Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες για τους πρωτοπόρους, ροζ φύλλο για Lazer!

Νίκες για τους πρωτοπόρους, ροζ φύλλο για Lazer!

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 67-45 τη Δουρούτη για τη 16η αγωνιστική στον Β όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να παραμείνουν στην κορυφή του ομίλου. Μαζί τους και η Heat B.C. με ίσες ήττες και μια νίκη λιγότερη, μετά την επικράτησή της με 66-58 επί της One Love B.C.. Αμέσως πιο κάτω οι Κένταυροι που κέρδισαν με 45-42 τους Chicago Tools, ενώ οι Lazer επικράτησαν με 56-46 του KMC B.C. για να συνεχίσουν να ελπίζουν ότι θα προλάβουν την πρώτη πεντάδα!

Δουρούτη – Pick ‘n’ Troll 45-67

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 45-67 τη Δουρούτη για να παραμείνουν στην κορυφή. Το ματς ξεκίνησε με 4-4 από τον Χιουτακακο και τον Γιαννικακη για να τρέξουν σερί 0-11 οι Pick ‘n’ Troll με τον Κατσα και τον Χιουτακάκο για να φτάσουν στο 4-15. Ο Πουρτσιδης με τον Μπακελα απάντησαν για το 8-15, ενώ ο δεύτερος έγραψε και το 10-16 πριν ο Τσοπανακης Γ. φέρει τον αγώνα στο 10-20. Η περίοδος έκλεισε στο 13-20 από τον Ζησιδη Ο. με τον Χιουτακάκο να φέρνει την ομάδα του στο 13-28 στο 2ο δεκάλεπτο, για να γράφει ο Τσοπανακης Ν. το 13-30. Το σερί των Pick ‘n’ Troll συνεχίστηκε ως το ημίχρονο, όταν ο Χιουτακάκος έκλεισε το πρώτο μέρος στο 13-38 με 0-18 επιμέρους σκορ στη 2η περίοδο για τους νικητές! Στην 3η περίοδο ο Μπακελας μείωσε σε 15-38, με τον Τσοπανακη Γ. και τον Μουκοβινα να απαντούν για το 15-47. Στο 28-47 με ένα 13-0 έφεραν το ματς ο Πουρτσιδης με τον Μπακελα και τον Ζησιδη για τη Δουρούτη, που δεν δέχτηκε πόντο στο 2ο μισό της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Χιουτακάκου ο Φιλιας με τον Πουρτσιδη έφεραν την ομάδα τους στο 32-50. Ο Τσοπανακης Γ. απάντησε για το 32-54, με τον Μουκοβινα και τον Ζησιδη να σκοράρουν για το 35-57. Ο Ζησιδης ήταν που έφερε τον αγώνα ως το 39-59, με τον Μουκοβινα και τον Τσοπανακη Ν. να σκοράρουν για το 39-64. Ο Ζησιδης με τον Μπακελα έφεραν το ματς στο 43-64 λίγο πριν το τέλος με τον Κατσα να σκοράρει για το 45-67.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 30 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα με 11/18 σουτ, ο Τσοπανακης Γ. 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μουκοβινας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κατσας 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τη Δουρουτη ο Ζησιδης είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μπακελας 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Πουρτσιδης 9 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Lazer – KMC B.C. 56-46

Οι Lazer κέρδισαν με 56-46 τον KMC B.C. για να συνεχίσουν να ελπίζουν ότι θα προλάβουν την 5η θέση που οδηγεί στα πλέι οφς. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 για τους νικητές από τον Αντιπαριωτη για να απαντήσουν ο Σπανος με τον Σανδυλο για το 6-7. Ο KMC B.C. πήγε στο 8-10 λίγο μετά για να απαντήσουν οι Lazer για το 13-10, με τον Παλλα και τον Καλαμπακο να κλείνουν την περίοδο στο 15-13. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γιαννόπουλος σκόραρε για το 19-13, με τον Κοκκαλακη να φέρνει το ματς στο 21-15. Ο KMC B.C. απάντησε για το 21-18, αλλά με τον Καλαμπακο οι Lazer έφτασαν στο 26-18. Ο Ντραγκοτι σκόραρε για το 28-19 με το ημίχρονο να κλείνει από Σανδυλο και Ντραγκοτι στο 31-21. Στην επανάληψη ο Ντραγκοτι και πάλι ήταν που έφερε το ματς στο 34-21, με τον Παλλα να μειώνει στους 10 και τον Σπανο να γράφει το 34-28. Ο Σανδυλος σκόραρε για το 34-31 με σερί 0-10, ο Καλαμπακος απάντησε για το 38-31 με τον Αντιπαριωτη να φέρνει τους Lazer στο 41-31 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο KMC B.C. μείωσε σε 41-37, αλλά με τον Κυριαζοπουλο οι Lazer απάντησαν για το 47-37. Ο Καλαμπακος έφερε την ομάδα του στο 52-39 λίγο μετά, με τον Παλλα να απαντά και τον Σπανό να σκοράρει για το 54-44, αλλά τους Lazer να επικρατούν με 56-46.

