Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Σημαντικότατες νίκες για Remal Madri, Τεμπελέηκερς!

Σημαντικότατες νίκες για Remal Madri, Τεμπελέηκερς!

Οι Remal Madri πέτυχαν μεγάλη νίκη κόντρα στους Τουβλέικερς με 57-53 για τη 15η αγωνιστική του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κρατηθούν στην 3η θέση, ισόβαθμοι με τους Desperado στο 11-3, ρίχνοντας τους Τουβλέικερς στο 9-5 και την 6η θέση. Οι Τεμπελέηκερς κέρδισαν με 69-43 τους Los Rebels για να τους ρίξουν στην 5η θέση της βαθμολογίας στο 10-4, ανεβαίνοντας παράλληλα οι ίδιοι στο 6-8. Στην κορυφή έμειναν οι Ready 2 Fire μετά το 47-33 επί των Bullets σε έναν αγώνα που επισκιάστηκε από σοβαρό τραυματισμό, ενώ μαζί τους έχουν και τους Makrino Rebound (ίσες ήττες, μία νίκη λιγότερη) μετά το 20-0 επί των Athens Finest. Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 48-38 τους Abaleiros και οι East με 46-37 τους Lazers για να συνεχίσουν χέρι χέρι στην 7η θέση με 10-4 (και έναν μηδενισμό). Τέλος, οι Greek BB Mambas πέτυχαν 2η συνεχόμενη νίκη με 70-31 επί των Μπίρι Μπίρι!

Greek BB Mambas – Μπίρι Μπίρι 70-31

Οι Greek BB Mambas κέρδισαν με 70-31 τους Μπίρι Μπίρι με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους Μπίρι Μπίρι από τον Ευαγγελίδη και τον Χαραλαμπόπουλο, για να απαντήσουν ο Τσιαπος με τον Κολλιοπουλο για το 8-5. Ο Κουρουλης μείωσε σε 8-7, για να φέρει το ματς στο 12-7 ο Σπαης. Στη 2η περίοδο ο Σδουγκας έφερε τον αγώνα στο 14-7, με τον Ευαγγελίδη να απαντά. Ο Τσιαπος με τον Σδουγκα έτρεξαν σερί 9-0 για τους Greek BB Mambas ως το 26-9, για να μειώσει ο Ευαγγελίδης σε 26-11 και να κλείσει το ημίχρονο στο 28-11 ο Τσιαπος. Στην επανάληψη ο Σδουγκας με τον Τσιαπο μπήκαν δυνατά και έφεραν την ομάδα τους στο 39-11 μαζί με τον Δελγα, για να απαντήσει ο Κουρουλης. Ο Σπαης σκόραρε για το 45-13, με τον Κουρουλη και τον Γιαννιτση να γράφουν το 50-18 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ευαγγελιδης για τους Μπίρι Μπίρι έφερε τον αγώνα στο 52-23, με τον Μπεμπελο και τον Σπαη να απαντούν για το 61-23 με 9-0 σερί. Ο Γιαννιτσης με τον Χαραλαμπόπουλο ήταν που σκόραραν για το 63-31 με το ματς να τελειώνει στο 70-31 από τον Γεροντίδη.

Για τους νικητές ο Σδουγκας είχε 19 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Τσιαπος 19 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σπαης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μπεμπελος 7 πόντους, 17 ριμπάουντ, ο Δελγας 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 16 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουρουλης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Ready 2 Fire – Bullets 47-33

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 47-33 τους Bullets για να ανέβουν στο 12-2 και να παραμείνουν στην 1η θέση της κατηγορίας, με μία νίκη παραπάνω από τους Makrino Rebound. Το ματς σημαδεύτηκε δυστυχώς από τον σοβαρό τραυματισμό του Τσαρουχα των Bullets, μετά τον οποίο το ματς διακόπηκε με το φύλλο αγώνα να κλείνει με το σκορ που υπήρχε εκείνη τη στιγμή στον πίνακα (λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου). Τα παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Μπουγιατσια για να απαντήσει ο Μαναζης για το 2-3. Ο Μπουγιατσιας κράτησε την ομάδα του μπροστά, 4-6, με τον Μαναζή και τον Κασοτακη να απαντούν για το 8-7 και τους Ready 2 Fire να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 12-9. Στη 2η περίοδο ο Μαναζης σκόραρε για το 14-9 για να απαντήσει ο Φλοκας. Με σερί 9-0 οι Ready 2 Fire έφτασαν στο 23-11 με τον Κασοτακη, με τον Φλοκα να απαντά για το 23-13. Στο 31-13 έφεραν την ομάδα τους ο Τυροβολας με τον Καλπακο, με το ημίχρονο να τελειώνει από τον Φλοκα στο 31-18. Στην επανάληψη ο Τσαρουχας σκοραρε γι ατο 33-20, με τον Φλόκα να φέρνει τους Bullets στο 33-25 λίγο μετά, ολοκληρώνοντας ένα 2-12 για την ομάδα του. Με τον Κασοτακη και τον Θανο οι Ready 2 Fire απάντησαν για το 39-25 και το 43-29, πριν ο Μπουγιατσιας μειώσει σε 43-31. Ο Καλπακος σκόραρε για το 45-33, με τους Ready 2 Fire να φτάνουν στο 47-33, πριν ο αγώνας διακοπεί λόγω του τραυματισμού του Τσαρουχα.

