Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τεράστιες νίκες για Net, από κοντά ο Άφοβος!

Τεράστιες νίκες για Net, από κοντά ο Άφοβος!

Η 9η αγωνιστική στον Α όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» σημαδεύτηκε από τις δύο πολύ μεγάλες νίκες που πέτυχαν οι Nothing But Net για να αλλάξουν την εικόνα του ομίλου, επικρατώντας με 61-46 των C-Drifters και σε εξ αναβολής αγώνα με 75-61 των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων, αναγκάζοντας τους πρώτους στην 3η τους ήττα και τους δεύτερους στη 2η τους ως τώρα στο γκρουπ. Σημαντικό ροζ φύλλο και για τον Άφοβο που κέρδισε με 54-47 την Oklaχώμα Thunder, για να πάει στο 50%, ενώ οι Run ‘n’ Gun συνέχισαν αήττητοι στο γκρουπ με 8-0 μετά το 71-61 επί των Cleveland Paraliers για να πάνε στο 15-0 φέτος.

Cleveland Paraliers – Run n’ Gun 61-71

Οι Run n’ Gun κέρδισαν με 61-71 τους Cleveland Paraliers για να φτάσουν στο 8-0 στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 για τους νικητές από Πανδή και Χιώτη Σ., για να απαντήσουν ο Σταυρου με τον Χιώτη Π. για το 10-7 των Cleveland Paraliers. Ο Τσακαρισιανος με τον Ντεμελη έφεραν τον αγώνα στο 16-10 στο τέλος της περιόδου με τον Χιώτη Σ. και τον Γρυλάκη να ισοφαρίζουν στο 2ο δεκάλεπτο. Ο πρώτος σκόραρε για το 17-19, με τον Χιώτη Π. να σκοράρει για το 21-21 και τον Ντεμελη να γράφει το 23-21 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Χιώτη Σ. στο 23-24. Στην 3η περίοδο ο Χιώτης Σ. ήταν που έφερε την ομάδα του στο 25-29 με τον Τσακαρισιάνο να απαντά για το 27-29. Ο Κοντογεώργης έγραψε το 32-39, με τον Χιώτη Σ. να φέρνει τους Run n’ Gun στο 34-42 λίγο μετά. Ο Φωτόπουλος μείωσε στους 6 πόντους, αλλά ο Ρήγας με τον Πανδή έγραψαν το 38-48. Η περίοδος έκλεισε στους 7 πόντους από τον Τσακαρισιάνο, με τους Cleveland Paraliers να πλησιάζουν σε 45-50 με τον Φωτόπουλο στο 4ο δεκάλεπτο. Ο ίδιος με τον Σταύρου έγραψε το 50-52 λίγο μετά, πριν ο Χιώτης Σ. απαντήσει για το +5 των Run n’ Gun. Οι Cleveland Paraliers πλησίασαν με τον Τσακαρισιάνο στον πόντο, 54-55, και με τον Συρμο πήραν προβάδισμα με 57-55. Οι Run n’ Gun απάντησαν με 0-11 σερί από τον Πανδή και τον Χιώτη Σ. για να πάνε στο 57-66 καταφέρνοντας να κλειδώσουν τη νίκη, με τον Σταυρου να μειώνει σε 61-69 λίγο πριν κλείσει ο αγώνας.

Για τους νικητές ο Χιώτης Σ. είχε 38 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Πανδής 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ρήγας 1 πόντο, 22 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Cleveland Paraliers ο Σταύρου είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Τσακαρισιανος 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χιώτης Π. 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Φωτόπουλος 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Oklaχώμα Thunder – Άφοβος 47-54

Ο Άφοβος κέρδισε με 47-54 την Oklaχώμα Thunder με το ματς να ξεκινάμε 2-6 από τον Ντουφα για τον Άφοβο, για να απαντήσει ο Τσιβρας για το 6-8. Ο Γκοτσης με τον Λαμπρινο έφεραν την ομάδα τους στο 6-12, με τον Δαββέτα και τον Σαχινίδη να μειώνουν στον πόντο, πριν ο Τσιβρας δώσει προβάδισμα με 16-14 στην Oklaχώμα Thunder. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Κουζοβουνά στο 16-17, για να ισοφαρίσει ο Πετρόπουλος σε 19-19 στη δεύτερη περίοδο. Ο Λαμπρινος με τον Ποντικόπουλο έφεραν τον Άφοβο στο +5 του 19-24, με τον Δαββέτα να απαντά, πριν ο Γκοτσης σκοράρει για το 22-26. Ο Τραϊφορος έγραψε το 24-31 με τον Χρηστιά να κλείνει το ημίχρονο στο 26-31 και τον ίδιο με τον Δαββέτα να ολοκληρώνουν ένα 13-0 στις αρχές της επανάληψης για το 37-31 της Oklaχώμα Thunder. Ο Άφοβος με τον Κοτρώνη και τον Τσικόλα κατάφερε να πλησιάσει σε 38-36 με το δεκάλεπτο να κλείνει στους 3 πόντους και τον Χρηστιά να φέρνει την ομάδα του στο 41-36 στην 4η περίοδο. Ο Ποντικόπουλος με τον Ντουφα σκόραραν για το 41-47 του Άφοβου με τον Κουζοβουνά να γράφει το 41-49 τρέχοντας ένα σερί 0-13 για την ομάδα τους. Ο Δαββέτας προσπάθησε να απαντήσει με τον Σαχινίδη, αλλά ο Λαμπρινος με τον Τσικλο κράτησαν τον Άφοβο σε απόσταση ασφαλείας, 43-51 και 45-52, με το ματς να κλείνει από τον τελευταίο στο 47-54.