Για τους νικητές ο Καλαμπακος είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Αντιπαριωτης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ντραγκοτι 8 πόντους. Για τον KMC B.C. ο Παλλας είχε 13 πόντους, ο Σπανος 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σανδυλος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μαριολης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.

Chicago Tools – Κένταυροι 42-45

Οι Κένταυροι κέρδισαν με 42-45 τους Chicago Tools για να παραμείνουν στην 3η θέση της λίγκας, με ίσες ήττες με τους Orlando Tragic. Το ματς ξεκίνησε από τον Σταματόπουλο με 4-0 για να απαντήσει ο Τσιοτσιος για την ισοφάριση. Ο Μιχαλόπουλος σκόραρε για το 8-4 των Chicago Tools με τον Σταματόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 10-4. Στη 2η περίοδο ο Μιχαλόπουλος έφερε το σερί των ω στο 9-0 για το 13-4, με τον Κορδαλη να απαντά. Ο Τσιοτσιος με τον Λουρανδακη μείωσαν σε 15-13, για να έρθει ο Ματλας για το 15-16 των Κένταυρων. Το ημίχρονο έκλεισε στο 16-16, με τον Τσιοτσιο να σκοράρει για το 16-18 στην επανάληψη. Ο Μιχαλόπουλος απάντησε για το 19-18, για να φέρει ο ίδιος με τον Κωνστα τους Chicago Tools στο 23-187 λίγο μετά. Ο Κριτουλης μείωσε σε 23-33 για τους Κένταυρους, αλλά Μιχαλόπουλος και Νερατζης απάντησαν για το 28-24. Μετά το καλάθι του Ματλα, ο Μιχαλόπουλος μίλησε ξανά, 30-26. Όμως, οι Κένταυροι με Κορδαλη και Ματλα έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 30-34 τρέχοντας ένα σερί 0-8. Στην 4η περίοδο ο Μιχαλόπουλος με τον Σταματόπουλο σκόραραν για το 34-35, αλλά ο Ματλας κράτησε μπροστά τους Κένταυρους, 34-40. Ο Μιχαλόπουλος απάντησε και πάλι, με τον Κανακη να σκοράρει για το 37-42. Στο 39-42 έφερε ο Πλεξιδας τον αγώνα με τον Τσιντιρη να γράφει το 39-44. Οι Chicago Tools με τον Βλυσιδη μείωσαν σε 42-44, αλλά οι Κένταυροι κρατήθηκαν μπροστά και πήραν τη νίκη με 1/2 βολές του Κριτουλη για το 42-45.

Για τους νικητές ο Τσιοτσιος είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ματλας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Chicago Tools ο Μιχαλόπουλος είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Σταματοπουλος 8 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 τάπες.

Heat B.C. – One Love B.C. 66-58

Οι Heat B.C. κέρδισαν με 66-58 τους One Love B.C. για να παραμείνουν στην πρώτη δυάδα της λίγκας, με ίσες ήττες με τους Pick ‘n’ Troll (αλλά ένα ματς λιγότερο). Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-3 για την One Love B.C. για να απαντήσουν για το 4-3 και το 9-5 οι νικητές. Η One Love B.C. σκόραρε για το 11-9 με τους One Love B.C. να ξεφεύγουν με 14-9 και 18-13, πριν κλείσει η πρώτη περίοδος στο 21-15. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Heat B.C. πήγαν στο 24-15 για να απαντήσει η One Love B.C. για το 25-19 και το 25-21. Στο 28-21 πήγαν οι Heat B.C. στη συνέχεια, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 30-23. Στην επανάληψη οι Heat B.C. ξέφυγαν με 34-25 για να απαντήσει η One Love B.C. για το 35-29. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 8 πόντους για τους Heat B.C., αλλά γρήγορα η One Love B.C. πλησίασε σε 37-32. Μετά το 39-33 οι Heat B.C. πήγαν στο 46-33 για να μπορέσουν να κρατήσουν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα στις αρχές της 4ης περιόδου, 53-40. Η One Love B.C. απάντησε για το 53-43 και το 55-47 λίγο μετά, ενώ μετά το 57-47 σκόραρε για το 57-50. Όμως, οι Heat B.C. απάντησαν για το 61-50 για να κρατηθούν σε απόσταση. Αυτό τους βοήθησε να αντέξουν και την τελική αντεπίθεση της One Love B.C., που μείωσε με σερί 2-8 ως το 63-58, για να πάρουν τη νίκη οι Heat B.C. με 66-58.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)