Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τεράστια νίκη για Χώματα, 1ο ροζ για Ξεφτιλάιζερς!

Τεράστια νίκη για Χώματα, 1ο ροζ για Ξεφτιλάιζερς!

Άνω κάτω έκαναν τον 4ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» τα Χώματα μετά τη νίκη τους με 56-52 επί των Rocks B.C. για την 4η αγωνιστική, αφού έτσι ώθησαν τριπλή ισοβαθμία στο 3-1 στη 2η θέση του ομίλου. Εκεί βρίσκονται και οι Miners μετά το 77-37 επί των Makrino Rebound, ενώ μόνοι πρώτοι και αήττητοι στο 4-0 έμειναν οι C-Drifters μετά το 70-66 επί των Τουβλέικερς. Τέλος, 1η νίκη στη λίγκα για τους Ξεφτιλάιζερς, 56-52 επί της Heat B.C..

Rocks B.C. – Χώματα 52-56

Τα Χώματα κέρδισαν τους Rocks B.C. με 52-56 με το ματς να ξεκινά με 2-10 για τους νικητές, για να απαντήσουν οι Rocks B.C. για το 9-12. Τα Χώματα ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους, 9-19, με την περίοδο να λήγει στο 12-19. Στο 2ο δεκάλεπτο τα Χώματα πήγαν στο 12-22, με τους Rocks B.C. να απαντούν για το 15-23. Λίγο μετά οι Rocks B.C. ισοφάρισαν με σερί 9-1 στο 26-26, για να πάρουν και το προβάδισμα στο ημίχρονο, 29-27. Στην επανάληψη, μετά το 30-29, τα Χώματα πήραν κεφάλι με 32-35, για να ισοφαρίσουν ξανά οι Rocks B.C., 35-35. Τα Χώματα προηγήθηκαν με 37-41 και 40-43 στο τέλος της 3ης περιόδου Στο 4ο δεκάλεπτο τα Χώματα πήγαν στο 40-51 για να αρχίσουν να μειώνουν οι Rocks B.C., σερί 10-1 για να πλησιάσουν στο στου, 50-52. Τα Χώματα πήγαν στο 50-54 και κρατήθηκαν μπροστά παρά το 52-54 από τους Rocks B.C., για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μπιρης είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γκατσης Σ. είχε 12 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Διαμαντόπουλος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Καραμανλής 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Rocks B.C. ο Μποτοζης είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Παπαευαγγέλου 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Heat B.C. – Ξεφτιλάιζερς 52-56

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν με 52-56 τους Heat B.C. με το ματς να ξεκινά στο 5-2 για τους δεύτερους πριν ισοφαρίσουν οι Ξεφτιλάιζερς στο 5-5 και προσπεράσουν στο 5-7. Ξανά ισοπαλία στο 11-11 με την περίοδο να κλείνει στο 11-13. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς έφτασαν στο 11-17 για να μειώσουν οι Heat B.C. σε 15-17 και 17-18. Οι Ξεφτιλάιζερς ξέφυγαν με 18-23 και 20-30 λίγο μετά για να κλείσει το ημίχρονο στο 22-32. Στην 3η περίοδο μετά το 24-34 οι Heat B.C. πλησίασαν σε 33-34, ενώ μετά την απάντηση των Ξεφτιλάιζερς για το 33-37 μείωσαν ξανά στον πόντο, 36-37 και 38-39. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Heat B.C. ισοφάρισαν σε 40-49 και προσπέρασαν με 43-40 για να πάνε στο 45-42. Ένα 0-8 έφερε τους Ξεφτιλάιζερς στο 45-50 για να απαντήσουν οι Heat B.C. για το 51-50. Οι Ξεφτιλάιζερς και πάλι πέρασαν μπροστά με 51-54 και κρατήθηκαν στο προβάδισμα για τη νίκη με 52-56.

Για τους νικητές ο Καζας είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χαραλαμπόπουλος 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ανδριώτης 7 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Heat B.C. ο Καρατζας είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Χατζησομπανης 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Αρβανιτάκης 9 πόντους.

C-Drifters – Τουβλέικερς 70-66

Οι C-Drifters κέρδισαν τους Τουβλέικερς με 70-66 για να παραμείνουν αήττητοι. Το ματς ξεκίνησε με Κουτέλα Χ. και Κουτέλα Π. στο 6-3 για να στείλει ο Ζαφειράκης την ομάδα του στο 11-5. Ο Λαμπεας με τον Ιακωβάκη απάντησαν για το 11-10 με τον Κουντουρη να μειώνει στο 15-14 και τον Νακο το 15-16. Οι C-Drifters έφτασαν με τον Γιοβανη στο 20-16 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-19 από τον Μπαλασκα. Στη 2η περίοδο ο Ζαφειράκης με τον Κουτέλα Χ. έφεραν το παιχνίδι στο 25-19 με τον δεύτερο να σκοράρει για το 29-21. Ο Ιακωβάκης με τον Λαμπεα μείωσαν σε 32-29 με τον Μαρίνο να γράφει το 34-32 για να κλείσει ο Καμινάρης το ημίχρονο στο 36-35. Στην επανάληψη ο Κουτέλας Π. με τον Ζαφειράκη έφεραν το ματς στο 43-35, με τον Κουτέλα Π. να γράφει το 49-37. Ο Νακος με τον Καμιναρη έφεραν το ματς στο 49-44 με τον Μπουριτη να απαντά για το 53-44. Ο Μαρινος με τον Καμιναρη μείωσαν σε 53-51 στο τέλος της 3ης περιόδου με τον Μαρίνο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, 56-58, στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Ζαφειράκης έφερε τον αγώνα στο 58-62 με τον Μπουρίτη να ισοφαρίζει σε 62-62 και σε 64-64 για να προσπεράσουν οι C-Drifters με Κουτέλα Χ. και Κουτέλα Π. σε 68-64 και να πάρουν τη νίκη με 70-66 από τον Ζαφειράκη.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Χ. είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ζαφειράκης 13 πόντους και 3 ασίστ, ο Κουτέλας Π. 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γιοβάνης 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπουριτης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τσαγκουρνος 7 πόντους. Για τους Τουβλέικερς ο Καμιναρης είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπαλασκας 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ιακωβάκης 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μαρίνος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λαμπεας 10 πόντους.

Miners – Makrino Rebound 77-37

Οι Miners κέρδισαν με 77-37 τους Makrino Rebound με το ματς να ξεκινά με 0-5 από τον Μοσχοβακο και τον Μαιλλη, για να απαντήσουν ο Κυνηγόπουλος με τον Κωτσιδη. Ο Κυνηγόπουλος έφερε το ματς στο 11-7 με τον Χασομερη να γράφει το 18-9 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 20-11. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαδόγιαννης έγραψε το 23-11, με τον Μοσχοβακο να απαντά για το 28-17. Ο Παπαδόγιαννης ήταν που έφερε το ματς στο 34-19 με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-19 από τον Χρονόπουλο. Στην 3η περίοδο ο Ράπτης με τον Χασομέρη έφεραν το ματς στο 40-19 με τον δεύτερο και τον Αρβανιτέλη να σκοράρουν για το 46-22. Ο Μοσχοβακος με τον Κορναρόπουλο απάντησαν για το 48-31 με την 3η περίοδο να κλείνει στο 50-31. Στο 4ο δεκάλεπτο Σακαρακης και Αρβανιτέλης έφεραν το ματς στο 57-31 με τον Κωτσίδη και τον Χασομέρη να γράφουν το 63-33. Ο Χρονόπουλος με τον Σακαράκη ανέβασαν το ματς στο 76-35 με το ματς να κλείνει στο 77-37 από τον Μοσχοβακο.

Για τους νικητές ο Κωτσιδης είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χασομέρης 15 πόντους, 5 ασίστ, ο Σακαράκης 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Αρβανιτέλης 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Παπαδόγιαννης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κυνηγόπουλος 7 πόντους. Για τους Makrino Rebound ο Γκρεκας είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μοσχοβακος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.