Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 14-0 οι Miners, μια ανάσα απ’ τα πλέι οφς οι Gunners!

14-0 οι Miners, μια ανάσα απ’ τα πλέι οφς οι Gunners!

Οι Miners κέρδισαν με 63-35 τους Σουβλέηκερς για τη 16η αγωνιστική στον Α όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να φτάσουν στο 14-0 στο γκρουπ και να παραμείνουν μόνοι πρώτοι και αήττητοι 2 ήττες μακριά απ’ τον δεύτερο. Οι Gunners κέρδισαν με 75-49 τους Red-dicolo για να ανέβουν στο 10-7 και να βρίσκονται πια με το ένα πόδι στα πλέι οφς!

Red-dicolo – Gunners 49-75

Οι Gunners κέρδισαν τους Red-dicolo με 49-75 για να φτάσουν μια ανάσα πια από τα πλέι οφς του Challenge League. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-6 για τους νικητές από τον Τουβλακη και τον Κουτρη για να απαντήσει ο Σταμουλης. Ο Τουβλακης με τον Κουτρη ξανά από το τρίποντο έφεραν την ομάδα τους στο 3-11, για να μειώσει ο Σκαμαγκας στο 6-11. Με τον Τουβλάκη οι Gunners πήγαν στο 6-17 ενώ ο Χαιδας τους ανέβασε στο 8-10. Η περίοδος έκλεισε από τον Κρικα Αλ. και τον Κρικα Απ. στο 12-20 με τον Κρικα Κ. να σκοράρει στο 2ο δεκάλεπτο για το 15-20. Μετά την απάντηση του Σκαρλαγιδη ο Μιχαλιτσας με τον Σκαμαγκα έφεραν τον αγώνα στο 19-23 για να σκοράρει ο Τουβλακης για το 19-26. Ο Σκαμαγκας με τον Κρικα Αλ. έφεραν τον αγώνα στο 23-28, αλλά οι Gunners ξέφυγαν με τον Χαιδα και τον Τουβλακη για το 23-35. Ο Σκαμαγκας διέκοψε το σερί, με τον Κρικα Κ. να κλείνει το ημίχρονο στο 27-35. Στην επανάληψη Σκαμαγκας και Κρικας Κ. μείωσαν στον πόντο, 34-35, για να δώσει ο Κρικας Απ. το προβάδισμα στους Red-dicolo που έτρεξαν σερί 13-0 για να προηγηθούν με 36-35. Οι Gunners απάντησαν για το 36-38, αλλά ο Σκαμαγκας έβαλε και πάλι μπροστά τους Red-dicolo με 40-38. Με τον Τριανταφυλλου οι Gunners προσπέρασαν με 40-44, για να ισοφαρίσουν σε 45-45 με τον Μελετη οι Red-dicolo λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κουτρης έφερε την ομάδα του στο 45-54, με τον Τουβλακη και τον Χαιδα να σκοράρουν για το 45-63, πριν κλείσει ο Κουτρης ένα 0-21 σερί για τους Gunners για το 45-66! Το σερί διέκοψε ο Σκαμαγκας, 49-66, με το ματς να κλείνει στο 49-75 από τον Σκαρλαγιδη και τον Τουβλακη για τους Gunners.

Για τους νικητές ο Κουτρης είχε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τουβλακης 18 πόντους, ο Χαιδας 15 πόντους, ο Σκαρλαγιδης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τριανταφυλλου 8 πόντους. Για τους Red-dicolo ο Σκαμαγκας είχε 19 πόντους, ο Κρικας Κ. 14 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Σουβλέηκερς – Miners 35-63

Οι Miners κέρδισαν με 35-63 τους Σουβλέηκερς για να ανέβουν στο 14-0 ρίχνοντας τους Σουβλέηκερς στο 6-10. Το ματς ξεκίνησε με 3-6 για τους νικητές, για να απαντήσουν για το 7-8 οι Σουβλέηκερς. Οι Miners έφτασαν στο 7-12, για να κλείσει η περίοδος με τους Σουβλέηκερς να ισοφαρίζουν σε 12-12. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Miners μπήκαν με σερί 0-11 για να προηγηθούν με 12-23, πριν απαντήσουν οι Σουβλέηκερς για το 14-23. Στο 16-28 έκλεισε το ημίχρονο για τους Miners, που πήγαν στο 16-30 στις αρχές της επανάληψης. Οι Σουβλέηκερς αντέδρασαν, μείωσαν σε 21-30 και μετά το 21-32 πλησίασαν ως και τους 6 πόντους, 26-32. Οι Miners απάντησαν με σερί 0-10 για να κλείσουν την περίοδο στο 26-42, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο διεύρυναν το σερί τους ως το 0-15 για να φτάσουν στο 26-47. Μετά την απάντηση για τους Σουβλέηκερς οι Miners πήγαν το παιχνίδι στο 28-59 με νέο σερί, 0-12 αυτή τη φορά, για να απαντήσουν οι Σουβλέηκερς για το 33-59 και να κλείσει ο αγώνας στο 35-63.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)