Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην οκτάδα με ανατροπή οι Στιγκιντριακοί!

Στην οκτάδα με ανατροπή οι Στιγκιντριακοί!

Επιστροφή στην οκτάδα μετά από απουσία ενός χρόνου για τους Στιγκιντριακούς, που πήραν με 2-1 τη σειρά με την Dirtus Bologna για τους «16» του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 0-1. Η σειρά άνοιξε με νίκη της Dirtus Bologna 50-59, για να απαντήσουν οι Στιγκιντριακοί με 69-58 στο δεύτερο παιχνίδι και 64-55 στο τρίτο και να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν τους C-Drifters.

Dirtus Bologna – Στιγκιντριακοί 59-50

Η Dirtus Bologna κέρδισε το πρώτο παιχνίδι με το ματς να ανοίγει με 2-6 για τους Στιγκιντριακούς από Γράψα και Διαμαντόπουλο για να απαντήσει ο Μαθιουδάκης. Ο Γράψας με τον Δημητρίου έφεραν την ομάδα τους στο 6-10, για να μειώσει στον πόντο ο Μάινας και να κλείσει το δεκάλεπτο από Παπαδόπουλο και Τασουλα στο 11-12. Στη 2η περίοδο ο Δημητρίου με τον Μιχαηλίδη έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 11-19, με την Dirtus Bologna να απαντά για το 14-19 με τον Τασουλα. Μετά το καλάθι του Νουκα για το 14-21 ήρθε ο Παπουτσής με 8 μαζεμένους πόντους για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, 22-22. Όμως, οι Στιγκιντριακοί με Δημητρίου και Γκόγκα έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα, 22-27. Στην 3η περίοδο ο Παπουτσής μείωσε στο σουτ, για να απαντήσει ο Γκογκας για το 26-32. Ο Τασουλας έφερε τον αγώνα στο 28-32, με τον Μαχαίρα να σκοράρει πριν ο Σπυρόπουλος γράψει το 32-36 και ο Κεντικελένης με τον Μαθιουδάκη φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, 36-36. Ο Σπυρόπουλος σκόραρε από μακριά για το 39-36 της ομάδας του, με τον Δημητρίου και τον Γκόγκα να απαντούν για να προσπεράσουν οι Στιγκιντριακοί, 39-41. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος έφερε το ματς στο 39-43, αλλά ο Παπουτσής απάντησε, 44-43. Ο Μπαραμπούτης έβαλε ξανά μπροστά τους Στιγκιντριακούς, 44-47, με τον Δημητρίου να σκοράρει για το 46-50, πριν η Dirtus Bologna κλείσει τον αγώνα με ένα φοβερό 13-0 από τον Μαθιουδάκη, τον Μάινα και τον Σπυρόπουλο για να πάρει τη νίκη με 59-50 για το 1-0 στη σειρά.

Για τους νικητές ο Παπουτσής είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σπυρόπουλος 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μαθιουδάκης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Τασουλας 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μάινας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Στιγκιντριακούς ο Δημητρίου είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Γκόγκας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Dirtus Bologna – Στιγκιντριακοί 58-69

Στο 2ο παιχνίδι η Dirtus Bologna μπήκε με 8-2 από τον Σπυρόπουλο, για να απαντήσουν για τους Στιγκιντριακούς Δημητρίου και Γαβρίδης για το 8-7. Με τον Μαθιουδάκη η Dirtus Bologna έφτασε στο 14-7, αλλά και πάλι Δημητρίου και Γαβρίδης απάντησαν, 14-13. Η περίοδος έκλεισε από τον Σπυρόπουλο στο 17-13, με τον Μαθιουδάκη να σκοράρει για το 20-13 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Γαβρίδης με τον Γράψα και τον Μαχαίρα έδωσαν προβάδισμα στους Στιγκιντριακούς με 20-22 με ένα 0-9 σερί, για να απαντήσει ο Κεντικελένης για το 25-22 της ομάδας του. Η Dirtus Bologna με τον Παπουτσή να γράφει μαζί με τον Σπυρόπουλο ένα 8-0 έφτασε στο 33-24 λίγο μετά, με τον Σπυρόπουλο και τον Κεντικελένη να τη φέρνουν στο 39-26. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Παπαδόπουλο στο 39-28, για να μειώσει ο Γαβρίδης σε 39-30 στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Σπυρόπουλος έγραψε ξανά διψήφια διαφορά, 41-30, με τον Μαθιουδάκη και τον Κεντικελένη να τον μιμούνται μετά την απάντηση του Νούκα, 45-35. Ο Μαχαίρας με τον Δημητρίου μείωσαν σε 47-40, αλλά ο Παπουτσης με τον Κεντικελένη έφεραν και πάλι την Dirtus Bologna στο +11, 51-40. Από εκεί και πέρα οι Στιγκιντριακοί πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έγραψαν ένα επιμέρους 7-29 για να πάρουν τη νίκη και να ισοφαρίσουν τη σειρά. Με τον Παπαδόπουλο και τον Γαβρίδη μείωσαν σε 51-44 στο τέλος της 3ης περιόδου, για να έρθουν ο Γράψας με τον Γκόγκα για το 53-48. Ο Παπουτσής απάντησε, 56-48, με την Dirtus Bologna να κρατιέται μπροστά ως το 58-51 και τους Στιγκιντριακούς να κλείσουν το ματς με τον ίδιο τρόπο που έκλεισε το 1ο παιχνίδι η αντίπαλός τους: μεγάλο σερί για τη νίκη, ένα 0-18 ήταν που έγραψε την ιστορία του αγώνα, ο Γαβρίδης με τον Γκόγκα και τον Δημητρίου έφεραν τους Στιγκιντριακούς ως το 58-69 στο τέλος του αγώνα.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)

