τον Τουση και τον Ζαχαροπουλο οι Drafts ξέφυγαν και πάλι για το 32-48, πριν οι Beer Drinkers απαντήσουν με σερί 11-0 για να φέρουν τον αγώνα στο 43-48, με τον Τσιτσο και τον Αγγλόπουλο να σκοράρουν. Ο Τουσης έγραψε το 43-50 και το 45-53 για την ομάδα του, με τον Αγγλόπουλο να απαντά για το 48-53, πριν ο Ζαχαρόπουλος απαντήσει με 2/2 βολές για το 48-55. Ο Ζερβας μείωσε, αλλά το ματς έκλεισε στο 50-56 για τους Drafts.

Για τους νικητές ο Ζαχαρόπουλος είχε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Ταγαρης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κατσιμιγκος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Αλικαρης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τουσης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Beer Drinkers ο Τσιτσος είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Αγγλόπουλος 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Σφυριά – Ξεφτιλάιζερς 42-38

Τα Σφυριά κέρδισαν τους Ξεφτιλάιζερς με 42-38 για να ανέβουν στον βαθμολογικό πίνακα. Το ματς ξεκίνησε με 11-4 για τους νικητές από τον Μαμακο, για να απαντήσουν οι Ξεφτιλάιζερς, πριν ο Μακρης κλείσει το δεκάλεπτο στο 14-6. Στη 2η περίοδο ο Ανδριωτης με τον Ηλιόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 15-9, με τον Μαμακο να απαντά και τον Μακρη να σκοράρει για το 19-11. Ο Τσιροπουλος με τον Ηλιόπουλο μείωσαν σε 19-15, με τον Μαμακο να απαντά και τον Σιαμαντα να κλείνει το ημίχρονο στο 23-16. Στην επανάληψη τα Σφυριά ξέφυγαν με 25-16, για να απαντήσουν ο Ανδριωτης με τον Τσιρόπουλο για το 25-20. Ο Σαμερας με τον Μαμακο έφεραν την ομάδα τους στο 30-20, αλλά και πάλι οι Ξεφτιλάιζερς πλησίασαν με τον Τσιρόπουλο και τον Ηλιόπουλο, 30-26. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Τσίτο στο 32-26, με τον Μαμακο να σκοράρει για το 34-26 στην 4η περίοδο. Ο Ανδριωτης μείωσε στους 6, ενώ ο Τσιρόπουλος έφερε την ομάδα του στο 36-31, με τον Τυπαλδο Γ. να μειώνει σε 36-34, πριν ισοφαρίσει ο Ανδριώτης το ματς σε 36-36. Όμως, τα Σφυριά απάντησαν με τον Μουρτζο και τον Μακρη για το 41-36 για να πάρουν και τη νίκη, αφού ο Τυπαλδος Γ. μείωσε σε 41-38, αλλά ο Σιαμαντας με 1/2 βολές σφράγισε τη νίκη, 42-38.

Για τους νικητές ο Μαμακος είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μακρης 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μουρτζος 7 πόντους, 12 ριμπάουντ. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Τσιρόπουλος είχε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ανδριώτης 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ηλιόπουλος 8 πόντους.