Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στα ημιτελικά τα Peronia B.C.!

Στα ημιτελικά τα Peronia B.C.!

Τα Peronia B.C. κέρδισαν με 83-64 τους Titans στην οκτάδα για να περάσουν στα ημιτελικά του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», όπου θα συναντήσουν τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στους Eternals και την One Love B.C.. Το παιχνίδι ήταν κλειστό μέχρι το ημίχρονο, αλλά μετά τα μισά της 3ης περιόδου τα Peronia B.C. ξέφυγαν με σερί 16-0 με διψήφια διαφορά για να πάρουν τη νίκη φτάνοντας και στο +28.

Titans – Peronia B.C. 64-83
(15-20, 32-37, 41-62, 64-83)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο ισοπαλίες στο 2-2 και το 4-4 από τον Γρηγοράκο και τον Κουκουρη απ’ τη μία και τον Αρβανιτη απ’ την άλλη. Ο Λαγιος Δ. έφερε την ομάδα του στο 4-7, με τον Τζεβρενιδη και τον Γεωργουτσο να γράφουν το 4-12. Ο Γρηγορακος απάντησε για το 8-12, με τα Peronia B.C. να πηγαίνουν στο 8-15 προτού ο Γρηγοράκος φέρει την ομάδα του στο 13-15. Με τον Γεωργουτσο και τον Κορογιαννιδη τα Peronia B.C. έφτασαν στο 13-20, για να κλείσει ο Αραβανης το δεκάλεπτο στο 15-20. Στη 2η περίοδο ο Κομνηνος σκόραρε για το 15-22, με τον Γεωργουτσο να φέρνει το ματς στο 18-28 λίγο μετά. Κασσος και Ηλιαδακης απάντησαν για το 22-28, με τον Γεωργουτσο να γράφει το 22-32. Με ένα σερί 10-0 οι Titans ισοφάρισαν τον αγώνα, παίρνοντας σκορ από τον Κασσο και τον Μπαμπατσικο, 32-32. Ο Τζεβρενιδης κράτησε τα Peronia B.C. μπροστά, με τον Αρβανιτη να κλείνει το ημίχρονο στο 32-37.

Στην επανάληψη ο Καραγιάννης μείωσε στο σουτ, για να έρθουν ο Λαγιος Δ. με τον Γεωργουτσο για το 34-44 της ομάδας τους. Οι Titans πλησίασαν άλλη μία φορά, ο Κασσος με τον Γρηγοριάδη έφεραν τον αγώνα ως το 39-44, με τον Γρηγοράκο να γράφει το 41-46. Όμως, από εκεί και πέρα τα Peronia B.C. πήραν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και με ένα σερί 0-16 έκλεισαν την 3η περίοδο στο +21 του 41-62, με τον Γεωργουτσο, τον Λαγιο Ν., τον Σταματόπουλο και τον Τζεβρενιδη να σκοράρουν. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραγιαννης διέκοψε το σερί για το 43-62, αλλά ο Κορογιαννιδης με τον Λαγιο Ν. απάντησαν για το 43-67. Μετά το καλάθι του Γκικα ο Κουκουρης μείωσε σε 49-70, αλλά ένα 0-7 από τον Γεωργουτσο και τον Λαγιο Δ. έφερε τον αγώνα στη μεγαλύτερη διαφορά του, 49-77. Ο Ηλιαδακης σκόραρε για το 53-77, με τον Τζεβρενιδη να απαντά για το 53-79, πριν ο Γρηγοριάδης με τον Ηλιαδακη φέρουν το ματς στο 58-79. Ο Λαγιος Ν. έγραψε το 58-83, με το παιχνίδι να κλείνει στο 64-83 για τα Peronia B.C. που πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά.

Για τους νικητές ο Γεωργουτσος είχε 24 πόντους, 5 ασίστ, 2 τάπες, ο Λαγιος Δ. 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Τζεβρενιδης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Λαγιος Ν. 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αρβανιτης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Titans ο Γρηγοράκος είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ηλιαδακης 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Κουκουρης 10 πόντους, 4 ασίστ, ο Κασσος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καραγιαννης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ.