Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Έσπασαν την τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή οι Pick ‘n’ Troll!

Έσπασαν την τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή οι Pick ‘n’ Troll!

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 78-68 τους Orlando Tragic για τη 15η αγωνιστική στον Β όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να σπάσουν την ισοβαθμία στην κορυφή, όπου πια βρίσκονται αυτοί με τους Heat B.C., που κέρδισαν με 72-57 τη Δουρούτη. Έτσι, οι Κένταυροι έφτασαν τους Orlando Tragic, αφού κέρδισαν με 70-64 τον KMC B.C.. Οι Lazer συνεχίζουν να ελπίζουν για ανατροπή του σκηνικού μετά και τη νίκη τους με 58-47 επί της One Love B.C., ενώ οι Chicago Tools παλεύουν κι αυτοί, κερδίζοντας με 70-44 τους Filoiadelfia 76ers.

One Love B.C. – Lazer 47-58

Οι Lazer κέρδισαν με 47-58 την One Love B.C. και συνεχίζουν την προσπάθειά τους για να καλύψουν τον μηδενισμό που έχουν και να προλάβουν την 5η θέση του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 0-7 για τους νικητές από τον Καλαμπακο και τον Αθανασόπουλο, για να απαντήσει ο Νικομανης για το 6-9. Ο Ηγουμενος έφερε την ομάδα του στο 6-14, με τον Ροδιτη και τον Καρδαμακη να μειώνουν σε 9-14, πριν ο Νικομανης φέρει το παιχνίδι στο 11-14 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Αθανασόπουλος σκόραρε για το 11-16, με τον Μιχαλαρο να απαντά για το 15-19 και τον Νικομανη να γράφει το 18-20. Ο Καλαμπακος έγραψε το 18-23 και το 20-25 λίγο μετά, με τον Νικομανη να φέρνει τον αγώνα στον πόντο, 24-25. Ο Κοκκαλακης κράτησε την ομάδα του μπροστά, αλλά το παιχνίδι έκλεισε στο 27-27 στο ημίχρονο από τον Νικομάνη. Στην επανάληψη ο Καρδαμακης έφερε το ματς στο 30-27 για την One Love B.C. με τους Lazer να απαντούν με 0-7 από τον Καλαμπακο, τον Ντραγκοτι και τον Ηγουμενο για το 30-34. Ο Καλαμπακος έγραψε το 31-36 πιο μετά, με τον Ροδιτη, τον Πιτογλου και τον Μιχαλαρο να απαντούν για το 37-37. Οι Lazer έκλεισαν το δεκάλεπτο με 0-9 σερί με τον Γιαννόπουλο, τον Αθανασόπουλο και τον Ηγουμενο, με τον Μιχαλαρο και τον Νικομανη να μειώνουν σε 43-49. Ο Ντραγκοτι απάντησε για το 43-52, ενώ μετά που ο Μιχαλαρος μείωσε σε 45-52, ο Αντιπαριώτης σκόραρε για τρεις πόντους για το 45-55, με τους Lazer να φεύγουν με τη νίκη, 47-58 με τον Αθανασόπουλο να σκοράρει στο τέλος.

Για τους νικητές ο Καλαμπακος είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αθανασόπουλος 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ηγουμενος 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για την One Love B.C. ο Νικομανης είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μιχαλαρος 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Heat B.C. – Δουρούτη 72-57

Οι Heat B.C. κέρδισαν τη Δουρούτη με 72-57 για να παραμείνουν στην κορυφή με 11-3 με ίδιες ήττες με τους Pick ‘n’ Troll, αλλά με μια νίκη λιγότερη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-4 για τη Δουρούτη με τον Ζησιδη και τον Γιαννικακη, για να απαντήσουν ο Γιορνταμηλακης με τον Καραλη για το 7-4. Ο Γιαννικακης με τον Μπακελα έφεραν τον αγώνα στο 7-8, με τον Αρβανιτάκη να ισοφαρίζει λίγο μετά σε 10-10. Ο Ζησιδης έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του, 13-15, με τον Αρβανιτάκη και τον Γιορνταμηλάκη να απαντούν για το 18-15 και το 22-17 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο, μετά το 24-21 από τον Βλαχιώτη ο Γιορνταμηλακης έφερε τους Heat B.C. στο 27-21. Ο Μπακελας απάντησε, με τον Ζησιδη να μειώνει σε 29-28 και τον Μπακελα με τον Γιαννικακη να κλείνουν το ημίχρονο στο 32-32. Στην επανάληψη ο Αρβανιτάκης έφερε τους Heat B.C. στο 37-32, με τον Ζησιδη να μειώνει. Με ένα 5-0 από τον Νικολάου και τον Αρβανιτάκη οι Heat B.C. έφτασαν στο 42-34, ενώ ο Αρβανιτάκης με συνεχόμενα τρίποντα στο τέλος της περιόδου έφερε την ομάδα του στο 56-36 με σερί 14-0! Στο 4ο δεκάλεπτο, μετά το καλάθι του Λαδακη οι Heat B.C. με τον Αρβανιτάκη έφτασαν στο 61-38, για να απαντήσει ο Μπακελας. Ο Ζησιδης έγραψε το 64-45, με τον Κοκκαλιδη να σκοράρει για το 67-45. Η Δουρούτη απάντησε με σερί 3-11 από τον Μπακελα και τον Ζησιδη να για μειώνει σε 70-56, με το ματς να κλείνει στο 72-57.

Για τους νικητές ο Αρβανιτάκης είχε 31 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Γιορνταμηλάκης 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τη Δουρούτη ο Ζησιδης είχε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μπακελας 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Γιαννικάκης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες.

Κένταυροι – KMC B.C. 70-64

Οι Κένταυροι κέρδισαν με 70-64 τον KMC B.C. για να πιάσουν τους Orlando Tragic στην 3η θέση του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 για τους νικητές από τον Τσιοτσιο, για να απαντήσει ο Παλλας. Ο Τσιοτσιος με τον Σκλαβουνο έφεραν το ματς στο 9-5, με τον Παλλα και τον Σανδυλο να απαντούν για το 9-12 του KMC B.C.. Με τον Μαριτσα οι Κένταυροι ισοφάρισαν, αλλά ο Παλλας έβαλε μπροστά τον KMC B.C. στο δεκάλεπτο, 12-16. Στη 2η περίοδο ο Κριτούλης μείωσε σε 14-16, με τον Παλλα και τον Μαριολη να σκοράρουν για το 14-21 του KMC B.C.. Μετά το 16-24 ξανά από τον Παλλα οι Κένταυροι έτρεξαν σερί 7-0 με τον Δροση και τον Τσιοτσιο για το 23-24. Ο Μαριολης έφερε το ματς στο 23-27 αλλά ο Τσιοτσιος με τον Κορδαλη ισοφάρισαν σε 28-28, και οι δύο τους λίγο μετά σκόραραν για το 36-29 ολοκληρώνοντας ένα σερί 13-2 για τους Κένταυρους. Ο Σπανός έκλεισε το ημίχρονο στ 36-32, με τον Μαριόλη να ισοφαρίζει στην επανάληψη σε 36-36. Ξανά ισοπαλία από τον Σπανό στο 38-38, προβάδισμα για τον KMC B.C. απ’ τον ίδιο και ισοφάριση από τον Μαριτσα. Οι Κένταυροι προσπέρασαν με τον Τσιοτσιο, 42-41 και 47-43 λίγο μετά, με τον Πάλλα να μειώνει αλλά τον Τσιότσιο να κλείνει την 3η περίοδο στο 51-46. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σπανός έφερε το ματς στα ίσα, 51-51, με τον Τσιότσιο να κρατά τους Κένταυρους μπροστά, 54-51. Μετά το καλάθι του Παλλα ο Μαριτσας ήταν που σκόραρε για το 57-53, με τον Λουρανδάκη να γράφει το 60-54. Ο Τσιοτσιος έφερε τους Κένταυρους στο 63-57 με τον Δουκα να μειώνει στους 4 πριν οι Κένταυροι με τον Μαριτσα ξεφύγουν με 68-59 για να πάρουν τη νίκη παρά τις προσπάθειες του Δούκα και του Σπανου στο τέλος (68-64).

Για τους νικητές ο Τσιοτσιος είχε 30 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαριτσας 13 πόντους, ο Κορδαλης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον KMC B.C. ο Παλλας είχε 22 πόντους, ο Σπανός 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μαριόλης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Orlando Tragic – Pick ‘n’ Troll 68-78