Για τους νικητές ο Κασοτακης είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Μαναζης 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Καλπακος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Bullets ο Φλοκας είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μπουγιατσιας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Remal Madri – Τουβλέικερς 57-53

Οι Remal Madri κέρδισαν τους Τουβλέικερς για να κρατηθούν στην πρώτη τετράδα της λίγκας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Γρηγορόπουλο να σκοράρει για να ισοφαρίσει ο Καμιναρης. Οι Remal Madri έφτασαν στο 11-5 λίγο μετά, για να μειώσει ο Καμιναρης, πριν κλείσει ο Γρηγορόπουλος το δεκάλεπτο στο 14-8. Στη 2η περίοδο μετά το 16-8 των Remal Madri οι Τουβλέικερς πλησίασαν με Αλπιτση και Μαρινο ως το 16-14. Με σερί 13-0 οι Remal Madri ξέφυγαν με 29-14 με τον Μανινα να σκοράρει για να κλείσει το σερί. Ο Στουμπος το διέκοψε, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μανινα στο 32-17. Στην επανάληψη ο Λιβαδας μείωσε σε 32-21 για να απαντήσει ο Γρηγορόπουλος για τους Remal Madri για το 36-21. Ο Λιβαδας με τον Καμιναρη μείωσαν σε 36-26 με τους Τουβλέικερς να ρίχνουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στη συνέχεια, προτού ο Μανινας σκοράρει για το 41-30. Με τον Μπαλασκα οι Τουβλέικερς έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 41-33, αλλά ο Γρηγορόπουλος σκόραρε και πάλι, 43-33 στην 4η περίοδο. Ένα σερί 0-5 έφερε τους Τουβλέικερς στο 43-38, ενώ λίγο μετά ο Καμιναρης σκόραρε για το 45-41. Ο Μανινας απάντησε για το 47-41, με τον Μαρίνο να σκοράρει αλλεπάλληλα τρίποντα για να φέρει τον αγώνα στο 49-44 και το 54-50 λίγο μετά, με τον Καμιναρη να γράφει κι αυτός από μακριά για το 54-53. Οι Τουβλέικερς είχαν ευκαιρία να κλέψουν τη νίκη στο τέλος, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και οι Remal Madri με τον Γρηγορόπουλο έφτασαν από τη γραμμή των βολών στο τελικό 57-53.

Για τους νικητές ο Μανινας είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γρηγορόπουλος 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Τουβλέικερς ο Μαρινος είχε 15 πόντους, ο Καμιναρης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αλοναριτης 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, με τους τρεις τους να έχουν 10/21 τρίποντα.

Halia Mavericks – Abaleiros 48-38

Οι Halia Mavericks κέρδισαν τους Abaleiros με 48-38 με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές που μπήκαν στον αγώνα με 14-0 με τον Κλιμαντηρη Σ., τον Αγγελιδέλη και τον Κλιμαντηρη Δ. να σκοράρουν. Το σερί διέκοψε ο Αβραμιδης, αλλά ο Κλιμαντηρης Δ. έφερε τον αγώνα στο 17-2. Με τον Αβραμιδη οι Abaleiros μείωσαν σε 17-5, για να πάνε οι Halia Mavericks στο 20-5 και το 22-7 λίγο μετά με τον Αγγελωνίτη Π., πριν κλείσει ο Καμαριωτάκης το δεκάλεπτο στο 22-9. Στη 2η περίοδο ο Αγγελιδέλης ήταν που έφερε την ομάδα του στο 26-9. Ο Κατσαβος απάντησε, με τους Abaleiros να μειώνουν σε 28-14, πριν κλείσει το ημίχρονο στο 30-16 από τον Κυριαζοπουλο και τον Διγαλετο. Στην επανάληψη ο Καμαριωτακης με τον Κουκιο σκόραραν για το 30-21, αλλά με τον Αγγελιδελη και τον Κλιμαντηρη Δ. οι Halia Mavericks έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 36-22. Στην 4η περίοδο ο Καμαριωτάκης μείωσε σε 36-24, για να απαντήσουν για το 39-24 και το 41-26 οι Halia Mavericks με τον Κλιμαντηρη Σ.. Οι Abaleiros με τον Κουκιο μείωσαν σε 41-30, με τον Κλιμαντηρη Δ. να απαντά για το +14 της ομάδας του. Ο Κουκιος με τον Καββαδα έφεραν το ματς στο 44-36, αλλά οι Halia Mavericks δεν κινδύνευσαν, απάντησαν με τον Αγγελιδέλη για το 47-36 για να πάρουν τη νίκη με 48-38.

Για τους νικητές ο Αγγελιδελης είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Κλιμαντηρης Δ. είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κλιμαντηρης Σ. 10 πόντους, 20 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 τάπες. Για τους Abaleiros ο Κουκιος είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Καββαδας 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Los Rebels – Τεμπελέηκερς 43-69

Οι Τεμπελέηκερς κέρδισαν με 43-69 τους Los Rebels για να τους ρίξουν στην 5η θέση της βαθμολογίας στο 10-4 και να ανέβουν οι ίδιοι στο 6-8. Το ματς ξεκίνησε με 2-3 για τους νικητές από τον Δελη με τον Μαγκουτα και τον Γιαννιο να φέρνουν τους Τεμπελέηκερς στο 3-7. Ο Σαμπλαουρας απάντησε, με τον Βαρωνο να γράφει το 7-8, πριν ο Δελης με τον Παναγιωτόπουλο κλείσουν το δεκάλεπτο στο 7-12. Στη 2η περίοδο ο Τσιμιακακης σκόραρε για το 7-14, με τον Παναγιωτόπουλο να γράφει το 8-17 για τους Τεμπελέηκερς. Ο Βαρωνος μείωσε σε 10-17, αλλά ένα 0-12 σερί για τους Τεμπελέηκερς από τον Μαγκουτα, τον Δελη και τον Γιαννιο έφερε τον αγώνα στο 10-29. Η διαφορά στους 20 πόντους πήγε από τον Τσιμιακακη λίγο μετά, με τον ίδιο να κλείνει το ημίχρονο στο 13-35. Στην επανάληψη ο Δελης έφερε την ομάδα του στο 13-37, για να απαντήσουν ο Παπαδόπουλος με τον Σαμπλαουρα για το 22-37. Ο Γιαννιος με τον Μαγκουτα ήταν που σκόραραν για το 22-44 των Τεμπελέηκερς, αλλά ο Κοκοτσης με τον Παπαδόπουλο απάντησαν για να μειώσουν σε 28-47. Με τον Γιαννιο οι Τεμπελέηκερς έφτασαν στο 28-49, πριν κλείσουν το δεκάλεπτο Παπαδόπουλος και Βαρώνος στο 33-51. Στην 4η περίοδο ο Τσιμιακακης με τον Γιαννιο σκόραραν για το 33-55, με τον Μαγκουτα να φέρνει τον αγώνα στο 33-58. Ο Βλαχογιωργος απάντησε για το 37-58, με το παιχνίδι να φτάνει στο 39-64 από τον Δελη, πριν απαντήσει ο Κουλπαλιδης, 41-64, και σκοράρει ξανά ο Δελης για το 41-69 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Δελης είχε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Μαγκουτας 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Γιαννιος 13 πόντους, 20 ριμπάουντ, ο Τσιμιακακης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Los Rebels ο Σαμπλαουρας είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Παπαδόπουλος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Lazers – East 37-46

Οι East κέρδισαν με 37-46 τους Lazers για να κρατηθούν στην ισοβαθμία με τους Halia Mavericks στη βαθμολογία. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-4 για τους νικητές, που έφτασαν στο 4-7. Οι Lazers απάντησαν για το 6-7 πριν οι East φτάσουν στο 6-10 λίγο μετά. Οι Lazers ισοφάρισαν σε 10-10, αλλά οι East έκλεισαν την περίοδο στο 10-16, για να ξεφύγουν με 10-28 στο 2ο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-18 που τους έβαλε στη θέση του οδηγού στον αγώνα. Μετά το 12-28 οι Lazers να ψαλιδίζουν τη διαφορά, για να φτάσουν ως το 17-30, αλλά οι East απάντησαν για το 17-34 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ένα 7-0 από τους Lazers έφερε τον αγώνα στους 10 πόντους, 24-34, με τους East να απαντούν για το 24-38. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 26-38 με τους Lazers να μειώνουν και πάλι στους 10 πόντους στο 28-38. Ξανά αντέδρασαν οι ω για το 28-40, αλλά λίγο μετά οι Lazers μπόρεσαν και μείωσαν σε 31-40 και 35-42. Όμως, οι East δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να μειώσουν περισσότερο από τους 7 πόντους για να πάνε στο 35-45 και να πάρουν τη νίκη με 37-46.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)