Dirtus Bologna – Στιγκιντριακοί 55-64

Μετά το 13-0 της Dirtus Bologna στο τέλος του πρώτου ματς και το 0-18 των Στιγκιντριακών στο τέλος του δεύτερου, οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές σε τρίτο παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 από τον Γαβρίδη και τον Μαχαίρα, για να απαντήσει ο Μάινας. Ο Γκόγκας με τον Νούκα έφεραν την ομάδα τους στο 4-10, ενώ μετά την απάντηση του Μάινα για το 6-10 ο Παπαδόπουλος με τον Νικολαΐδη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 7-14 για να φτάσουν οι Στιγκιντριακοί στο 7-16 στις αρχές της 2ης περιόδου. Στη συνέχεια, η Dirtus Bologna πήρε τον έλεγχο, με τον Κεντικελένη και τον Παπουτσή μείωσε σε 13-16 ενώ ο Σπυρόπουλος με 7 συνεχόμενους πόντους την έβαλε μπροστά με 20-18. Ο Διαμαντόπουλος απάντησε για το 20-20, με τον Παπουτσή και τον Μαθιουδάκη να γράφουν το 26-21 για να συμπληρώσει ένα επιμέρους 21-5 ο Σπυρόπουλος για το 28-21 της ομάδας του. Οι Στιγκιντριακοί δεν επέτρεψαν στην Dirtus Bologna να ξεφύγει περισσότερο, με τον Νούκα και τον Γράψα μείωσαν για να κλείσει το ημίχρονο ο Μαχαίρας στο 28-28.

Στην επανάληψη ο Παπαδόπουλος σκόραρε για το 28-30 και το 30-32 με τον Σπυρόπουλο να απαντά για το 32-32. Ο Γράψας έβαλε την ομάδα του μπροστά, με τον Σταθούση να ισοφαρίζει και πάλι. Ο Νικολαΐδης έγραψε τρίποντο για το 34-37, ο Μαθιουδάκης μείωσε σε 36-37, για να έρθει ο Γαβρίδης για το 36-40. Μετά την απάντηση του Κεντικελένη ο Μαχαίρας έγραψε το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο της ομάδας του, 38-43. Ο Μαθιουδάκης μείωσε στο σουτ, με τον Παπαδόπουλο να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 40-45. Ο Μαχαίρας με τον Δημητρίου σκόραραν για το 40-49, με τον Γκόγκα να γράφει το 40-51 λίγο μετά για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Ο Μαθιουδάκης απάντησε με 6 λεπτά για το τέλος, αλλά ο Γράψας με τον Παπαδόπουλο έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 42-55, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 14-34 από το 28-21 και μετά, τη στιγμή δηλαδή που η Dirtus Bologna πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς. Η Dirtus Bologna απάντησε για το 49-57 με τον Μαθιουδάκη, αλλά ο Γαβρίδης με τον Νικολαΐδη έφεραν τους Στιγκιντριακούς ως το 51-60. Ο Κεντικελένης μείωσε σε 53-60, με τον Γαβρίδη να απαντά με βολές και τον Μαχαίρα να γράφει το 53-64, για να πάρουν την πρόκριση οι Στιγκιντριακοί για τα προημιτελικά, με τον Χαλκιά να κλείνει το ματς στο 55-64.

Για τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Μαχαίρας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παπαδόπουλος 10 πόντους, ο Νικολαΐδης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για την Dirtus Bologna ο Κεντικελένης είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Σπυρόπουλος 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μαθιουδάκης 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Παπουτσής 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ.