Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τριπλέτα στην κορυφή, νίκη για τους Filoiadelfia 76ers!

Τριπλέτα στην κορυφή, νίκη για τους Filoiadelfia 76ers!

Ανακατατάξεις επεφύλασσε η 14η αγωνιστική στον Β όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού ο KMC B.C. έσπασε το σερί 10 συνεχόμενων νικών στο γκρουπ (12 με τις δύο στο Prime Cup) των Heat B.C., επικρατώντας με 69-68, ενώ οι Chicago Tools κέρδισαν με 52-51 τους Pick ‘n’ Troll. Έτσι, μετά το 63-54 των Orlando Tragic επί των Lazer, Orlando Tragic, Heat B.C. και Pick ‘n’ Troll ισοβαθμούν στην κορυφή με 3 ήττες έκαστος! Αμέσως πιο κάτω οι Κένταυροι που συνέχισαν νικηφόρα με το 67-44 επί της One Love B.C., σε μια πολύ σημαντική νίκη, με την οποία πήραν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχαν χάσει με 11). Τέλος, την πρώτη τους νίκη στον όμιλο πέτυχαν οι Filoiadelfia 76ers, με 52-50 επί της Δουρούτη.

KMC B.C. – Heat B.C. 69-68

Ο KMC B.C. κέρδισε τους Heat B.C. με 69-68 για να τους σταματήσει το σερί νικών στις 10 στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-6 για τους Heat B.C. από τον Γιορνταμηλακη, για να απαντήσει ο Μαριολης. Ο Μανισαλης έφερε το παιχνίδι στο 4-8 και ο Αρβανιτακης στο 7-11, με τον Σπανο και τον Μαριολη να ισοφαρίζουν σε 13-13 λίγο μετά. Ο Αρβανιτακης με τον Νικολάου κράτησαν μπροστά τους Heat B.C., 13-18, αλλά ο KMC B.C. ισοφάρισε με τον Σπανό το ματς στο 18-18 και ξανά με τον Λεντζη στο 20-20. Ο KMC B.C. έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα στο 25-22, για να ξεφύγει με Λεντζη και Μαριολη στο 2ο δεκάλεπτο, 29-22. Ο Αρβανιτάκης με τον Αντωνιάδη μείωσαν σε 29-27, αλλά ο Μαριολης με τον Σανδυλο έφεραν την αναμέτρηση στο 34-27. Οι Heat B.C. αντέδρασαν και ως το τέλος του ημιχρόνου έτρεξαν ένα σερί 0-8 για να προσπεράσουν με τον Μανισαλη και τον Αρβανιτάκη, 34-35 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη ο Αντωνιάδης έφερε τον αγώνα στο 34-37, αλλά ο Λεντζης με τον Δουκα απάντησαν για τον KMC B.C. για το προσπέρασμα, 42-41. Οι Heat B.C. αντέδρασαν σωστά και με σερί 1-11 κατάφεραν με τον Αρβανιτάκη, τον Γιορνταμηλακη και τον Μανισαλη να ξεφύγουν με 43-52 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια τιμή, 43-56, με το σερί των Heat B.C. να φτάνει στο 1-15 από τον Μανισάλη. Ο Σανδυλος απάντησε για το 46-56, με τον Γιορνταμηλακη και τον Αντωνιάδη να σκοράρουν για το 48-61. Όμως, ο KMC B.C. με τον Σανδυλο, τον Σπανο και τον Μαριολη έτρεξε σερί 9-0 ως το 57-61, φέρνοντας το ματς στους 4 πόντους. Ο Αρβανιτάκης απάντησε για το 57-64, με τον Σανδυλο να μειώνει σε 60-64. Ο Γιορνταμηλακης κράτησε μπροστά την ομάδα του, 60-66, ο Σανδυλος μείωσε στους 3, 63-66, με τον Αρβανιτάκη να σκοράρει από τη γραμμή των βολών για το 63-67. Ο KMC B.C. πλησίασε σε 66-67, ενώ μετά την απάντηση των Heat B.C., μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή του για το 69-68 και τη μεγάλη νίκη!

Για τους νικητές ο Σανδυλος είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Σπανος 18 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Μαριολης 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες. Για τους Heat B.C. ο Αρβανιτάκης είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γιορνταμηλακης 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μανισαλης 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Αντωνιαδης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Filoiadelfia 76ers – Δουρούτη 52-50

Οι Filoiadelfia 76ers πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο επικρατώντας με 52-50 της Δουρούτη. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 από τον Ζησιδη, για να απαντήσει ο Λουγιακης. Ο Βλαχιωτης έφερε την ομάδα του στο 4-8, με τον Λουγιακη να μειώνει, πριν κλείσει το δεκάλεπτο ο Ζησιδης στο 7-10. Στη 2η περίοδο ο Μπακελας ήταν που σκόραρε για το 7-15 για τη Δουρούτη, με τον Ζησιδη να φέρνει το ματς στους 10 πόντους. Ο Λαδακης τον μιμήθηκε για το 9-19, πριν ο Παλλας με τον Καλτορουμιδη σκοράρουν για το 14-19. Ο Ζησιδης κράτησε το ματς στους 10 πόντους, 14-24, με τον Παλλα να απαντά και τον Λουγιακη να κλείνει το ημίχρονο στο 21-25. Στην επανάληψη ο Λουγιακης με τον Καλτορουμιδη έφεραν τους Filoiadelfia 76ers στο 29-25, ολοκληρώνοντας ένα σερί 15-1 για τους νικητές. Ο Ζησιδης με τον Μπακελα απάντησαν για το 29-29 κ αι το 31-31, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καλτορουμιδη στο 34-33. Στην 4η περίοδο ο Λουγιακης με τον Παλλα και τον Πριτσιουλη ήταν που μπήκαν με σερί 9-0 για τους ω ως το 43-33. Ο Ζησιδης σκόραρε για το 43-35, αλλά ο Καλτορουμιδης με τον Πριτσιουλη έφεραν τους Filoiadelfia 76ers στο 47-35. Ο Μπακελας μείωσε σε 48-39, με τον Μαζωνακη να σκοράρει για το 52-39. Η Δουρούτη έκλεισε τον αγώνα με ένα σερί 0-11, ο Ζησιδης με τον Βλαχιωτη, τον Μπακελα και τον Λαδακη σκόραραν, αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, με το ματς να κλείνει στο 52-50.

Για τους νικητές ο Λουγιακης είχε 19 πόντους, 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καλτορουμιδης 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Πριτσιουλης 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τη Δουρούτη ο Ζησιδης είχε 31 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπακελας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Κένταυροι – One Love B.C. 67-44

Οι Κένταυροι κέρδισαν την One Love B.C. με 67-44 για να ανέβουν μία ήττα πιο πάνω της, αλλά και να πάρουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχαν ηττηθεί με 11 πόντους). Το ματς ξεκίνησε με 4-7 για την One Love B.C., για να ισοφαρίσει ο Ματλας σε 7-7. Με τον Μιχαλαρο και τον Ροδιτη η One Love B.C. πήγε στο 9-12, αλλά ως το τέλος του δεκαλέπτου οι Κένταυροι είχαν απαντήσει για το 13-12. Στη 2η περίοδο ο Μαριτσας με τον Κριτουλη έφεραν την ομάδα τους στο 17-12, με τον Ροδίτη να μειώνει σε 17-16. Με τον Μπατουνα και τον Κορδαλη οι Κένταυροι έφτασαν στο 19-16, αλλά ο Σπανακος με τον Ροδίτη ισοφάρισαν σε 20-20. Ο Ματλας σκόραρε για το 25-21 των Κένταυρων, αλλά με τον Νικομανη και τον Ροδίτη η One Love B.C. έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 25-25. Στην επανάληψη ο Τσιοτσιος μπήκε δυνατά για το 33-25, με τον Ροδίτη να απαντά για το 33-28 και τον Σπανακο να γράφει το 33-30. Με τον Παππα οι Κένταυροι έφτασαν στο 39-30, ενώ ο Μαριτσας σκόραρε για το 45-32. Ο Ροδίτης μείωσε με τον Σπανο ως το 47-37, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Ματλα και τον Μαριτσα στο 52-39. Στην 4η περίοδο ο Παππας έφερε τους Κένταυρους στο 57-39, με την One Love B.C. να απαντά για το 57-41, πριν ο Παππας σκοράρει για το 63-41. Με τον Νικομανη η One Love B.C. μείωσε σε 63-44, αλλά το παιχνίδι έκλεισε στο 67-44 για τους Κένταυρους.

Για τους νικητές ο Μαριτσας είχε 15 πόντους, ο Παππας 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Λουρανδακης 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Τσιοτσιος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ματλας 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για την One Love B.C. ο Ροδίτης είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μιχαλαρος είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σπανακος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Νικομανης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Chicago Tools – Pick ‘n’ Troll 52-51

