Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκη για τους Shooting Stars!

Νίκη για τους Shooting Stars!

Οι Shooting Stars κέρδισαν τα Σφυριά 54-43 για να φτάσουν στην 6η τους νίκη στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» (στους τελευταίους 8 αγώνες) και να πατήσουν στην πρώτη πεντάδα του. Παράλληλα, έκαναν και το 2-0 στη «σειρά» με τα Σφυριά για να έχουν το πλεονέκτημα και στο σενάριο (όχι τόσο πιθανό πια μετά από αυτή τη νίκη) της ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Shooting Stars – Σφυριά 54-43

Οι Shooting Stars κέρδισαν τα Σφυριά με 54-43 με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τα Σφυριά από τον Σαμέρα, για να απαντήσει ο Σταύρου. Ο Μαμακος έφερε την ομάδα του στο 6-10, με τον Σαλτουρο και τον Μορφο να μειώνουν ως το 12-13. Ο Σαμέρας απάντησε για το 12-18, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μορφο στο 14-18. Ο Ρουμπης απάντησε για το 14-20, με τον Μορφο να μειώνει σε 16-20, πριν ο Τσιτος φέρει τα Σφυριά στο 16-23. Ο Μαμακος με τον Μουρτζο σκόραραν για το 18-28 της ομάδας τους, με τον Γεωργόπουλο και τον Σταυρου να απαντούν, πριν ο Ρουμπης γράψει το 22-30. Οι Shooting Stars πλησίασαν σε 27-30 με Μηλιωνη και Γεωργόπουλο, για να κλείσει ο Μουρτζος το ημίχρονο, 27-32. Στην επανάληψη οι Shooting Stars πλησίασαν με τον Σαλτουρο σε 31-34, με τα Σφυριά να απαντούν για το 31-35, πριν οι Shooting Stars προσπεράσουν με ένα 5-0 από τον Ζαφειράτο και τον Παπαδημητρίου, 36-35. Ο Τσιτος ισοφάρισε, ο Σαμέρας τον μιμήθηκε λίγο μετά για το 38-39, με τον Μουρτζο να δίνει στα Σφυριά το προβάδισμα με 38-39, το οποίο έμελλε να είναι το τελευταίο τους στο ματς. Η περίοδος έκλεισε από τον Ορφανόπουλο στο 41-39 με τους Shooting Stars να φτάνουν στο 4ο δεκάλεπτο το σερί τους στο 10-0 με τον Γεωργόπουλο και τον Σταύρου για το 48-39. Ο Σαμέρας απάντησε για το 48-41, πριν ο Μορφος με τον Σταυρου φέρουν τους Shooting Stars στο 54-41, για να κλείσει το ματς ο Μαμακος.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)