Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρόκριση για Στιγκιντριακούς, οκτάδα οι Hoopers!

Πρόκριση για Στιγκιντριακούς, οκτάδα οι Hoopers!

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 55-42 τα Χώματα για τους «32» του Prime Cup, για να πάρουν την πρόκριση για τους «16», όπου θα αντιμετωπίσουν τους Nikea Lions. Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 66-61 τους C-Drifters για τους «16» για να περάσουν στην οκτάδα, όπου θα παίξουν με τον νικητή του προαναφερθέντος ζευγαριού για να προκύψει η μία ομάδα της τετράδας!

Χώματα – Στιγκιντριακοί 42-55

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τα Χώματα με 42-55 με το ματς να αρχίζει με 3-8 για τους νικητές από τον Μπαραμπούτη. Ο Γκογκας έφερε τον αγώνα στο 5-11, με τον Παπαδόπουλο να γράφει το 6-14 για την ομάδα του. Ο Αραπος απάντησε, με τον Μαχαίρα να σκοράρει για το 8-16, πριν κλείσουν τα Χώματα το δεκάλεπτο στο 11-16, για να μειώσουν με τον Τσελια στη 2η περίοδο στο 13-16. Ο Μαχαιρας σκόραρε για τους Στιγκιντριακούς, με τον Μπαραμπούτη και τον Γράψα να φέρνουν την ομάδα τους στο 13-23. Ο Μπιρης μείωσε σε 15-23, με τον Γράψα να απαντά για το 15-25, πριν ο Γκατσης Σ. με τον Μπιρη φέρνουν τον αγώνα στο 19-25. Ο Δημητρίου έγραψε το 19-29 και το 21-32 λίγο μετά, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Γκάτσης Σ. μείωσε σε 24-32, με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν με τον Μιχαηλίδη για το 24-37. Τα Χώματα με Τσέλια και Καραμανλή πλησίασαν σε 28-37, αλλά ο Γράψας έγραψε το 28-40. Ο Δημητριάδης με τρίποντο μείωσε σε 31-40, με τον Γαβρίδη να απαντά, πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 33-42. Ο Μπιρης μείωσε σε 35-42 στην 4η περίοδο, με τον Δημητρίου να γράφει το 35-45. Τα Χώματα πλησίασαν στους 7 με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν, για να φέρει ο Δημητρίου τον αγώνα λίγο μετά στο 39-50. Ο Γκάτσης Σ. απάντησε για το 42-50, με τον Παπαδόπουλο και τον Γαβρίδη να κλείνουν το ματς στο 42-55.

Για τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Γράψας 8 πόντους, ο Δημητρίου 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μπαραμπούτης 7 πόντους. Για τα Χώματα ο Μπίρης είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Γκάτσης Σ. 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καραμανλής 7 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Red Hot Chili Hoopers – C-Drifters 66-61

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τους C-Drifters με 66-61 με το ματς να ξεκινά με 0-11 για τους C-Drifters από τον Τσαγκουρνο, τον Μπουριτη, τον Κουτέλα Χ. και τον Στριφταρα. Το σερί διέκοψε ο Σακλαριδης, με τον Κουτελα Π. να φέρνει την ομάδα του στο 4-13. Ο Σακλαρίδης με τον Κεφαλόπουλο και τον Γρηγορόπουλο απάντησαν για το 10-13, για να σκοράρει ο Κουτέλας Π. για το 10-16. Με τον Στολη οι Red Hot Chili Hoopers πλησίασαν σε 14-16, για να φέρει ο ίδιος το ματς στο 16-18 στο τέλος της περιόδου. Ο Πουμπουρίδης σκόραρε για το 19-18 στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο Μπουριτης έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά, 21-22. Αυτό ήταν το τελευταίο προβάδισμα των C-Drifters στο ματς, με τον Στολη και τον Φραγκογιάννη να απαντούν για το 28-24 και τον Γρηγορόπουλο να φέρνει τον αγώνα στο 31-24. Ο Στριφταρας απάντησε, με τον Γιοβανη να γράφει το 33-28, αλλά ο Σακλαρίδης με τον Πουμπουρίδη έκλεισαν το ημίχρονο στο 38-30. Στην επανάληψη ο Στολης έγραψε το 41-32, με τον Κουτέλα Π. και τον Στριφταρα να γράφουν το 41-36. Ο Στολης ήταν που σκόραρε για το 45-36, με τον Τσαγκουρνο να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 45-38. Στην 4η περίοδο ο Στολης ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους, 52-38, με τον Γρηγορόπουλο να σκοράρει για το 56-40. Ο Κουτέλας Χ. μείωσε, με τον Στριφταρα να γράφει το 56-45. Ο Κουτέλας Χ. έφερε το ματς στο 58-48 λίγο μετά, με τον Γρηγορόπουλο να απαντά για το 60-48, πριν ο Γιοβανης μειώσει σε 60-54. Ο Γρηγορόπουλος ανέβασε τη διαφορά στους 8, ο Φραγκογιάννης τον μιμήθηκε από τη γραμμή των βολών για το 64-56, με τον Στριφταρα να σκοράρει καλάθι και φάουλ για το 64-59, πριν ο Φραγκογιάννης φέρει το ματς στο 66-59 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Στολης είχε 20 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σακλαρίδης 12 πόντους, ο Γρηγορόπουλος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Πουμπουρίδης 10 πόντους, ο Φραγκογιάννης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ. Για τους C-Drifters ο Στριφταρας είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουτελας Χ. 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κουτελας Π. 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.