Για τους νικητές ο Ντουφας είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τσικλος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λαμπρινος 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για την Oklaχώμα Thunder ο Δαββετας είχε 17 πόντους, ο Τσιβρας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Χρηστιας 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σαχινίδης 7 πόντους, 2 κλεψίματα.

Nothing But Net – C-Drifters 61-46

Οι Nothing But Net κέρδισαν με 61-46 τους C-Drifters για να τους πιάσουν με 3 ήττες στην 4η θέση του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 για τους C-Drifters από τον Κουτέλα Π. και τον Κουτέλα Χ. για να απαντήσουν Περράκης, Στεφανης και Καραμανης για το 9-7 της ομάδας τους στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Κουτέλας Χ. σκόραρε για το προβάδισμα των C-Drifters με τον Περράκη να απαντά και τον Στεφανη να φέρνει το ματς στο 14-13. Ο Κουτέλας Χ. με τον Τσαγκουρνο έγραψαν το 14-18, αλλά ο Κοτσιφης με τον Στεφανη απάντησαν για το 19-18 με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-21 με σκορ από Περράκη και Ζαφειράκη. Στην 3η περίοδο ο Παπαγεωργίου με τον Στεφανή έφεραν τον αγώνα στο 28-23, ενώ ο Σαπλατερας σκόραρε για το 31-25. Ο Κουτέλας Π. προσπάθησε να μειώσει, αλλά Περράκης και Στεφανης έγραψαν το 38-27 για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς.. Οι C-Drifters μείωσαν σε 38-30, αλλά ο Περράκης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 41-30. Στην 4η περίοδο ο Περράκης με τον Σαπλατέρα έγραψαν το 47-32 για τους Nothing But Net, ενώ ο Παπαγεωργίου έφερε τον αγώνα στο 49-33. Οι Κουτέλας Χ. μείωσε σε 49-38, με τον ίδιο και τον Ζαφειράκη να σκοράρουν για το 51-46 ολοκληρώνοντας ένα 2-13 για τους C-Drifters που έφερε το ματς στους 5 πόντους. Όμως, οι Nothing But Net είχαν τον τελευταίο λόγο στο ματς, με τον Κοτσιφη, τον Σαπλατερα και τον Περράκη έκλεισαν τον αγώνα με 10-0 σερί για το 61-46 και το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Περράκης είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα με 7/10 τρίποντα, ο Στεφανης 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπαγεωργίου 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Σαπλατερας 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κοτσιφης 7 πόντους. Για τους C-Drifters ο Κουτελας Χ. είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κουτελας Π. 11 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Nothing But Net 61-75

Οι Nothing But Net κέρδισαν με 61-75 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων για να τους πλησιάσουν σε απόσταση μιας ήττας στον βαθμολογικό πίνακα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 για τους νικητές για να απαντήσουν για το 6-6 οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων. Οι Nothing But Net σκόραραν ως το 6-13 με τη διαφορά να ανεβαίνει στο 8-17 λίγο μετά πριν φτάσουμε στο 10-20 του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο οι Nothing But Net έφτασαν στο 10-23 και το 15-27, πριν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων απαντήσουν για το 21-27 και το 23-29. Η διαφορά πήγε πάλι σε διψήφια τιμή, 23-33 και 25-36 για τους Nothing But Net με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-38. Στην 3η περίοδο οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων μείωσαν σε 31-38, αλλά οι Nothing But Net απάντησαν για το 31-44, ενώ λίγο μετά βρέθηκαν στο 33-48 για να ανεβάσουν τη διαφορά στους 20 πόντους στο 36-56. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 41-56 με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να προσπαθούν να μειώσουν και να καταφέρνουν να ψαλιδίσουν τη διαφορά στο μισό στην 4η περίοδο, 50-60, από τους 20 στους 10. Όμως, οι Nothing But Net κράτησαν τον έλεγχο, μετά το 53-63 πήγαν στο 53-69 και το 56-71, για να φτάσουν στο 58-75 και να πάρουν τη νίκη.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)