Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τεράστια νίκη για Gunners, 2η η Ήρεμη Δύναμη!

Τεράστια νίκη για Gunners, 2η η Ήρεμη Δύναμη!

Οι Gunners κέρδισαν τους Superhonics με 53-52 για τη 15η αγωνιστική του Α ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κρατηθούν μόνοι στην 5η θέση του ομίλου. Τη νίκη αυτή εκμεταλλεύτηκε η Ήρεμη Δύναμη, που επικράτησε με 75-66 της Havana Rum για να ανέβει μόνη 2η στο γκρουπ ρίχνοντας τη Havana Rum στην 6η θέση, με μία ήττα περισσότερη από τους 5ους Gunners.

Superhonics – Gunners 52-53

Οι Gunners κέρδισαν με 52-53 τους Superhonics για να μείνουν μόνοι στην 5η θέση του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 2-0 και 4-2 για τους Superhonics, για να απαντήσουν ο Ντασκας με τον Κουτρη για το 4-7. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 4-9 για τους Gunners, που μετά την απάντηση του Καιτσα έφτασαν στο 6-12 με τον Ντασκα. Οι Superhonics απάντησαν με τον Οκονόμου για το 10-12, αλλά ο Ματερος έφερε την ομάδα του στο 10-16. Ο Οικονόμου μείωσε σε 13-16, με τον Ντασκα να απαντά για το 13-22. Στο +11 έφερε την ομάδα του ο Προβατοπουλος, 14-25, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Οικονόμου στο 18-25. Στην επανάληψη ο Καιτσας μείωσε σε 20-25 και λίγο μετά σε 24-27. Με τον Οικονόμου οι Superhonics πλησίασαν στον πόντο, αλλά ο Κουτρης με τον Ματερο έφεραν την ομάδα τους στο 28-34. Ξανά στο σουτ από τον Αντωνιάδη το παιχνίδι, με τους Gunners να απαντούν για το 32-37, πριν κλείσει ο Αντωνιάδης την 3η περίοδο στο 36-37. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Οικονόμου έδωσε προβάδισμα στους Superhonics με 38-37, αλλά ο Ρεππας απάντησε με τρίποντο, 38-40. Ο Κουτρης έφερε τους Gunners στο 40-44, ο Οικονόμου απάντησε και ισοφάρισε σε 44-44, με τον Ντασκα να γράφει το 44-47. Οι Superhonics με τον Μπαρδανη προσπέρασαν με 48-47, για να τους φέρουν με βολές ο Οικονόμου και ο Βασιλείου στο 50-47. Όμως, οι Gunners με τον Ντασκα ισοφάρισαν σε 50-50 και μετά το 52-50 του Αντωνιάδη ο Ντασκας έγραψε το 52-53 για να δώσει τη μεγάλη νίκη στους Gunners.

Για τους νικητές ο Ντασκας είχε 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουτρης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ματερος 8 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Superhonics ο Αντωνιάδης είχε 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Οικονόμου 17 πόντους, 3 ασίστ, ο Βασιλείου 8 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Havana Rum 75-66

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 75-66 τη Havana Rum για να μείνει μόνη δεύτερη στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-6 από Παραμερίτη και Παπαδημητρίου, για να απαντήσει ο Κωλετσας. Ο Μπακαυγάς Α. με τον Μπακαυγα Γ. έφεραν την ομάδα τους στο 4-15. Ο Βλαχος με τον Λαμπρου μείωσαν σε 11-14, πριν ο Παραμερίτης κλείσει το δεκάλεπτο στο 13-18. Στη 2η περίοδο ο Λμαπρου έφερε το ματς στα ίσα, 18-18, με τον Βλαχο να δίνει προβάδισμα στην Ήρεμη Δύναμη. Ο Μπακαυγάς Α. ισοφάρισε σε 22-22, με τον Μπουρα να γράφει το 27-22. Με τον Παπαδημητρίου η Havana Rum ισοφάρισε και πάλι, 27-27, για να προσπεράσει με τον Μπακαυγά Γ. αλλά να κλείσει ο Λαμπρου το ημίχρονο στο 29-29. Στην επανάληψη ο Μπακαυγάς Α. έγραψε το 29-32, με τον Μπακαυγά Γ. να γράφει το 31-35. Ο Μπιτσικας έφερε το ματς στον πόντο, αλλά ο Παραμερίτης σκόραρε για το 35-38. Με τον Λαμπρου η Ήρεμη Δύναμη ισοφάρισε και προσπέρασε με τον Βλάχο, για να τη φέρει ο Κωλετσας στο 46-40 και να φτάσει λίγο μετά με τον Βλαχο στο 50-40, ολοκληρώνοντας ένα 15-2 σερί. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-41, με τον Μπουρα και τον Λαμπρου στην 4η περίοδο να φέρνουν τον αγώνα στο 56-41. Μετά την απάντηση της Havana Rum η Ήρεμη Δύναμη με τον Κωλετσα πήγε στο 63-43, για να μειώσει σε 65-47 λίγο μετά η Havana Rum. Ο Μπιτσικας με τον Λαμπρου σκόραραν για το 71-47, αλλά η Havana Rum απάντησε με 0-11 σερί με τον Παραμερίτη, τον Παπαδημητρίου και τον Μπακαυγά Α. για το 71-58. Ο Βλαχος έγραψε το 74-58, με τον Μπακαυγά Α. και τον Παραμερίτη να μειώνουν σε 74-66 με 0-8 σερί, αλλά τη Havana Rum να μην προλαβαίνει για κάτι καλύτερο και την Ήρεμη Δύναμη να παίρνει την πολύτιμη νίκη.

Για τους νικητές ο Λαμπρου είχε 24 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Βλαχος 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κωλετσας 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μπουρας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τη Havana Rum ο Μπακαυγάς Α. είχε 22 πόντους, ο Παραμεριτης 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Γ. 9 πόντους.