Οι Chicago Tools κέρδισαν τους Pick ‘n’ Troll με 52-51 για να τους ρίξουν στις 3 ήττες. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-9 για τους Pick ‘n’ Troll από τον Μουκοβινα και τον Χιουτακάκο, για να απαντήσει ο Σταματόπουλος. Με τον Μουκοβινα και τον Τσοπανακη Ν. οι Pick ‘n’ Troll έφτασαν στο 5-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Πλιαχτουρα στο 8-15. Στη 2η περίοδο οι Pick ‘n’ Troll πήγαν στο 8-17, αλλά γρήγορα ένα 8-0 από τους Chicago Tools με τον Κωνστα και τον Σταματόπουλο μείωσε το ματς στο 16-17. Λίγο μετά οι Chicago Tools ισοφάρισαν σε 19-19, ενώ πήραν και προβάδισμα με τον Πλεξιδα στο 22-20. Ο Μουκοβινας με τον Καραπαναγο απάντησαν για το 24-25 των Pick ‘n’ Troll, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-25. Στην 3η περίοδο ο Παρασχος με τον Σταματόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 29-25, με τον Χιουτακάκο να απαντά. Ο Μιχαλόπουλος σκόραρε για το 32-27, με τον Χιουτακακο και πάλι να μειώνει, 32-29. Ο Πλεξιδας έφερε τους Chicago Tools στο 36-31, με τον Μουκοβινα να ρίχνει τη διαφορά στο σουτ, πριν ισοφαρίσει ο Χιουτακακος με βολές, 38-38. Οι Pick ‘n’ Troll με τον Πλιαχτουρα πήραν προβάδισμα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 38-43 με τον Καραπαναγο. Στην 4η περίοδο ο Σταματόπουλος με τον Κωνστα έβαλαν μπροστά τους Chicago Tools με 45-43. Ο Πλιαχτουρας ισοφάρισε δύο φορές, 45-45 και 47-47, με τον Σταματόπουλο να βάζει μπροστά με 50-47 τους Chicago Tools. Ο Πλιαχτουρας έφερε το ματς στον πόντο με τους ω να έχουν 0/4 βολές στις επόμενες επιθέσεις τους, αλλά με τον Παράσχο να φτάνουν στο 52-49. Ο Τσοπανακης Ν. ήταν που έφερε το ματς στο 52-51, αλλά παρά τις νέες άστοχες βολές για τους Chicago Tools, οι Pick ‘n’ Troll δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ξανά και οι Chicago Tools πέτυχαν την πολύ σημαντική νίκη.

Για τους νικητές ο Σταματόπουλος είχε 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μιχαλόπουλος 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Μουκοβινας είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Πλιαχτουρας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Χιουτακακος 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ.

Lazer – Orlando Tragic 54-63

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 54-63 τους Lazer για να εκμεταλλευτούν τις ήττες των πρωτοπόρων και να τους πιάσουν πια στην κορυφή του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 2-8 για τους νικητές από τον Ριγοπουλο και τον Τσουλφα, για να απαντήσουν ο Κακουρης με τον Παπαδημητράκη για το 7-8. Οι Lazer προσπέρασαν λίγο μετά με τον Αντιπαριωτη και τον Καλαμπακο, 12-11, αλλά ο Τσουλφας έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, 12-15. Ο Κοκκαλακης ισοφάρισε σε 15-15, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μπελεχακη και τον Αντιπαριωτη στο 18-19 για τους Orlando Tragic. Στη 2η περίοδο ο Αντιπαριωτης έφερε τους Lazer στο 21-19, αλλά ο Τσουλφας απάντησε για την ισοφάριση 23-23. Ξανά μπροστά οι Lazer, με τον Μπελεχάκη και τον Ριγόπουλο να κλείνουν το ημίχρονο με σερί 1-12 για τους Orlando Tragic ως το 25-35. Στην επανάληψη ο Τριανταφυλλίδης με τον Λεγγα έφεραν το σερί των Orlando Tragic στο 1-15 για το 25-38, πριν ο Αντιπαριώτης μειώσει στους 11. Με τον Κοκμοτο οι Lazer πλησίασαν σε 32-40, αλλά ο Τσουλφας έγραψε το 33-44. Ο Αντιπαριώτης σκόραρε για το 36-44, με τον Μαργωνη να ανεβάζει τη διαφορά στους 10 και τον Λεγγα να κλείνει την 3η περίοδο στο 37-48. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσουλφας με τον Μπελεχακη σκόραραν για το 37-56, για να γράψει ο Ματσουκατωφ το 37-58. Ο Αντιπαριωτης απάντησε ως το 41-58, με τον Τριανταφυλλίδη να σκοράρει για το 43-62 λίγο μετά. Με τον Κοκκαλακη και τον Κοκμοτο οι Lazer πλησίασαν σε 50-62, για να φέρει το ματς στους 10 ο Καλαμπακος, 52-62, και ο ίδιος λίγο μετά να σκοράρει για το τελικό 54-63.

Για τους νικητές ο Τσουλφας είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Μπελεχάκης 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ριγόπουλος 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Ματσουκατωφ 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Λεγγας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Lazer ο Αντιπαριωτης είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κοκμοτος 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Καλαμπακος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ.