Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες για πλέι οφς για Drafts-Shooting Stars!

Νίκες για πλέι οφς για Drafts-Shooting Stars!

Οι Drafts πέτυχαν μεγάλη νίκη τη 17η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 42-41 των Κροκόδειλων για να ανέβουν στο 10-6 και να ρίξουν τους αντιπάλους τους και πάλι μαζί με τους Τριπόντιους. Οι Shooting Stars έφτασαν κι αυτοί στο 10-6, κερδίζοντας με 67-56 τους Ξεφτιλάιζερς, με τη Μαύρη Θύελλα να παίρνει μεγάλη νίκη κόντρα στα Σφυριά με 46-41, παίρνοντας και τη διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια, σε έναν όμιλο που και οι 8 ομάδες που συνεχίζουν έχουν ελπίδες για την πρώτη εξάδα!

Κροκόδειλοι – Drafts 41-42

Οι Drafts κέρδισαν τους Κροκόδειλους με 41-42 για να ανέβουν στο 10-6 και να συνεχίσουν να παλεύουν για την 3η θέση στον όμιλο, έχοντα κλειδώσει θέση στην πρώτη εξάδα. Την ίδια ώρα, με την ήττα αυτή οι Κροκόδειλοι έπεσαν στο 15-3, με ίδιο αριθμό ηττών με τους Τριπόντιους (12-3), οι οποίοι έχουν το πλεονέκτημα στην ενδεχόμενη ισοβαθμία. Οι Κροκόδειλοι τελείωσαν τους αγώνες τους στο γκρουπ και πια περιμένουν να δουν αν οι Τριπόντιοι θα ηττηθούν ξανά ώστε να τερματίσουν πρώτοι, ή αν θα κάνουν 3-0 στα τελευταία τους παιχνίδια για να πάρουν τη 2η θέση με πρώτους τους Τριπόντιους.

Το ματς ξεκίνησε με 3-2 για τους Κροκόδειλους από τον Ηλιόπουλο, για να απαντήσουν ο Ζαχαροπουλος με τον Ταγαρη για το 4-6. Ο Αδαμόπουλος ισοφάρισε ξανά, με τον Κολοβο και τον Ζαχαρόπουλο να φέρνουν τους Drafts στο 6-12. Ο Καουνης έγραψε το 8-1, με τον Αδαμόπουλο να μειώνει για να κλείσει ο Τουσης το δεκάλεπτο στο 10-17 με τρίποντο. Στη 2η περίοδο ο Ταγαρης έφερε τον αγώνα στους 9 πόντος, για να μειώσουν οι Κροκόδειλοι σε 15-20. Με τον Φλουδα και τον Αλικαρη οι Drafts έφτασαν στο 15-24, αλλά ο Νικολάκης έφερε τον αγώνα στο 18-24. Ο Φλουδας με τον Σπινο ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους, 19-29, για να κλείσουν ο Ηλιόπουλος με τον Παπα το ημίχρονο στο 23-29. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Αδαμόπουλος έφερε την ομάδα του στο 26-29, με τον Κολοβο να απαντά. Οι Κροκόδειλοι πλησίασαν με τον Αδαμόπουλο και τον Ηλιόπουλο σε 28-31 και 33-35 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, ενώ ο Νικολάκης ήταν που ισοφάρισε το ματς σε 36-36 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Ο Παπας έβαλε μπροστά την ομάδα του, 41-36 για τους Κροκόδειλους, αλλά οι Drafts είχαν τον τελευταίο λόγο. Με τον Κατσιμιγκο μείωσαν σε 41-40 για να φτάσουν στη συνέχεια στο 41-42 και να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη, παρότι είχαν 0/4 βολές στο τέλος, αφού οι Κροκόδειλοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Για τους νικητές ο Αλικαρης είχε 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Κολοβος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ζαχαρόπουλος 5 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Κροκόδειλους ο Παπας είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Ηλιόπουλος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Νικολακης 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Αδαμόπουλος 9 πόντους, 3 ασίστ.

Shooting Stars – Ξεφτιλάιζερς 67-56

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 67-56 τους Ξεφτιλάιζερς για να ανέβουν στο 10-6 και να συνεχίσουν να έχουν ελπίδες για την πρώτη τριάδα του ομίλου, έχοντας παράλληλα πλεονέκτημα για την πρώτη πεντάδα και ήδη θέση στην πρώτη εξάδα. Παράλληλα, έριξαν τους Ξεφτιλάιζερς στο 9-7 να χρειάζονται κι άλλα θετικά αποτελέσματα για να μπουν στην πεντάδα (στην οποία βρίσκονται αυτή τη στιγμή, στην 5η θέση).

Το ματς ξεκίνησε με 5-2 από τον Ζαφειράτο για τους Shooting Stars, για να απαντήσει ο Νομικος. Με τον Μηλιωνη και τον Γεωργοπουλο οι Shooting Stars έφτασαν στο 12-6, αλλά γρήγορα ο Ηλιόπουλος με τον Χαραλαμπόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 12-11, για να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα τους ο Χαραλαμπόπουλος με τον Νομικό στη συνέχεια, 14-16. Στη 2η περίοδο ο Χαραλαμπόπουλος έγραψε το 15-18, με τους Shooting Stars να απαντούν με τον Ζαφειράτο και τον Παπαδημητρίου για το 23-20. Ο Μηλιώνης με τον Μορφο Β. έγραψαν το 31-21 με 8-0 σερί για τους νικητές, ενώ μετά την απάντηση του Νομικού, οι Shooting Stars με τον Γεωργόπουλο και τον Μορφο Β. έφτασαν στο 38-25. Το ημίχρονο έκλεισε στο 40-27 από Νομικο και Τζουκα, με τους Ξεφτιλάιζερς να μειώνουν σε 43-32 στην επανάληψη με τον Τυπαλδο και τον Νομικο. Ο Τζουκας σκόραρε για το 45-32, αλλά ο Ηλιόπουλος με τον Μαντανικα μείωσαν σε 45-36. Οι Shooting Stars με τον Τζουκα κράτησαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 53-41, αλλά ως το τέλος της 3ης περιόδου ο Νομικος με τον Χαραλαμπόπουλο είχαν τρέξει ένα 0-7 για το 53-48. Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τους Shooting Stars να πηγαίνουν με Σταυρου και Σαλτουρο στο 56-48, για να μειώσει ο Τυπαλδος σε 56-52. Ο Σταυρου με καλάθι και φάουλ έφερε την ομάδα του στο 59-52, με τον Τυπάλδο να είναι και πάλι εκεί για το 59-54. Όμως, ο Σαλτουρος με τον Σταύρου μίλησαν και πάλι, 63-54 για τους Shooting Stars με το ματς να πλησιάζει στο δίλεπτο, για να φτάσουν στο τέλος στη νίκη με 67-56 με τον Γεωργόπουλο.

Για τους νικητές ο Ζαφειράτος είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τζουκας 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μόρφος Β. 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σταύρου 9 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Σαλτουρος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γεωργόπουλος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Νομικος είχε 29 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χαραλαμπόπουλος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 6 τάπες, ο Τυπαλδος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ.

Σφυριά – Μαύρη Θύελλα 41-46

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 41-46 τα Σφυριά για να ανέβει στο 8-8 και να πάρει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα για την περίπτωση ισοβαθμίας. Έτσι, με τα Σφυριά να βρίσκονται στο 7-9 έχει πλεονέκτημα δύο αγώνων στα μεταξύ τους, που σημαίνει ότι για να τη περάσουν τα Σφυριά θέλουν 2 νίκες δικές τους και 2 ήττες της Μαύρης Θύελλας. Πάντως, και οι δύο συνεχίζουν να ελπίζουν για πρόκριση στα πλέι οφς, ακόμα και μέσα από τα μπαράζ της 6ης θέσης.

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 41-46 τα Σφυριά με το ματς να ξεκινά με Σταθόπουλο για το 0-3 των νικητών, πριν απαντήσουν ο Μουρτζος με τον Μακρη για το 4-3. Ο Αλεξόπουλος έφερε τον αγώνα στο 4-6, για να τρέξουν τα Σφυριά 8-0 σερί με τον Μακρη και τον Σιαμαντα για το 12-6. Η Μαύρη Θύελλα με τον Βογιατζακη μείωσε στο σουτ, αλλά ο Μουρτζος έφερε τα Σφυριά στο 14-9, για να κλείσει ο Σιαμαντας την περίοδο στο 16-11. Στο 2ο δεκάλεπτο η Μαύρη Θύελλα μπήκε με 0-9 σερί για να φτάσει στο 16-20 με τον Σταθόπουλο, τον Ζηση Γ. και τον Αλεξόπουλο. Ο Μουρτζος απάντησε για το 19-20, αλλά ο Ζησης Γ. με τον Δανη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 19-24. Στην επανάληψη ο Δανης έφερε την ομάδα του στο 19-26, γρήγορα όμως τα Σφυριά με τον Ρουμπη πλησίασαν σε 24-26. Ο Σταθόπουλος με τον Βογιατζακη σκόραραν για το 24-30 της ομάδας τους, ενώ ο πρώτος λίγο μετά έγραψε το 26-33. Τα Σφυριά μείωσαν στο σουτ και πάλι, 31-33 με τον Τσιτο και τον Μουρτζο, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε από τον Βογιατζακη στο 31-35. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μουρτζος έφερε το ματς στο 33-35 με τα Σφυριά αμέσως μετά να προσπερνούν με 36-35. Η Μαύρη Θύελλα απάντησε για το 36-37, αλλά ο Σιαμαντας ήταν εκεί, 39-37 για την ομάδα του. Ο Ζησης Γ. έγραψε το 39-40, με τον Σιαμαντά να σκοράρει και πάλι, 41-40! Όμως, στο τέλος η Μαύρη Θύελλα ήταν που χαμογέλασε, αφού με τον Αλεξόπουλο και 2 καλάθια του Σταθόπουλου έτρεξε ένα 0-6 για να πάρει το ματς με 41-46.

Για τους νικητές ο Σταθόπουλος είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αλεξόπουλος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ζησης Γ. 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Βογιατζακης 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τα Σφυριά ο Μουρτζος είχε 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Σιαμαντας 13 πόντους, ο Τσιτος 5 πόντους και 11 ριμπάουντ.