Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες για Superhonics-Ήρεμη Δύναμη, κόλαση στο 4-8!

Νίκες για Superhonics-Ήρεμη Δύναμη, κόλαση στο 4-8!

Οι Superhonics συνέχισαν στη 2η θέση του Α ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας για την 11η αγωνιστική τη Havana Rum με 76-73 μετά από παράταση σε έναν αγώνα με τρομερές ατομικές παραστάσεις. Νίκη και για την Ήρεμη Δύναμη, που ακολουθεί αμέσως παρακάτω μετά το 53-48 απέναντι στους Red-dicolo. Η Boom Shakalaka κέρδισε με 63-45 τους Gunners για να φτάσει τις 3 νίκες, όσες έχουν άλλες 3 ομάδες, με τους Gunners να είναι ένα ροζ φύλλο πιο πάνω σε μια τρομερή μάχη για την πρόκριση στα πλέι οφς!

Red-dicolo – Ήρεμη Δύναμη 48-53

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 48-53 τους Red-dicolo για να μείνει ψηλά στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 0-3 και 3-5 από τον Βλάχο και τον Μπιτσικα, για να απαντήσουν ο Τσαπατακης με τον Κρικα Αλ. για το 7-5. Η Ήρεμη Δύναμη ισοφάρισε τρεις φορές στ 7-7, το 9-9 και το 11-11 με τον Κουβαρα, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 12-11. Στη 2η περίοδο ο Δούκας έφερε την ομάδα του στο 14-11 και λίγο μετά στο 17-14. Ο Λαμπρου απάντησε για το 17-20 της Ήρεμης Δύναμης με τον Περδικη να σκοράρει για το 19-22 και τον Βλαχο να κλείνει το ημίχρονο στο 19-25. Στην επανάληψη ο Κουβαρας με τον Κωλετσα ανέβασαν τη διαφορά στο 19-28 και το 21-30, για να απαντήσουν οι Red-dicolo για το 24-30 και το 28-31 με τον Μελετη και τον Κρικα Κ.. Ο Δουκας έφερε τον αγώνα στο 32-33 λίγο μετά, με τον Κουβαρά να κλείνει την 3η περίοδο στο 32-35. Στο 4ο δεκάλεπτο Κουβαράς και Περδικης σκόραραν για το 32-39 της Ήρεμης Δύναμης, με τον Κρικα Κ. και τον Δουκα να απαντούν για το 36-39. Στο 36-43 έφερε τον αγώνα ο Μπουρας, με τον Δουκα να απαντά και τον Τσαπατακη να σκοράρει για το 42-45. Ο Μπουρας έγραψε το 42-47, με τους Red-dicolo να μειώνουν ξανά στο σουτ, αλλά τον Κουβαρα με 2/2 βολές να γράφει το 44-49 και την Ήρεμη Δύναμη να φτάνει λίγο μετά στο 45-51 ξανά με βολές, πριν οι Red-dicolo απαντήσουν για το 48-51, με την Ήρεμη Δύναμη, όμως, να είναι ξανά εύστοχη από τη γραμμή για το τελικό 48-53 και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Λάμπρου είχε 15 πόντους, 23 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κουβαρας 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μπουρας 9 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τους Red-dicolo ο Τσαπατακης είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κρικας Κ. 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Δούκας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Havana Rum – Superhonics 73-76παρ.

Οι Superhonics κέρδισαν με 73-76 στην παράταση τη Havana Rum για να μείνουν 2οι στον όμιλο με τους Οικονόμου και Παραμερίτη να είναι ασταμάτητοι. Το ματς ξεκίνησε από τον Μπακαυγά Α. με 6-2 για τη Havana Rum για να απαντήσουν ο Καϊτσας με τον Χατζησταύρου για το 6-7. Στο 9-10 έφερε τον αγώνα ο Οικονόμου, με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει για το 11-14. Ο Παπαδημητρίου απάντησε για το 13-14, για να φέρει το ματς ο Βασιλείου στο 15-18. Ο Μπακαυγάς Γ. ισοφάρισε σε 18-18 στο τέλος της περιόδου με τον Παπαδημητρίου να ισοφαρίζει εκ νέου στο 20-20. Οι Superhonics με τον Βασιλείου πήγαν στο 20-25, αλλά ο Παραμερίτης με τον Μπακαυγά Γ. μείωσαν ξανά στον πόντο, 25-26 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Οικονόμου σκόραρε για το 25-29, με τον Μαστοράκη να γράφει το 28-31 και τον Παραμερίτη να ισοφαρίζει σε 31-31. Οι Superhonics με τον Οικονόμου, τον Χατζησταύρου και τον Παπαδόπουλο ξέφυγαν με σερί 0-13 με 31-44, για να απαντήσει ο Παραμερίτης για το 34-44. Ο Παπαδόπουλος με τον Βασιλείου έφεραν την ομάδα τους στο 34-48 για τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, αλλά ο Παραμερίτης με τον Παπαδημητρίου μείωσαν σε 43-52 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Μπακαυγάς Γ. έφερε τον αγώνα στο 46-52, με τον Βασιλείου και τον Καϊτσα να απαντούν, 46-56, πριν ο Παραμερίτης τρέξει προσωπικό σερί 12-3 για να μειώσει σε 58-59. Καϊτσας και Χατζησταύρου σκόραραν για το 58-63, με τον Μπακαυγά Γ. και τον Παπαδημητρίου να απαντούν για το 63-65 για να έρθει ο Παραμερίτης για το 66-65 στα 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με 1/2 βολές του Μπαρδάνη οι Superhonics κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 66-66 για να οδηγήσουν το ματς σε παράταση, όπου μπήκαν με τον Παπαδόπουλο και τον Οικονόμου για το 68-70. Ο Μπακαυγάς Γ. ισοφάρισε σε 70-70, με τον Οικονόμου να φέρνει την ομάδα του στο 70-74 και το 71-76 στη συνέχεια. Ο Μπακαυγάς Γ. μείωσε, αλλά οι Superhonics πήραν τη νίκη με 73-76!

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 31 πόντους (10/11 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Παπαδόπουλος 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Βασιλείου 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Χατζησταύρου 10 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τη Havana Rum ο Παραμερίτης είχε 37 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα με 9 εύστοχα τρίποντα, ο Μπακαυγάς είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπαδημητρίου 12 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Gunners – Boom Shakalaka 45-63

Η Boom Shakalaka κέρδισε με 45-63 τους Gunners για να μείνει ζωντανή στη μάχη των πλέι οφς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 για τους Gunners από τον Γουργουλιο για να απαντήσει ο Ηλιόπουλος Α. για την Boom Shakalaka. Ο Μητρόπουλος με τον Ηλιόπουλο Κ. έφεραν τον αγώνα στο 6-8, με τον Ρεππα να ισοφαρίζει και τον Σκαρλαγιδη να τον μιμείται για το 10-10, πριν ο Ηλιόπουλος Α. με τον Σπανό κλείσουν την περίοδο στο 10-15. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κονδύλης έγραψε το 10-18, με τον Χαϊδα και τον Κουτρη να απαντούν για το 15-21, πριν ο Κουτσοθανάσης σκοράρει για το 15-24. Κουτρης και Τζουρας έφεραν τους Gunners στο 20-25, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Κονδύλη στο 20-27. Στην 3η περίοδο ο Μητρόπουλος σκόραρε για το 22-31 της ομάδας του, με τον Κουτσοθανάση να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Ο Προβατόπουλος μείωσε σε 25-33, αλλά ο Κουτσοθανάσης με τον Μητρόπουλο απάντησαν για το 25-38. Ο Χαϊδας μείωσε στους 10 και ο Προβατόπουλος σκόραρε για το 31-40, αλλά ο Φωτόπουλος με τον Μητρόπουλο έκλεισαν την 3η περίοδο στο 31-45. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γουργουλιος με τον Χαϊδα σκόραραν για το 41-47, αλλά η Boom Shakalaka αντέδρασε και με τον Κονδύλη πήγε στο 41-51. Τελευταία φορά κάτω από τους 10 πόντους από τον Κουτρη για το 43-51, με την Boom Shakalaka να απαντά με σερί 0-9 με τον Κονδύλη, τον Ηλιόπουλο Α. και τον Μητρόπουλο για το 43-60, κλείνοντας το ματς με τον Κονδύλη στο 45-63.

Για τους νικητές ο Κονδύλης είχε 17 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Κουτσοθανάσης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μητρόπουλος 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ηλιόπουλος Α. 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Σπανός 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Gunners ο Χαϊδας είχε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Σκαρλαγιδης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κουτρης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Γουργουλιο 8 πόντους, 6 ριμπάουντ.