Οι Pick ‘n’ Troll πέτυχαν μεγάλη νίκη κόντρα στους Orlando Tragic με 68-78 για να τους ρίξουν από την κορυφή, όπου παραμένουν αυτοί μαζί με τους Heat B.C.. Μάλιστα, μαζί με τη νίκη οι Pick ‘n’ Troll πήραν και την ισοβαθμία, αφού πια έχουν 2-0 κόντρα στους αντιπάλους τους. Το παιχνίδι ξεκίνησε κλειστό για τις δύο ομάδες που πήγαν στο 5-5 με τους Orlando Tragic να παίρνουν προβάδισμα στη συνέχεια με τον Τσουλφα, για να ισοφαρίσουν οι Pick ‘n’ Trollμε τον Χιουτακάκο και να πάρουν προβάδισμα με τον Μουκοβινα για να κλείσουν με τον Φουκο το δεκάλεπτο στο 11-14. Στη 2η περίοδο ο Τσοπανακης Γ. έφερε την ομάδα του στο 11-16, για να σκοράρουν ο Φουκος με τον Χιουτακάκο για το 11-24, φτάνοντας το σερί των Pick ‘n’ Troll στο 0-13. Οι Orlando Tragic απάντησαν, αλλά ο Φουκος έγραψε το 13-28. Ο Ριγόπουλος έφερε τον αγώνα στο 17-28, με τον Τριανταφυλλίδη να σκοράρει για το 21-31. Με τον Τσουλφα οι Orlando Tragic μείωσαν σε 23-32, αλλά ο Χιουτακάκος απάντησε για το 23-35 και ο Κατσας έγραψε το 23-38 για τους Pick ‘n’ Troll, με τον Χιουτακακο να φέρνει το ματς στο 25-42 και τον Μπελεχακη να μειώνει σε 28-42 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη ο Τσουλδας με τον Ματσουκατωφ μείωσαν σε 34-42, με τον Μουκοβινα να απαντά. Ο Τσουλφας με τον Ματσουκατωφ έφεραν το ματς στο σουτ, 42-45, ενώ λίγο μετά ο Αρχοντόπουλος μείωσε σε 42-45 . Οι Pick ‘n’ Troll απάντησαν για το 45-49, με τον Ριγόπουλο και τον Μαργωνη να βάζουν μπροστά τους Orlando Tragic με 50-49 και 53-52, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Φουκος στο 53-54. Στην 4η περίοδο ο Χιουτακακος έφερε την ομάδα του στο 53-60 με 0-8 σερί, για να μειώσει ο Μαργωνης. Με τον Χιουτακακο ξανά οι Pick ‘n’ Troll έφτασαν στο 57-66, οι Orlando Tragic απάντησαν για το 61-66, αλλά Χιουτακάκος και Φουκος αντέδρασαν και πάλι, 62-72. Με τον Ματσουκατωφ οι Orlando Tragic πλησίασαν σε 66-72, για να γράψουν βολές ο Μουκοβινας με τον Κατσα για το 66-76 της ομάδας τους, που πήρε τη νίκη με 68-78.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 29 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Φουκος 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κατσας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μουκοβινας 8 πόντους. Για τους Orlando Tragic ο Τσουλφας είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Ριγοπουλος 14 πόντους, ο Ματσουκατωφ 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μαργωνης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Chicago Tools – Filoiadelfia 76ers 70-44

Οι Chicago Tools κέρδισαν με 70-44 τους Filoiadelfia 76ers με το ματς να ξεκινά με 7-1 για τους νικητές με τον Μιχαλόπουλο και τον Κωνστα, για να απαντήσει ο Παλλας. Ο Λουγιακης έφερε τον αγώνα στο 11-6 με τον Κωνστα να απαντά για το 14-7, για να έρθουν ο Παλλας με τον Λουγιακη για το 14-12 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Νερατζης σκόραρε για το 17-12, με τον Πριτσιουλη να απαντά. Ο Μιχαλόπουλος σκόραρε για το 23-14, με τους Filoiadelfia 76ers να μειώνουν σε 23-17 με τον Λουγιακη. Στο 32-17 έφεραν το ματς οι Chicago Tools με 9-0 σερί με τον Πλεξιδα και τον Βλυσιδη, για να απαντήσει ο Λουγιακης και να κλείσει το ημίχρονο στο 34-24 ο Καυκας. Στην επανάληψη ο Καλτουρουμιδης με τον Πριτσιουλη σκόραραν για το 34-28, ενώ ο Καυκας έφερε τον αγώνα στο 36-30 λίγο μετά. Τριανταφυλλος και Παρασχος απάντησαν για το 40-30, με τους Chicago Tools να ξεφεύγουν μετά την απάντηση του Καλτουρουμιδη, 48-32 με 8-0 από τον Νερατζη και τον Πλεξιδα. Στην 4η περίοδο το σερί των νικητών συνεχίστηκε, ο Μιχαλόπουλος με τον Παρασχο έφεραν την ομάδα τους στο 55-32 και το σερί στο 15-0. Ο Καυκας το διέκοψε, με τον Νερατζη να γράφει το 57-34 και τον Ζιαγκα με τον Παλλα να απαντούν με τρίποντα για το 57-40. Ο Μιχαλόπουλος έγραψε το 61-40 και το 64-42, με τον Πλεξιδα να φέρνει τον αγώνα στο 66-42, για να απαντήσει ο Παλλας και να κλείσουν το ματς Τριαντάφυλλος και Μιχαλόπουλος στο 70-44 για τους Chicago Tools.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Νερατζης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Παρασχος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Πλεξιδας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Καυκας είχε 13 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Λουγιακης 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παλλας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ.